Papriky 2024



host - 168.123 (?)
3.2.2024 14:15
Hamíka jsem dávala vždy po jednom, ale jednou mě napadla dat je spolu. Úroda byla malá. Co z jedné rostliny kdysi, ze dvou bylo tentokrát. Dobře se o ne starejte a hnojte. Já jsem to asi dělala špatně. Už nikdy jsem po dvou nedávala. Dávám po jedné 40 x 40cm od sebe. Mám je ve skleníku, nejsem na Moravě. Taky mi trpěly suchou hnilobou.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 168.123 (?), 3.2.2024 14:15
Hamíka jsem dávala vždy po jednom, ale jednou mě napadla dat je spolu. Úroda byla malá. Co z jedné rostliny kdysi, ze dvou bylo tentokrát. Dobře se o ne starejte a hnojte. Já jsem to asi dělala špatně. Už nikdy jsem po dvou nedávala. Dávám po jedné 40 x 40cm od sebe. Mám je ve skleníku, nejsem na Moravě. Taky mi trpěly suchou hnilobou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 4.2.2024 0:07

Nevím, zda to přímo patřilo mně, protože Hamíka jsem nikdy nepěstoval, ale naprosto s vámi souhlasím: dávat papriky po dvou už jen logicky nedává smysl. Prostě proč dělit to, co je k dispozici, dvěma? Takže jsem to udělal jen jednou u darovaných chillíček. Při přesazování už nešly oddělit bez poškození. Výsledek: ta separátní dala přinejmenším 80% úrody těch dvou. Asi se ozvou protesty z řad tradicionalistů, ale na ně já nedám.

Myslím, že na Hamíka 40 x 40 cm rozpal je dostatečný, protože to není nijak bujně rostoucí odrůda. Tedy při odpovídajícím hnojení.

Suchá hniloba je především otázka vysokých teplot půdy, kdy kořeny přestávají být schopné přijímat vápník. Nevím, zda ji lze úplně eliminovat (nikdy se mi to nepovedlo), ale rozhodně ji lze podstatně zmírnit. Ta opatření jsou: zajistit dostatek vápníku v půdě, zakrýt půdu či kontejner proti přímému dopadu slunečního záření, větrat skleník tak, aby v něm teploty vzduchu nepřesáhly 35°C a pravidelná dopolední zálivka před nejteplejším obdobím dne. To půdu také ochladí. V kriticky horkém počasí pak preventivně aplikovat postřik ledkem vápenatým (0,5%) či Wuxalem Calcium podle návodu na list - tedy spíš před příchodem horké vlny. Nedávno jsme to řešili se skleníkářem Walterem. Loni jsem měl papriky jen na balkóně v 12l kontejnerech. Zastínil jsem květináče včas, ale nebylo to dostatečné, protože jsem nedodržoval tu zálivku. Teploty na balkóně dosahovaly až 40°C. A naopak nejmenší výskyt SH jsem měl, když jsem pěstoval papriky na volném prostoru na zahradě jen ohrazené netkankou do výše 1,2 metru. V nadmořské výšce 570 mnm. Tam se téměř nevyskytla. Ty teploty tam nevylezly výš než na 32°C.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 4.2.2024 8:46

Všechny papriky pikýruju do kelímků po dvou a následně tak sázím na místo. Rostliny se "podrží", nevyvracejí se tolik, zejména rohy a dobře prosperují. Nevšiml jsem si nějakých negativních jevů,, nezdá se, že by si rostliny konkurovaly. Protože jde o skleník, je úspora místa významná a z toho plyne i větší výnos na jednotku plochy. Nepěstuju silnostěnné hybridy, protože na rostlině uzraje za vegetační období jeden plod. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 158.138 (?), 4.2.2024 15:19
Já letos otestuji kompromis. Středně velké odrůdy paprik včetně hamiku budu sázet po jednom po 20 cm. Usporim místo a zároveň nebude taková konkurence ve výživě.Jsem zvědav jak to dopadne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 4.2.2024 15:26

Pepé, a jak je hnojíte? Protože v tom případě je asi hnojení klíč k úspěchu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 4.2.2024 17:25

Nománě, zjara trochu hnoje nebo kompostu a během vegetace výluh, Kristalony, ledek vápenatý, síran amonný. Jak píše kolega vedle, zkrátit rozteče v řadách jsem taky zkoušel, ale nebylo to vono. Rostliny se kymácely a vyvracely. Jak už jsem psal, když jsou dvě, krásně se "podrží" a prakticky není potřeba je nějak vázat a podpírat. Moje zkušenost, možná neplatí obecně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 158.138 (?), 4.2.2024 19:30
Dobře, dám méně vzrůstné po dvou, však můžu přihnojovat, že. Nechci tam blbnout s klackama a nějak to vyvazovat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.2.2024 0:27

Podle mého názoru je to lepší řešení než rozpal 20 cm. To se mi zdá prostě extrémně málo.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.2.2024 0:23

PePé, je to přesně naopak: každá individuální zkušenost má větší cenu než "ideologie", tedy tak a jedině tak je to správně. Výluhem myslíte jíchu, že?

Vzhledem k tomu, že paprika spíš koření doširoka, zdá se mi rozumnější je vysazovat po dvou než extrémně zkracovat rozpal (20 cm se mi prostě nezdá dost). A ve volné půdě při dobrém hnojení není to "dělení napůl" až tak kritické.

Já nemusím šetřit prostor, takže zůstanu u jednotlivých paprik s tím, že vyvazuji k oporám. Stínění půdy zajišťuju také jinak. No a v kontejnerech je to trochu o něčem jiném při omezení dostupné půdy. I když i tam by asi bylo možné kompenzovat pomocí zvýšeného hnojení. Nakonec i papriky lze pěstovat hydroponicky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 5.2.2024 8:28

Výluhem myslím kopřivu, bršlici a jiný sajrajt a slepičince v sudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika