První preventivní postřik proti PB



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755)
30.5.2022 22:32

Ahoj Waltře, skleróza kombinovaná s leností už u mne převažuje, takže odpovídám na Tvůj nejbližší příspěvěk. Určitě ne o postřicích, ale s bramborama to souvisí.

Kdysi jsem slíbil, že dám vědět, jak dopadly ty brambory, které jsem zapomněl prolít do brázdy při výsadbě: dopadly velmi dobře. Rostou jako z vody, a to navzdory tomu, že jí tady z nebe moc nepadá, no spíš zatraceně málo.

Ale aby nebylo mých přehmatů málo, prošvihl jsem hrůbkování. Termínově i prostorově. Tak teď jsem zvědav, jak se s tím ty mé velmi rané brambory popasují. Odrůdy Colette a Anuschka. Loni jsem dělal "sudový test" s Rosarami. Dosypával a dosypával. Navzdory tomu, tam nahoře nebyl ani brambůrek, jen na úrovni původních kořenů. Tak se utěšuju, že nejspíš nebude tak zle.

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 208.9 (?), 27.5.2022 17:00

"Rajčata i brambory potřebují postřik, jen když plíseň skutečně hrozí..."

Rajcata mozna, ale pro brambory to urcite neplati. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.9 (?), 27.5.2022 18:03

Pro brambory to platí úplně stejně. Brambory buď nestříkám vůbec, nebo v okamžiku, kdy se objeví první náznaky plísně a je nevhodné počasí. A funguje to tak perfektně, na úrodu si fakt stěžovat nemůžu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 208.9 (?), 27.5.2022 18:59

Pěstuju spíše pozdnější odrůdy. Letos mám odrůdu Antonia. Už uzavírá řádky a vytváří poupata. Vydatný déšť ji neskutečně povzbudil k růstu. Zítra provedu první postřik proti PB a mandelince. Larvičky mandelinky se už začínají z nakladených vajíček líhnout. Mám ještě Acrobat (PB a hnědá skvrnitost listů bramboru, která se zaměňuje za PB) plus proti mandelince Coragen. Dále budu pokračovat s postřiky proti PB až do sklizně. Každých 7 - 10 - 14 dnů podle počasí. Za deštivého počasí v kratších intervalech. Proti mandelince dle výskytu. Samozřejmě mám v záloze několik chemicky odlišných přípravků pro prostřídání. Jak proti PB, tak i mandelince. Je třeba s postřiky začít před uzavíráním řádků, kdy je PB ještě není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 208.9 (?), 27.5.2022 19:38

pěstuju jen velmi rané odrůdy, oblíbenou Impalu, letos ještě Moniku, dříve Rosaru, prostě odrůdu, kterou seženu v místě. Letos okolo 20 kg sadby, ve 4 záhonech, v nadm. výšce 400 a 650 m, v různých půdách. Nestříkám, za posledních 20 let jen 2x proti PB, při obvyklé sklizni do konce července mandelinku nemusím řešit. Na nejmenším záhonu, 1 řádek, 16 hlíz, se snažím urychlit výsadbu i sklizeň. Nyní už všechny kvetou. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 242.213 (?), 30.5.2022 8:10

Mohu se p. Waltera zeptat, kdy šly vaše brambory do země a v jakém byli stavu naklíčenosti/předpěstovanosti, že už kvetou?

Já v 550 mnm letos dokonce předpěstoval v 10cm kontejnerech, abych měl co nejranější sklizeň (odrůda Sunshine) - do země šli s cca 10cm natí 23.4., 3 týdny zakryté bilou netkankou, poprvé mi je nezlikvidovali slimáci, nať krásná, ale teprve se objevují poupata.

Jinak letos zkouším vliv PB na rajčata (část plísni-odolné a část plísni velmi neodolné) originálním způsobem, viz foto :)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.10 (?), 30.5.2022 11:32

první brambory jsem dal do země 4. dubna ihned po přechodu posledního velkého nočního mrazu. Klíčky měly 1-2 cm. Osvědčilo se mi zakrýt záhon černou netkankou. Tu nechávám, dokud nevyleze nať ze země. Pod černou netkankou se země rychle prohřeje a růst brambor urychlí. Fotky jsou z 4. dubna, 5. května a 10. května. Walter




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755), 30.5.2022 22:32

Ahoj Waltře, skleróza kombinovaná s leností už u mne převažuje, takže odpovídám na Tvůj nejbližší příspěvěk. Určitě ne o postřicích, ale s bramborama to souvisí.

Kdysi jsem slíbil, že dám vědět, jak dopadly ty brambory, které jsem zapomněl prolít do brázdy při výsadbě: dopadly velmi dobře. Rostou jako z vody, a to navzdory tomu, že jí tady z nebe moc nepadá, no spíš zatraceně málo.

Ale aby nebylo mých přehmatů málo, prošvihl jsem hrůbkování. Termínově i prostorově. Tak teď jsem zvědav, jak se s tím ty mé velmi rané brambory popasují. Odrůdy Colette a Anuschka. Loni jsem dělal "sudový test" s Rosarami. Dosypával a dosypával. Navzdory tomu, tam nahoře nebyl ani brambůrek, jen na úrovni původních kořenů. Tak se utěšuju, že nejspíš nebude tak zle.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.10 (?), 31.5.2022 9:02

Ahoj Milane, prosím, zkus to hrůbkování ještě provést, aspoň trochu. Jinak nemůžeš čekat slušnou úrodu. To jsou zkušenosti. Líp odstraníš plevel, líp se ti budou sklízet, nebudou přemokřené v období dešťů, pod natí bude moci mezi hrůbky proudit vzduch a nať dříve oschne, tím se sníží nebezpečí napadení PB, atd. Držím palce, ať ti to roste. Á propós s tím Aztekem jsem sklidil u mojí paní obrovský úspěch, asi tak měsíc už sklízí a libuje si, že má k snídani čerstvá rajčátka. Takže letos do toho jdu zase s vámi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.109 (?), 31.5.2022 9:09

Zeptám se - má hrůbkování nějaký smysl, pokud má člověk pouze jeden dlouhý řádek? Stejně brambory vykopávám vždy zespodu, až ze dna hrůbku, tak přemýšlím, k čemu mi vlastně je v případě 1 řádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 31.5.2022 20:19

Letos jsem ho prošvihl, dám vědět, jak to dopadlo bez hrůbkování u velmi raných odrůd.  Mám ale řádky 3. Kolem je ale volno, takže polehávání natě není tak velký problém. Mám za to, že pozdní hluboké hrůbkování by jim spíš uškodilo, protože bych nevyhnutelně poškodil kořeny. Takže je jen mělce okopu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika