Česká rajčata



host - 81.42 (?)
25.3.2014 20:04

Česká rajčata

Je výborné, že schováváte takovou hodnotnou literaturu. Mám ji též a dokonce i starší od Václava Bílého. V textu presentovaná odrůda Lukulus byla jedna z nejrozšířenějších v té době.  Není tam však vynikající odrůda keříčkového rajčete IMUN, které se pěstovalo až do 70let 20století, a možná by mělo své místo i dnes.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 49.39 (?), 12.2.2014 12:31

Tak si říkám, jestli má Magdaléna Dobromila ve své kuchařské knize také nějaké rajčatové recepty. Kdo ví? Kdo máte Rettigovou doma a podíváte se?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.2 (?), 9.2.2014 8:58

Nemohu si pomoct (offtopic). Když si přečtete tu stránku, je tam prostě všechno. Na pár řádcích. To byly knihy. A autoři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.42 (?), 25.3.2014 20:04

Česká rajčata

Je výborné, že schováváte takovou hodnotnou literaturu. Mám ji též a dokonce i starší od Václava Bílého. V textu presentovaná odrůda Lukulus byla jedna z nejrozšířenějších v té době.  Není tam však vynikající odrůda keříčkového rajčete IMUN, které se pěstovalo až do 70let 20století, a možná by mělo své místo i dnes.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 55.61 (?), 22.2.2014 10:45

Zdravím Mr. Big, díval jsem se na netu do digitální knihovny NKP, jaké odrůdy jsou uváděny v dobovém tisku (noviny nelze bohužel otevřít kvůli autorským právům). Obrana Slezska 29.3.1929 – Lukulus, Lotringen (= asi Krásná Lotriňanka viz níže), Alice Rosenfeldová (mělo být asi Rooseveltová?), Don Margen. Lidové noviny 23.5.1932 – Dánský export, z novějších sort Tuckswood favorit, Bonnské nejlepší, Krásná Lotriňanka, Heterosis. Lidové noviny 9.4.1935 – Marglobe. Ottův slovník naučný - dodatek 1938, str. 349 – Odrůdy vhodné k pěstování v našich poměrech jsou: Lucullus, Early Sunrise, Průhonické rajče, Dánský export, Tuckswood, Heterosis, Kondine Red, Bonner Beste, Marglobe, Humbert. Moravská orlice 26.3.1939 – Early Sunrisse, Lucullus, Průhonický semenáč, Humbert, President Garfield. Moravská orlice 25.5.1941 – Luculus, Marglobe, První sklizeň, Dánský export. Rudé právo 8.5.1965 – Valašská perla oranžová, Dívčí prs, Přebohaté, Sovětské lahodné, Meruňkovité, Jahodové Variant, Višňové a z běžných odrůd Olomoucké, Vrbičanské, Stupické a Condine. Jinak asi nejvíce informací o starých odrůdách mají naše šlechtitelské stanice, nebylo by marné se na ně obrátit. A na netu je také zajímavý web Evidence genetických zdrojů rostlin v ČR, možná jej znáte. Srdečně Mir.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 22.2.2014 19:02

Děkuji za všechny informace. Jednak za pěkný přehled pěstovaných rajčat (už si to dávám do tabulky) a také za tip, kde hledat- digitální knihovna NKP. 

               Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 55.61 (?), 22.2.2014 19:35

Mr Big, nevím, jak jste na tom s němčinou, ale zajímavý web je také Tolle Tomaten, kde je popis mnoha odrůd z našeho prostoru. Mir. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 14.7.2014 22:06

Trochu jsem zapátral v knihovně.

Suchý (1901) velké červené, Non pls ultra, Pendorosa, Mikado

Bílý (1923) Trophy, Ficarazzi, Mikado, Král Humbert, hruškovitá červená, velkoplodá, ranná.

Vaněk - ceník (1923) Triumph, První sklizeň, Gnom

Švec (1924) Turnovský granát, Král Humbert, Mikado

Mašek ceník (1924) Rajské jablko velkoplodé, Král ranných, Alice Roseveltová, Ficarazzi, Svatojánské, Král Humbert, ranné červené, Luculus, Pařížské tržní, Perfection, Chemin, Magnum Bonum, Triumph, Turnovský Granát, Dánské exportní, Mikádo, President Garfield.

Vaněk 1940 Giant Ponderose, Tuckwood´s Kondim Red, Lukulus, Dánský export, Cukrové rajče, Triumph, Oxheart, Goden jubile, Golden queen, Rybisové červené, Nejlepší italské, Meruňka, Třešňové

Zdravím, V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 8.7.2014 14:37

Výše uvedené čtyři druhy semen Stupických rajčat jsem pěstoval na balkoně a také venku na zahradě. Dnes bych s pokusil shrnout výsledky, ke kterým jsem dospěl (pochopitelně můj vzorek byl malý, ale koresponduje s výsledky, které s těmito semeny měla pěstitelka z Kanady). O0brázky plodů jsou všechny ze zahrady.
1.Stupické skleníkové nemá nic společného s v Americe pěstovanými rajčaty Stupice a Moravský div. Opravdu odpovídá popisu na webové stránce České genové banky (květenství jednoduché, plody podstatně větší, atd.).
Pozn.:Na obrázku není rozdíl ve velikost plodů patrný.
2.Mezi ostatními třemi nejsou žádné větší rozdíly. Všechny jsou vlastně původní rajče Stupické polní rané, ale jejich udržování bylo různé. Čistotu odrůdy Stupice udržovali vlastně amatérští pěstitelé v USA a po celém světě  (od roku 1974 kdy tam semena poslal p.Sodomka z Prahy), u nás byla tato odrůda po celou tuto dobu ve Státní odrůdové knize a její neměnnost byla kontrolována ÚKZÚZ. Kdo všechno se podílel na udržovacím šlechtění mně není známo. Mám dojem, že už jsem někde psal, že Moravský div je vlastně totožný se Stupickým polním raným, které udržuje a množí Moravoseed.
3.Velmi zajímavé je, že nejrannější ze tří Stupických polních raných byl u mě i V Kanadě Moravský div- první zralé rajče jsem měl 20.6.2014, přitom na zahradu jsem vysazoval sazenice s prvními rozvitými květy 28.4.2014- to znamená za 53 dnů. Asi za pět dnů jsem sklízel první Stupice, nejpozději Stupické polní rané ze SEVA-SEED. Když jsem v únoru vyséval tato rajčata, tak jsem ještě nevěděl, že Moravský div je vlastně Stupické polní rané z Moravoseedu, jinak bych si to Stupické vysel pro porovnání také (semena jsem měl). Tak aspoň se příští rok bud mít čím bavit- vyseji Atypické polní rané od všech, která k němu mají práva (Moravoseed, SEVA-SEED a SEMO).
4. Měl bych jeden dotaz. Nevíte proč dostalo jedno z rajčat jméno Stupické skleníkové. V přihlášce od pana Jaroslava Homoly (šlechtitel) nic takového není. Byl to výsledek posuzování v ÚKZÚZ (asi to v dokumentech ÚKZÚZ je, ale pro mne již nedostupné)? 
           Mr Big

Moravský div
Moravský div
Stupice
Stupice
Stupické polní rané
Stupické polní rané
Stupické skleníkové
Stupické skleníkové
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.132 (?), 8.7.2014 16:13

.. s tym stupickym sklenikovym to moze byt ako ako s tym cervenym vinom. "Prosim si 2 dc frankovky a 2 dc Svatovavrineckeho" Casnik na kolegu za barom"...Nalej mi tam 2 x 2 dc cerveneho".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 8.7.2014 18:15

Tak takto to jistě není. Dokonce jsem měl slíbené nahlédnutí do protokolů o schvalování těchto odrůd, kde byla posuzována také jejich hospodářská vhodnost (vzhledem ke změnám na ÚKZÚZ už k tomu nedošlo). Dokonce Stupické skleníkové bylo schváleno dříve (1954)  než Stupické polní rané (1955) jistě na základě nějakého ověřování ve skleníku.

                    Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika