Česká rajčata



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?) 
1.2.2014 9:24

Mám zájem o veškeré informace o rajčatech pěstovaných v Československu před rokem 1950. Jedná se mně o to, které odrůdy byly pěstovány, případně jejich charakteristika. Zajímá mne také, z jaké publikace bych mohl tyto informace získat. Stačí mně, když mně tyto informace předáte zde na webu. Za Vaši ochotu předem děkuji.

                    Mr Big                            

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 4.2.2014 19:15

Doma mám tuto knížku a v ní tehdejší odrůdy. Třeba Vám to pomůže. Zdravím Vás.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 4.2.2014 19:30

Mockrát děkuji. Přesně takovéto informace jsem chtěl.

                                   Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 8.2.2014 18:10

Ještě jednou jsem si to přečetl a opravdu jsou tam zajímavá jména a některá tam úplně chybí:
Hanácké nejranější- jejíž semena ještě dnes nabízí Gengel
Nejlepší z Bonnu- myslím si, že je to Rheinlands Ruhm u nás Sláva Porýní- množí se dodnes
Mikádo- tato odrůda chybí i když byla použita při šlechtění Stupických rajčat- pěstovala se u ná vůbec?
Imun- chybí také tato keříčková odrůda schválená pro pěstování již v roce 1941
Král Humbert- asi největší překvapení- jedná se o starou italskou odrůdu pěstovanou od roku 1878 pro Piennolo na svazích Vesuvu podobnou Principe Borghese – kde se vzala a kam zmizela?
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 224.63 (?), 8.2.2014 19:12

Ak mate zaujem o info o starych sortach, internet asi nie je dobry zdroj. Skuste do kniznic a pozriet riadne stare zahradkarske knihy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 8.2.2014 22:41

Taky jsem si myslel, že knihovna je dobrý tip. Ale není to tak jednoduché. V běžné knihovně, kde se půjčuje většinou beletrie jsem navštívil tři pobočky a centrální půjčovnu Mahenpovy knihovny v Brně, všude zahrádkářské knihy z poslední doby (často cizí autoři), prakticky nic z historie a  pokud jde o pěstování opakující se opisované rady z minulého století. Snažil jsem se hledat také v seznamech Moravské zemské knihovny (dříve Universitní knihovna a Technická knihovna) a výsledky byly minimální. Ono to ukáže pár výsledků, nemá to prohledávání jako na internetu. Ale stejně se tam chystám, ale budu si muset zaplatit zase členský příspěvek na tento rok 200, -Kč. Uvidím, jestli za to něco získám.

Zkoušel jsem také jeden velký antikvariát. Knihy nula, několik vyvázaných ročníků (mám dojem že to bylo něco jako Zahradnické listy -1940? nebo jiný rok), požádal jsem paní abych mohl nahlédnout, vyhledal jsem si všechno pod heslem rajčata, bylo tam něco o pěstování, o odrůdách vůbec nic. Cena za jeden ročník byla lidová- 520,- Kč. V tpom antikvarátu by to chtělo velké štěstí- paní povídala, že něco měli asi tak před pěti lety.

                   Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 9.2.2014 10:00

Zkuste najít zde, dají se objednat staré knihy. Snad se to zobrazí. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.63 (?), 9.2.2014 11:55

tak potom zahradkari na tomto fore, najma starsie rocniky, pozrite do svojich starsich knih, urcite nieco najdeme. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.93 (?), 9.2.2014 21:56

Tak třeba toto (kurzívou jsou dopsány mé vysvětlující vsuvky):

"(Oddíl) IV. O zahradních rostlinách kořenných

(Kapitola) 38. Pěstování jiných méně rozšířených rostlin kořenných.

(Vypíši je všechny, aby byla vidět jejich spoluzařazení do téže skupiny)

  1. Kopr
  2. Šalvěj
  3. Donuť, tymian neb douška
  4. Levandula
  5. Brotan, boží dřevec
  6. Cabr, saturije neb sčubřík
  7. Persán
  8. Paprika či turecký pepř
  9. Isop
  10. Routa
  11. Melisa
  12. Ibis, proskurník
  13. Máta

a jako poslední je uvedeno a ocituji celé znění odstavce, neb o toto se Mr. Bigovi jedná:

14. Jablka rajská jsou rostlina letní s plodem červeným, brázdovitým. Sejou se z jara do pařiště, a pak se vysázejí do dobré půdy na výsluní. Zralé plody červené se potřebují na omáčky. Na podzim nezralé plody se mohou dát za okno, by zčervenaly neb došly."

Ještě zbývá uvést pramen, ze kterého pro vás čerpám:

knižnice "Rolník nového věku. Knihy naučné a promyslné pro hospodáře, kterým záleží na tom, aby se získalo na živnostech rolnických většího užitku, a rolnické povolání povzneslo se ku ctihodné dokonalosti. Vydávají Dr. J. B. Lambl a Karel Lambl

Svazek sedmnáctý. O zelinářství. S třinácti výkresy.

Sepsal Tomáš Špatný, zahradník.

Nákladem knihkupectví I. L. Kober."

Ještě samozřejmě musím dodat rok vydání: 1865.

Kniha sloužila ještě asi o dvacet let později jako "středoškolská" učebnice - Hospodářská škola zemědělská v Litomyšli.

Snad jsem vám alespoň trošičku přispěl...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 12.2.2014 8:39

Pane Josefe děkuji. Je to úžasná kniha, jen je škoda, že v té době asi Čechy a Morava nebyly země kde by rajčata byla až tak hodně pěstována. Ani nevím, jestli u ostatních zelenin byla v té době uváděna nějaká odrůdová jména. Ještě jednou díky.

             Mr Big 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika