Česká rajčata 2017



host - 247.246 (?)
15.9.2017 15:38

Dobrý den.Děkuji Všem, kteří sem dávají teoretické a hlavně praktické zkušenosti s pěstováním rajčat.Pan Vladimír a další pěstitelé jsou dobrým příkladem lidí, kteří rádi poradí a pomůžou.Opravdu záleží na každém jakou má chuť, v jaké nadmořské výšce bydlí a na jaké využití rajčata pěstuje. Já rajčata pěstuji pro vlastní potřebu a to Start F1,Bejbino F1,Tastier F1,Sweet Apertif F1 na papání a další jako Adine Cornue na pečení, protlak,a také na papání s olivovým olejem a bylinkami.Adine Cornue je papriková rajče, které mě chutná, ale je asi trošku pozdnější.Prosím o radu -jaké máte zkušenosti s rajčetem Adine Cornue, a nevíte o rajčeti stejných chuťových vlastností pro České podmínky tj. rannost.Děkuji všem za odpověd přeji hezký den. S pozdravem lada.           

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 14.9.2017 9:15

Přidám svou zkušenost s Charmant F1. Plody střední, 2-3cm, nepraskají, zrají později, chuť nepříliš sladká, ale příjemná a na základě rodinné degustace budu muset toto rajče pěstovat i příští rok. Rostlina má poměrně malé řídké listy a není tak příliš objemná. Nasazování plodů zpočátku slabé, 8-10ks na vijanu, se později zlepší a na zdvojených vijanech může zaplodit i přes 30 plodů. Dorůstá poměrně vysoko, moje rostliny dosáhly téměř 3 m výšky a jak je vidět na foto, i tam ještě v současnosti dozrávají, vijanů je ale při téhle výšce jen 10-11.  Za pažbím listů vyrůstají poměrně intenzivně zálistky. 4ks rostlin vedle sebe, chemicky neošetřováno.

Česká rajčata 2017
Česká rajčata 2017
Česká rajčata 2017
Česká rajčata 2017
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 68.36 (?), 14.9.2017 10:20

Rokycansko, okolo 400 mnm, otevřená poloha. Trochu lepší bramborářská oblast. Pěstoval jsem tyčkové TORO F1 a keříčkové DIANA. Volil jsem rajčata raná a odolná, Aby alespoň dozrála. Pěstuji ve volné půdě. Keříčkové s minimální péčí, když se keřík rozvalil, prorostl plevelem, DIANA překvapila velkou úrodou. Trochu moučné, chuť průměrná.  TORO F1 - velká úroda, 5-6 vijanů na rostlině, chuť průměrná. Nepříjemný byl nezralý límec okolo stopky. V mých podmínkách jsem byl s úrodou spokojen. Plíseň jsem neměl. Obě odrůdy se zdají být opravdu odolnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 14.9.2017 17:21

Také jsem měl na Toro F1 dost plodů se žlutým límcem. je to způsobeno rychlým dozráváním na přímém slunci, česká rajčat nejsou zvyklá na takové počasí jak bylo u mě- já tomu říkám španělské počasí a také španělská rajčata u mne rodila a doposud stále rodí nejlépe. Chce to bojovat s tím například stíněním nebo postřikem draslíkem na list. Ale kde má člověk na to všechno vzít čas, že.

Pokud tou plísní myslíte bramborovou, tak s tou odolností je to takto. Pokud plíseň bramborová příjde, tak není žádná z běžných odrůd odolná, pokud nepřijde, tak jsou všechna rajčata opravdu k plísni rajčatové odolná.wink Všechna stejně.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 139.243 (?), 14.9.2017 12:01

Vladimire, pisem z Australie bez diakritiky a prihlasenia,-dal si zaujimave hodnotenie. Z ceskych hybridov sa mne tradicne osvedcil Start F1 a slovenskych Niki Zel F1- chutovo sice nedosahuje Start, ale ma kompaktny, pevny rast a urodnost, Do sklennika este posadim 1 koren Milica F1a 2 korene Stupickeho skoreho. Nebudem pestovat Toro, Tornado,ani Torino. Z koktejloviek a cherry vysadim Bejbina-zasadne konzumujeme odlezane, Mandant F1 a Datlo-nepraskaju, este mi velkostou a urodnostou osvedcilo Pollicino F1,neosvedcil sa mi Charmant ani Rubinka.{Inak z Cherry mam favoritov Juanitu, Santa Orange Swetelle, nebudem sadit Sungold- privelmi sladky, bez vyraznej chuti a praska} Inak som si tu kupila v hypermarkete nejake miestne vacsie Cherry pod nazvom Grape Kumato- celkom chutne, tak som si zobrala semienka.Este zo slovenskych biftekov sa mi osvedcil JergusF1- nepraskal a dobra rodil.

                               Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 14.9.2017 17:00

Evi, zdravím tě do Austrálie. Je vidět, že ta rajčata máš silně zalezlá pod kůží, a že na ně mysíš kudy chodíš a dokonce i tam u protinožců. Jen s těmi semeny opatrně, mají hrozně přísné celní předpisy. Děkuji za pěkné hodnocení a vidím, že stejně jako já už myslíš na příští sezónu. Přitom ta letošní ještě zdaleka neskončila. 
Když jsem začínal letošní sezónu, tak jsem byl skeptický k chuti všech těch T.. hybridů a jiných s výjimkou Startu F1 i když jsem je dříve pěstoval a chutnaly mně. Více méně jsem si to při prvé sklizni v červenci ověřil. Chuť většiny nebyla nic moc. Ale pro jistotu jsem si udělal ještě jednu ochutnávku, teď v září, rajčata jsem vybral ty nejzralejší a ejhle, nějak jsem jim přišel na chuť. Moc velké rozdíly mezi nimi nejsou. Když jsem se rozhodl, že už žádné porovnávání nebudu dělat a na míse mně zbylo ještě plno rajčat, tak jsem je nechal na stole a začal je konzumovat stejně jako to dělám s cherry rajčaty. Když jsem šel kolem, tak jsem si vždycky zobl. Nejsou to žádné jednohubky, ale když se rozkrojí na půlku nebo čtvrtku, tak se to dá najednou sníst, aniž lítá okolo šťáva z rajčat a semena. Vůbec mně nevadilo, že nejím nějaká super cherry rajčata. Úplně mně stačila tato rajčata, kterým se v angličtině říká slicers (kráječe). A tak jak jsem to tak konzumoval a přemýšlel o tom co budu příští rok pěstovat, tak jsem se rozhodl, že ještě omezím cherry (stačí mně jen cca pět rostlin pro vnučku) a vyberu si dvě tři odrůdy z těch českých, které jsem letos pěstoval. Jistě to bude Start F1 a další dvě ještě vyberu, zralých mám pořád dost.
Když už tak píši o cherry tak se pokusím zhodnotit ty cherry u mne na lodžii a na zahradě.Na lodžii orientované na jihozápad jsem měl po dvou rostlinách Charmant F1, Philovita F1, Tomatoberry F1 a Goldkrone. Snad nejhůře to vedro (skoro každý den nad 40 °C) snášelo Goldkrone. Ne že by rostlina nerostla, ale s tou úrodou to bylo všelijaké i když jsem se snažil pomoct opylování pořásáním, atd. Ostatní nebyly nijak lepší, plody podprůměrné a přitom jsem musel zalévat minimálně obden. Docela mně všechny cherry z lodžie chutnaly. Sklidit hrst rajčátek a lítat s konví, tak to se mně určitě nechce. Takže na lodžii už nikdy rajčata, možná zkusím pálivé papriky. Máte někdo nějaký tip na něco, čemu by ty horúčavy vyhovovaly?
Na zahradě jsem měl dvě Sungold F1, jeden Mandat F1, jednu Rubinku a jedno Sweet Aperitif. Sungold rychle přezrává a praská už na rostlině, když ho donesu domů, tak další polovina plodů popraská. Ale na zahradě si občas zobnu a moc ně chutná. Sweet Aperitif opravdu vynikající, ale u mne velikost plodů trochu větší než černý rybíz. Kdo to má trhat. Mandat mne mile překvapil jak chutí tak i dozráváním. Zato Rubinka to byl pro mne propadák, dodnes jsem neutrhl jediné rajče, které by bylo zralé a chutnalo mně. Všechno popraskané, nezrající (asi špatné místo pěstování- přímo na rozhraní, kde stéká vody ze střechy a tak při bouřce dostane toto rajče čtyřikrát více vody než rajčata, která jsou volně na záhoně). Tento problém budu muset příští rok řešit nějakou rýnou, ale stejně s tím, že bych Rubinku pěstoval zatím nepočítám.
Takže příští rok na zahradě jen Philovita F1, Tomatoberry F1 a ten problematický Sungold F1. Mateční rostliny těchto tří odrůd už mám vypěstované za oknem a v zimě je budu klonovat. K tomu asi po jednom nebo po dvou Mandat a Goldkrone. Tak to je asi vše, co jsem chtěl napsat.
Evi, nezapomeň se nám tam!!        Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
marion - (5) - 227.97 (?), 15.9.2017 7:34

Děkuji za tuto diskuzi. Každému z naší rodiny chutná něco jiného. Letos konečně máme rajčat dost. Mám Jolie, Stupické polní rané, Harfeuer, San Marzáno, Sonet F1, keříčková Roma a Šejk. Tomatobery garden ze svých semen, takže F2.  Nemám bifteková, nevyšlo mi místo. Stupické polní rané a Harfeuer stejné, Jolie nebudu pěstovat, i když je dobré a velmi sladké (malá úrodnost). Příští rok Start F1 určitě zaseji. Tomatobery garden je taková lahůdka. Stupické nám taky chutná a ostatní tak na rajčatový salát, ale ne jako lahůdka. Budu zkoušet další druhy - máme mlsné huby. Bejbíno jsem taky někdy pěstovala, už si ani nepamatuji chuť. Nemáma rádi silnou šupinu a nevýraznou chuť. Proto čtu se zájmem tuto diskuzi, abych měla inspiraci, co zasít. Sháním kumato. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 247.246 (?), 15.9.2017 15:38

Dobrý den.Děkuji Všem, kteří sem dávají teoretické a hlavně praktické zkušenosti s pěstováním rajčat.Pan Vladimír a další pěstitelé jsou dobrým příkladem lidí, kteří rádi poradí a pomůžou.Opravdu záleží na každém jakou má chuť, v jaké nadmořské výšce bydlí a na jaké využití rajčata pěstuje. Já rajčata pěstuji pro vlastní potřebu a to Start F1,Bejbino F1,Tastier F1,Sweet Apertif F1 na papání a další jako Adine Cornue na pečení, protlak,a také na papání s olivovým olejem a bylinkami.Adine Cornue je papriková rajče, které mě chutná, ale je asi trošku pozdnější.Prosím o radu -jaké máte zkušenosti s rajčetem Adine Cornue, a nevíte o rajčeti stejných chuťových vlastností pro České podmínky tj. rannost.Děkuji všem za odpověd přeji hezký den. S pozdravem lada.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.147 (?), 26.9.2017 13:06

Pán Vladimír, zaujímalo by ma ako dopadlo pestovanie odrody Imun a kde sa dajú kúpiť semená. Túto odrodu pestujem dva roky a som s ňou veľmi spokojná, ale neviem sa dostať k originálnemu osivu. Kupujem na trhu sadenice, takže originalitu nemám zaručenú. Tiež keby ste mi vy, alebo aj niekto iný, mohli dať tip na mäsitú (nemusí byť nutne veľká) a tmavočervenú rajčinu. Ďakujem. LL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.147 (?), 26.9.2017 14:03

ešte doplním: guľatú, príp. srdcovitú, nie veľmi neskorú, na priamy konzum. LL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 173.17 (?), 27.9.2017 19:07

Pokud jde o Imun, tak je to velmi stará odrůda, která byla ještě v roce 1974 zařazena v Československé odrůdové knize. Dnes už se semena této odrůdy oficiálně nemnoží. K jejímu pěstovaní jsem se dostal víceméně náhodou. Moji přátelé na Tomatoville mne požádali, abych se pokusil zjistit jaká jsou správná jména českých odrůd, jejichž semena byla zaslána do USA v roce 1974 a dodnes se tam množí a pěstují pod zkomolenými jmény- Stupice, Czech´s bush, Urbikany a Olomovic. Semena jsem nakoupil v Kanadě a v roce 2015 jsem je poprvé pěstoval. Zjistil jsem, že Urbikany je vlastně Vrbičanské nízké a Czech´s bush je Imun (ověřil jsem si to popisem v České genové bance). U ostatních dvou nebylo už podle jména jasné, o které české odrůdy jde. Bohužel Vrbičanské nebylo keříčkové, asi nějaký kříž s tyčkovým rajčetem. Imun jsem pěstoval ještě letos, docela se mně toto úrodné rajče líbí, ale do budoucna nepočítám s pěstováním keříčkových rajčat. Zbyly mně jen čtyři semena.
Letos na jaře jsem byl překvapen, že se v Brně na Zelňáku objevily sazenice Imun, mám dojem, že to tam prodával někdo ze Slovenska. Kde prodejce vzal semena jsem se neptal, ani mne to nezajímalo. Semena množí asi nějaká soukromá osoba, ale to neznamená, že by nebyla odrůdově čistá. Není to vlastně žádný problém. Semena si můžete udržovat také sama tak, že zabezpečíte, aby vám hmyz nepřenesl pyl z jiné odrůdy na květ Imunu. Dělá se to tak, že buď dáte květenství před rozkvětem květů do nějakého prodyšného sáčku (ušitého třeba ze staré záclony) nebo pěstujete tuto odrůdu úplně jinde pokud možno co nejdále od jiných rajčat.
Pokud jde o masitá rajčata, tak moc toho u nás v České republice není. Semena toho co bych doporučil já asi nikde jen tak neseženete. Možná pro vás něco nachystám, ozvěte se.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika