Kroucení listů u rajčat - proč?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?) 
30.5.2012 14:51

Jen dohad, podobně jako Váš. Koně se obvykle krmí jen trávou a senem a na pastvinách a loukách se snad herbicidy nepoužívají. Kdyby šlo o kravský hnůj, kdy krávy jsou krmené siláží z kukuřice, tam bych připustil nějaký přenos herbicidů. Ale nejsem v tom odborník, tak se jen domýšlím. Nějaký srovnávací pokus asi nikdo nedělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 30.5.2012 15:04

Když už jsme u těch koní, tak se nejedná jen o to co jim projde žaludkem. Koním se také podestýlá a aby z obilí alespoň něco narostlo, tak od jeho vscházení se do něj rvou postřiky traktory i letadly. Tady na břeclavsku a mikulovsku je to na "denním" pořádku. Kůň se ve stáji vydělá do slámy která se vykydá na hromadu a z ní si pak beru a dávám i pod rajčata nebo do skleníku. Nedávám tudíž jen bobky. 

Příznaky kroucení byly popisovány v katalogu firmy Seminis, popis i odkaz jsem tady již dával v jiné diskusi. Na srovnávací pokusy nebo rozbory nemáme patřičné vybavení ale u mne je ta příčina až nebezpečně nebezpečná, opakující se za použití stejných komponent.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.45 (?), 30.5.2012 15:19

Pod rajčata a papriky dávám pár kuliček granulovaného kravského hnoje a letos jsem přidal dle jakési receptářové rady trochu vajčných skořápek. Na výsledek si musím počkat.

Ale ke kroucení listů. Dle mého ryze soukromého laického názoru (spíše je to otázka pro batanika), nejde v těchto horkých dnech náhodou o přirozenou obranu rosliny proti odparu z rozvinutých listů?     I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 30.5.2012 15:22

Ty rostliny se tak chovaly již jako přísada, a taky jsem tam blbec přidal do zeminy kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.10 (?), 30.5.2012 15:33

Dobrý den. Ještě za minulého režimu jsem pracoval jako technik u velké zahradnické firmy, kde se pěstovaly karafiáty k řezu. Při výsadbě karafiátových sazenic se používá velké množství kravského hnoje. A jednou začaly značné růstové problémy a skutečně se přišlo na to, že v tom hnoji byly nějaké simaziny či triaziny, které se používaly či stále používají v kukuřici. A přes siláž a zažívání krav to stejně poškodilo i mladé rostliny amerických karafiátů. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 30.5.2012 17:05

To by odpovídalo údaji uvedenému v katalogu chorob Seminis. Tam je uváděna jako příčina Kyselina dichlorfenoxyoctová (2,4 - D).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lucie77 - (2) - 42.140 (?), 30.5.2012 20:57

Moc děkuji za názory a reakce. Teorii, že původcem kroucení je kontaminovaný koňský hnůj, nahrává i skutečnost, že rajčata nejdříve krásně rostla - to čerpala živiny z kompostu, který měla v nejbližším dosahu, ale jak se kořeny prorostly hlouběji a dosáhly na hnůj, začala se rostlina kroutit. Napadlo nás tedy zkusit rajčata vykopat a hnůj odstranit. Myslíte, že by se ještě vzpamatovala nebo už je zkroucení nevratné? Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 30.5.2012 21:15

Já to ještě trochu zdramatizuji, tedy mám na mysli to vykopání a přesazení. Na snímku je rajče které od malinka bylo špatné a tak jsem ho dal do vody aby zakořenilo a následně do pískové zeminy v květináči kde vyrostlo asi do 30ti centimetrové výšky. Předevčírem jsem rajče přesadil do volné půdy, a vlastně od zakořenění ve vodě nemělo kontakt ani s kompostem ani s hnojem. A včíl "babo raď."

Kroucení listů u rajčat
Kroucení listů u rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.46 (?), 31.5.2012 1:15

A co nejaky virus. Napr: Tomato Leaf Curl Virus

alebo iny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.46 (?), 31.5.2012 1:22

Agent Orange?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika