Plísen bramborová na rajčatech 2016



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 168.211 (?) 
16.6.2016 20:29, zobrazeno: 81181x

Zdravím, objevila se již letos někomu z vás plíšeň na rajčatech? Není již na čase začíst s postřikem proti plíšni? Neexistuje někde na internetu server informující o výskytu plísně bramborové?

Rád bych zahájil postřik včas, nikoliv však zbytečně brzo.

Vlada.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 16.6.2016 21:09

Vloni mně trápila na začátku vegetace bakteriální tečkovitost (skvrnitost?). Jelikož jsem vysel tytéž semena i letos (možný přenos semeny), tak jsem už dvakrát stříkal Champion + Dithane. Mankozeb podporuje antibakteriální účinek mědi. Jinak si myslím, že je ještě čas. Prognózy výskytu plísně bramboru na bramboru určitě jsou. Ale brambory to mají na začátku jinak. Prvotním zdrojem infekce je hlavně vysazená hlíza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.55 (?), 16.6.2016 22:09 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 17.6.2016 7:32

V anglicky mluvících zemích se používá pro plíseň jméno "late blight" což znamená pozdní plíseň. Pro alternariovou skvrnitost (listová choroba, která může také silně zdevastovat rostliny rajčete) používají výraz  "early blight" což znamená raná plíseň.

V tomto období se jistě ještě bramborová plíseň u nás nevyskytuje, ale preventivně se stříká proti výše uvedené rané plísni a ostatním listovým chorobám na rajčeti. Většinou jsou používané přípravky účinné vůči všem listovým chorobám na rajčeti (i k výše zmiňované plísni bramborové).

Vzhledem k vývoji počasí na mé zahradě se chystám provést jeden preventivní postřik Acrobatem, což většinou bývá jediný postřik za celou sezónu. Často je počasí v létě takové (nutno sledovat), že už další postřik konkrétně proti plísni bramborové není třeba.

                           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 115.102 (?), 17.6.2016 23:03

Dobrý den, zrovna jsem zlikvidovala všechna rajčata ve foliovníku, během tří dnů se mi plíseň rozšířila na všechny rostliny. Začala jsem postřikovat až při prvních projevech plísně, evidentně pozdě. Mám ještě rajčata zasazená v nádobách venku, u těch se zatím plíseň neobjevila. Teď řeším, co zasadit po zničených rajčatech a jestli mohu vydesifikovat foliovník dusíkatým vápnem, když tam mám i papriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.85 (?), 17.6.2016 23:11
Nechce sa mi tomu ani verit, to aj keby ste striekali listy vodou kazdy den, tak je na to este skoro
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 18.6.2016 6:11

Souhlasím s tím, že to v žádném případě není plíseň bramborová. Vzhledem k rychlému vývoji infekce to nevypadá ani na jinou listovou chorobu např. Septoriovou nebo Alternariovou skvrnitost listů. Spíš jde o nějaký patogen v půdě (např. Fusarium oxysporum - Fusariové vadnutí rajčat) a poškození kořenů. Existuje plno odrůd rajčat, které jsou ke kořenovým chorobám dost odolná, v popisu nebo ve jménu mají uvedeno např.VFN. Ale i přesto bude asi potřeba chemická desinfekce půdy, možná i delší přestávka v pěstování rajčat v tom skleníku. Jen bych chtěl dodat, že nejsem žádný rostlinolékař, a že vše může bý úplně jinak. indecision

                                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 115.102 (?), 18.6.2016 11:28

Není možná souvislost s plísní šedou na jahodách?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 117.245 (?), 18.6.2016 4:59

před dvěma lety jsem to samé řešil také nyní používám bio přípravek polyversum je běžně k dostání i při dobrých podmínkách pro rozvoj plísně spolehlivě ochrání mé rajčata, cukety,jahody proti plísním.letos na výstavě v lounech mi pán který zastupoval výrobce přípravku dal vzorek na ochranu a podporu růstu bylinek a přátelé je to znát takový rozmarýn jak mám letos jsem ještě neměl.cena polyversum cca 100až 150 korun podle toho kde kupujete

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
M.D.Rettigova - (17) - 209.167 (?), 19.6.2016 9:37

Letošní rozmarýn? Vždyť je to trvalka. Při současných zimách mám rozmarýn venku celoročně a vůbec se o něj nestarám, nezalévám ani nehnojím, to by ho asi zabilo. Na výšku 1,5 m do šířky - už zpacifikovaný provázkem- tak dva. Začal kvést už v únoru a teď začal přirůstat a ještě se zahušťuje. Je to krásné a voní na celou ulici- ale co s ním? Už začíná ohrožovat růže. Má nějaké zahřížené odkopky, tak je asi použiju. Já jsem ho původně chtěla nechat zmrznout...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika