Plíseň bramborová 2021 - stav fronty



host - 204.6 (?)
1.8.2021 11:37

- no předpokládám, že všechny zmíněné odrůdy mají "jen" uvedenou toleranci, nějak moc nevěřím v úplnou rezistenci. Mýlím se?

- mám to, co lze sehnat na českém trhu, tj. Crimson Crush, Cocktail Crush, Vesper, Mountain Magic, Consuelo. Měl jsem i jednu Philovitu, tu jsem bohužel zlikvidoval omylem při vylamování hned na jaře a nedokázal jsem ji oživit.

- kromě těchto odrůd mám jinak 30 dalších "netolerantních"

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 1.8.2021 9:55

Stando, ten klid hoooodně zaklepejte na dřevo.

Ta teorie o přezimování pb je sice prý prokázaná, ale je to u nás velmi vzácný jev. Takže zatím spím celkem klidně, zvlášť když se ukazuje, že to, co jsem objevil na svých rajčatech je na 90% Alternaria. Což ovšem zdaleka neznamená, že pb nepřijde také. A AS tutově přezimuje na zbytcích v půdě i u nás. sad

Moje jediná obrana jsou plísniodolné odrůdy a ty, včetně řízků, si vedou zatím velmi dobře (ťuky, ťuk).

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.6 (?), 28.7.2021 11:58

Na 150 rostlinách rajčat letos snad otestuji různé metody ochrany proti plísni bramborové. Mám je rozdělené na záhony, od sebe vzdálené několik metrů. První záhon je slepý vzorek bez ošetření, pouze obecné preventivní opatření (odstranění nejspodnějších listů, větší rozestupy rostlin), druhý záhon ošetřuji standardními přípravky (dnes jsem po prvním championu přidal ortivu), třetí záhon poctivě preventivně stříkám přírodním přípravkem na bázi skořice+hřebíček, čtvrtý záhon tvoří odrůdy s údajnou tolerancí k plísni - bez ošetření a pátý záhon mám úplně bokem, sousedí s bramborami, kde záměrně nechávám rostliny růst divočeji, snažím se tam udržet výhodné podmínky pro rozvoj plísně a ošetřuji jiným přírodním postřikem na nějaké údajně enzymatické bázi. Moc mu nevěřím, proto rovnou prověřuji jeho účinnost tím, že provokuji plíseň k činu.

Zatím tedy žádné stopy PB nepozoruji vůbec nikde. Brambory zatím rovněž OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 28.7.2021 14:20

Ten "můj" polský eshop, co zasílá do ČR má Cabrio Duo v několika různě velkých balení. Tedˇjsem na to koukal. Bohužel nejde jmenovat. Ale do googlu si dejte "Cabrio Duo Polska" a něco to najde. Je to zelená krabička s okurkovými listy poďobanými plísní a rajčatovými listy. Mrkněte na druhou stránku níže. V Polsku mají hodně fungicidů i chemikálií pro zahrádkáře!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.223 (?), 28.7.2021 21:38

Dobrý den, můžete, prosím uvést, kde pěstujete? U mě (Střední Čechy) letos úplná katastrofa, plíseň jako nikdy, stále prší. Snažím se nepoužívat chemii, i když letos jsem jednou musela použít Ortivu, protože bych jinak nesklidila vůbec nic. Moc by mne zajímalo, k jakým výsledkům ve svém pokusu dospějete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.6 (?), 29.7.2021 11:14

Slezsko, 250mnm. Počasí je u nás patrně podobné, jako všude-  časté bouřky, vysoká vlhkost, a pokud náhodou neprší, tak se ráno listy rosí. Jsem smířený s tím že po propuknutí část rostlin rychle odejde, na druhou stranu loni jsem stříkal Acrobatem a přišel jsem i tak o vše.

U toho "kořeněného" přípravku jsem v tomto týdnu zvýšil intenzitu a postřikuji ob den, jelikož opravdu prší každý den a předpokládám že jakýkoli možný mechanický účinek "filmu" se při dešti smývá.

Zatím jsem PB nezaznamenal ani v okolí, i když to vnímám jen jako kolemjdoucí z ulice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 229.178 (?), 29.7.2021 12:26
Opava, zatím plíseň jen na bramborach. Ve skleníku na rajčatech čerň a alternariova skvrnitost, venku jen skvrnitost. Proto už dva postřiky, jeden Ortiva a jeden Acrobat. Ve skleníku ještě zvažuji postřik proti svilušce. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 29.7.2021 18:21

Kamarádka v Pardubicích měla rajčata v kbelících, měla. Viděl jsem fotky a byla to plíseň bramboru na rajčeti. Odhodlali se stříkat až napadené rostlin Acrobatem. Absolutně bez efektu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 1.8.2021 11:04

Doufám, že se podělíte o výsledky. Ale jste asi klikař, že se zatím nic u Vás neprojevilo při tom letošním počasí.

Které, jak Vy říkáte "údajně tolerantní" odrůdy pěstujete? Obávám se totiž, že odolnost a tolerance jsou dva různé pojmy, hlavně zaměňované prodejci semen. Tolerance není dost účinná.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.6 (?), 1.8.2021 11:37

- no předpokládám, že všechny zmíněné odrůdy mají "jen" uvedenou toleranci, nějak moc nevěřím v úplnou rezistenci. Mýlím se?

- mám to, co lze sehnat na českém trhu, tj. Crimson Crush, Cocktail Crush, Vesper, Mountain Magic, Consuelo. Měl jsem i jednu Philovitu, tu jsem bohužel zlikvidoval omylem při vylamování hned na jaře a nedokázal jsem ji oživit.

- kromě těchto odrůd mám jinak 30 dalších "netolerantních"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 1.8.2021 15:28

Včera dopoledne jsem seřezával nať u odrůdy Radana a podívejte se, jaká krása se skrývala pod natí.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika