Rajčata 2017



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3230) - 173.17 (?)
4.2.2017 18:27

To je možné, že Vás Stupické svojí chutí nenadchlo. Ale rannost je údaj, který se dá změřit a také je ve světě udávána ve dnech. Mohu Vám sdělit, že Stupické polní rané je často ve světě užíváno pro porovnání rannosti (opravdu měřením od doby rozkvětu do plné zralosti) a již cca 40 let je považováno za nejranější rajče normální velikosti. A této jeho vlastnosti dodnes využívají i naše šlechtitelské firmy (např. v současné době na trh přicházející Gallant F1, který by se dle sdělení pracovníků Moravosedu svou raností měl blížit Stupickém a přitom by měl být nepraskavý a mít plody vyrovnané velikosti).

Pokud má někdo relevantní výsledky z měření doby zrání, rád se na ně podívám.

                        Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3230) - 173.17 (?), 4.2.2017 18:27

To je možné, že Vás Stupické svojí chutí nenadchlo. Ale rannost je údaj, který se dá změřit a také je ve světě udávána ve dnech. Mohu Vám sdělit, že Stupické polní rané je často ve světě užíváno pro porovnání rannosti (opravdu měřením od doby rozkvětu do plné zralosti) a již cca 40 let je považováno za nejranější rajče normální velikosti. A této jeho vlastnosti dodnes využívají i naše šlechtitelské firmy (např. v současné době na trh přicházející Gallant F1, který by se dle sdělení pracovníků Moravosedu svou raností měl blížit Stupickém a přitom by měl být nepraskavý a mít plody vyrovnané velikosti).

Pokud má někdo relevantní výsledky z měření doby zrání, rád se na ně podívám.

                        Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.128 (?), 4.2.2017 18:41

Je jasné, že Stupické polné rané nenadchne v priaznivých podmienkach, tam možno vypestovať lepšie odrody. V severných oblastiach, v horách a vo vyššej nadmorskej výške je to nosná odroda. Pestujem ho v 830 m. n. m. už asi 10 rokov, vždy s dobrým úspechom. Bejbino, Start F1 atd. sotva stihne dozrieť a chuť je nevalná, myslím že potrebujú teplejšie podnebie. Naopak Stupické je schopné profitovať z horského intenzívneho slnka aj pri nižšej teplote vzduchu (tak mi to príde). Z celej úrody (20 rastlín, každá 3-4 výhony) varíme pretlak. Neznalí sa ma vždy pýtajú koľko cukru som tam dal, presne 0,00 g. Ešte jedna výhoda pre zber na pretlak: Stupické ako polodeterminantná odroda dozrieva vo vlnách pri teplejšom počasí. Taký Start, každý druhý deň, dva plody, to ma nebaví zberať. Stupické zberám na 2-4 vlny podľa roku, a sú toho kýble. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 4.2.2017 19:32

Děkuji všem za reakce. K tomu Stupickému někdy před 30 lety jsme ho pěstovali a spokojenost (nic moc víc asi tehdy nebylo). Vrátil jsem se k němu asi před 3, 4 roky, sáček semínek ze SEMO a pokud se pamatuji myslím si, že tehdy chutnalo jinak, bylo plodnější a plod měly vyrovnanější tvar. Rannost jsem tehdy jako kluk nesledoval, nyní mě dozrává společně s dalšími, plodů je pár, nejednotného tvaru, rychle se vyplodí  - musím zkusit jiná semena. Snad jen listy a snaha tvořit více výhonů je stejná. Jinak jako rannější se mě v posledních 2 letech jevilo Bejbino a Black cherry. Nechci rozporovat, že je Stupické polní ranné vedeno jako nejrannější asi v sáčku byla jiná odrůda. Ještě tady někdo vloni nebo předloni dělal pokus s rannosti, nemůžu to najít, byly nějaké výsledky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 4.2.2017 20:19

Každým rokem pěstuji několik kusů velmi raných rajčat. Někdy je to Stupické, jindy Tamina a loni to byl Harzfeuer F1. Vždy jsem byla spokojená a takto vypadala rajčata Harzfeuer 27. května. Rostliny pěstuji venku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 237.54 (?), 4.2.2017 20:36

Pani, Jana, Kedy ste siali Harzfeuer? Mne práve 2 schádzajú, tak ako 2 Stupické, Startky a Bejbina majú dva a pol týždňový náskok- ale to sa možno vyrovná. Vidím že diskusia pekne rozbehla. E.T.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 237.54 (?), 4.2.2017 20:26

Ešte k tomu Stupickému, naposledy som ho pestovala asi pred 6 rokmi, naozaj mi dozrelo ešte pred Startkami, ibaže sa rýchle vyplodilo a malo slabší vzrast, chuť mi vyhovovala. Tento rok budem pestovať 3 korene na porovnanie skorosti.smiley E.T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.240 (?), 5.2.2017 9:59

Vcasny Start, cil brzy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 5.2.2017 11:35

Nemohu souhlasit s názorem, že se Stupické polní rané za těch posledních 30 let nějak změnilo. Vždycky to bylo rajče velmi rané, velikost plodů nevyrovnaná od 26 g do 66 g, trpělo praskáním a často se na něm tvořil tzv. žlutý límec. Tato odrůda je u nás udržována semenářskými firmami pod kontrolou ÚKZÚZ.

Proč jsem tak přesvědčen, že se tato odrůda nezměnila? Poslední dva roky jsem měl možnost pěstovat Stupické rajče ze semen, která byla udržována v celém světě pod jménem Stupice a jejich původní zdroj byla semena zaslaná v roce 1974 panem Sodomkou z ČSSR nebo jak jsme se tehdy jmenovali. Tato odrůda byla na západní polokouli udržována 40 let různými semenářskými firmami a také pěstiteli amatéry. Když jsem porovnal rostliny a plody Stupice se Stupickým polním raným, nenašel jsem žádné rozdíly, což mne hodně překvapilo.

Jinak spoléhat se na to, že si pamatuji jak co chutnalo, to už mne dávno přešlo. Jen si většinou pamatuji, jestli mně to rajče chutnal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.203 (?), 5.2.2017 18:38

Stupické veľmi reaguje na ročník. V daždivom roku rastie bujnejšie a rodí dobre. V roku keď je silné sucho, zastavuje rast a skôr sa vyplodí. Je to preto že je polodeterminantné. Výška priemerne 1,3 m, nikdy nedosiahne výšku tyčkových. Stažnosť na úrodu môže byť pri pestovaní na 1 výhon. Lenže ono zvládne v pohode 3 výhony. Pochopte, je polodeterminantné (niečo medzi kríčkovým a tyčkovým) a nedá sa pestovať ako tyčkové. Vidno to aj na snahe rozvetvovať sa. Obmedzením na 1 výhon sa rastlina značne oslabí s pochopiteľným následkom na úrodu. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 6.2.2017 9:38

To ze sa chut tejto odrody zmenila za poslednych 30 rokov mi pripomina jeden vtip. ked jeden prezitent argumentoval, ze "nie je pravda, ze by sa velkost rohlikov zmensila za posledne roky, ale to len vam narastli usta".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika