Phytophthora infestans



   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 164.76 (?) 
31.8.2020 17:15
Můžu se zeptat, kolikrát jste letos rajčata stříkali? Děkuji Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 61.132 (?), 2.9.2020 7:24

Je to prosté. Někdo měl šěstí a jiný ne. Ti co to štěstí neměli, ti si budou pamatovat, jak plíseň bramborová opravdu vypadá a jak rychle ničí rajčata. Jen doufám, že na pět až deset let bude zase od ní pokoj.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 135.61 (?), 1.9.2020 14:30

Čtyřikrát nebo pětkrát. Nezapisoval jsem si to. Od konce června.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 1.9.2020 17:06

zapřisáhlý odpůrce postřiků stříkal jednou, 2. července Ridomilem Gold. Jen preventivně rajčata na venkovních záhonech vysázená v půlce června.Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.8 (?), 1.9.2020 18:05

Na začátku července jedenkrát postřik Dithane u venkovních rajčat. Rajčata jsou pořád zdravá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 2.9.2020 17:28

Ano je to i o štěstí, ale hlavně o místních podmínkách, jaké v dané lokalitě panuje počasí, jaké tam jsou mikroklimatické podmínky a co se tam pěstuje. Já jsem lotos, jako každoročně nestříkal (mám raději eko), a rajčata jsou zatím O.K. Mám to štěstí, že žiji ve srážkovém stínu Krušných hor, kde se pěstuje pouze obilí, řepka a cukrovka. Připojuji foto svých 17 keřů ze dneška.

Zdraví Mirek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 2.9.2020 18:04

yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.9.2020 23:39

Mirku, je mi líto, ale musím přiznat, že jsem letos takovou kliku neměl, ačkoliv pěstuju ve stejné oblasti. Vyskytl se jak zdroj(e) nákazy, tak to "správné" počasí pro rozšíření plísně. Zdroje: sousedi, kteří zasadí, co jim zbyde místo nákupu ověřené a ošetřené sadby brambor. 12 z mých rajčat je zlikvidovaných, 10 dalších je na seznamu kandidátů smrti. A postup nákazy byl víc než bleskový - stačily dva dny a u některých byl konec. Naštěstí mám už vystaráno, takže žádné drama. Vlastně jsem na takovou situaci čekal už třetí rok, abych ověřil strategii pěstování plísniodolných odrůd (Crimson Crush, Cocktail Crush - ty obě jsou u nás k dostání - a Mountain Magic). Ty zatím překonávají má očekávání: jak sazenice, tak řízky vypadají, že se vůbec nic neděje. A to i na pozicích těsně vedle teď už zlikvidovaných keřů. No, uvidím, jak se to vyvine dál. Dám vědět.

Jo, a taky jsem zjistil, že pozice, kde rajčata pěstuju, je velice důležitá. Můj pozemek je sice relativně malý, ale hodně členitý, ve svahu a ještě jsou tam stavby, které mohou chránit. Problém ale je, že nelze odhadnout, odkud nákazu přivane vítr. Vyplývá z toho, že rozhození stanovišť může být klíčové. Čím víc, tím líp. Což jsem, ale spíš jen náhodou, udělal.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.9.2020 23:49

Vladimíre, jsi opravdu skalní optimista. Myslím s těmi 5 až 10 lety bez plísně. Nevím, jak Ty, ale já pamatuju nanejvýš 2 bezplísňové roky za sebou (a to i v mládí). A někde ani to ne. Je to dost o místních podmínkách i počasí. 

Správně říkáš: je to hlavně o štěstí, tedy klice.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.29 (?), 4.9.2020 9:31

ano, je to o štěstí na lokalitu. Člověk nemusí mít rajčata vedle pole s bramborami. Stačí, aby sousedi v okolí pěstovali několik řádků pozdnějších brambor a neošetřovali je chemií a je vystaráno. Právě kvůli možnému rozšíření plísně pěstuju jen velmi rané odrůdy brambor a sklízím je nejpozději v polovině července. Sousedům se ale tahle úvaha vysvětlit nedá. Když chce mít někdo svoje ekologické brambory, rajčata za plotem u souseda ho většinou nezajímají. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika