Plíseň bramborová 2021 - stav fronty



host - 216.241 (?)
25.7.2021 11:09

Jsem na tom jako paní Lída. A je to PB.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 1.8.2021 9:34

Vladimíre, nejspíš máš pravdu. Podle příznaků bych byl přísahal, že jde o pb, ale ani na jednom z plodů, jak utržených, tak na rostlinách, se zatím neobjevilo to typické znetvoření plísní bramborovou. Zato Startky mají "kolárky" jako prase. 

Co se týká fotek, manželčina neochota fotografovat (má s tím nějaké technické problémy v telefonu) už mne donutila objednat si digitální foťák. Ale u těch postižených listů já ani o focení neuvažuju: objevím a co nejrychleji zlikviduju. Takže se omlouvám, že zatím nejsem schopen fotku dodat. Foťák snad dorazí brzy.

Ovšem teď si nejsem jist, zda jsem si moc polepšil. AS dokáže přezimovat na zbytcích. Což pro mne může znamenat nucený úplný přechod na plísniodolné odrůdy. Ty se zatím zdají odolávat i AS bez mrknutí oka.

Mountaineeří jsou v pořádku, ale musí být oba docela pozdní, protože stále ještě ani nejeví známky zrání. Jen na balkóně růžoví jeden Delight. Pride má plody jak dělové koule, tutově přes 300 g, možná mnohem víc. Teď jsem to našel: MD 77 a MP 80, což je staví do skupiny s Kumatem. To taky se ke zrání moc nemá.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 28.7.2021 9:09

Tu odrůdu mongolského králíka =) jste prosím sehnal kde? Vím, že jsem se na ní minulý rok díval, ale semeno v čr jsem nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.89 (?), 28.7.2021 9:14

Semena Mongolskyi karlik prodává Tatiana Beloševič na chorvatském webu. Nakoupit u ní není žádný problém. Další možností je požádat někoho, třeba Milana, aby Vám pár semen poslal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 1.8.2021 10:33

Mongolského Karlika jsem dostal od Evy T. ze Slovenska. A protože to není hybrid, mám už teď svoje semínka, takže pokud máte zájem, není problém. Ovšem musím Vás varovat: schovává přede mnou rajčata. Roste velmi bujně a vytváří husté nízké křoví. Chuťově tak kolem 6. Plody až do 200 g.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 25.7.2021 0:30

Já mám zatím letos klid.

Podle teorie, že spóry plísně bramborové přežívají z posklizňových zbytků v půdě jsem o třetím nahrnování (resp. po okopávce v rajčatech) nastlal nekrytou půdu senem a o 2 dny později provrdl postřik mědí (konkrétně Kuprikol + močovina + smáčedlo + čajová lžička Boraxu na 15 l + insekticid na MB)

Zítra už to bude víc než dva týdny od prvního postřiku, tak to asi stříknu podruhé mědí.

SfK.

PS: Nedával jste někdo letos NemaSlug proti slimákům? Koupím infikované slimáky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 25.7.2021 8:54
Asi před týdnem jsem stříkal championem. Listy jsou od té doby ok. Ale očividně to zasahuje květenství. Dneska bude další postřik. Nešlo by místo championa použít modrou skalici? Je mnohem levnější... Každopádně v zásobě mám ještě Polyram a dithane. Nakoupil jsem toho dost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 25.7.2021 9:21

Čistá skalice spálí listy. Musí se neutralizovat vápnem což = Bordóská jícha. Jestli má účinek na plíseň brambor nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.241 (?), 25.7.2021 11:09

Jsem na tom jako paní Lída. A je to PB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.136 (?), 25.7.2021 13:51

Byl bych rád, kdybychom si ujasnili co je plíseň bramborová  (Phytophora infestans) a co je v anglickém jazyce uváděno jako plíseň raná (Alternariová skvrnitost). Obě tyto plísně vypadají na listech a stoncích podobně. Rozdíl v tom je asi jako mezi rakovinou krve (PB) a nějakou kožní nemocí (AS). S AS se dá bojovat, ale když máte v rostlině PB, tak je jediné řešení vytrhat rostliny. Jejich šíření je také jiné. PB přechází na rajčata z nakažených bramborových rostlin, pro AS stačí, aby na pozemku zůstaly zbytky nakažených rostlin z minulého roku. Docela mne mrzí, že lid zahrádkářský u nás zatím nepochopil tanto rozdíl a často se někdo chlubí, že tím a rtím zachránil rostlinu nakaženou PB. Mohl bych psát další, ale snad pomůže ten malý článek (je staršího data). Kdo chce pochopí, kdo ne...

           Vladimír

Plíseň bramborová
Plíseň bramborová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 25.7.2021 14:06

Rajčata focená dnes. Ošetřováno asi od poloviny června. 2x Cabrio Duo, 1x Orvego, nastřídačku, po asi 10 dnech. Podotýkám, že Cabrio Duo a Orvego nemají v ČR registraci do rajčat a Cabrio Duo je v ČR nedostupné. V Evropě i ve světě se používají běžně do mnoha plodin. V rajčatech mají krátkou OL. Stejně stříkám i brambory, k nim ještě Infinito. Brambory jsou zatím OK, teprve dokvétají (pozdní odrůda Jelly). Stříkám od uzavření řádků v týdenních intervalech. Akorát by rajčata mohla začít pořádně zrát, drobnoplodá už zrají.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika