Kroucení listů u rajčat - proč?



host - 228.74 (?)
12.6.2017 15:19

Pokud se do granulí proti slimákům nevádají syntetické auxiny (2,4D, clopyralid atd.) jako do trávníkových herbicidů, tak to z nich není. 

Ta fotka, co paní poslala, je ukázkový případ otravy selektivním herbicidem.

Dávám si po loňských zkušenostech velký pozor a testuju všechny substráty, do kterých rajčata sadím, a stejně na mých velkých a plodících rostlinách nějaké mírné poškození vidím - projeví se to kliudně měsíc dva po vysazení. Těžko sehnat hnůj, který není ani trochu jedovatý - když to není v trávě a seně z krmiva, je to ve slámě z podestýlky. Je to svinstvo :-(

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
lucie77 - (2) - 42.140 (?), 30.5.2012 12:27, zobrazeno: 227261x

Dobrý den, ráda bych poprosila zkušené zahrádkáře o radu. Zasadili jsme letos rajčata, rostlinky vypadaly krásně - zelené, pevné stonky, ale najednou se jim kroutí nové lístky. Trvá to už asi 2 týdny a nelepší se to. Dají se rajčata ještě zachránit nebo se s nimi už máme raději rozloučit? Dali jsme je do záhonu po jahodách, dostali koňský hnůj a kompost. Postřik herbicidy jsme na zahrádce neprováděli. Předem děkuji za vaše rady a postřehy. Přikládám foto ze včera. Lucie

rajčata
rajčata
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 30.5.2012 13:29

Toto téma je tady již probíráno v jiných diskusích o rajčatech, já osobně mám takto pokroucenou většinu rostlin v květináčích a i některé papriky. Taky dostaly koňský hnůj a hlavně kompost, postřik herbicidy jsem taky neprováděl. NIKDY, opakuji NIKKDY více již nepohnojím rajčata nebo papriky hnojem nebo kompostem, protože se s největší pravděpodobností jedná o poškození rostlin herbicidy, kderé se složitou cestou a různými trávícími trakty dostaly nazpět do rajčat. Možná ten hnůj bude větší viník než kompost.

Vloni jsem dal dospod 50 l nádoby trochu koňského hnoje a tohle mi rajče udělalo, nakonec dopadlo vše dobře a rostlina se zmátořila. Nyní zkouším dusík aby rostlina hodně hnala do zeleného a snad se tím urychlí "vyprchání" těch sajrajtů. Jinak rajčata v květináčích postupně listy narovnávají, normálně kvetou mají násadu plodů.

Rajčata vloni a letos
Rajčata vloni a letos
Rajčata
Rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.7 (?), 30.5.2012 14:39

To je neuveritelne s tymi herbicidmi.Mate nejaky padny dokaz? Nemoze to byt nevyvazenostou zivin, alebo niecim inym? Ja pouzivam domaci kompost, kam sa herbicidy nemaju ako dostat a viem, ze ak je prilis cerstvy a silny, je lepsie ho zriedit so zeminou. Inak sa rastlina trapi a to aj take ktore maju ziviny radi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 30.5.2012 15:20

Pádný důkaz nemám, jen fotky rostliny rajčete, která byla vloni na terase úplně samostatně a která měla "podestýlku" z koňského hnoje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.162 (?), 12.6.2017 11:56

A co takhle granule proti slimákům. Ty by to být nemohly? Poprvé jsem to viděl u slunečnic, ke kterým jsem hnůj ani herbicidy nedával. Ale dost obsypal granulkami proti slimákům. Nevím již zda to byl kontaktní (Vaniš) nebo požerový prostředek. 

ol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 228.74 (?), 12.6.2017 15:19

Pokud se do granulí proti slimákům nevádají syntetické auxiny (2,4D, clopyralid atd.) jako do trávníkových herbicidů, tak to z nich není. 

Ta fotka, co paní poslala, je ukázkový případ otravy selektivním herbicidem.

Dávám si po loňských zkušenostech velký pozor a testuju všechny substráty, do kterých rajčata sadím, a stejně na mých velkých a plodících rostlinách nějaké mírné poškození vidím - projeví se to kliudně měsíc dva po vysazení. Těžko sehnat hnůj, který není ani trochu jedovatý - když to není v trávě a seně z krmiva, je to ve slámě z podestýlky. Je to svinstvo :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.6.2017 7:53

testuju všechny substráty

A jak testujete všechny substráty, když se to může projevit až po měsíci, dvou?

Zasadil jsem rajčata do kompostu z brněnské kompostárny, a některá se po měsíci (až jako skoro metrové rostliny) začala kroutit. Takže bych se rád přiučil, jak je možné předem otestovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 228.74 (?), 13.6.2017 10:38

Nemám na to žádný magický prostředek, prostě do toho během předpěstování v květináči zasadím jedno nadbytečné rajče a čekám.

Jak jsem už předeslala, letos jsem taky udělala takovou zkušenost, že měsíc nestačí. Muselo to být v některém pytli koupeného substrátu. Naštěstí je efekt celkem slabý po vysazení do zdravých záhonů. Loni jsem to měla opačně - zdravé kelímky a toxický záhon, to bylo mnohem horší.

Jednu sazenici se mi povedlo ozdravit úplně nejlíp, a to vypláchnutím kořenů před výsadbou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.6.2017 10:49

prostě do toho během předpěstování v květináči zasadím jedno nadbytečné rajče a čekám.

Proto se ptám, protože tomu stále nerozumím. Když do testovaného substrátu vysadíte zkusmo jedno rajče, do čeho ale tedy zasadíte všechny ostatní sazenice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 13.6.2017 13:31

Substráty se asi netestují rajčaty, ale spíše fazolí. Já jsem loni na podzim pro testování koňského hnoje použil řeřichu dánskou.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika