Česká rajčata



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?) 
20.7.2014 8:28

Je fakt že mi ani jeden plod této odrůdy nepraskl, přeborníkem v tom je žluté Datlo. Včera jsem však zjistil u Mini jednu vlastnost která ho naprosto diskvalifikuje - zralé plody na keři změkly ve vodnatou kuličku obalenou slupkou.

Valdo - špatně vybarvuje a vyzrává (tento fakt pozoruji letos i u některých dalších odrůd) a asi to má na svědomí ten nahoře.

Bibi - plodná odrůda, která však velmi špatně vyzrává okolo stopky. Neměkne sice tak jako Mini, ale zůstává u šťopky nesympaticky oranžová.

Chuťově jsou tyto tři červené odrůdy celkem klasické rajčatové chuti, ostré a v ústech štiplavé. Ne že by mi tahle chuť vadila, tak má správné klasické rajče chutnat, já však od nich očekával větší sladkost, protože jsou to "zobací" odrůdy.

Počasí je u nás letos extremní s velkým vlivem hlavně na rajčata (podobně rychlý náběh zralosti např. u angreštu a rybízu), plody až moc rychle zrají a to se projevuje na jejich kvalitě. Včera jsem dokonce odstraňoval černou folii zespod některých rajčat a paprik, rostlinám chybí listová plocha, která by zem zastínila, a ta je následně horká. 

Nové Semácké odrůdy jsem vyzkoušel, podmínky sice nebyly zn. ideál, ale nenašel jsem důvod v jejich pěstování pokračovat. Jsem zvědavý jak je vyhodnotí ostatní kolegové - pěstitelé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 20.7.2014 18:15

Jen pár poznámek:
1.Chuť a také sladkost je subjektivní pro každého z nás. Pro moji manželku jsou například všechny jahody málo sladké a tak si na zahradu bere krabičku s mletým cukrem a každou jahodu do něj namočí a pak ji sní.
2.Mně u rajčat Mini k žádnému vodnatění nedochází, asi to bude spíše otázka pěstování (zálivka, hnojení). Pochybuji, že by SEMO přihlásilo do zkoušek a platilo ÚKZÚZ velké peníze za rajče, které by mělo tuto nepříjemnou vlastnost, která by jistě vyloučila i teoretickou možnost schválení.
3.Včera jsem poprvé jedl Datlo, které mi svou chutí připomělo ruský hybrid Finyk oranževyj, jen bylo podstatně větší. Tyto odrůdy jistě navzájem porovnám až přijedu z dovolené. Pochopitelně to bude opět jen mé subjektivní posouzení.
Přeji Vám všem úspěšnou sezónu a ať Vám všechna rajčata, která máte na svých rostlinách nasazena vpořádku a co nejdříve uzrají.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 53.58 (?), 13.7.2014 20:10

Nevim, jestli se to pocita ale mozna mi nekdo znaly genetiky pomuze s identifikaci. Uz asi patym rokem pestuju "rozpadla" tornada. Protoze mam spatnou zkusenost s osivem nechal jsem pred lety rizene shnit a prejit mrazem jedno F1 tornado. Druhym rokem jsem mel (z jednoho plodu) asi 400 semenacu a dva ruzne druhy rajcat. Prvni bylo velke kulate, ale "technicke" duznate bez valne chuti horni polovina se zelenyma zilkama a prasklinama (podobna se pestuji ve Spanelsku). Druhy druh se hodne podoba Beefmasteru, hranate se spoustou faldiku 90% sladke duziny, v podstate bez seminek, plody od 350g do pul kila.  Diky terroiru jsou plne slunicka a vune. Dalsi roky uz jsem si vybral jenom ta hranata. Vzdycky do zahonu pridam nejakou F1 sazenici a "obnovu krve" nechavam na cmelacich.  Nevite nekdo z ceho je to Tornado poskladane a co to vlastne pestuju?cheeky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.62 (?), 15.7.2014 16:13

Letos jsem zasadila Citriny, jsem z nich nadšená, mají mnoho plodů, ještě čekám na chuť. Snad se vydaří. Mikča


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 17.7.2014 6:47

Tak s tím pěstováním českých odrůd rajčat to nebude tak jednoduché. Myslím tím ty staré odrůdy, jejichž semena nelze koupit v žádném obchodě. Já jsem koupil pět takovýchto odrůd na Gengelu. První zklamání bylo, že Ostravské rané není determinantní, ale je tyčkové a silně připomíná rajče Stupické polní rané jen ta ranost tomu nějak chybí. Usuzuji, že Stupické bylo jedním z rodičů a toto tyčkové Ostravské rané je hybrid n-té generace, který ztratil tu zajímavou vlastnost, být keříčkový. Ještě horší je to s Moravským granátem, jehož plod má být ploše kulovitý, ale já mám na všech třech rostlinách plod takový jako je na připojeném obrázku. Úplně jiná odrůda? Nějaký hybrid?  Zatím nechci nic psát o dalších třech odrůdách (Hanácké nejranější, Slivovité červené a Vaňkovo hroznovité) jejichž stále ještě zelené plody se mně také nějak nepozdávají.  Tak už jen doufám, že mne potěší těch deset komerčních českých rajčat, které také pěstuji.
           Mr Big

Moravský granát ???
Moravský granát ???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 18.7.2014 20:49

Pane Big,

doplnil jsem Vám přehled odrůd pěstovaných v 1.1/2 20. století na našem území. Vrazil jsem to zhruba do poloviny tohoto vlákna. Zdravím, V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 18.7.2014 22:05

Našel jsem to. Díky. Kdybyste něco z rajčat potřeboval, ozvěte se.

                        Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 18.7.2014 23:29

Pěkný obsáhlý článek o rajčatech od F. Landovského je v zahradnickém slovníku z roku 1942.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 55.61 (?), 20.7.2014 13:45

Pan V. mě vybudil, abych se zase podíval do digitální knihovny NKP. V Národní politice z 6.4.1893 jsou k pěstování doporučovány odrůdy Ficcarazi, Vilmarinův krsek, kulaté srbské malé a král Humbert. Dobře se u nás nevede odrůdě Garfield - vhodné pro teplejší krajiny. Novější druhy jako Accme, Perfection, Mikado nejsou úrodny. Národní listy 9.8.1926... pěstují se u nás hlavně král Humbert, div Itálie, Ideal, Ficcarazzi, Alice Roosevelt. Národní plitika 19.5.1940 Volte vhodné odrůdy: Lukullus, Dánský export, Průhonické, Král Humbert a Libochovické. Mir.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 20.7.2014 17:23

Tak F. Landovský, 1940


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika