Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Pálení > Slivovice vs. calvados

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.130.2 (?)
9.11.2007 11:19

Dobrý den, měl bych takový skromný dotaz. Nezkoušel někdo přidat po vypálení do láhve se slivovicí nějakou přísadu, např. mátu, papričku, nebo něco takového. Chtěl bych to zkusit. Může někdo poradit.

Děkuji. Buďte fit. Radek

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.176.186 (?)
30.6.2007 21:42, počet návštěv: 340705
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Zajímalo by mě, jestli někdo pil pravý francouzský calvados, třeba i nějaký skutečně lepší a může to porovnat s dobrou slivovicí. Je jasné, že chutě jsou individuální, ale jde přece jen o názor.
Připojit reakci   

Slivovice vs. calvados

Chemický Alí (1184)
30.6.2007 22:35
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

ach ano :-)), pil a piji, oba typy destilátu ale nejde dost dobře porovnat - slivovice se po destilaci uchovává ve skle, jde tedy o typický destilát, který se vyvíjí jenom málo.

Calvados je "jablkovice" , která ovšem zraje v dřevěných sudech..Někdy se používají sudy , kde roky před tím zrálo portské- z čirého "ostrého" destilátu tady vyzraje medově aź jantarově zbarvená tekutina, která se, je-li calvados špičkový vyrovná nejlepším koňakům. Nemyslím tím nějaké ušmudlané komerční koňaky MArtel, Courvoasier, Hennesy, ale špičku od malovýrobců jako je třeba Godet.

Nicméně, pokud nemáte přítele someliéra, nebo nechcete zbytečně utrácet, může vám poněkud (za rozumné peníze) přiblížit některé španělské vinné destiláty (nikoliv koňaky - tak se smí nazývat jenom vínovice z oblasti Cognac)
pak zakupte brandy španělské  "Tres Tores", nebo  "Marques de Missa" Je to extrémně aromatické pití, které je plné vůní, cítíte med, jemně květiny, jablka, čokoládu, koření... A  přes 40% obsah alkoholu ani něštípne...

Ale jak říkám, slivovici nelze srovnávat se zrajícím Calvadosem, a to prostě proto, že se jedná o zcela odlišné kvality. Je to stejné jako se ptát, jestli je lepší vozidlo traktor JonDeere, nebo SUV Audi Q7

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.130.2 (?)
9.11.2007 11:19

Dobrý den, měl bych takový skromný dotaz. Nezkoušel někdo přidat po vypálení do láhve se slivovicí nějakou přísadu, např. mátu, papričku, nebo něco takového. Chtěl bych to zkusit. Může někdo poradit.

Děkuji. Buďte fit. Radek

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.85.27 (?)
9.11.2007 11:32
Mátu jsem dával, chtěje vyrobit tehdy populární zelenou. Bez přislazení to chutnalo jinak, ale špatná nebyla. Akorát časem trochu změnila barvu na nepěkně hnědozelenou. Ze smradlavé slivovice to ale dobrý nápoj neudělá.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.167.48 (?)
26.3.2009 8:53

Bylinky v destilátech jsou tak pro staré báby kořenářky.Pokud chcete vyzkoušet něco extra, tak dejte do destilátu kvalitní konopí tak aspoň dvě pořádné paličky trávy a po 2 měsících macerování, získáte vychechtaný zázrak.Trpělivost je důležitá a násosky u kterých litr nevydrží ani do zítřejšího rána mají smůlu.Na destilátu nezáleží a pokud s ním nechodíte na soutěže tak je jedno jesti konopí dáte do jablek, nebo hrušek.Tak dobrou trpělivost a zábavu.Pa

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.158.102 (?)
4.4.2017 22:03
Na toto by som sa rád spýtal: " aspoň dvě pořádné paličky trávy" Čo tým myslel zadávateľ? Koľko šišiek? Akože len 2 šišky?
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.218.237 (?)
26.4.2009 15:55

Vážený pane,

kdyby někdo zkoušel něco přidávát do slivovice navýše pravé moravské, ať mu ruce upadnou.Když už mu nechutná slivovice nechť pije vodu a do té si může dát cokoliv.

Čtenář z Moravského Slovácka.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.183.242 (?)
17.12.2009 23:25

Dobrá je medunka s trochou medu do hotového destilátu, jinak samozřejmě nejlepší je bez přísad. Elena

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.175.250 (?)
1.7.2007 9:51

Podle mého názoru je destilát z jablek, tak jak jej děláme dosti „drsné pití“ a jak bylo uvedeno má pramálo společného se skutečným calvadosem a se slivovicí se nedá porovnávat. Faktem je, že dlouhodobým skladováním byť i ve skle trochu mění senzorické vlastnosti k lepšímu co se až tak neděje u slivovice. Korunu k horším senzorickým vlastnostem destilátu z jablek dá přidání cukru do kvasu.  

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
1.7.2007 13:00
Souhlasím beze zbytku s oběma příspěvky. Jablkovice odpovídající naší slivovici je pouze surovinou pro výrobu Calvadosu, který při procesu zrání ztratí hodně % alkoholu a naopak získá řadu zajímavých chutí a vůní.
   České pálence z jablečného kvasu se říká lidově taky kalvádos, ale je to skoro totéž, jako kdybychom vypálili rozvařený kukuřičný šrot a nazvali to bourbonem.
   Na druhé straně si myslím, že horší kvalita jabkovice oproti slivovici je způsobena špatnou technologií přípravy kvasu. Zatímco na slivovicovém mači, sbíráme-li zralé sladké plody, v podstatě nelze nic pokazit a výsledek bude dobrý, u jablek tomu tak zdaleka není. Osobně vyrábím ob rok oba druhy destilátu, pro vlastní potřebu sáhnu raději k jablkovici. Při její výrobě ovšem dodržuji přísná pravidla.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.1.251 (?)
1.7.2007 14:38
Slivovice, má li být kvalitní, se musí taky nechávat zrát. Dělá se to tak, že se nějakou dobu dny - týdny  nechává nádoba se slivovicí otevřená než se rozleje do flašek. Pokud se to neudělá, taková slivovice je obvykle  taky hrubá. Ideální by bylo i slivovici nechávat zrát v sudech, ale na to je vypálené množství obvykle malé. Platí, že při zrání musí ubýt znatelné množství lihoviny v řádu jednotek procent.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
1.7.2007 18:23

Při výrobě a sudovém zrání koňaků ubude až 40% objemu a až 70% (!) alkoholu (do sudů se vlévá 65% vinný destilát, do lahví se stáčí 40%)  To si žádný pěstitel pálíci v komerční palírně nedovolí - zdanit musí veškerý čerstvý líh.
   Odvětrání destilátu v otevřeném demijonu je nutné, myslím si ale, že po správném vypálení kvalitního kvasu stačí měsíc v chladnu. Osobně ale skladuji slivovici v otevřené - jen přikryté - nádobě v studeném sklepě i přes 2 roky. Pravda, lihoměrem jsem ji po té době neměřil, ale voda z ní skutečně není.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Chemický Alí (1184)
3.7.2007 0:35
Ano - to je "andělská daň" - ze zmizelého alkoholu mají užitek prý pouze andělé
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.10.254 (?)
10.7.2007 15:59
Prosila bych o upřesnění těch přísných pravidel výroby kvasu z jablek. Chystáme se zpracovat jablka na vypálení. Děkuji za radu
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
10.7.2007 17:34

Popíšu Vám destaro, podle nějž připravuji jablkový kvas, nejsou to obecně platná pravidla, každý mí svůj postup, ale mně se osvědčila.
1. Vybírám odrůdy jablek s nejvyšším obsahem cukrů - kupodivu to nejsou vždycky ty, které sladce chutnají, spíš pozdní zimní odrůdy.
2. Nepoužívám jablka, která spadnou před sklizňovou zralostí
3.  Jablka nechám pokud možno ještě otrhaná venku vyrosit a dozrát (na hromadě nebo v bednách)
4. Kvas připravuji vždy naráz celý (nepřisypávám jako třeba u švestek)
5. Pár dní dopředu si připravím zákvas z moštu a vinných kvasinek (nezkoušel jsem speciální kvasinky pro kvasy, ale jistě by byly ještě vhodnější) v množství asi 1:20 (5 litrů zákvasu na 100 l kvasu)
6. Trhaná jablka neumývám, spadená (ale zralá) ano. Spadená samozřejmě nenechávám dozrát.
7. Kvalitní, zralá a sladká jablka pouze rozdrtím, méně kvalitní a spadená vylisuji na mošt. V teplém moštu rozpustím pár kg medu - podle toho, jak sladká jsou ten rok jablka (a kolik zbylo medu). Na 100 kg kvasu maximálně 2 - 4 kg. Mošt smíchám s podrcenými jablky v libovolném poměru, obvykle 1:2 .
8. Celou směs lehce zahřátou teplým moštem promíchám se zákvasem a naplním do co největších nádob (minimum jsou 50 litrové, ale raději větší, lépe drží v chladnu stálou teplotu).
9. Volně uzavřu víkem a 6 týdnů nechám ve stodole s venkovní teplotou, ale obalené starými dekami. Během kvašení neotvírám.
10. Po 6 týdnech odeberu a vyhodím cca 10 cm vrstvu nahoře (podle barvy tu hnědou) a nechám vypálit. Využívám oficiální palírnu - záleží mi víc na kvalitě než na ceně.
Cukernatost měřím jen někdy - při drcení a lisování. Měření v  průběhu kvašení jsem opustil, zbytečně se při tom s kvasem míchá.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.168.167 (?)
11.7.2007 8:11
Já dávám přednost spíše pálence z peckovin (švestky, meruňky, broskve), případně z hrušek.
Ale pokud vím, Calvados je chráněná značka. Je to pálenka z konkrétních odrůd jablek a dělá se výhradně z moštu, zraje v dubových sudech. Jinak se jedná pouze o "jabkovici".
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.244.183 (?)
13.7.2007 21:02

Dobrý den, na tento web jsem zabrousil zcela náhodou, ale asi ho budu sledovat pravidelně. Dovolil bych si doplnit návod pana Vysloužila o pár vlastních zkušeností. Předně, jablka nemusí být výstavní, obecně se dá říci, že z vzhledově nepřitažlivých jablek lze vyrobit vynikající pálenku. V žádném případě ale nesmí být plody poškozené, napadené, nedejbože nahnilé. Ideální jsou pozdní odrůdy, ne však zimní (kožáky). Jablka neomývám, ale důkladně zbavuji stopek a listí (způsobují hořknutí). Trochu mě zaráží množství medu přidávaného p. Vysloužilem. Podle mě med špatně kvasí, osobně přidávám max. 0,5kg cukru (nejlépe třtinového) na 100l kvasu, pouze na rozkvašení. Vinné kvasinky se mi rovněž neosvědčily, zralé ovoce pěstované s dostatkem slunce kvasí velmi rychle i bez nich. Dost záleží i na nádobách, osvědčily se mi 100l sudy, ale lze použít i 50l šroubovací. Na jablka, narozdíl od švestek nedoporučuji sudy dřevěné. Důležitý je klid kvasu, nejhorší co může být je neustálé kontrolování, odebírání a jiné "čištění". Jedním z rozhodujících faktorů je samozřejmě pálenice, ideální je topení dřevem (dnes prakticky neexistuje), nebo parou. Běžně používaný plyn se musí hlídat, neuspěchat a nepřipálit.

Čočin

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
22.7.2007 13:48
V podstatě s Vámi souhlasím. Samozřejmě že jablka nemusejí být vzhledově výstavní, myslel jsem, že mají být  dostatečně vyzrálé - nikoli  nějaké předčasně opadané červivky. Máte pravdu, že kvasinky žijící na zdravém ovoci  kvasí bez problému samy. Než se však v ovocné drti pomnoží, pár dní to trvá, zatímco vinné - již "rozjeté" - bublají s kvasem již po několika hodinách. U zdravých neznečištěných jablek zákvas opravdu není bezpodmínečně nutný, to chápu. Přesto víc věřím vinným kulturám než divokým kmenům žijícím na slupkách.
   Syrový med skutečně hůře kvasí než cukr, díky přírodním konzervantům. Pokud je ovšem zředěn takovým nadbytkem ovocné drti, navíc se zákvasem,  kvasí bez problémů - ani se nemusí povařit  (což se pro lepší kvašení a čištění dělá např. u medoviny).
   Půl kila cukru na 100 litrů kvasu "na rozjezd" je skutečně symbolický přídavek, který kvalitu pálenky nijak negativně neovlivní. Navíc přírodní třtinový je lepší a nerafinovaný. To je správný postup Já mám přesto raději ten med. Jsou-li ale jablka v daném roce dostatečně  sladká, ani jej tolik nedávám.
  V globále považuji Váš postup za plně akceptovatelný.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.232.68 (?)
11.11.2007 13:49
Dík za příjemné čtení, pálím již roky a to všechno možné ovoce: švestky, jablka, hrušky, třešně, višně, meruňky, zkoušel jsem i rybíz a černý jeřáb. Každročně tak 100 - 200 kg kvasu. Vlastní pálení přenechám odborníkům, ale jsem vždy přítomen. Používám jen kvalitní ovoce - nepadané. Preferuji 51 53%. Mám vynikající zkušenost se zráním pálenek ve dřevě. Vzhledem k velkému odparu jsem opustil 10lt soudky a nahradil je skleněnými demižony, do kterých přidávám štípané  dřevo. Dubové, bukové nebo švestkové. Množství asi tak aby odpovídalo vnitřní ploše sudu. Výsledky jsou vynikající již po roce. Doporučuji. Já takto ukládám asi tak 1/3 pálenek ze švestek nebo jablek. Pálenky s jemným aroma se do dřeva nehodí. A které dávám přednost? Osobně pálemce z jablečného kvasu a to ze skla, tak po třech letech.  Používám vždy pouze jednu odrůdu a nejlepší zkušenost mám z "Rubínem".  Stařená ve dřevě je také výborná. Do kvasu přidávám malé množství převařeného cukerného roztoku (max 2 kg na 100 llt), ve kterém rozpustím špetku kyseliny citronové. Přidávám vinné kvasinky. Ovoce pouřívám bez šťopek a umyté. Samozřejmě jen zcela zdravé. Je to moje hobby a žádná ani ta nejdražší koupená pálenka není lepší.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.240.237 (?)
1.10.2007 21:14
Lepši dobry kalvados než špatna slivovice.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.184.89 (?)
26.11.2009 17:56

Dobrý den - též jsem zabrousil náhodou.
Nechci být nějak chytrej, ale mám takovej dojem že "běžně používaným plynem" lze teplota při pálení regulovat daleko snáz něž špalkem dřeva (pán asi nemá doma ani udírnu - i tam by zjistil, že o regulaci teploty v pravém slova smyslu v případě pevných paliv nelze hovořit - bez urážky), o páře diskutovat nebudu, zkušenosti s ní v oblasti pálení ovocných destilátů nemám.
rejpal Vlasta

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.22.10 (?)
9.8.2010 12:27

...zbytečně složité.. a to hlavní chybí: měření cukernatosti je podstatná věc, neboť 6 týdnů je pouze obecně udávaná doba kvašení, která je různá podle období sběru jablek. Sbíráme-li do kvasu jablka v létě, jedu obvykle pálit už za 14 dní, protože teplotu v místnosti, kde kvasím ztěží udržím pod 20 stupňů. Proto je velmi důležité měření cukernatosti.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.204.12 (?)
28.10.2011 13:47

Rád bych připojil své praktiky. Především zásadně kvasím pouze mošt. Destilaci dělám 3x. Poprvé na lutr, ten má mezi 20 a 30% obj. Pak podruhé rektifikaci lutru a potřetí rafinaci, při které druhý destilát ředím vodou a pak teprve destiluji. Celá léta tak dělám jablkovici a mám mezi všemi mnou dosažitelnými pijáky výbornou pověst. Nicméně pro pokročilý věk přejdu na laboratorní zpravovávání prokvašeného jablečného moštu jen v malých množstvích - tak do 10 litrů. Už tak dělám různá prokvašená ovoce a rozhodně si nemohu stěžovat. Je zajímavé, že 3x destilovanou jablkovici jsem mohl naředit bez zakalení i na 40% obj. Pokud dělám destilát ve skle, doslova laboratorní metodou, na ředění pod 50% obj. nemohu jít, protože by se to zakalilo. Přitom "minidestilace" ve skle je dělána skutečně exaktně. Končím tak na 80 st. C. Na jablkovici chodím výš.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.17.146 (?)
27.1.2016 1:24
Pripojim svoju skusenost s kalvadosom. Na zahrade sa nam urodili extremne male jablka, tak som sa rozhodol pre pokusnu destilaciu. Zhruba 100kg jablk som precizne prebral, odstranil jadra a odstavil. Bola to brutalna makacka na domacom odstavovaci. Vzniklo z toho 40L jablkovej stavy. Po 10 tyzdnoch kvasenia bez pridania cukru je vysledok 4L 55% extremne chutneho destilatu a to dokonca neporteboval odlezat ani hodinu, nema ziadnu pachut :). A to som sa obaval prekapu lebo v palenici ho oddelovali len asi 3 minuty. Krasne sladko vonia ako za pecenymi jablkami a pri silnejsom nadychu mierne citit alkohol. Ochutnal som uz vselico ale mozem odporucit kazdemu, stoji to za tu namahu. :)
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Tom  (34) - xxx.xxx.205.77 (?)
27.1.2016 11:36

Tak to Vám gratuluji! Víte, o jaké odrůdy jablek se jednalo?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.67.66 (?)
27.1.2016 18:35

Vůbec nechci zpochybňovat zkušenost pana 17 146. Naopak smekám před jeho schopností ručně odjádřincovat a odšťavnit 100 kg drobných jablek.
   Nicméně již několik desítek let vytočím z jablek v sezóně každý víkend asi 60 litrů. Zhruba tak 10x za podzim, někdy i víckrát. Zkoušel jsem nechat kvasit podrcená jablka s cukrem i bez cukru, s medem, jablka s moštem, mošt samotný přislazený i nepřislazený, s enzymem i bez něj, se zákvasem i bez něj, z letních, podzimních i zimních jablek, ze směsi odrůd i jednodruhový - konkrétně ze samotných jaderniček, Grávštýnů, Rubínů, Čisteckých. Výsledné destiláty se v detailech, pravda, liší, ale pokaždé je to - nic ve zlém - jablkovice. Nic proti ní nemám, dlouhé roky jsem ostatně nic jiného nepálil. Ale porovnám-li tuto pálenku s ostatními, musím, ač nerad, uznat, že poctivě udělaný destilát z hrušek a všech peckovin - švestek, třešní, višní, meruněk, špendlíků je prostě jiný level.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.46.177 (?)
27.1.2016 23:14

Je to mozne, a prave preto sa velmi tesim na dalsi utorok. Na rade u hrusky :). Tych som nazbieral na 120L sud tak som velmi zvedavy co z toho vznikne. Tak ako pisete, ocakaval som ze z tych jablk bude destilat vhodny akurat tak na griotku, no ale vyzera, ze som sa mylil :). Je dost mozne ze prave preto sa tak vydaril lebo tie jablka boli male a kysle so starych stromov (odrodu netusim aka je ale vyzerali takto, vid obrazok) a tym ze som z kazdeho jablka odstranil jadra tak tam neni skutocne ziadna pachut. Popravde, este som nepil 55% destilat ktory by nebolo treba zapijat okrem tohoto :).  Ja som skutocne z toho zaskoceny :).

Obrázky:

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

28.1.2016 9:37

Vůbec nechci říci, že dobře udělaná jablkovice není k pití. Naopak, je to lepší než z nezralých přecukřených švestek nebo zoctovatělých hrušek. Ale jablkovice jako taková má v intenzitě ovocného aromatu své limity.
   Co se týče odstranění jádřinců, myslím, že na chuť moštu, potažmo destilátu to nemá velký vliv, troufám si říci žádný.
    A nakonec - když zvážíte, že 3 Kč stojí litr v moštárně, tedy těch obdivuhodných 40 litrů byste měl asi za 4 eura, pak mi to přijde jako hodně špatně zaplacená práce, elektřinu nepočítaje.
    Na druhé straně chápu, že kořalička, která prošla vlastníma rukama, chutná nejlíp.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

28.1.2016 11:16

Souhlasím s panem Vysloužilem ohledně intenzity ovocného aromatu v jablkovicích vs. slivovicích či meruňkovicích. Však proto je nejlépe uložit jablkovici do vypáleného sudu a povýšit ji na kalvados. Souhlasím rovněž s tím, že to odstranění jádřinců bylo v tomto případě zbytečné, protože při lisování moštu se z jádřinců (jadérek) nic nevymačká a tedy nic neprojde
do kvasu. Stává se, že jsou jádřince napadéné plísněmi, někdy masivně, pak to smysl samozřejmě má.

Udivuje mě však, že pan Vysloužil neshledává velký rozdíl mezi jablkovicemi vydestilovanými z vykvašeného moštu a ovocné drtě (máče, zápary). Ačkoli destilát z drtě bývá aromatičtější, moje zkušenost je taková, že se pomalu nedá pít, jakou má chuť (pachuť). Když ochutnám jen krátce odleželou jablkovici pocházející z moštu, pak jde vždy o destilát, který i při 60% obsahu alkoholu není třeba zapíjet (abych reagoval na slova kolegy ze Slovenska). V tom to možná bude. V podobném duchu tu někde vystupoval i Rafael.

Pravda, většina lidí pálí z drtě a je spokojena, a z principu nemá cenu se přít o chutích. Přesto by mě názor ostatních zajímal.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

28.1.2016 11:34

V posledních letech, pokud pálím z jablek, tak z moštu, protože vylisování jablek mi nedělá až tak velký problém a vedení zcela tekutého kvasu je snazší. Takže nemám přesné srovnání. Ale nemyslím si, že ve výsledném destilátu je tak diametrální rozdíl (že se nedá pít, jak píše Tom). Pokud si dá někdo práci s vylisováním moštu, lze předpokládat, že si na vedení a oštření kvasu dává záležet. Vyrobit jabkovici z naoctovatělého suchého kvasu z polozralých jablek otřepaných u silnice lze taky, ale výsledek odpovídá surovině i péči.  Soudím, že kvas z dobře vyzrálých podrcených jablek naředěný pro lepší tekutost vylisovaným moštem řekněme třetiny objemu, může dát destilát srovnatelné kvality jako ze samotného moštu. 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.103.78 (?)
28.1.2016 12:42

Některé drtiče jsou na principu rotujících nožů a tam dochází i k rozbití jadérek z jadřince. Takto jsem byl přítomen při přípravě kvasu z jadernic a výsledek po destilaci jsem dostal ochutnat. Vyskytuje se tam podobná chuťová složka jako od pecek ve slivovici. Sám mám drtič s ježkovými válci, jinou odrůdu jablek a chutě destilátu jsou opravdu různé. Pálenice byla stejná.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.31.176 (?)
28.1.2016 15:19

Zrovnateľnej kvality určite.V chuti je podľa mňa o niečo bohatší práve pre jemnú príchuť jadierok, a aj nejakých aróm ktoré sa vyluhujú z drte, a v mušte chýbajú.Rozdiel ale naozaj nie je veľký, a rmut z muštu nepokazí snáď ani začiatočník.    Stano

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

29.1.2016 9:28

Zatím jsem vždycky pálil jabkovici z klasického kvasu. Nově plánuju příště pálit z moštu, i když je tam další práce s lisováním. Ale před pár lety se mi stalo, že mošt samovolně kvasící v PE nádobě mi chytil sirovodíkový zásmrad. Nádoba byla zavíčkovaná hermeticky a v teplotě kolem 10°C. Nádoba byla předtím vypláchnutá. Ještě mám jeden poznatek: Letos jsem měl 2 bečky kvasu. Do žádné jsem nepoužil pektolytický enzym, ale do jedné bečky kvasu jsem přilil 2 litry nakvašeného moštu, který byl předtím sterilovaný a doslazený. Prostě jedna PETka konzervovaného moštu se rozkvasila, pít jsem to nechtěl, tak to šlo do kvasu.Toto pravděpodobně zapůsobilo jako nějaký enzym, protože struktura toho kvasu se po pár dnech změnila z hrudkovité konzistence na něco podobného dětské přesnídávce. Neumím si to vysvětlit jinak.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

29.1.2016 9:45

To jsou těžko vysvětlitelné zážitky.
1. Sirovodíkový zásmrad. Šťáva z jablek obsahuje velmi málo síry, zvláštní tedy, kde se vzal ten sirovodík.
2. Sterilace je proces primárně určený ke zničení mikrobů a enzymů. Přidání sterilovaného moštu s cukrem může - fyzikálně - zvýšit tekutost kvasu a spolu s přidaným cukrem podpořit kvašení, ale to je tak vše.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

29.1.2016 10:55

Přilil jsem do bečky s 200 litrů kvasu asi 2 litry toho zkvašeného moštu. Mošt byl před sterilací doslazený 2kg/litr.  Takže ta PETka obsahovala cca půl kil cukru. Co mi je divné, že ten kvas už dokvašoval, když jsem to tam nalil a za pár dní se hrudky roztekly. Druhá bečka byla bez toho moštu a hrudkovitá struktura zůstala. Obě bečky kvasily vedle sebe.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

29.1.2016 10:59

Napsal jsem to špatně, tedy oprava: mošt jsem sladil 0,5 kg/2 litry.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.187.224 (?)
29.1.2016 14:58

Zacházejte s moštem tak, jako by mělo být cílovým produktem víno. Hygiena, odkalení, do moštu ušlechtilé kvasinky a rozhodně výživu pro kvasinky. Se sirovodíkem by neměl být problem.

Zápach po sirovodíku je ve vin, terminologii označován jako "sirka", jde o nemoc kvasinek.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

29.1.2016 15:17

Rovněž potvrzuju, použít ušlechtilé kvasinky se vyplat. I při pečlivé může v kvasu převládnout nějaký špatný kmen a kvas třeba nedokvasí, zasmrádne atp. S přídavkem kvasinek se mi to nikdy nestalo. Já totiž jablka před drcením a lisováním omývám wapkou, čímž odstraním i mnoho kvasinek a přirozené rozkvašení trvá dlouho.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.79.173 (?)
8.10.2008 10:27

Dobry den, precetl jsem si vas prispevek a zajimaly by me vase pravidla pri priprave kvasu a naslednem paleni.

Je treba dobre pulku jablicek zbavit jader a pulku ne? Cetl jsem ze jadra tomu pridavaji na chuti ale nebude moc jader na skodu tak jako jsou pecky ve slivovici? kdyz je jich moc tak je slivovice stiplava a neni moc dobra.

Jsem uplny zelenac takze jsem vdecny za kazdou radu od zkuseneho.

s pozdravem Radek Taus

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

8.10.2008 14:19

Nikdy mě nenapadlo vypeckovávat švestky do kvasu - a jak byse to dělalo s duranciemi? Myslím, že pecky slivovici nevadí, podud nejsou rozdrcené. Nakonec - jemné hořkomandlové aroma může slivovici jen prospět.
   Co se týče jablek, tam to, podle mě, platí dvojnásob. Jednak, oproti švestkám tvoří jádra jablek ve srovnání s dužinou menší podíl, navíc jablečná jádra nemají tak výraznou chuť jako semena peckovin. Stopky švestkám odstraňuji, jblkům ne (některým to ani nejde)
   Mnohem důležitější než kouzla s jádry považuji zabránění oxidace kvasu, octovatění, eliminaci hnilých a znečištěných plodů. A nedávat rafinovaný cukr.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.230.20 (?)
3.7.2007 8:34
Pro mě je Calvados také lepší pití, než slivovice. Úplně souhlasím s ostatními příspěvky, naše jablkovice je o něčem jiném, než Calvados.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.56.4 (?)
13.7.2007 22:53
Myslím že i u nás lze připravit skvělí calvados, ale je nutno rozlišovat mezi "Calvados" (destilát z jablečného moštu) a "pálenka z jablek". Zajímavé je že v literatuře (http://www.fontana.ws/detail/priprava-kvasu-na-vyrobu-slivovice/prirucka-pro-pstitele/id-5222/) se doporučuje celková doba pálení a přepalování cca 5hod a v pálenici mi řeknou ať si přijdu za 3 hodiny. Možná i tady je možný krůček ke kvalitě A.Z
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

15.7.2007 7:10
Vypeckováváte meruňky na kvas?
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.244.183 (?)
19.7.2007 20:48

Ne, ani broskve, ani meruňky pecek nezbavuji, ztratí pak část chutí. Pouze důkladně odstraním stopky a listí. Meruňky i broskve jsou dost náchylné na hnilobu a plíseň, je potřeba je pečlivě přebrat. V letošním horku dost bouřlivě kvasí, dávejte si pozor, ať Vám bečky nepřetečou, je lepší ze začátku dávat méně plné a tak po 3 dnech je slít. Oboje ovoce je taky potřeba vypálit v pravou chvli, přeležený kvas ztrácí na kvalitě. Cocino

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
23.7.2007 16:58
Myslím si v podstatě totéž, co Cocino.
Vypeckovávat švestky by byla hrozná práce, u některých (Durancie) je to navíc nemožné.
   U meruněk a broskví to ovšem není až tak jednoznačné. Nejde ani tak o to, že v jádrech přítomný amygdalin je trochu jedovatý, to v malém množství nevadí. Hořkomandlová příchuť sice zvýrazní chuť pálenky, (to má  možná význam u nearomatických třešní) ale trochu překryje jemnou vůni meruněk a zejména broskví, které mají mírnou a příjemnou nahořklost již v dužině. Vypeckován í má ještě další výhody. Vypeckované ovoce vypustí šťávu, což zamezí přístupu vzduchu, plesnivění a rychleji se rozkvasí. Pálíme-li doma a nemáme-li dobře vyřešené míchání nebo dvojplášť, nese přítomnost pecek větší riziko suché destilace a tedy tvorby metanolu.
    Obecně si však myslím, že přítomnost či nepřítomnost pecek nemá na kvalitu kvasu a potažmo pálenky zásadní vliv.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.45.6 (?)
1.1.2009 20:15

Co je to sucha destilace? Předem dik za odpoveď.ba

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.100.5 (?)
2.1.2009 9:39

Přesně chemicky to nevím. V praxi se tak nazývá připálení pevných součástí (např. pecek) na stěnách kotle, při němž se se uvolňuje metylalkohol ve větším množství než obvyklé stopy u běžného pálení. Takový destilát z připáleného kvasu může být toxický.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.7.2007 14:31
Část pecek se nechává v kvasu, podle zkušeností a požadované chuti (asi 20%). To platí jak pro švestky, tak i pro meruňky a broskve.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

lukas33 (2) - xxx.xxx.155.23 (?)
29.11.2007 19:45

Ano treba inak by kvas zjhorkol ale pre lepsiu chut sa odporuca 10%-20% sa moze nachat aby slivovica chytila svoju peknu vonu.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
23.7.2007 16:39
Pro A.Z.
Nejsem páleník, ale řekl bych, že doba pálení závisí spíš na množství kvasu, které se pálí a kapacitě kondenzační kolony.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

6.8.2007 7:07
Které odrůdy jablek považujete na pálení v našich podmínkách nejvhodnější?

(Když jsem se dívala na výrobu calvadosu, používají Francouzi jejich místní odrůdy, které jsou spíše malé, trpké a jako stolní ovoce v podstatě nepoužitelné. Navíc rozdělují jablka na trpká, sladká a kyselá a calvados je pak směsí těchto odrůd. No a samozřejmě se po destilaci calvados nechá zrát v dubových sudech, čímž získá na své jemnosti a lahodnosti a svou "jablkovou hrubost" ztratí.)
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
6.8.2007 7:41
To je zřejmě pravda. Četl jsem o přípravě  koňaku, že stejně trpké a nepoživatelné jsou hrozny, z nichž se destilát pro výrobu koňaku vyrábí. Cukru mají samozřejmě taky dost, ovšem v nevyváženém poměru
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.254.1 (?)
10.8.2007 10:46

Musím říct, že jsem vždycky tak nějak podvědomě bez nějakého objektivního důvodu považoval pálenku z jablek za něco podřadného. Loni sousedovi zbylo několik pytlů jablek, takové malé, flekaté ke konzumu nepoužitelné a tak jsem se je nechal vymoštovat. Protože se všechen mošt nestihl vypít, rozhodl jsem se ho nechat zkvasit na pálení. Musím říct, že výsledný produkt předčil moje očekávání. Rozhodně to nebylo nic podřadného, pálenka byla srovnatelná s jakoukoliv jinou. Teď ještě k tomu klidu kvasu jak píše "host". Nevím jak můžu uškodit tomu, když víko občas nadzvednu, čichnu jestli se ještě vyvíjí CO2 a během pár vteřin zase zavřu. Rovněž nechápu jak chce zjišťovat "hotovost" kvasu bez proměření cukroměrem. Jestli udělám do koláče centimetrovou dírku na prostrčení hadičky, tak to rozhodně kvasu neuškodí. Rozhodně méně než nějaké laické metody typu "už to bude, už se propadl koláč". Protože, když už se koláč propadne, tak snad kromě švestek je vetšina kvasů už dávno mrtvá a k pálení prakticky nepoužitelná (pokud tedy nepotřebujeme vyrobit aceton). Znám spoustu lidí, co dopřávají "klid" kvasu vrchovatě, tzn. nahází ovoce bez rozdrcení do sudu a víc se o to nestarají až do doby než si vzpomenou, že by už mohli pálit. Ale bohužel výsledný produkt je opravdu jen tak na praní štětek od barvy.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
10.8.2007 11:50
Určitě máte pravdu. Je to jenom prevence mýtů, že kvasem je potřeba míchat, aby řádně prokvasil. I Vy sám respektujete daná pravidla - vždyť víko otvíráte jen na pár vteřin a otvor do koláče děláte jen pro hadičku. Zřejmě víte, že to kvasu neprospívá, takže úkony děláte co nejmenší.
  Máte-li uzávěr sveden přes kvasnou trubici a přestane se vyvíjet CO2, není chybou uvažovat o vypálení (i když nemáte cukroměr od nuly)
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.196.170 (?)
15.8.2007 13:40
Musím se pousmát nad tím, že Martell je ušmudlaný koňak. Nejlevnější stojí tak 1500,- za litr. Holt jsme asi každý z jiné vrstvy...
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.15.11 (?)
16.8.2007 21:18

Souhlasím s názorem, že dávat dohromady francouzský "kalvádos" a naši slivovici je je porovnání neporovnávatelného, oboje má své kouzlo, ale co je lepší: Bentley nebo Ferrari?

Ale osobně dávám radši přednost "jabkovici" před slivovicí. Asi je to zdrojem té jabkovice, pálím v pěstitelské palírně, nebudu jmenovat (reklama), kousíček od Ronova nad Doubravou a asi to bude tím, že majitel si toho hledí, rozumí tomu... a dělají to už v kolikáté generaci... no to je jedno... švestky u něj pálím také, ale ty mi tolik nechutnají (a an i od jinud).

Jak tu zaznělo, je problém, že na zrání v sudu toho bývá málo. Jelikož jsem fanda do vína, začal jsem trochu ëxperimentovat a použil jsem techniky, kterou v Americe (ve většině Evropy zatím zakázáno) používají na náhradu barrique sudů. Vezmu hobliny z kvalitního dubového dřeva (dělám si je pro jistotu sám) a v plátně je ponořím do demižónu. Samo sebou to nenahradí sud, jeho mikrooxidace atd., ale pro těch pár desítek litrů za rok je to neocenitelné a trochu to tu naši pálenku zjemní.

Ona jabkovice je skutečně drsnější, ale když je dobrá a cítíte z ní čerstvě rozkrojené jablko, poznáte i odrůdu, ze které jste to nechali pálit... no lidi, to je prostě lahoda a ty dobové piliny tomu dokáží dát navíc takovou zvláštní uhlazenější chuť a je pak elegantnější a heboučká.

k.vancura@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.80.33 (?)
17.8.2007 20:32
Jaké odrůdy jablek jsou podle Vás pro pálení nejvhodnější? A nevíte jak je to s problematikou ohledně domácího pálení pro osobní potřebu (tedy kromě toho, že je to zatím nezákonné)? Kdysi ve zprávách říkali, že se to někdo snaží prosadit...
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.1.251 (?)
29.8.2007 13:08

nejlepší jsou podle mně staré odrůdy, ty nové byly šlechtěny na přímou spotřebu a kvas z nich je proto horší.

Dobré jsou třeba Jadernička moravská, Parména zlatá zimní, Major

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925)
29.8.2007 13:35
Ono i ty staré odrůdy byly vyšlechtěny na přímou konzumaci. Pálení jablek u nás nemá příliš dlouhou tradici. Když jsem poprvé přijel roku 1980 do palírny s jablečným kvasem, ani mě tam nechtěli pustit, abych jim snad nerozleptal měděný kotel. Až kalamita šarky a úbytek slivoní rozšířila oblibu pálení z jádrovin.
   Souhlasím, staré odrůdy dávají lepší kvasy. Je to ale, myslím,  spíš něčím jiným. Staré odrůdy rostou na starých stromech, které nikdo nesklízí a když sklízí, tak nechce jíst.  Zralá až přezrálá jablka se nechají popadat nebo otřesou a použijí do kvasu. Kvas se připraví a zakvasí najednou ve velkém. Z nových odrůd pěstovaných k jídlu se mnohdy používají do kvasu jen předčasně opadané, červivé, často nezralé plody. Do rozkvašeného kvasu se drtí další posbíraná jablka po troškách. To vše se na výsledku pálení projeví.
  Taky si ovšem myslím, že jadernička je na pálenku dosud nepřekonaná.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.1.251 (?)
4.9.2007 10:36
Já dávám do kvasu a dobré do sklepa staré i novější odrůdy. Z novějších je horší i mošt a tím taky i kvas. Ale to je rozdílné odrůda od odrůdy, možná, že nějaká úplně nová rezidentní odrůda bude zase na kvas dobrá.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.1.251 (?)
4.9.2007 10:49
Planá jablka mívají poměrně tvrdou dužinu a poměrně ostrý sladkokyselý mošt. Staré odrůdy mají tu tvrdou dužinu i ten mošt po nich, třeba jadernička ale znatelně i jiné. Novější odrůdy mají vyšlechtěnou měkčí dužinu a často méně kyselý planější mošt, ale jablko je celkově měkčí a proto je pro přímý konzum hodnoceno lépe. Stačí porovnat "novější" Golden Delicius, o kolik má měkčí dužinu, která umožnuje jako měkká prodávat v supermarketech  i vysloveně nezralá podtržená jablka a o kolik má planější mošt, takže ta vysloveně nezralá podtržená jablka nejsou kyselá.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

4.9.2007 12:51

Empiricky to popisujete zcela správně. Rozdíl v tvrdosti a měkosti dužiny, stejně jako ve velikosti plodů  je ale způsoben častěji pěstitelským tvarem a agrotechnikou než  starou či novou odrůdou. Ostatně Golden D.  je poměrně stará odrůda. Jasně, jarerníčky budou malé a tvrdší vždycky.
   Dobře hnojené, prořezávané a zalévané stromy plodí jablka větší, sladší, možná šťavnatější, tedy měkší a "řidší", mají relativně méně slupek, jader, kyselin, aromatu. Takže paradoxně chuťově lahodnější plody dávají prázdnější mošt.
   Chutnal jsem mošt ze zanedbaného sadu z drobných Goldenů a Red Deliciousů - obojí tvrdé slupkaté plody, super šťáva. Z novějších odrůd hodnotím vysoko mošt ze Šampionu - dá se z něj vyrobit burčák docela podobný vinnému. Dobrý byl i načervenalý ze Spartanů. Za nejlepší ovšem považuji mošty z pozdních zimních jablek, nejlépe těch, které na řezu nehnědnou. Mým favoritem je Vilémovo - prakticky čirý mošt.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.24.151 (?)
9.9.2007 9:56

Zdravím Vás pánove, jsem také výrobce různých kvasů a lihovin, ale amatér a nevěnuji se tomu tak profesionálně jak se tady dočítám, proto jsem rád za jakoukoli dobře míněnou radu a tuto stránku jsem si rád přečetl. Měl bych otázku na zraní calvadosu, jak dlouho se nechavají dubové hobliny v lihovině a kolik na 10 l (váhově). Vím že do vína se dává asi 20 dkg na 1hektolitr .

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.77.39 (?)
9.9.2007 23:30
Hobliny nemám, používal jsem špalíky. Ovšem v malém a od oka.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Chemický Alí (1184) - xxx.xxx.166.66 (?)
2.10.2007 16:15
Dřeva není nutné se bát, moderní technologie zrání vín umožňují "barikování" vín v nerezovém tanku, ve kterém sjou ponořené dubové rošty. Palicky přemýšlím (nemám s tím zkušenost), jak by se chovala pálenka anticoro válci, položeným naležato, s dubovým "sudovým deklem" deklem a dobovým roštíkem, či špalíky, volně v destilátu plavajícími...
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Kittikit (12) - xxx.xxx.54.237 (?)
16.10.2007 19:56
Uvažuji, že si nechám vyrobit dubový sud pro uchování pálenky. Nechal jsem si poslat ceník, 5l soudek začíná na částce do 2000 kč, tady vidíte :
5 l v-28,5 x Ø-18 1600 Kč 270 Kč 120 Kč č. -6 100 Kč
10 l 31 x 20,5 1750 Kč 280 Kč 130 Kč 100 Kč
15 l 37,5 x 24 1900 Kč 320 Kč 150 Kč 100 Kč
20 l 39 x 26 2100 Kč 320 Kč 150 Kč č. -8 120 Kč
25 l 42 x 28 2300 Kč 350 Kč 170 Kč 120 Kč
30 l 44.5 x 30 2600 Kč 380 Kč 180 Kč 120 Kč
40 l 3000 Kč 430 Kč 210 Kč č. -10 140 Kč
50 l 53 x 35 3300 Kč 450 Kč 250 Kč 140 Kč
75 l 60,5 x 40,5 4000 Kč 500 Kč 275 Kč
100 l 66,5 x 44,5 4800 Kč 550 Kč 300 Kč

První čísla znamenají obsah, druhá rozměry, třetí cena s dph, čtvrtá podstavec, pátá pozink. obruče, poslední je pípa.
Nevím, jak komu, ale jestli si zakoupím 5l sud, nebo si připlatím pár stovek a mám dvou, tří či čtyřnásobný obsah, už tak velikou roli nehraje.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.113.29 (?)
17.10.2007 7:27

zajímavá informace, také uvažuji o sudu byt ztráty nejsou zandbatelné, můžete sdělit odkud máte tuto nabídku  díky Aldo

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

17.10.2007 8:25
A není jednodušší vložit trochu dubového dřeva do skleněné nádoby? Lze dát každoročně čerstvé. Vliv sudu na kvalitu pálenky totiž postupně lety slábne.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Kittikit (12) - xxx.xxx.54.237 (?)
17.10.2007 18:18
Pro Alda: http://www.bednarstvi-jf.cz, ale zkuste i jiná bednářství, pokud seženete, já psal do třech, ale jen odtud mi poslali nabídku.
Pro p. Vysloužil: Myslím, že léta u mě slivovice ani jablkovice nevydrží :-)
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

17.10.2007 23:36
To chápu, ale myslel jsem to jinak. Sud dodá pálence specifickou chuť dřeva, takře připominá trochu whiskey. Čím je soudek víckrát použitý, tím menší je vliv na chuť pálenky. Jinak dlouhodobým skladováním v sudu destilát získává jemnost, ale ztrácí objem i procenta alkoholu.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.10.2007 7:51

Díky za informaci,

naštěstí nemám problém se zásobou - podědil jsem archivní kousky, vše ve skle. Soudek uvažuji pro rozšíření obzoru - nové chutě.., jinak je faktem co uvádí p. Vysloužil (ztráty na objemu i procentech..) zdraví a pohodu při koštu přeje Aldo

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

11.11.2007 14:13
Jak jsem psal výše, používám pro staření dřevěné štěpy z dubu, buku nebo švestky (samozřejmě dokonale vyschlé), které naštípám až před vložením do demižonu. A množství - aby odpovídalo vnitřní ploše sudu (švestkového dřeva použijte méně - tak polovinu)  Staření v soudku je sice dobré, ale odpar činí tak 3-4 lt za rok z 10 lt sudu. Pálenka se musí stále dolévat. A jak dlouho? Čím déle tím lépe, ale již po půl roce budete překvapeni. Každopádně není rozdíl v chuti mezi sudem a demižonem se dřevem, pouze v ceně...  Letos chci zkusit akát, s kterým zatím nemám zkušenosti. Do dřeva se hodí však pouze destiláty ze švestek nebo z jablek. Pálenky s jemným aroma je lépe nechat pouze ve skle.
A jestli je lepší pálenka ze švestek nebo z jablek. Jak kdy..... Já však raději sahnu po pálence z kvalitního jablečného kvasu (např. Rubín), ale ovoce musí být stoprocentní. Samozřejmě i další pálenky jsou skvělé - třešně, višně nebo meruňky. O něco niže hodnotím hrušky, ale zkoušel jsem i rybíz a černý jeřáb. Každopádně si myslím, že z nejméně z 80-ti procent záleží na přípravě a ošetření kvasu a  zbytek  na pálení. Já chodím do pálenice a jsem vždy přítomen. Výsledek je vždy výborný.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.136.34 (?)
1.11.2007 19:29
Milí přátelé destilátů, tato diskuse je mi nadmíru sympatická. V podstatě je jedno co pijeme, každé ovoce, i směsi, i v různých letech, mají své neopakovatelné kouzlo. Slyšel jsem doporučení po prvním pálení zředit produkt kvalitní vodou 1:1, nechat 14 dní odfrknout a pak pálit podruhé. Když rozlijeme destilát do skla a přidáme do sklenic trochu suchých fíků datlí, švestek atd, tak půl roku louhovat, dostaneme skvostné výtvory, které dokáží udělat z drštky ústa.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

1.11.2007 20:55

Asi 30 let jsem zkoušel macerovat v pálence různé suché plody, občas i  z důvodu, abych zakryl pachuť ne zrovna prvotřídní kořalky. Někdy byl výsledek velmi dobrý, jindy méně.
   Postupem času jsem se vrátil k čisté pálence, zjistil jsem, že mi chutná nejlépe. Zato větší pozornost věnuji výběru ovoce a péči o kvas.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

2.11.2007 7:09
Často pod vlivem okolí a snahou něco vylepšovat zkouším také s růzmými příměsemi do čisté pálenky. Klasické maceraci moc nedůvěřuji, zejména u neznámých zbarvených tekutin, často se jedná opravdu o snahu vylepšit , nebo spíše zakrýt  určité senzorické vady. Kloním se spíše k extrakci ovoce či dalších aromatických látek v parami alkoholu. Na to se pak hodí chutově nevýrazný alkohol..(někdy se zkrátka vše nepovede..) Aldo
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.245.248 (?)
11.11.2007 22:02

Mohu jen  souhlasit s názorem, že nejlepší je čistá pálenka bez přídavků různých "ochutidel". Taky jsem jich vyzkoušel již mnoho a zjistil, že čistá pálenka je opravdu nejlepší. Nejlíp se mi osvědčilo přidat do pálenky pár bobulek černého jeřábu (aronie). Tento postup lze akceptovat u nepříliš chutné pálenky, ale tu já nevlastním :o)

Nemohu však souhlasit s názorem, že místo dubového soudku poslouží přidání dubového dřeva do pálenky. Z mé vlastní zkušenosti je výsledek diametrální. Stejnou pálenku jsme uskladnili na stejnou dobu, já v demižonu se dřevem a tchán v dubovém sudu. Výsledek: jeho pálenka kvalitativně překonala mou rozdílem dvou tříd. Nevím, čím to bylo, ale rozdíl byl opravdu znatelný. Osobně jsem zastáncem toho názoru, že ovocné pálenky mají chutnat po původu svého kvasu, proč je dávat do sudu, ať chytí chuť po dřevu z něho vyrobeném? Od toho ať slouží whisky, která sama o sobě nechutná nijak valně a tudíž musí do sudu vyzrát.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.80.39 (?)
12.11.2007 9:44
To je naprostá pravda. K výrobě sudových pálenek vede možná snaha po více druzích chutí nebo tendence vyhovět konzumentům, pro něž bezbarvé ovocné destiláty jsou podřadným pitím.
   Markantní rozdíl v kvalitě pálenek - v dřevěném sudu a v demižonu s tímtéž dřevem - si neumím vysvětlit. Možná stáří nebo množství dřeva.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.15.11 (?)
19.11.2007 20:19

Já osobně upřednostňuji přidávání dřeva do demižónu (tedy - pokud vůbec - to pro kolegy a přátele, já raději čistě bílou) z důvodu menší ztráty. Jinak proč ten rozdíl mezi sudem a demižónem se dřevem:

1) Kvalita dřeva výrazně ovlivňuje výsledek

2) Ve skle neprobýhá tzv. mikrooxidaxe, která je velice důležitá pro výsledný efekt (porovnejte např. kvalitní Bordeaux školené v sudu a víno z nového světa ze stejně kvalitních hroznů, ale dělaní metodou "pytlíkového čaje" - dubové piliny nebo lamely v nerezovém sudu. Výsledek nebude nikdy stejný, minimum vzduchu hraje svoji neopakovatelnou roli.

Karel

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

19.11.2007 21:31
Máte pravdu,mohlo mě to napadnout. Četl jsem o tom v knize o koňacích - ztráty objemu i procent jsou však příliš velké, zejménapro ty z nás,kteří z pálenky platí i daň.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.11.2007 18:18
I když jsem již výše psal o přidání dřevěných štěpů do skleněných demižonů, tak samozřejmě souhlasím s názorem, že nejlepší pálenka je bezbarvá. Zkoušel jsem uložit v dřevěném dubovém sudu, ale moje zkušenost je, že je stejná jako z demižonu s přídavkem dubových dřevěných štěpů. Asi hodně záleží na výběru dřeva. Pokud nemáte zkušenost s přidáním švestkového dřeva, tak Vám to vřele doporučuji. Budete příjemně překvapeni, barva je dost tmavá a chuť úplně jiná než z dubového dřeva. Ničím nepřipomíná brandy a o to jde. Jen pozor na to, aby dřeva nebylo příliž moc. Je příjemné jí dát ochutnat kamarádům a bavit se když hádají co pijí... A nejlepší je z pálenky z jablek nebo švestek. A neměla by mít více než 51%.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.11.2007 21:06
Dával jsem jen dubové špalíky, a sice suché. Ty švestkové dáváte taky suché?
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.11.2007 17:55
Dávám jen dokonale suché, asi tak jako na uzení. Jen ze vnitřku špalku. Dřevo musí být bez kazu. Nejlepší je vzít špalek tak 20 cm dlouhý a nasekat z něj placky tak 1 cm tlusté a ty pak dál sekat na co nejslabší. Já je již nevyvařuji. Používám 5 lt demižon, v kterém se prodávají stolní vína. Nejdúležitější je trefit správné množství, ale na to si musíte přijít sám. Každopádně by ho mělo být méně než dubového. Dá se to přibližně odvodit od vnitřní plochy 5 lt nádoby a trochu ubrat. Dřevo by mělo být červené, takže spíš od středu kmene. Z čerstvým dřevem zkušenost nemám, ale určitě by stačilo ho dobře usušit a pak nasekat. A jak by mělo být dlouho v pálence?
Nejméně rok.
Viktor
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.11.2007 18:04
Díky, podnět je zajímavý.
Nemáte podobnou zkušenost třeba s jablkovicí a špalíky jabloně?
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.11.2007 20:11
Nemám, zatím jsem zkoušel pouze dřeva: dub, švestku a směs dub/buk.
Mě by pro změnu zajímalo zda někdo nemá zkušenost se dřevem z akátu. Sudy se z něj dělají, takže to asi nemusí být špatné. Letos to asi zkusím...
Viktor
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.6.52 (?)
24.11.2007 23:27

Vážení, dovolím si lehce se odchýlit od vašeho aktuálního tématu, ale mohl by mi prosím někdo z vás doporučit bezpečný způsob jak rozeznat bezvadný kvas (mač) od zoctovatělého?

Mám použít lihoměr, cukroměr, moštoměr, refraktometr, nebo co vlastně? Nebo to nějak bezpečně rozpoznám sám??  

Mám totiž podezření že mi jedna ze čtyř beček poněkud zdivočela, ale nechtěl bych se unáhlit a vylít to do kanálu. Jsem teprve začátečník - pálím pátou sezónu a toto jsem zatím řešit nemusel.

Díky    Pepa

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

25.11.2007 10:33
Mírné naoctění je patrné u každého, i kvalitního zvasu, zejména v povrchové vrstvě. Nevím, existujue-li způsob, jak změřit kvalitu mače přístrojem, organoleptickou zkoušku (zrak, čich, chuť) však považuji za poměrně citlivou.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.6.52 (?)
25.11.2007 13:33

Ok, díky pane Vysloužil za Vaši rekci. Ale tedy nevím jestli mám zariskovat a vypálit to (tedy, že z toho v nejhorším případě nic nepoteče) a nebo jestli je to příliš velké riziko a jedna bečka ze čtyř mi může všecho zkazit.

díky Pepa     

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

25.11.2007 15:06
Těžko říci - odeberte několik cm horní vrstvy a přičichněte. Jestli jsou to švestky, nebál bych se pálit. S hruškama bych v tuto dobu byl opatrný.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.6.52 (?)
25.11.2007 18:33

Děkuji, jdu provést organoleptickou zkoušku

Pepa

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

25.11.2007 19:32
Já bych každopádně doporučil vypálit tento sud zvlášť.
Viktor
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.192.88 (?)
17.12.2007 13:18

Dobry den potřeboval bych poradit jak spravně uskladnit lahve se slivovici jaky typ korkové zátky použít mužou být ty špunty na víno nebo ty konyckéa mam ty lahve zavoskovat mam nato vcelí vosk a ty lahve mají byt nalezato nebo stat chtel bych si tu slivku schova na dlouho desíty let.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

17.12.2007 14:13

Záleží na tom, kde budete láhve skladovat. Pokud ve vlhkém sklepě nebo v zemi, je zavoskování nutné, jinak Vám korek zplesniví. Radím spíš parafínem než včelím voskem - je levnější a nechutná zavíječům a jiné havěti. V suché chladné místnosti je přínos zavoskování diskutabilní.
Naležato je třeba uskladňovat víno - kvůli nežádoucí mikrooxidaci. Slivovici naopak mírné okysličení prospívá - je to koneckonců podstata kvality staré pálenky i důvod, proč se dává zrát do sudů. Navíc líh je vzlínavější než voda a ztráty přes nedokonalý špunt by mohly být větší. Tedy raději nastojato. Nečekejte ovšem, že Vám slivovice ve sklenicích časem zežloutne.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.217.151 (?)
23.12.2010 16:23
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.9.2 (?)
10.1.2011 17:06

pánové, pálil jsem kvas z vylisovaného hroznového vína, kdy do lutru jsem vlil asi 0,5 l naloženého 2 -3 ks plodu badyánu (hvězdice) v 40 % alkoholu. Po vypálení měla kořalka vynikající chuť. Páry alkoholu byly badyánem ochuceny. Je třeba dávat pozor, aby při vyluhování nebyl alkohol ve kterým je badyán naložen moc tmavý.  Takto je možno ochutit každý lutr i jinou příchutí (vanilka, skoiřice a jiné vonné látky). 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.12.2007 7:53

Pokud použijete korkový špunt, neměl by být z lisované korkové drtě ale z  jednoho kusu. Rozdíl v ceně je několik korun na kuse, rozhodně se to vyplatí.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.12.2007 13:03

Dekuji za cenné rady tu slivovici jsem naředil na 52 procent myslite tedy ze kdyz si obědnam z netu ty korkove zatky z celého kusu jak tam uvádí trvanlivost 2 roky bude to stscit jaké použivate vy? Budu to skladovat ve sklepě je to kamený stary sklep je tam celí rok okolo 10 stupnu.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.12.2007 13:50

Mám taky láhve pálenky v kamenném sklepě, nejstarší 25 let. Vzhledem k letošní neúrodě jsem byl nucen některé otevřít. Tedy zas tak moc jsem nelitoval. Zátkoval jsem je tehdy zátkovačem - tzn. celý špunt zaražený v láhvi. Navrchu jsem je měl zavoskované, nebo (v případě závitu) uzavřené originál plechovým šloubovacím víčkem, případně obojí. Láhve jsou nyní neprůhledné, pokryté pevně lnoucím povlakem, odstranitelným až důkladným omytím. Plechová víčka se rozpadají. Parafín pokrytý plísní, ale docela drží. Špunty z korkové drti některé držely špatně, takže  při pokusu o nasazení vývrtky zapadly do láhve. Celokorkové jsou na tom lépe. Přesto radím použít zátky delší a nechat jim část vyčuhovat. Zvažoval bych i trvanlivější, např. pečetní  vosk.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.12.2007 23:08

A jak natom byl obsah lahví? Ja naopak mám pálenky dost tak ji chci dobre uskladnit na horsí časi švestek třešní bylo dosti a hrušek mraky vsechno jsem to nestihl sám zpracovat tak jsem se musel podelit i s palírnou pálenky jsou dobré ale pít ji budu až zarok pro letošek mam tu lonckou.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

19.12.2007 9:29

V ústech i v krku působila pálenka velmi hladce a přátelsky. Jen trochu tepla kolem žaludku. Aroma po ovoci bylo ale slabší.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

19.12.2007 21:28

Tak jsem si obědnal ty spunty psali tam specialní celokorkoví spunt z desetiletych stromu pro dlouhodobé zrání. Myslíte ze to bude stačit?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.221.138 (?)
19.12.2007 22:19

Vážený pane. Jen na vyjasnění, ale neberte to osobně. Pravděpodobně ta zátka je na 10ileté použití, nikoli z 10iletého stromu. Tak starý korkový dub je teprve malý stromek, ze kterého nejde brát kůra. Ale na webu je dost našich vinařských firem, které nabízejí rozsáhlý sortiment těchto zátek. Dokonce se vyrábí zátky které se ošetřují ozářením proti případným zárodkům plísní. Pokud si vzpomínám, tak mají označení třeba delfínkem na boku té zátky. Je to nějaká ochraná známka. Používají se hlavně při lahvování skvostných archivních vín. Pohodu přeje Stanislaw.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.194.91 (?)
5.10.2008 0:35

Kůra z dubu korkového se pro výrobu špuntů olupuje každých devět roků.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.171.33 (?)
12.12.2008 15:05

plne suhlasim pozor na korok z lisovanej drte a vyriobeny z jednoho kusu je to velky rozdiel na kratsiu dobu moze byt aj korok z lisovanej drte ale na dlhsiu niekolko rokov urcite nie lisovany korok prepusta relativne velke mnozstvo vzduchu do palenky co moze sposobit rokmi velke straty alkoholu ale starnutie palenky je zasa rychlejsie...

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.157.7 (?)
18.8.2011 14:29
Částí mého dědictví byl i demižon slivovice z roku 1974. Když jsem chtěl prověřit kvalitu, abych věděl jestli má cenu ho dál skladovat, tak jsem se do něho nemohl dostat bez zničení špuntu. Byl seshora zamáznutý plastelínou, byl z jednoho kusu a byl výpary tak rozleptaný, že se při pokusu o vytažení rozpadl. Materiál byl dočista měkký, jak blato. Tekutina byla velmi kvalitní. Bylo to z rynglí - velká žlutá odrůda průměr asi 6 cm, která dozrávala naráz, nehnila a byla sladká jak med a úrodná tak, že se stromy strhaly. Zkrátka se ulámaly haluze a nepomohlo ani podepření. K mojí velké lítosti nevím jak se tato odrůda jmenovala. Slivovici jsem přefiltroval a uložil pro příští časy. Po této zkušenosti si myslím, že by špunt měl být nějak impregnován zespodu, třeba vyvařením v pečetním vosku nebo přes hrdlo natáhnout např. celofán a teprve pak zatlačit čepek a navrch nakapat vosk.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.234.10 (?)
18.1.2015 21:08

Dobrý den,

nemám v oblibě bílé pálenky a trochu koňaková chuť mi vyhovuje. Přidávám do demijonu dubové třísky cca 1x1cm. Raději než hobliny. Moje představa je, že v třískách zůstaně nějaké procento kyslíku pro pozvolnou oxidaci.

Nejvýraznější výsledky jsem měl tak, že jsem použil čersvé dubové dřevo. Vnitřní část kmínku. Přesušil, až trochu připálil, jsem ho v mikrovlnce. Takové dřevo obohatí pálenku o barvu i třísloviny už po cca 3 měsících. Pak dřevo vyjmu a pálenku nechám cca 3 měs dozrát. Pak mi vyhovuje.

Při použití dlouhodobě vyschlého dřeva nebo dřeva opakovaně použitého jsem mě výsledek uspokojil méně. Nebo musela být expozice daleko delší.

Po výše uvedené úpravě mí přátelé, pijící jinak běžné průmyslové kvalitnější lihoviny, nepoznali, zda se jedná o originální calvados nebo jablkovici :). Nu, nejsme sommelieři...

Mám však problém s ředěním na 40%. Někdy se jenně kalí (opalizuje), někdy zase ne, Máte doporučení, jakou vodu použít? Měkkou, tvrdší, převařenou...?

Díky za radu

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.243.114 (?)
18.1.2015 22:29
Destilovanou.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.138 (?)
18.1.2015 23:32

Vodu pro ředění prohnat přes filtr Brita, Maxtra, apod. a převařit. Klidně při převáření do vody přidejte použité dubové chipsy (vznikne takový dubový čajíček bez rozpuštěného vzduchu a minerálů). Po vychladnutí lze použít, nebo dát do láhve na použití později dle potřeby.

Destilka je jednodušší, ale...

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.1.2015 23:48

Díky za tipy, to zkusím

destilka problém neřešila. Možná je to reakce s tříslovinami z dubu. Dobrý nápad je povařit dub při převáření, možná se něco vysráží v této fázi.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.138 (?)
19.1.2015 0:02

Destilka z déle načaté láhve může obsahovat rozpuštěný vzduch, který po naředění sice způsobí mírný zákal, ale ten by měl po čase (pár dní) zmizet sám, jak se upraví množství rozpuštěného vzduchu vydýcháním nad hladinu směsi. Tj. destilovanou i převařenou vodu skladujte vždy tak, že z PETky vytlačíte přebytečný vzduch aby bublina nad hladinou byla co nejmenší.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.236.138 (?)
19.1.2015 19:52

Především, destilovaná voda je výjimečná tím, že téměř neobsahuje žádné kationy, zvláště ne ty z 2. skupiny Mendělejova systému. A vzduch se v destilované vodě asi trochu rozpouští, ale na zákalu nařeďovaného destilátu se nemůže podílet. Pokud nějaký zákal vzniká, tak je to způsobeno buďto přítomnými ovocnými vosky, což páleničáři moc dobře znají, nebo dokapovými komponentami. Obojí svědčí o ne dobře provedené 2D. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.166.53 (?)
21.2.2008 13:31

Vážení - zajímala by mě výroba režné pálenky, případně whisky, či jiných destilátů.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.136.34 (?)
1.4.2008 21:17

Pokud se nepovede a destilát škrábe v krku jako kartáč, nebo je cítit přiboudlinou, ještě není nic ztraceno.Do sklenice natrhejte mladé smrkové nebo borové výhonky,6neděl louhujte.Klouby stižené revmatismem budou vděčny za každé pomazání.Pepík

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.153.119 (?)
26.8.2008 15:20

Letos bude hodně jablek, máme ty staré odrůdy, které nejsou příliš sladké (žádné Rubínky). Zajímalo by mě, které z těch starých odrůd by mi p. Vysloužil či jiný odborník, doporučil na výrobu calvadosu.

Mojmír

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

27.8.2008 6:42

Znáte rozdíl mezi calvadosem a jablkovicí? Pro calvados je to v podstatě určeno předem, pro jablkovici doporučuji co nejpozdnější odrůdy.

Já tedy jabkovici moc nemusím, zdá se mi příliš aromatická. Většinou ji používám pro výrobu ořechovky.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.186.186 (?)
27.8.2008 20:52

Synku kalvados je po Valašsky jabkovice a to my tady málo pijem spěš to dávame jako mazadlo na nohy.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

27.8.2008 7:46

Množství cukru hodnoceno podle chuti je matoucí. Zkusíte-li změřit sladkost moštoměrem, překvapí Vás, že nejvíc % zvasitelných cukrů mají pozdní zimní odrůdy, na chuť kyselé, víc než "slaďáky" jako Matčino, James Grieve či L. Lambourne. Hodně cukernaté jsou staré "kožeňáky", oblíbenou odrůdou na jablkovici je tradičně Jadernička.
   Nejde tolik o staré či nové odrůdy, spíš o zdravotní stav jabloní. Staré vyčerpané stromy v chudé půdě mohou mít cukrů méně z důvodu nedostatku živin.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.186.186 (?)
27.8.2008 21:02

Tož synci ja si myslím, že ste úplně vedle. Ja by takovu slivovicu životě nepil. Ty trnky tam hažte celé a pokud máte nejaké to iné ovoce tak jabka nedrťte ale režte na křižalky. Do teho kvasu možete dat trochu cukru tak kilo na 100 l ale ta přiroda si pomože sama. Nejlepši to kvasi v teplotě okolo 12-15C. Pokud to necháte kvasit rychlej tak to stojí za prd. Takové rychlokvasky su na slepotu. Kvas musi dychať žadne ty zatky nedavajte. Nejlepší je barel 120 l naplnený povrch. Takové barely maju viko a to stačí. Nahoře sa udělá koláč ten musíte sledovať. Až sa začne propadat tak musíte do pálenice. Nikdy s kvasem nehybajte pokud musíte tak prvních čtrnáct dnů. Pak ho nechajte stát na místě. Do palenice jezdíme tak v březnu nejpozdějí v květnu. Slivovicu neřeďte ta musi být nad 60%. A tož na závěr to tajemství trnky nemačkajte ringle též hrušky nechajte celé a jabka na půl při nejhorším na čtvrtky. Ty jadřince davaju v průběhu tého kvašení to čemu říkame ve Valašském Králostvi dar od boha. Pokud je pomelete tak to nikdy neucitíte a možete tam davať všecko možné...

Hodně štěsti synci...

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

27.8.2008 21:50

Každý má své osvědčené postupy, nechť se jich drží.
  Chápu, že někde nechtějí pít jablkovici, zejména, pokud kvas vyrobí z celých nedrcených plodů.
   Kvas musí dýchat, ale jen zevnitř ven. Alkoholové kvašení je totiž anaerobní proces. Umožnit odfukování oxidu uhličitého a zabránit přístupu vzduchu umí právě kvasná zátka. Nebo folie s gumou, jen částečně netěsné víko.
   Ten kdo sklidí několik q pozdních sladkých švestek, je může nechat v otevřeném škopku pod stromem přes zimu a vypálí dobrou. Kdo chce vyrobit slušné pití z choulostivějšího ovoce, ten se musí o kvas více postarat.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.138.192 (?)
7.9.2008 21:49

Dobrý den, chtel jsem se zeptat jestli je normální že můj otec dává na 100 litrů jabkového kvasu asi 20kg cukru snažil jsem se mu vysvětlit že normální je tak dvě kila ale nedá si říct prej by kvas nemel dost alkoholu a zoctovatel by... poraďte?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

7.9.2008 22:57

Dvacet kg cukru ve 100 litrech kvasu (předpokládejme něco kolem 10% sladkosti jablek) vytvoří kvas o 30% cukru. Tolik nedokáží kvasinky zcela prokvasit, takže bezmále polovina cukru se vylije spolu s výpalky.
    Je pravda, že takto vykvašený mač (chuti dezertního vína)  zřejmě nezoctovatí.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

7.9.2008 23:17

Chtěl bych se zeptat jaký vzorec jste použil při tomto výpočtu nedává mi to zcela smysl. Můj otec tvrdí, že stějně jako u vína musíte použít doslazení na nějakých 21 stupnů ač už podle rakouské nebo české normy které na jihu používáme myslím cukroměr kterým meříme obsah cukru v štávě.

děkuji

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

8.9.2008 8:33
Jablka mají kolem 12% sladkosti šťávy a asi 20% sušiny, Tedy asi 10% cukru je v pomletých jablkách. Přidáním 20kg cukru na 100 litrový sud stoupne sladkost přibližně na 30% (10+20=30) Váš otec zapomněl, že vína vypěstovaná či doslazená na 21%, aby se dala pít, musejí obsahovat i po vykvašení určité množství zbytkového cukru. Ten je v kvasu v takovém množství zbytečný, v případě rafinovaného řepného cukru dokonce škodlivý.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

8.9.2008 17:54

Děkuji moc za cenné rady musím musím mu zdělit jeho omyl teď už jen aby ho přijal a moc se nerozčiloval.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.199.60 (?)
8.10.2008 15:20

Dobrý den. Plně souhlasím s panem Vysloužilem. Tolik cukru je škoda. Jinak panu 138.192 přeji mnoho zdaru při připřesvědčování otce, mě se to po pěti letech podařilo a nyní nedáváme cukr vůbec.Petr Strnad.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.26.124 (?)
16.10.2008 14:12

Vážený pane, napsal jste: řepný cukr je škodlivý. Z jakého důvodu? Jaký je váš názor na přidávání vápna (vápence) před pálením?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

tomast (566) - xxx.xxx.228.179 (?)
16.10.2008 14:35

Tzv. "ocas" je vedle vyšších alkoholů tvořen i volnými těkavými kyselinami. Přídavek alkálie je může vyvázat.
Nemám zkušenosti s přidáváním vápence do kvasu, ale párkát jsem "opravoval" pokažený destilát právě tak, že se destilovat, resp. rektifikoval znovu po přídavku jedlé sody. Ledacos se dá ještě schovat a zachránit přídavkem trochy cukru.  

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

16.10.2008 14:45

Máte pravdu, ale nejlepší je takovou věc jednoduše vylít

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

16.10.2008 20:56

Rafinovaný řepný cukr sám od sebe škodlivý není, ale jeho přídavek do kvasu zhoršuje kvalitu pálenky, jak co se týče chuti, tak následné kocoviny.
   S přidáním vápna do kvasu ani do pálenky nemám zkušenosti.  Pokažený kvas bych nepálil. Žádnému chemickému vylepšení nevěřím. Spoléhám jen na čisté zralé ovoce, velké nádoby bez přístupu vzduchu, zákvas z ušlechtilých kvasinek, včasné profesionální vypálení.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

17.10.2008 15:02

Kvalita pálenky se zhorší jen tím, že se naředí voňavky etanolem z cukru. Ale co se týká kocoviny, to nevím. Řepný cukr - sacharoza je složen z molekuly glukozy a molekulu fruktozy. Oba tyto jednoduché cukry jsou kvasinkami zpracovávané bez problému.

Kocovina vzniká požitím acetaldehydu (bod varu asi 26 °C), který se odvětrává po vypálení v otevřené nádobě anebo požitím propanolu, který destiluje při teplote nad 100 °C a strhává se do produktu při rychlé destilaci - tomu se už odpomoct nedá. Dobrá kocovina je též z cukru přidaného do hotového produktu tak, jak to dělají při výrobě destilátů komerčně prodávaných. Koukněte na slošení na zadní stranu - "obsahuje glukozový sirup". Ale do domácích pálenek cukr nedestiluje, ani se do hotových nepřidává.

Použití vápna zlikviduje kyselinu octovou,  takže se v produku neobjeví, a navíc hydrolyzuje octan etylnatý s bodem varu 78 °C, tedy totožným s bodem varu etanolu.  To je to známé škábání pálenky, a to se jinak odstraňuje velmi těžko.

Připojit reakci

škrábání pálenky

tomast (566) - xxx.xxx.244.6 (?)
17.10.2008 15:27

je možné, že k hydrolýze etylacetátu dojde.

Nicméně esterifikace (tedy tvorba esterů z volných kyselin a alkoholů) a transesterifikace (výměna alkoholů v již hotových esterech) jsou popsané reakce, ke kterým v hotových pálenkách tak jako tak dochází v průběhu skladování pálenek (popř. jejich "staření" - ultrazvukem).

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.10.2008 8:49

Chemicky to doložím těžko, taky mi není znám přesný postup rafinace surového cukru. Je ale naivní si myslet že cukr Krystal je stoprocentní, chemicky čistá sacharóza.
   Lze udělat jednoduchý pokus. Vypijte jeden večer půl litru slivovice z čistých zralýchz švestek a jiný večer z těch s přidaným cukrem. Ranní pocity to řeknou za Vás.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

chrobák (5) - xxx.xxx.26.124 (?)
20.10.2008 14:46

Cukrovary a lihovary TTD a.s. Dobrovice uvádějí obsah sacharózy min. 99,7 %. Zkoušel jsem pít slivovici kvašenou za švestek i tu v kvase přislazenou. A nic, žádný rozdíl po ránu. Jo a ten octan etylnatý, kolik roků musím čekat, aby proběhla transesterifikace? S vápnem to mám rovnou bez "struhadla".

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.94.10 (?)
20.10.2008 15:00

Kvaste, palte a pijte každy, co chcete. Já zůstanu u naivní představy, že slivovice by měla být ze švestek, hruškovice z hrušek, koňak z vína a whiskey z obilí. 
   Proč nepálit rovnou vodu s cukrem  (a vápnem), když je to tak dobré?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

20.10.2008 15:56

Přesně tak, někdy mi zde schází návod, "jak vyčistit a ke konzumaci připravit líh na pálení" 

Ač fandím chemii, tak ta není stále schopná sama o sobě vyrobit kvalitní víno, či destilát. Je schopna pomoci, ale sekundárně a nikoli pančováním a seubstitucí toho co prostě chybělo (slunce, správné plodiny, um výrobce)

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.72.7 (?)
9.2.2009 13:04

Někde jsem slyšel, že po zmrazení se  oddělí denaturační přísady od lihu, sám jsem to, ale nezkoušel.

Moje teorie je, ale taková, že kvasinky nejprve překvasí cukr přidaný (řepný) a pak teprve si jdou pochutnat na tom z ovoce a to až do dosažení hladiny alkoholu, kdy se kvašení ukončí. Takže moje zkušenost je hodně cukru málo ovocné chuti (možná působily i jiné faktory). Letos jsem to zkusil s minimem cukru, kvalitní ovoce, minimum vody - a je to požitek.  Těm co jim nejde o kvalitu bych doporučil spíš obilí a cukr - je to míň  pracný.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.171.33 (?)
12.12.2008 15:17

zbytocne vo vine je potrebne aby malo zbytkovy cukor aj vo vyslednom produkte cca 6 percent ale na co je vam zbytkovy cukor v kvase na to aby siel z vypaklami do kanala... odporucqam pri jablkach cukornatost max 14 az 16 percent a sranda je to ze cukromer nemeria nikdy presne u kazdeho druhu mustu bolo by treba na to zohnat daku tabulku

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.199.217 (?)
1.2.2012 22:13

Plně s Vámi souhlasím. Kdyby zkušený palič z valachů zkoušel použít svou roky užívanou a předky prověřenou metodu v jiné části republiky (stačí Moravy), moc by se divil, že výsledek není ten, na který je zvyklý.          A další sezonu by byl nucen postup  přípravy a zrání kvasu upravit dle specifických tamních podmínek a bedlivě hlídat. Jako ve všech odvětvích lidské činnosti tak i zde je nutno mít alespoň základní teoretické zkušennosti. A na závěr - můj kompromis mezi tím, zda   nádoby na kvas  (já používám převážně 200 l a 50 l plastové sudy)   jen přikrýt volně položeným víkem, anebo užít kvasnou zátku - roky již používám mikrotenový sáček ovázaný provázkem který je spojen s gumičkou. Kvašení probíhá čistě, bez plísní, mušek... atd. Jednoduché a spolehlié. S výsledkem jsem vždy velmi spokojen. Dělám převážně švestky, ringle, meruňky, hrušky a občas třešně. Kalvádos (jablkovici) jen když není nic jiného, ale i ta je po pár měsících lahodná.   Uvedenou metodu používal můj tchán i na výrobu vína. Přeji všem hodně úspěchů. 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.122.179 (?)
11.1.2009 10:31

A tož, chuapci,je tak trochu po Silvestru, zmíním sa eště o jednom produktu:

menuje sa terkáď.Pozbírám jabka, operu,vykráju shniué, zemelu na rajbě od řepy.Šťávu stahnu a drť vyždímám na starej pračce Jetasce co má odstředívku.Šťávy scelím a zavařím na zimu do PET láhví (nemosím jich házat do kontynéru).A myslíte, že to končí? Omyl.Odstředěnú drť nikdy nevyhazuju.Nacpu ju do bečky, prosypu štyřema kilama cukru, zaleju teplú vodů až po vrch a nechám kvasit ve starej kádi po dědovi.Máte vidět jak teče, aj 9 litrů ze stovky!

AB

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.183.242 (?)
17.12.2009 23:14

Na jablkovici odrůdy nevybíráme, pošrotujeme dohoromady nové i staré, vylisujeme, nahoru do 50 l nádoby dáme jeden 10 litrový kýbl vykrájených pošrotovaných panenských a přála bych Vám potom pít. Jemná, sladká, voňavá. Panenské jsou prostě nepřekonatelné. Elena

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

5.10.2008 20:54

Staré odrůdy nemají méně cukru, než ty nové, možná mají jen víc kyselin. Pokud obsahuje jejich mošt méně procent cukru, není to odrůdou, nýbrž tím, že staré stromy rostou ve vyčerpané půdě. Vysokou cukernatostí jsou známy třeba"kožeňáky" nebo i jaderničky.

Připojit reakci

tomast

23.10.2008 14:37

A, že jsem tak smělý. Jaké kyseliny (kromě octové) a alkoholy (kromě etanolu a nechtěných metylanolu a propanolu) se v pálence nacházejí? A jejich estery nešrábou? Dostal jsem jako prezent několikaletou slivovici. Hrůza - skrábala jak struhadlo.

Připojit reakci

tomast

23.10.2008 14:40

pardon - metanolu

Připojit reakci

tomast

23.10.2008 16:50

Zcela vyčerpávající informace neposkytnu, máte-li zájem, mohu odkázat na monografie.
Alkoholy v destilátech propanolem nekončí, přiboudlina obsahuje butanol a isobutanoly o dost možná i ještě vyšší alkoholy. Lze samozřejmě namítnout, že taková svinstva v kvalitním kvasu nejsou, popř. jejich množství v produktu je schopna eliminovat palírna - nicméně stopová množství těchto látek najdete i kvalitních produktech...
Ta "voňavka" v ovocných destilátech je hodně tvořena právě nejrůznějšími estery i vyššími alkoholy a řada těchto látek (libé vůně) je přítomna už v ovoci.

Teď trošku odbočím, ale ona charakteristická vůně posečené trávy nebo třeba houbové aroma je v podstatné míře tvořeno 6-8 uhlíkatými nenasycenými alkoholy...

Použité ovoce obsahuje mraky nejrůznějších organických kyselin - vždyť ta chuť je kyselkavá že? a další kyseliny mohou vznikat při vedlejších fermentačních procesech a pak tady jsou kyseliny, které již jsou zabudovány do esterů a byly v ovoci...

Nesnažím se vás tady utlouci fakty ani si nemasíruji ego, jenom se snažím naznačit, že ovoce a potraviny vůbec jsou nesmírně složité směsi látek a že chemie přírodních látek je velmi zajímavá...
Pokud by kvas a potažmo destiláty obsahoval pár chemických individuí, věřte mi, pili bychom něco chuťově podobného finské vodce...

Závěrem něco o transesterifikacích - ty by podle odborné literatury měly zlepšovat chuť. Reakce jsou to zase složité, nicméně proveditelné v řádu desítek sekund s pomocí ultrazvukové lázně, kterou dneska mají v každé optice (o laboratořích nemluvě) - nesmí se to ale přehnat! Chce to strčit láhev do lázně, pár sekund bzučet a degustovat ...  vlastní zkušenost nemám, jezdím autem (a zásadně střízlivý) ale kolegové takto zkoumali dynamiku reakce... 

Připojit reakci

tomast

24.10.2008 8:20

Zajímá mě teorie vůní (jak uvádíte vyšší estery, houby, tráva). Můžete mi, prosím, doporučit nějakou literaturu, případně link, kde se o tom pojednává. Může být na úrovni VŠ chemie.

Připojit reakci

tomast

24.10.2008 8:35

zkuste Davídek, J a kol: Chemie potravin, vydalo SNTL Praha v letech 1983-86,

nebo Velíšek, J: Chemie potravin, vydal OSSIS Tábor 1999-2002.

Druhý zmíněný autor se hodně zabýval reakčními mechanismy v potravinách 

Připojit reakci

tomast

27.10.2008 10:01

Děkuji.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

kulda.m (16) - xxx.xxx.118.241 (?)
23.10.2008 18:18

Dobrý den, jak dlouho se má odvětrat jablkovice po vypálení? Je nutno provádět toto větrání?

Zdraví Kulda

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.10.2008 19:22

Každou črstvou pálenku se doporučuje nechat odvětrat.  Dobu nelze jednoznačně stanovit. Záleží hlavně na velikosti hladiny, obsahu a míře naplnění nádoby. Taky na kvlitě kvasu, jistě. Obvyklá doba je tak měsíc.
   Já osobně odvětrávám pálenku pořád. Skladuji ji v otevřeném demižonu.

Připojit reakci

odvětrání

24.10.2008 8:30

Přesně tak. Já odvětrávám po dobu jednoho měsíce tak, že mám nádobu naplněnou zhruba do poloviny a 2 až 3 krát denně otevřu a vyfouknu plyny ven. Pak zavřu a nad hladinou se vytvoří nová rovnováha podle složení destilátu. Někdy s uzavřenou nádobou i potřesu, aby se kapalina provzdušnila. Ze začátku je cítit tu divočinu (převážně acetaldehyd), která se postupem času ztrácí.

Připojit reakci

Rektifikace

host - xxx.xxx.64.231 (?)
12.12.2008 23:41

Zítra jedu s "moštem" do pálenice vybavené rektifikační kolonou. Nevím, kolik má pater, ale produkt by měl být během chvilky jako hodněkrát destilovaná pálenka. Uvidíme, jestli ten rozdíl poznám.

Připojit reakci

Rektifikace

host - xxx.xxx.217.137 (?)
14.12.2008 20:51

pozor na prvu frakciu

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Lada4 (8) - xxx.xxx.128.84 (?)
19.12.2008 22:48
Zdravím paliče.Já bych se chtěl zeptat, kolik % cukru by asi mělo zůstat ve správně vykvašeném kvasu z jablek, aby měl nejlepší výtěžnost.Díky Láďa.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.246.246 (?)
11.1.2009 0:06

Podle mího názoru je ideálni, když tam nezůstane po kvašeni cukr žádnej. Zbyde tam když se tam přisype moc cukru, protože to kvasí do určitý koncentrace alkoholu a pak tam zbytek cukru zůstane a bude po vypaleni tvorit tzv. ocas. Já osobně do ovocnych kvasů nedávám cukr žádnej. Je dobrý odstranit z ovoce všechno, co se vám nelíbí, nejlíp nadrtit a vyšťavit na lisu. V některých pálenkách pár pecek neškodí (švestky, višne, o třešnich nic nevim, ty nemám na sadě), ale když se připaleji, tak je to k ničemu. Já osobně si pálim sám a tak vim, že čim se páli pomaleji, tim je výsledek lepši. A když se jablkový mošt z pozdnich jablek nechá zkvasit(jak pan Vysloužil psal - folie a guma kolem hrdla, aby k tomu nemohl vzduch) a pak pomalu třikrát přepálit, nechat 14 dni vyluftovat, tak mi věřte, že je to neuvěřitelný piti už před zránim. Nechávám letos zrát poprví - v demižonu se dřevem (dub a švestka), tak sem zvědavej, co z toho bude. Francouzi maji snad i ve vyhlášce, že Calvados musi zrát minimálně 2 roky.

Co se týká whisky, tak zkouším taky, výsledky nejsou špatný (někdo chtěl návod - http://www.skotska-whisky.cz/clanky/vyroba-whisky.html)

A ještě bych se pochlubil pálenkou z máty. I kdyz má před zředěním třeba i 85 procent, tak to co páli v krku neni alkohol. Je výborná chřipku

Bill

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

kalubo (2) - xxx.xxx.60.117 (?)
17.1.2009 17:22

Zdar paliči

Mám jeden dotaz. Kolem vánoc jsme pálili doma jabkový kvas. Část kvasu zůstala a ještě není vypálen. Kvas je uskladněn v kůlně a následkem tuhých mrazů (až -20) asi přemrznul. Co to s ním udělá?

Stalo se to někomu, a jak to pak vypadalo

Díky za reference Lubo

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.228.58 (?)
30.5.2009 16:54

Dobrý den.

Taky mám podobný dotaz.Vypálil jsem jablkovici a nechal měsíc odvětrat,

přesto po vypití jakoby pálila v celých ústech, po polknutí se ale nevrací,

pak je vše ok.Nejsem žádný nováček ani abstinent, cukr též nedávám

tak co s 30litry takové ohňovice? Ke konci kvašení kvas přešel mrazem, ale

to se mi už několikrát stalo a vše bylo ok

Kdo ví v čem byl problém a co s tím, ať poradí          Díky

pálím legálně...

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.1.2009 7:24

Dubové dřevo do demižonů dávám už dva roky a výsledky jsou výborné. Ale švestku jsem zatím nezkoušel...

Dřevo do pálenky řežete za vegetace nebo teď v zimě?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.1.2009 8:12

z podstaty ovoce -hmoty vždy zůstává v kvasu i po dlouhém kvašení určitá část cukru, jeho výše závisí na druhu ovoce,  pálit 3x -zbytečné, chce to lepší technologii, určitě minimálně ubývají aromatické látky, nehledě na ostatní ztráty energie a času.. 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Maty (948) - xxx.xxx.97.44 (?)
23.1.2009 11:03

Jak dlouho prosím necháváte luhovat dubové třísky v kalvadosu? Chtěl bych to také vyzkoušet...

Martin

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.1.2009 14:24

jak jsem tady psal ráno, experimentuji se dřevem asi dva roky a zatím mohu říci jediné... čím déle, tím lépe. Samozřejmě záleží i na množství dřeva, ale podle mých zkušeností je změna chuťových vlastností patrná už po 6měsících a po roce pozná změnu i "netrénovaný" člověk.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.76.122 (?)
23.1.2009 17:37

Nestálo by za to koupit rovnou sud?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.1.2009 20:32

Nestálo, jsou tam veliké ztráty objemu i alkoholu. To si při několika litrech kalvadosu nemůžu dovolit...
Martin

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.175.108 (?)
29.4.2009 21:00

Nejdříve jsem dubové třísky namočil do portského, asi 2 měsíce, a pak je dal do jabkovice, Dost dobrý výsledek.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.89.202 (?)
31.8.2009 12:13

Moje zkušenost jak připravit dřevěný soudek, aby andělská ztráta ze slivovice nebyla příliš velká.
Předpokládám, že si koupíte nový 5ti, nebo 10ti litrový dubový případně akátový soudek, který nejprve naplníte čistou vodou a necháte jej zatáhnout (až již nikde neprotéká přes sud voda) podle kvality sudu a dřeva 3 až 5 dní.
Dále sud naplňte horkou vodou, zašpuntujete jej a nechejte sud horkou vodou rozehřát. Rozehřejete včelí vosk a malým štětcem postupně naneste na celý horký dřevěný soudek vrstvičku vosku. Vosk do rozehřátého sudu rychle vsakuje a na sudu se nelepí. Dobře se
utěsní veškeré spoje a póry sudu. Po vychladnutí sud naplňte slivovicí a špunt zakápněte voskem. Soudek uložte do vlhkého sklepa. Kdo nemá sklep může soudek postavit např. do plastového většího sudu do kterého na dno napustí vodu, do vody dá kámen a na kámen (ne do vody) postaví sud se slivovicí. Takto uzavřený plastový sud udržuje v malém prostoru stálou vlhkost. Dřevěný sud stále dýchá i přesto že je dobře ošetřen voskem, ale neodpařuje tolik slivovice a andělská ztráta není tak velká.
U nových sudů je žluté zabarvení slivovice již po měsíci destilace dřeva. Čím je slivovice v sudu déle tím je sytost žlutého zabarvení větší. Pozor se zabarvením se mění rovněž chuť slivovice.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.220.205 (?)
4.9.2009 9:00

Rád bych připojil několik pozorování a poznatků se zakládáním švestkového máče a dodal několik poznámek k ošetření hotového destilátu. Švestkový máč je jeden z nejstabilnějších máčů vůbec, pokud je připraven z drobných švestek, na rozdíl od třešní, meruněk a velkoplodých švestek. Hladce přežije do dalšího roku, ale do března bych nečekal. Švestky by se měly sbírat, nikoliv trhat, je vhodné je oklepat, pokud se již začínají na stromě scvrkávat. Dokonalá zralost či přezrálost zdravých plodů bez šarky (ztráta cukru) je základním požadavkem pro přípravu kvalitního destilátu. Je nanejvýš výhodné je získat z podhorských, slunných strání, ti kteří je posbírají v oblasti Vizovic nebo Velké nad Veličkou! - Radějova –Tvarožné Lhoty – Strážnice a blízkého okolí, těm prostě sběrači švestek z nížin konkurovat nemohou. Nejvhodnější doba sběru je druhá polovina října. Je už dostatečně chladno, aby kvašení neprobíhalo rychle, přesto doporučuji nenechávat bečky s kvasem venku. Případné zmrznutí máče budoucí kvalitě destilátu nepřispívá. Zhruba 3%-ní přídavek cukru (problém se zákonem o lihu 61/1997Sb) do rozšlapaných plodů rozhodně není chybou, včetně občasného zamíchání, jímž se pecky dostávají ke dnu, a tak je možno, před odjezdem do palírny, pecky separovat. Zde platí totéž, co pro meruňky a třešně. Jemnost destilátu je neúměrným množstvím přítomných pecek ohrožena a rovněž hrozí hořkomandlové aroma. Rozhodně doporučuji aktivitu v palírně při destilaci švestkového máče, která je mnohem důležitější, než-li při pálení čehokoliv jiného. Každý máč má při pálení nějakou svoji „Achilovu patu“. U švestek platí, že pokud se včas destilace nepřeruší, i nepatrný výskyt přiboudliny, destilát chuťově zničí. Přiboudlinou je směs amylalkoholů (C5) a vyšších esterů a ty jsou, vzhledem ke své nízké tenzi z destilátu nevyvětratelné. Zde platí dvojnásob, že uložením chuťově vadného destilátu nezískáme nic jiného, než-li mizerný destilát.
Švestkový destilát, obecně nesprávně označovaný jako slivovice (na toto označení mají nárok švestkové destiláty ze švestek z výše citovaných oblastí), je po destilátu z oskeruše druhým, nejdražším destilátem v naší zemi a je jakousi alkoholickou komoditou se kterou si svět, nás Čechy spojuje. Proto bych se přimlouval za to, abychom ctili jeho chuť a nevnucovali tomuto destilátu něco, co mu nepatří. Tím chci říci, že do tohoto typu destilátu nepatří žádné dřevo ani suché švestky, prostě nic, co ho obarví a mění jeho jedinečnou, charakteristickou chuť. Již řadu let zasedám v různých degustačních komisích, včetně hlavních, které rozhodují o šampiónovi a vítězích kategorií a ze zkušenosti vím, že žádný, takto „upravený destilát“ včetně zlaté slivovice, prostě nemá šanci na výjimečné umístění. Naopak, nejvhodnějším destilátem pro tyto variace, jsou vínovice. Pořídíte je za zlomek ceny švestkového destilátu a věřte mi, setkal jsem se na různých koštech, ale hlavně v Radimově na Slovensku s úžasnými brandy. Ale co je to platné, není nad destilát z modrého ovoce, říkají představitelé moravských a slovenských koštů. Kdo ví proč…… asi vědí své, ale mně se to nelíbí. Asi to bude tím, že nepatřím na jižní Moravu. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Rony (1072) - xxx.xxx.175.250 (?)
4.9.2009 10:27

S Vaším příspěvkem lze souhlasit beze zbytku. Díky. Jsem Z Valašska a už něco jsem vypálil a vyzkoušel několik pálenic, protože i tam jsou ve způsobu pálení drobné odchylky (i názorové) u mistrů páleničářů a ne vždy to vede k top kvalitě.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.43.42 (?)
26.9.2009 22:24

Čo sa týka,,calvadosu"  tak pozor nie je to žiadne klasické pálené. Najprv je treba z moštu urobiť jablčné víno a to musí kvasiť v drevených sudoch a následne sa dané víno prepaluje. Potom sa daný destilát dáva vyležať do drevených sudov zvyčajne sudov ktoré predtým prežili nejaké to víno. Fígeľ je v tom, že víno z jablk má nízky obsah alkoholu a je sakra náchylné na choroby vín ako octovatenie, birza a pod. Toto sa musí ustrážiť a spravidla sa víno prepaluje po troch mesiacoch kvasenia. samozrejme je nižšia výťažnosť, ale iná kvalita. Toť o,,normandských calvadosoch".

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.202.237 (?)
9.11.2010 23:24

Dobrý den, taky připojím pár informací, podle staré knížky z první republiky byly za Rakouska Uherska na Moravě vyráběny 2 druhy slivovice. Jedna podobná té dnešní jemnější "méně" aromatická a druhá pálená až na jaře dalšího roku s plnou chutí po peckách. Ta první se mohla pít dříve - jen po odvětrání, ta druhá byla více ceněná, nazývala se kostková a pila se až po odležení v dřevěných sudech po několika letech. Jeden chemik mi vysvětloval, že se z látek z jader oxidací v sudech (ne v demižonech) stává buket, celek se zjemní atd. V bývalém státním podniku Fruta Brno měli archiv, kde byla pálenka kterou jsme považovali za starý koňak, voňavá (ne po švestkách), tmavě hnědá, lahodná. Byla to vyzrálá sudová slivovice z 1934. Ještě ke dřevu sudů - akát se chová k obsahu jinak než dub. Akát dává vůni až medovou a barvu, dub jde nejdřív do chuti. Pozor na nové soudky hodně dlouho mohou při uskladnění zkazit obsah např. tříslem. Je to malá věda zaběhnout soudek. A chce to víc pálenky - nejen kvůli odparu, ale u nového soudku po dobu několika let na výměnu obsahu dříve než bude další pálení. Taky jsem pálil a pil, ale jen jednou jsem měl možnost ochutnat peckovou slivovici. První sklenička vynikající - ta vůně, chuť, nádhera. Ale třetí skleničku jsem už pil s přemáháním. Další už nechutnala. Taková se v mém okolí na Hané nevyrábí. Každý kdo pálí má svou pálenku, odlišnou podle roku, ovoce a hlavně práce, kterou do toho vloží.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

11.11.2010 18:39

Samozřejmě, že máte pravdu. Bohužel je dnes téměř jisté, že každý čin, který obarví švestkový destilát, chci říci slivovici, způsobí změnu chutě destilátu a to je neodpustitelné. Stále jsme svědky této činnosti např. v roce 2008 založila firma RJ výrobu slivovice z Těchlova 50%- ní do které vložila sušené švestky. Nápoj skvělý, nic proti němu, ale slivovice? Jako účastník 8. Jelínkova vizovického koštu, vítaný tímto destilátem jsem byl lehce na rozpacích a o úsudku mé ženy ani nemluvě. Mně nevadí obarvený destilát, ale jeho chuť (ta originální, jedinčná, neodpustitelná, povinná, očekávaná), prostě nula bodů. A to samé zlatá slivovice. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.142.1 (?)
15.10.2009 10:28

Jestli je lepší kalvádos či slivovice? To je jak z vínem červené nebo bílé. Ono je těžké posoudit jen samotnou slivovici jako třeba na kostslivovice.cz což je soutěž o nejlepší pálenku zejména pak slivovici.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

16.10.2009 14:13

Co si počít s nadúrodou jablek? Vykupují se za zanedbatelný peníz a rychle se kazí. Proto je lépe se pohlédnout po nejbližší moštárně, kde se dá ze sto kilogramů jablek získat 60 litrů moštu, ale někde umí i víc. Jablečný mošt je výchozí surovinou pro přípravu calvadosu. Ačkoliv jablka obsahují průměrně 8,9% cukru, je vhodné přidat další cca 3% cukru (na 60 litrů moštu tedy 1,8 kg) čímž se nepatrně zvýší podíl alkoholu a kvas se stabilizuje. Vzhledem k tomu, že jablka obsahují průměrně 0,7% volných kyselin počítáno na kys. jablečnou (hydroxyjantarová) není třeba se obávat napadení křísotvornými kvasinkami, jak je tomu u hrušek, které vykazují průměrný obsah kys. jablečné pouze 0,19%. (lit. O.Vondráček : Výroba lihu a ušlechtilých pálenek z ovoce, str. 19, PRAHA 1945). Problém je ale v tom, že v naší zemi je více palíren než moštáren a kdo má doma lis na ovoce? Nezbývá tedy nic jiného než-li založit máč z jablečné drtě a vyrobit jablkovci. Vzhledem k přítomnému rozemletému jádřinci mívají jablkovce drsnější chuť, ale především záleží na vyzrálosti ovoce, což je podobně jako u jiných druhů ovoce kategorický imperativ. Dále je třeba věnovat pozornost odrůdě. Rozhodně nedoporučuji žádnou velkoplodou, moderní odrůdu, kterých jsou naše supermarkety plné. Pro přípravu kvasu jsou nejvhodnější drobné plody starých odrůd, snad nejvhodnější je Moravská jadrnička, ale konkrétní zkušenost s ní nemám. Zajímavých výsledků jsem dosáhl s Kasselskou renetou a pokud jsem nechal plody přemrznout, získal jsem destilát s jemně kořeněnou příchutí, která mnohé degustátory uvedla do rozpaků, důsledkem pak bylo nízké hodnocení destilátu. Vliv stopek neumím posoudit, ale v literatuře se doporučuje jejich odstranění, aby se destilát nekontaminoval tříslovinami (K.Hagmann, B.Essich. Pálíme ovoce, str.58 VÍKEND 2007). K jablečné drti je možno přidat třetinu objemu vody a po přídavku cukru (problém se zákonem 61/1997 Sb) i 6-8 ml ztekuťujícího enzymu OVOPRES na 100 kg máče. Ovopres je vysoce účinný enzym který způsobuje degradaci pektinů, které jsou součástí buněčné stěny, především dlouhých řetězců galakturonové kyseliny. Důsledkem je pak rychlé ztekutění máče a uvolnění vonných složek. Výrobcem Ovopresu je firma EKOZYM, Vizovice. Životnost jablečného máče je velmi vysoká a je srovnatelná se životností švestkového máče. Rozhodně doporučuji odjezd do palírna při dosažení zbytkové cukernatosti 6 st. Briti (refrakometricky). Kvalita jablečného destilátu je především závislá na správném vedení destilace. Tyto máče bohužel vykazují vysoký obsah acetonu (CH3COCH3), bod varu 56,2 st. C a octanu etylnatého, též etylacetát (CH3COOC2H5), bod varu 76,8 st.C. Z tohoto důvodu doporučuji odebírat přední frakci dostatečně dlouho při minimálním příkonu energie do vařáku. Nedostatečná separace těchto složek, které se v nízké koncentraci jeví jako vonné sloučeniny se pak pozná druhý den bolestí hlavy. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.225.144 (?)
5.12.2009 21:03

Všechno podstané o přípravě Calvados v našich podmínkách je popsáno v publikaci" Calvados po lopatě - návod na výrobu jablečného destilátu."

Jedná se prakticky o věrnou kopii Calvados jehož původem je Normandie. Vyšlo již druhé vydání.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

12.12.2009 20:02

Děkuji za informaci, knihu jsem si hned objednal. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.22.16 (?)
13.12.2009 9:48

mel bych dotaz k overeni destilatu, stryc si koupil trnku a nam se postech nezda, ze je to trnka, da se nejak roztokem nebo proste rict je to jablo, hruska,ma to takovou nevyraznou chut...

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

13.12.2009 9:55

Tak každý ovocný destilát má nezaměnitelnou vůni a chuť, sám nemám problém rozeznat hrušku od švestky, meruňky nebo kalvadosu. Používám k tomu ale výhradně své smysly. Pokud se Vám zdá nevýrazná chuť trnky, tak to trnka asi nebude...
Martin

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

17.12.2009 17:34

Věřím Vám To, ale degustace destilátů o tom není. Někdy si říkám, jestli bych neměl napsat něco o tom, podle jakých degustačních systémů se u nás hodnotí destiláty a jednotlivé systémy porovnat. Jde jen o to, zda-li by to vůbec někoho zajímalo. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Jirka.zahrada.cz (9) - xxx.xxx.42.96 (?)
18.12.2009 10:23

Kalvados je destilat vyrobeny pouze z jablecne stavy. Destilat vyrobeny ze zkvasenych rozsrotovanych jablek je jabcenice.  A to je veliký rozdíl, kalvados je kvalitnejsi a chutnejsi! Po procitani teto diskuze jsem si vsiml, ze v tom nikdo nedela rozdil!!! To jsem si myslel, ze takovou zakladni vec vsichni moravaci vi. Pokud jsem se nekoho dotkl, tak je mi to lito.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.12.2009 20:49

Ale to si ze mě děláte legraci! Snad byste si mohl přečíst můj příspěvek z 16.10. Petr Šlosar

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.61.6 (?)
20.12.2009 11:24

Pane Šlosare, Váš popis 16.10. je fundovaný, ale místy zavádějící. Píšete:

...Ačkoliv jablka obsahují průměrně 8,9% cukru, je vhodné přidat další cca 3% cukru (na 60 litrů moštu tedy 1,8 kg) čímž se nepatrně zvýší podíl alkoholu a kvas se stabilizuje...

Jinými slovy, přidáte do jablek celou třetinu jejich obsahu cukru. Výsledně ho tam bude 11,9%. Tedy víc než čtvrtina cukru v mači a tedy čtvrtina lihu v jablkovici bude mít svůj původ ne v ovoci, nýbrž v rafinované řepě. To je podíl nikoli nepatrný, a ten se na výsledné chuti nepochybně projeví.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

20.12.2009 20:01

Děkuji za zájem, ale nepočítáte správně. Je to dokonce víc, než-li 11,9%, protože sacharoza je složena z jedné molekuly glukozy (aldoza) a jedné molekuly fruktozy (ketoza), obě zkvasitelné, nicméně přeměna cukrů neprobíhá kvantitativně (do nuly) a v tom je značný problém! Ale v případě jablkovce, jejímž základem je jablečná drť, je velmi vhodné použít štěpný enzym Ovopres, který štěpením pektinu uvolňuje vonné látky, které by se jinak neuvolnily a zůstaly nevyužity ve kvasu. Dále důsledně používám čisté kultury kvasinek, patřící k druhu Saccharomyces cerevisiae, které jsou dostupné v drogerii.Tyto kvasinky vykazují vysokou toleranci k alkoholu a schopnost prokvášet do 20% obj. alkoholu. Problém tu je jediný a to se zákonem o lihu č. 61/1997 Sb., který přídavek cukru do máče zakazuje. Autorky B. Malleová a H.Shmicklová ve své monografii: Domácí výroba lihovin, nakl. BETA 2004, str 32 popisují v kap.: Vysokoprocentní kvasy s vysokým přídavkem cukru, přípravu právě těchto máčů, dočtete se tam informace, které naši rodiče neznali a ani znát nemohli, to je ten pokrok ve vývoji kvasné chemie. Nepoužívám doporučené dávky cukru. Vaše tvrzení, že se tento nepatrý přídavek cukru na kvalitě destilátů musí poznat je mylný až úsměvný. Jenom v letošním roce jsem za jablkovci dostal na soutěži destilátů (cca 1200 vzorků destilátů) v Radimově na Slovensku diplom a další v Sudoměřicích u Hodonína (cca 550 vzorků destilátů).
S pozdravem Kvasu zdar Petr Šlosar

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.65.50 (?)
21.12.2009 7:58

...nepočítáte správněJe to dokonce víc, než-li 11,9%, protože sacharoza je složena z jedné molekuly glukozy (aldoza) a jedné molekuly fruktozy (ketoza).
   Nezlobte se, ale složení sacharózy nemá na hmotnostní procenta cukru v kvasu žádný vliv. Přidáte-li k mači 8,9% cukernatosti další 3%, bude mít výsledek kolem 11,9% Malé rozdíly (ale spíš míň než víc) mohou vzniknout tím, že celková hmotnost mače se zvýší o ten cukr a taky tím, že cukernatost měříme přístrojem jen v tekutém podílu a hmotnost počítáme na celý kvas. To ale v problému nehraje velkou roli

...přeměna cukrů neprobíhá kvantitativně (do nuly) a v tom je značný problém!
   To je možná pravda, taky při kvašení se část alkoholu vypaří, atd.  Kvasinky ale zpracují stejnou měrou cukr z jablek i z řepy, takře poměr obou cukrů v kvasu a alkoholů v destilátu zůstane zachován.

Vaše tvrzení, že se tento nepatrný přídavek cukru na kvalitě destilátů musí poznat je mylný až úsměvný.
 Ten nepatrný přídavek je 25% a více celkového cukru v kvasu. Pálenku považuji za koncentrát toho dobrého, co slunce a půda předá ovoci. Chci-li mít pálenky víc, přidám víc ovoce. Od roku 1983, kdy jsem vypálil první jablkovici, jsem vyzkoušel vše možné. Kvas s cukrem, s kompoty, s medem, se sušeným ovocem. Údaje o obdržených diplomech jsou nepochybně pádným argumentem, já se držím víc toho, co chutná mně.  Možná je na vině můj jazyk a hlava, ale jednoznačně nejhorší chuť i kocovina byly po destilátech ze zacukrovaných kvasů

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.129.96 (?)
21.12.2009 8:33

Mám naprosto stejnou zkušenost jako pan Šlosar a zcela s ním souhlasím. Jenom dělám jablečný destilát z moštu a ten mi připadá jemnější než jablkovice. Likeke.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

tomast (566) - xxx.xxx.244.4 (?)
21.12.2009 10:11

musím podpořit názor Dr. Vysloužila - na bilancování celkového obsahu cukru nemá vlastní chemické složení vůbec žádný vliv. Je tedy zcela jedno, zdali dodáte řepný cukr (disacharid), glukozu (monosacharid) nebo třeba škrob (když to přeženu)...

Má druhá poznámka se týká "vonných látek, uvolněných enzymovou hydrolýzou z pektinu"  -víte co je to pektin?  je to polysacharid poskládáný z galakturonových kyselin, z nichž některé jsou ve formě metylesterů. Enzymovou hydrolýzou z nich vyrobíte methanol. Výše popsaná reakce běží zcela přirozeně ve většině ovocných šťáv poté, co dojde k dezintegraci buněčných stěn a všechno se vylije a smíchá. Malé hladiny metanolu proto najdete v každé ovocné šťávě.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

21.12.2009 23:12

Takže ještě jednou: Disacharidy se štěpí na 1 mol glukozy (tzv.hroznový cukr) a 1 mol fruktozy (tzv.ovocný cukr). Každý z těchto cukrů poskytuje kvasným procesem 2 moly etanolu a 2 moly oxidu uhličitého. Tudíž není jedno, zda-li použijete řepný cukr (disacharid) nebo některý z výše citovaných monosacharidů, které jsou sice na trhu, nicméně za nekřesťanské ceny.
Ovšem druhý odstavec Vašeho příspěvku je zcela zbytečný. Tyto informace jste si mohl přečíst v mém textu z 16.10. Speciálně v případě jablkovice je citovaný přídavek Ovopresu velmi účinný a to nejsem zaměstnancem fy Ekozym Vizovice.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.12.2009 7:08

Tak, jako p. tomast si myslím, že to jedno je. Kilo sacharózy se rozštěpí na stejmé molární množství monosacharidů a tedy poskytne zkvašením stejné množsrtví etanolu jako kilo glukózy nebo kilo fruktózy.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.12.2009 9:08

ad p. Šlosar:

Vy bohužel  nevíte, co to je molární hmotnost a mol. A přitom od toho se vše odvíjí!  Sacharoza má molární hmotnost zhruba dvojnásobnou v porovnání s monosacharidy.

V jednom kile řepného cukru jsou (zhruba, aby se to dobře počítalo) 3 moly sacharozy, což odpovídá 6 molům glukozy a fruktozy. Pokud vezmu kilo čisté glukozy (nebo fruktozy), tak tam je taky 6 molů.

Porovnejte si molární hmotnosti tří zmíněných látek.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.12.2009 11:17

Molární hmotnost sloučeniny je molekulová hmotnost vyjádřená v gramech. V 1 kg sacharozy nejsou 3 moly, ale pouze 2,92 mol. Ovšem v 1 kg glukozy či fruktozy je 5,56 mol. Takže z 1 kg sacharozy vzniká 538 g etanolu, zatímco z monosacharidů pouze 511 g.Protože zjevně umíte výpočet z rovnic, jistě si to ověříte. Asi mi budete tvrdit, že je to skoro totéž, ale pouze jenom skoro. Zpracování sacharozy je výhodnější, zvláště ve větším měřítku, než-li monosacharidů.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.12.2009 12:40

Vzhledem k množství etanolu, který se vypaří při kvašení a při destilaci, vzhledem k cukru, kjterý se přemění na jiné produkty (kyselinu octovou, mléčnou) a který zůstane nevykvašený, jsou rozdíly (pokud o nich lze vůbec hovořit) skutečně zanedbatelné. 
   Málo probádané a možná zřetele hodné jsou látky obsažené v obyčejném krystalovém řepném cukru.  Nejde tak úplně o 100,0%ní sacharózu.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

22.12.2009 13:19

Málo probádané a možná zřetele hodné jsou látky obsažené v obyčejném krystalovém řepném cukru. Nejde tak úplně o 100,0%ní sacharózu.

Myslím, že ta informace zde již jednou padla - cukrovary jsou schopny surový cukr vypucovat víc než dokonale, potravinářský rafinovaný cukr je sloučenina (téměř) analytické čistoty - těch nečistot tam není víc než 2-3 desetiny procenta.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.1.2010 14:51

Nepochybně k jakési ztrátě etanolu během kvašení dochází. Toto množství je definované Henryho zákonem. Bylo zjištěno, že tenze par nad kapalinou je dána součinem molárního zlomku (v tomto případě tedy etanolu přítomného v máči) s Henryho konstantou, která je tabelovaná a závisí také na teplotě. Vzhledem k tomu, že koncentrace etanolu v máči jen výjimečně překročí 6 % obj. (s výjimkou kvasinek TURBO, které akceptují 20% obj. etanolu či SHERRY kvasinek, 16% obj. etanolu) a relativně nízké teplotě kvašení, které by nemělo překročit 20 °C, tedy 293 °K, je hodnota parciálního tlaku etanolu nad máčem nízká.
Lit.:  B. Malleová, H. Schmicklová: Domácí výroba lihovin, BETA 2004, str.32 slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

21.12.2010 18:06

Trvalo to rok a tři měsíce, ale dnes už vím, že bych calvadosu nebo jablkovici nikdy nedal přednost před slivovicí. Ale kdyby mi dal někdo najevo, že jsou oba destiláty jaksi k mání, mlsná huba by chtěla obé, tak to je. Pátral jsem po tom, proč je destilát z jablek tak nedoceńovaný, zvláště letos, kdy byla tak mizerná úroda, že se v těch šťastnějších lokalitách alespoň jablka urodila. Páleničáři to komentují slovy, že nezbývá, než-li jablka pálit a to se ještě tváří, že by snad raději ponožky pálili. Myslíte, že je to tím, že jablka obecně poskytují horší a užší spektrum chutí, jsou lihovatější a obecně méně zajímavá? Já nevím, ale asi ano. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

21.12.2010 18:34

Lituji, ale tento příspěvek je opět na špatném místě. Je odpovědí na konstatování hosta 142.1 z 15.10.2009. Děkuji Petr Šlosar

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

21.12.2010 19:22

Žádné ovoce asi není lihovaté. Je sladké, kyselé, aromatické, šťavnaté. Lihovaté jsou zkvašené cukry. Destilát ze švestek je prostě chutí a vůní zajímavější. Přirovnal bych to ke květovému a lesnímu medu. Praví odborníci hájí světlý med proti populárnějšímu tmavému, po pravdě hlásají, že světlý je z nektaru, lesní ze mšic. Ale co naplat, ten rozdíl v chuti tu je.
   Menší popularita jablkového destilátu má kořenů více, ty hlavní se můžeme jen domnívat:
1. Jablek je kolem všude plno, vykupují se padanky za kačku,  surovina není vzácná
2. Příprava jablečného kvasu je otázkou sotva půldne.  Sousedé si od mě půjčují drtič,  po 2 hodinách ho vracejí majíce naloženo 200 - 400 litrů. Nechceme-li švestky nezralé, jejich sběr je otázkou týdnů.
3. Poskytneme-li švestkovému kvasu jen základní péči, je obtížné ho pokazit. Jablkový, byť vydrží dost, se pokazí snadněji. Mezi lidmi je proto víc nekvalitní jablkovice než nekvalitní slivovice.
4. Nechci se pouštět na tenký led a jitřit otázku přislazování.  Jsou pěstitelé, kteří švestky nepřislazují nebo jen málo, zato o jablkách se traduje, že cukr vyžadují.
5. A pak ta nezaměnitelná švestková vůně...
     Mimochodem, před 3 dny jsem měl možnost chutnat špičkové dovozové destiláty, v cenách kolem 200 Kč za 4 cl. Nebyl jsem sám, kdo nejvýš hodnotil (než 15 leté whisky, koňaky a bourbony) renomovaný Calvados. Pravda, naši jablkovici připomínal jen velmi vzdáleně.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

12.1.2011 17:39

Souhlasím, žádné ovoce prvotně není lihovaté, to skutečně dělá necitlivý přídavek nějakých cukrů a nechci to specifikovat, prostě jakýchkoliv. Lesní med je možná v "jakési" oblibě, ale obsahuje terpeny z jehličí na rozdíl od světlého, ale nejsem včelař tohle vím z literatury. Nevím, jak to myslíte s tím pokazením jablečného máče. Ze zkušeností vím, že je velmi stabilní a proč přídavek nějakých sacharidů? Třeba ve formě medu? V kombinaci s OVOPRESEM, který vyrábí Ekozym Vizivice se zkrátí doba rozpadu pevné jablečné hmoty, čím se uvolní vonné složky a máč ztekutí mnohem rychleji, což je velmi žádoucí. Takže pokud se nějaký sacharid či štěpící enzym nedodá, kvašení jde poměrně rychle, snadno se po třech týdnech dostanete na hodnotu 3 - 4 Brixi a není to ku prospěchu spektra vůní a chutí konečného destilátu, věřte mi, je skutečně jakýsi lihovatý, prostě vonných komponent je málo. Ale pro švestky to neplatí. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ferda Mravenec (1941) - xxx.xxx.192.100 (?)
22.12.2010 9:20

Co je lepší je zřejmě věc názoru, třeba moje Beruška má radši calvados než slivovici.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Piston (56) - xxx.xxx.36.248 (?)
18.8.2011 16:30

U calvadosu není podle literatury tak obtížné vyrobit surový destilát, ale ta pravá alchymie začíná při plnění do sudů. Nejdřív prý se na nějaký měsíc destilát dává do nových soudků, a pak se přelívá do již použitých, ideálně od portského, kde leží roky. Je vidět, že Francouzi mají to správně know-how... výsledek opravdu stojí za to.   

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.176.36 (?)
19.8.2011 10:15

Jablkovce (jabkovice) je destilát z jablek, u nás je vyráběn především z kvasu rozemletých jablek, někdy nesprávně označovaný jako calvados.
Pravý calvados je ušlechtilý jablečný destilát vyráběný ve francouzské Normandii a je chráněnou značkou, podobně jako francouzský koňak, či armaňak. Každý výrobce se drží svého osvědčeného postupu, který lze shrnout asi takto: vyrábí se ze starých a lokálních sladkých, kyselých a natrpklých odrůd (smíchaných v určitém poměru) s vyšším obsahem tříslovin. Vyzrálá jablka se lisují a nepřislazený mošt vykvasí na slabě alkoholické víno (kolem 6% alkoholu, cider, který cca jeden rok dozrává …). Nesířené a vyzrálé víno se podrobí hrubé a jemné destilaci, která se provádí velmi šetrně, aby nedošlo k degradaci jablečného aroma. Vypálený calvados minimálně 2 roky zraje v navíněných sudech z dubového dřeva (po portském, malaga...) a teprve potom se ředí. Navíc se provádí tzv. cselování, smícháním z různě starých destilátů, pro dodržení stejné jakosti výrobku. Ve Francii je calvados svojí jakostí přirovnáván ke koňaku (a také se obdobně označuje, podle stáří "nejmladší" složky v destilátu).
Toto je stručný popis výroby, podrobný je uveden v různých monografiích o calvadosu, kde si jej může, každý zájemce nastudovat (zde na to není dostatečný prostor).

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

4.9.2011 18:08

Nesířené a vyzrálé víno se podrobí hrubé a jemné destilaci, která se provádí velmi šetrně, aby nedošlo k degradaci jablečného aroma.

Vaše znalosti jsou tak podrobné a odborné, že bych skoro řekl, že jste se na výrobě tohoto destilátu osobně zúčastnil. Ještě prosím o vysvětlení, co je to "velmi šetrná destilace" a jak se pozná, že nedošlo k "degradaci jablečného aroma." slosar-petr@seznam.cz 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.176.36 (?)
5.9.2011 9:54

Vážený pane inženýre, nechci se s Vámi hádat o "slovíčka". Pouze jsem napsal svoji zpřesňující informaci k tématu "calvados". Myslím, že pro odborníka (za kterého Vás považuji) toto stačí, pro ostatní je to stejně jen pouze další "informace" a záleží na nich, jak s ní naloží... literatury, popisujísí destilační procesy, bylo od roku 1999 vydáno již dost (... a je zbytečné ji zde vypisovat). Přeji hezký den. 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

5.9.2011 16:56

Děkuji, ale myslím, že pro to, abych byl považován za odborníka v této problematice neexistuje žádný rozumný důvod. Ostatně profesí jsem organický chemik a v životě jsem nic jiného nedělal. Zdraví P. Š.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.73.15 (?)
1.10.2011 20:16
Měl bych dotaz k slivovici: čím je způsobeno řetízkování slivovice při jejim nalití do pohárku? Dá se podle toho nejak určovat kvalita nebo něco jiného?
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.113.117 (?)
27.2.2016 9:35

S kamatátom vyrábame jablkovicu (ako bolo viackrát správne uvedené, calvados je niečo iné) kvasením v 100-litrových sudoch z kvalitných jabĺk sladších odrôd, cukor maximálne 1kg na 100 litrov. Pálime v certifikovanej pálenici. Teraz môj príspevok: posledný rok sme skúsili viac-menej zo srandy a ako experiment dať jablkovicu do vypáleného dubového súdka -  ten je 10-litrový a nechávame tam destilát 3 mesiace, potom nafľaškujeme. Výsledok je zaujímavý - jablkovica získala zvláštnu jemnosť a príchuť, ktorá neurazí. Tiež získa krásnu zlatožltú farbu. Zatiaľ sme spravili 3 generácie vždy po 3 mesiacoch. Intenzita príchute i farby postupne klesala, čo je zákonité, možno treba dobu pobytu destilátu v súdku postupne predlžovať. Teraz sme kúpili 20-litrový súdok z morušového dreva, ten nie je vôbec zdnuká vypaľovaný, tak som zvedavý čo z toho bude. Nie som ale žiadny odborník na alkohol, väčšinu len rozdám známym, ale každopádne ich reakcie boli veľmi pozitívne.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

2.10.2011 16:22

Řetízkování slivovice souvisí s objemovými procenty lihu v deslilátu ale tento vjem nemá žádnou vypovídající schopnost o jeho kvalitě. Prostě, bylo laicky zjištěno, že zhruba při 50% obj. lihu v destilátu se tvoří řetízek bublin po obvodu degustační sklínky. Tento jev souvisí s povrchovovým napětím systému ethanol-voda + doprovodné látky, takže pokud objemová % klesnou pod 50%, je tento jev pozorován jen omezeně, ale tímto způsobem často degustátoři ovocných destilátů jen zkusmo kontrolují % lihu v destilátu neboť pro soutěže destilátů je požadovaná koncentrace 50 % obj.Nedejte na řetízkování destilátu, orientujte se podle vůně, případně chuti, a pokud Vás destilát neosloví, raději ho nepijte. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.20.87 (?)
2.10.2011 17:30
Někdo se mi snažil nabulíkovat něco o kvalitě související s řetízkováním... Nějak se mi to nezdálo a Vaše slova to jen potvrzují. Díky za potvrzení mých domněnek.
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Piston (56) - xxx.xxx.37.250 (?)
22.11.2011 19:45

Můžete mi někdo poradit, zda se jablkovice, která se má změnit v plnohodnotný calvados, dává do vypálených soudků, nebo ne? 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

23.11.2011 12:10

Jablkovice se nemůže změnit na calvados především proto, že se calvados dělá z moštu, kdežto jablkovice z jablečné drtě. Což ovšem neznamená, že jablkovice musí být a priori horší kvality. Podrobné informace najdete v knize Radka Wagnera: Calvados po lopatě. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Piston (56) - xxx.xxx.37.250 (?)
23.11.2011 18:38

Knihu mám na stole, ale takovou odpověď jsem slyšet nechtěl. Ať už vypálím zkvašený mošt nebo drť, jsou výsledky (převapivě?) velice podobně, a výsledkem je syrová pálenka, ze které se calvados stane teprve ležením v sudech. Jde mi o to, že mohu mít soudky takříkajícíc přírodní, nebo barikované, cenový rozdíl je minimální. Originál calvados se dělá v sudech od portského, jsou soudky pro portské vypalované, či ne, to je to, oč tu běží.  Já se ve vínu nevyznám, proto se ptám. 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

18.1.2015 23:30

Portské se barikuje ve vypálených sudech.

citace z diplomové práce Miluše Knechtová 2010

Barrique Sudy typu barrique jsou speciální vypalované sudy z dubu evropského, o objemu 225 litrů. Na výrobu sudů je vhodný dub letní, dub zimní a americký dub bílý. Dřevo na výrobu sudů pochází převáţně z Franci e, ale v současné době se dováţí i z jiných zemí, např. Slovinsko, Maďarsko, Bělorusko, USA, Rakousko.

Vnitřní povrch sudů je vypalov a- ný, toto je odborně nazýváno jako “toasting“. Ze sudů získávají vína aroma a chuť přip o- mínající kouř a vanilku. [9] Pro z rání v sudech barrique jsou vhodné téměř všechny aromatické odrůdy. Osvědč i- ly se hlavně Rulandské bílé, Rulandské modré, Chardonnay, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon. Je nutná i vysoká kvalita hroznů. Měly by vykazovat 23 – 24 o NM. Obsah a l- koholu má být nad 13% obj., protoţe skladování vína v menším sudu a v prostředí s vl h- kostí od 70%, znamená ztrátu alkoholu. Naopak obsah kyselin by neměl být vysoký.

Tohle se vztahuje k whisky, ale analogicky i ke calvádosu. Důležité budou i doby a teploty uskladnění...

Zrání ovlivňuje druh dřeva, předchozí použití sudu i umístění sudu během zrání, pochopitelně však zejména doba, po kterou whisky v sudu zraje. Je-li krátká, dřevo zrání takřka neovlivní, v opačném případě se může do whisky vylouhovat hodně taninu a ta má pak až dřevitou příchuť. Prakticky všechny skotské whisky zrají v sudech z dubového dřeva, které není příliš pórovité. Sudy se vyrábějí zejména z načervenalého dubu španělského, který obsahuje více pryskyřice (Quercus robur), nebo z amerického bílého dubu (Quercus alba), méně používaný je dub z oblasti Limousin ve Francii. Americký dub je tvrdší a whisky v něm zraje pomaleji. Nejlepší jsou duby, které pomalu rostly na chudé půdě a v nejhorších podmínkách – jejich dřevo má vynikající vlastnosti. Hodně zjednodušeně řečeno: ze sudů z francouzského a španělského dubu, v nichž zrálo sherry, portské, madeira nebo víno, získává whisky ovocné aroma,

Osobně "barikuji" mírně opečenými dubovými třískami (bohužel bez portského) - ale, dle mého, s chutným výsledkem.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.236.1 (?)
27.2.2016 12:55

Jablkovice (a vínovice) patří k pálenkám, které mají jen slabé ovocné aroma. Proto je u nich největší přínos, když se obohatí příchutí dřevěného sudu. Stálo by za úvahu vyzkoušet v menším množství (1-2 litry) třísky z různých druhů dřev, sušené i žíhané a výsledky porovnat.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

romaning (1) - xxx.xxx.24.146 (?)
15.3.2016 7:24

Zdravím.
Rád bych vás poprosil o radu ohledně přidávání ovoce do jablkovice.
Chtěl bych vědět, jaké ovoce přidáváte, kolik a jak dlouho by tam mělo být, aby to mělo nějaký smysl.Předpokládám, že ovoce musí být sušené
Prosím o konkrétní hodnoty, např. 2 švestky na půl litru na 6 měsíců.
Ještě doplním, že jablkovice má 50%

Nepište prosím, že záleží na kvalitě pálenky, chuti, ovoci; že nejlepší je pálenka surová bez přidávání...

Předem děkuji za rady zkušených spotřebitelů

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

21.5.2016 8:14

Takto vyzerá "barikovaná" jabĺčkovica. V strede je pôvodná po vypálení v pálenici, po stranách je jabĺčkovica po niekoľkomesačnom pobyte v dubovom súdku. Škoda, že cez foto sa nedá odoslať to ako chutí...wink  IH

Obrázky:

Jablkovica
Jablkovica
Jablkovica
Jablkovica
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Josef. (2643) - xxx.xxx.235.80 (?)
21.5.2016 8:51

Doslova umělecké fotky!

Lehce surrealistický dojem wink (jako "rozteklé hodiny" od Salvadora Dalího).

Josef.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

21.5.2016 9:24

...a čo ešte po vypití zopár "panákov", až to by bol surrealizmus.  A ráno potom tvrdá realita...smiley     IH

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.246.135 (?)
21.5.2016 13:24

slusal uz niekto barikovat so zelenym cajom?

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.234.162 (?)
10.7.2016 12:59
Ako som už písal, jablkovicu vylepšujeme pobytom v drevenom súdku. Na 1. fotke je 10-litrový vypaľovaný dubový súdok, s tým už máme veľmi dobré skúsenosti. Na 2.fotke je 20-litrový súdok z morušového dreva. Ten je teraz prvý krát naplnený jablkovicou. O pár mesiacov Vám poreferujem výsledok. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.234.181 (?)
4.3.2017 17:47
CALVADOS versus JABLKOVICA. Včera sme s kamarátom "riešili" fľašu originál francúzskeho kalvadosu z Normandie. Etiketa je na foto 1, kalvados samotný na foto 2. Chceli sme ho porovnať najmä s našou jablkovicou, ktorú nechávame dozrieť v dubovom súdku najmenej pol roka. Kamarát síce tvrdí že "sme lepší než frantíci", ale ja rešpektujúc realitu pokorne sklápam uši a priznávam že na toho originál "kalviho" predsa len nemáme. Farebne takmer áno (na foto 3 je naša jablkovica, v strede "natural", po stranách stočená po 6 mesiacoh zo súdka), ale chuťovo zatiaľ nie. Ten kalvados je mimoriadne jemný a tú arómu jablka tam cítiť úplne jednoznačne. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.236.1 (?)
4.3.2017 18:07

Já jsem letos vyrobil "domácí calvados" pomocí třísek koňakového dubu. Chuť se mi líbí, originál francouze k porovnání nemám. Bohužel po naředění na 40% se mi destilát zakalil. 

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.234.181 (?)
4.3.2017 18:17
Ešte doplním - tú jablkovicu robíme 52%-nú. Francúzsky kalvados bol 40%-ný. Máme teraz 52%-nú jablkovicu v 20 litrovom súdku z morušového dreva (ten nie je zdnuká vypaľovaný ako dubové súdky), na tú som fakt zvedavý. IH
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.187.216 (?)
4.3.2017 18:38

Copak o to, zakalený se vyčistí, sedimentací nebo filtrací. Spíš mne zajímá pravý důvod toho naředění, osobně mi na 40 přijde na domácé pálenku už zbytečně moc.

Pokud ředím, používám jemě perlivou vodu. Se zakalením nebývá problem.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

vyslouzil (16925) - xxx.xxx.92.38 (?)
7.3.2017 22:46

Spíš mne zajímá pravý důvod toho naředění, osobně mi na 40 přijde na domácé pálenku už zbytečně moc.

Pokoušel jsem se co nejvíc napodobit pravý francouzský Calvados, včetně koncentrace lihu

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

siemens (23) - xxx.xxx.46.90 (?)
7.3.2017 22:07

Ivan Hlavaty, ked spravne chapem tak davate do sudka 52%. Na aku liehovitost Vam klesne pobytom v sudku a aky mate ubytok objemu?mam na mysli tu tzv. Anjelsku dan. Dakujem

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.234.45 (?)
7.3.2017 22:35
Áno, chápete to správne. Úbytok objemu v 10-litrovom súdku je 1-1,5 litra. Koncentráciu (% alkoholu) po stočení zo súdka už nemeriame, takže na túto otázku Vám neviem odpovedať. IH
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Jiří II (552) - xxx.xxx.143.84 (?)
6.4.2017 19:37

Dovolím si trochu zamachrovat s výsledky svého domácího patlání, ovšem s vyjímkou Slivovice, ta je pálená v legální pálenici.

Mě a sousedovi chutná nejvíc Slivovice a v těsném závěsu za ní Ořechovka.

Obrázky:
Takové to domácí patlání
Takové to domácí patlání
Slunce v lahvích
Slunce v lahvích
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.234.153 (?)
17.4.2017 15:30
Jiří II: Parádna výbavička, gratulujem! Fakt slunce v lahvích! Ako stvorené na spríjemnenie pokojných chvíľ, ale použiteľné aj ako "emergency box" 😃. Trebárs teraz po tých mrazoch... Ja som včera stočil jablkovicu, ktorú som mal v morušovom súdku od augusta 2016 (foto 1,2). Takmer 20 litrov zlatistého moku. Ako písal veľký E.Hemingway (ktorý mal tiež čosi odpité) - "The sun also rises". Morušový súdok je bez vypaľovania, na rozdiel od dubového. Pálenka z morušového je len nepatrne menej sfarbená než z dubového (foto 3 - vľavo jablkovica z dubového, vpravo z morušového súdka). A kvalita? - nepatrí sa hodnotiť vlastné produkty, ale kamarát ju označil za "HD" (v preklade: hovadsky dobrá 😃). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Michal V (14) - xxx.xxx.24.34 (?)
11.12.2018 0:02

Zdravím pán Ivan,

chcem sa spýtať na ten vypálený dubový súdok - upravovali ste ho nejako pred tým ako ste doň dali prvú pálenku (napr. zaparením, vodou, vínom? - ak áno tak ako? ak nie - bol nejaký rozdiel medzi prvou jablkovicou z tohto suda a tými ďalšími?)

A ešte jedna otázka - jablkovicu, ktorú dávate do drevných súdkov robíte kvasením muštu alebo kvasu z podrvených jabĺk?

Michal

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

Ivan Hlavatý (3736) - xxx.xxx.234.190 (?)
11.12.2018 5:32
Michal: Pred prvým použitím sme drevený súdok naplnili vodou asi na 2 dni - aby drevo nasiaklo a utesnili sa prípadné netesnosti. Po vypustení vody už išla do súdka jablkovica. Prvá "várka" bola o niečo tmavšia než tie ďalšie, chuťovo som rozdiel nepozoroval. Pálime kvas z rozdrvených jabĺk, nie mušt. Do drevených súdkov dávame len jablkovicu a vínovicu (pri slivovici, marhuľovici a hruškovici by to bolo kontraproduktívne). Na základe skúseností odporúčam uprednostniť dubový súdok pred morušovým. IH
Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.110.1 (?)
1.1.2019 13:14

Mám podobnou zkušenost jako p. Hlavatý. Dubový soudek 10ltr zevnitř vypalovaný. Podobně fungují i připečené dubové hobliny nebo třísky. Pokud to dřevo neprojde tepelnou úpravou, tak ta nádherná sladká vůně tam není. Připečení musí být tak akorát, tedy žádný extrém, ani moc černé ani moc bledule. U jabkovice to funguje nádherně.  Proti nadměrnému odpařování omotávám soudek strečovou fólií. Slivovici preferuju čirou a do soudku ji nedávám.

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.236.138 (?)
1.1.2019 19:18

To omotávání soudku strečovou folií Vám nepomůže ani náhodou. Počítejte s andělskou daní ve výši 15% každý rok, lepší nežli EET. Ale k rozhodnutí, že slivovice do soudku nepatří, Vám blahopřeji. Jedna významná Moravská firma to ještě nepochopila a myslí si, že se zlatou slivovicí udělají díru do světa, ani náhodou. PŠ

Připojit reakci

Slivovice vs. calvados

host - xxx.xxx.19.119 (?)
1.1.2019 19:42

No asi se to fi Jelínek stále vyplatí... z jejich stránek usuzuji, že jsou na ni dokonce hrdi! No jejich výrobky jsou...  jen lepší "lihoviny" na našem trhu. Já je osobně nemusím, mám dostatek vlastních produktů...

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Koupě automatické pálenice 10919.2.201931627
Jablkovy kvas meranie cukru6519.2.201912944
Posudzovanie ovocného kvasu717.2.20191033
Odpeckovač317.2.2019301
Ryngle vhodné k pálení1315.2.20191477
Kvasenie a palenie manga614.2.2019450
Stojanek na cedění kvasu 1513.2.20192991
3D pálení2213.2.20192612
Kvas přes zimu1012.2.20191693
Stárnutí slivovice - zajímavý poznatek2411.2.201917502
Kvasná zátka1611.2.201910815
Parciální fermentace39.2.2019405
Pálenka z melasy207.2.20192157
Zápach v trnkovici po lihu67.2.2019692
Test na metanol786.2.201983142
Škrábavost pálenky464.2.201955961
Aroma slivovice352.2.20197812
Destilát z piva a vína121.2.201912293
Kolko odobrat metylalkoholu6631.1.2019101252
Ředění slivovice629.1.20195281
Jaký zavařovací hrnec na destilaci1629.1.20198068
Cukr626.1.20191299
Umístění palírny3918.1.20195155
Chut po siře318.1.2019569
Jblkový kvas (druhák)918.1.20192080
Délka prokvašení kdoulového kvasu413.1.20191051
Destilace - základní dotazy4811.1.201911858
Využití zbytku po pálení jablečného moštu111.1.2019454
Destilovať v medi, alebo antikore2110.1.201917943
Automaticka palirna ovoce 28.1.2019899
Síření sudů25.1.2019469
Pálenka z dýně584.1.201950514
Jak vyrobit mandlovou "slivovici"?232.1.20195631
Slivovice vs. calvados2281.1.2019340706
Cukr nebo med?151.1.20193209
Ukončení destilace + ředění930.12.20183004
Zapach dymu429.12.2018891
Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?4226.12.201823934
Švestkový kvas - bílá plíseň 2624.12.20185577
Kotel na pálení destilátu621.12.20184048
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Jake drevo13:01
Jak vyrobit višňové víno?16.2.2019
UKS Super robot - mlýnek na maso16.2.2019
Jake drevo16.2.2019
Šunka bez rychlosolí15.2.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů