Uskladnění slivovice v dub. sudu



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
16.9.2009 14:37

Neumím si představit proces, kterým při ležení v sudu vzrostla o tolik koncentrace alkoholu. Odpovídala tomu i chuť? Nemohlo jít o chybu metodiky měření - zřejmě na bázi hustoty? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 90.135 (?), 14.6.2009 11:30

Dekuji za rady, a kdyby byli jeste nejake napady nebo skusenosti tak dejte vedet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.201 (?), 13.7.2009 22:20

Dobrý den.A jak na tak zvanou Zlatou slivovici?Není nato dobrý dubový sud.Tak 2,3,roky.A barva je Zlatová a´chut´stejná.M&G.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.114 (?), 4.9.2009 14:10

Pokud jde jen o chuť a není vyžadováno i estetické hledisko, je možno sud s jehož původem si nejsem jist nahradit dubovými špalíky nebo chipsy, které se mohou vložit do jakékoliv nádoby. Tam už kvalitu dřeva ohlidáte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 5.9.2009 11:16

Dubové špalíky používám dlouho, na tomto serveru se o tomto tématu kdysi dost podrobně diskutovalo. Zkuste si to vyhledat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.6 (?), 1.9.2009 22:37

Vínovice ať již z vína či matolin do sudu patří. Po bílém vínu je to ideál, ale sířením by se vínovice asi pokazila. Já mám vínovici v sudu novém bez síření 4roky a stále zraje k lepšímu. Při plnění do sudu byla ředěna na 48% a stále získává nakvalitě (i když zdatně upíjím) a poslední zbytek bych chtěl archivovat. Kvalitní švestku (nebo jinou jakostní pálenku) ovšem takto upravit by byla ale hloupost!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 228.138 (?), 9.9.2009 21:50

Souhlasím s tím, že je dobrá a méně dobrá slivovice. Kvas jde zkazit velice rychle. Hodně cukru, přimícháním jiných ovocných plodů nebo špatným pálením. Někdy se divím co jsou lidi ochotni vypít. Co se týká toho sudu. V roce 1997 byla jako každých sedm let velice dobrá úroda (něco kolem 3,5t) takže se s tím dalo experimentovat. Náhodou jsem na jarmarku zakoupil 10l dubový sud a nalil do něj slivovici. Tento sud jsem měl umístěn v domě na chodbě a byl pevně uzavřen a vstupy zality voskem. Po třech letech mě žena nadávala, že to akorát drží prach ať sud přenesu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že sud který byl naplněn po okraj teď šplouchá. Otevřel jsem ho a obsah vylil do demižonu.Stav byl takový, že z demižonu jsem vylil pouhých 8,5l slivovice, která byla zabarvená do hněda.Nejvíce zajímavé, ale bylo to, že slivovice původně vypálená na 50,5% měla nyní 69% a při míchání vyvolávala pocit větší hustoty. Nalil jsem do sudu opět novou slivovici a umístil v domě. Ke vší smůle do místnosti, která byla vytápěná.Takže když jsem po dvou a půl letech sud přenášel zjistil jsem, že je lehký a po otevření i prázdný. Při čichnutí k otvoru sudu jsem zjistil velkou koncentraci výparů alkoholu. Vlastně mě to málem porazilo. Došel jsem k závěru, že teplem docházelo k vysušování dřeva a následnému nasakování slivovice ze vnitř. Opět jsem nalil plnou a umístil jsem ji do chladného sklepa kde zraje již pět let. A je stále plná.Má rada: pokud nemáte větší množství slivovice je škoda jí kazit uložením do sudu, sklo je na to nejlepší.Pokud k tomu ale dospějete tak uložit v chladu řádně uzavřenou a počítat s tím, že se zabarví. Že by byla lahodnější je pověra. Jsem z okolí Vizovic a něco jsem již vypálil, tak doufám, že moje osobní zkušenost přispěje ostatním ke kvalitě našeho Valašského zlata. PM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.138 (?), 9.9.2009 21:59

Pro upřesnění ještě dodávám, že celou dobu jsem psal o švestkovém kvasu a švestkové slivovici. Uvádět vinný, jablečný, meruňkový nebo co já vím destilát jako slivovici je zhovadilost a hrubá neznalost a taková osoba by doopravdy měla zústat pouze u nákupu a nepouštět se do výroby.Bez urážky.PM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jan-o - (20) - 65.232 (?), 10.9.2009 0:14
Jen malý dotaz, měřil jste při stejné teplotě? Slivovice i ve skle má po letech tendenci vyprchat a ztrácet sílu, natož v sudu. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 249.60 (?), 16.9.2009 14:07

Ano, teplota byla stejná a propočítána přesně dle tabulek, které jsou potřebné pro ředění vypálené slivovice na danou hodnotu % alkoholu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 16.9.2009 14:37

Neumím si představit proces, kterým při ležení v sudu vzrostla o tolik koncentrace alkoholu. Odpovídala tomu i chuť? Nemohlo jít o chybu metodiky měření - zřejmě na bázi hustoty? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika