Domácí pálenice značky DES



host - 44.165 (?)
26.9.2020 10:04

Všetko kôstkové (peckové) ovocie destilujem bez kôstiek.

Slivky, ceresne, mirabelky, visne, kvasia aj s kostkami.

Marhulový nechávam úplne bez kôstok.

Ak chcem aby mal destilát viac kôstkovej chuti tak kladivom rozbijem a vylúpem jadierka z kôstiek co boli v kvase, cca 20-25ks kôstok na kazdý kotel a dám do 1D. Bohato to stačí na perfektné ochutenie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 33.1 (?), 6.9.2020 13:00, zobrazeno: 3918x

Dobrý den,

chtěl bych se touto cestou zeptat, jestli zde má někdo zkušenosti s prodávanými pálenicemi značky DES. Zvažuji pořízení modelu Stabilni kotel 160 l.

Děkuji všem za jakoukoli odpověď.

H.P.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.166 (?), 20.9.2020 20:04
Ano mam skusensoti. 2 kusy 60l vyklopna z miesadlom. Skusenosti a prax? Maximalna absolutna spokojnost!!! 3 miesto ceresnovica. 40 bodov marhulovica zo 49 moznych. (Bohuzial bez umiestnenia bolo veela marhulovic) Palil som, ceresne, hrusky, slivky, mirabelky. K tvojmu modelu: 160l je strasne velke. Bohato staci 80-100l Preco? Nazbierat cca 140l ceresni, mirabeliek je brutalna drina. Kotol sa plni cca do 3/4 podla ovocia. Minimalane polovica musi byt plna. A to je ten problem, vysvetlim. Z jedneho kotla budes mat cca 20-45l vodky (lutru). A to musis dat znova do kotla. Ale uz mas problem lebo mas velky kotol. Ak tam.das vodky menej moze na sa na bokoch prehrievat a do destilatu sa dostanu neziaduce latky. Celkovo Stabilna z vypustom nie je az taka super. Preco? Tam ako je vypust to casom moze prehoriet. A ako je vypust tak sa to tam vie pripalit lebo sa to tam nemiesa. Moj osobny nazor je vyklopna 80l je to akurat pre mnozstva kvasu 200-300l. Ja mavam do 200l. Pekne 4 kotliky z toho cca 50l vodky a na jeden sup vypalene.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 85.10 (?), 22.9.2020 22:14
Ja letos koupil DES 60 litru s michadlem. Mam za sebou prvni paleni merunek. Mel jsem jen 50 litru, takze na druhe paleni jsem mel asi jen 15 litru lutru. Merunkovice je jemna, voňava a dobra. Drzel jsem se navodu vyrobce a asi to neni uplne spravně. 1D jsem jel do 10proc alkohoku a 2D do 40 proc. alkoholu. Merunkovice je takova nasladlejší a pri naredeni na 48 se lehounlince zakalila, ale tener neznatelne. Mohu poprosit o info do jakych hodnot alk. palite 1D a 2D?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.165 (?), 23.9.2020 23:15

1D tahám celé kým to chutná ako alkohol. Zhruba po 4%. aby to nebola kysla voda.

2D tahám najskor úkap (vyskoček) ten oddelujem cca 0,2-0,6l. podla toho kolko bolo vodky a aka silna. Oddelujem to do 0,1l poharov uplne cirych s plochym rovnym dnom aby som videl presnu farbu, pripadny kal.

Po oddeleni ukapu destilujem jadro. To tahám podla ovocia. Vzdy po 0,3-0,5l a meriam liehomerom. Ked obsah alkoholu klesne ku cca 25%, chytam po 0,1l a kostujem kazde jedno deci. Ked sa zmeni chut chytam este 2-3 pohariky a porovnavam a bud vylejem alebo necham.

Marhulu som tahal do 6% myslim. stále chutila perfektne. Az potom sa dalsie deci pokazilo

Cersne som tahal do 14%

Biele slivky (belice) iba do 21% uz nechutili dobre.

Tie % su orientacne, hlavna je chut vysledneho destilatu pri 2D.

Mam vzdy nachystanych 8kusov 0,1l poharov. A Postupne naplnam, kostujem a bud necham alebo vylejem.

A zakalila sa vam preto ze ste priliali moc vody.A mohla mat vyssi obsah mineralov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 215.236 (?), 24.9.2020 8:59

To mi přijde strašně moc táhnout 2D Pod 35 proc. alk., to už mi vždy a z každého ovoce neteče nic, co bych chtěl dát do jádra a hlavně se to kalí, já končím vždy na 45 proc. Ono stačí dát si tu skleničku do ledničky a do hodiny je to kalný jako mléko. A to právě způsobuje ten zákal. Tvrdá voda také muže zpusobit zákal, ale to až při větším naředění. Pokud je pálenka naředěna na 50 proc a zakalí se, skoro vždy je to způsobeno dokapovými složkami. Ale napadá mě, když tady na diskuzích čtu jak mnozí dělají 2D i do 20 proc. a jak je slivovice skvělá, tak jestli to nesouvisí s naplněním kotle při 2D. Ja nemám nikdy tolik kvasu, abych dal dohromady 60 litrů lutru, takže destiluji třeba jen 10 až 20 litrů. A možná to je ten důvod, že se obsah hodně prohřeje a dostavají se tam dříve dokapové složky i když destiluji pomalu teplotu držím co nejníže. Děkuji za reakci a zkušenossti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.165 (?), 24.9.2020 11:02

Ano to je tym ze je malo vodky (lutru) v kotli.

Vtedy treba aj hodne pomaly kurit aby sa drzala teplota co najviac na 78-80 stupnov aby sa odparoval ethyl. A cim viac sa ho uz odparilo tym sa viac hreje a porechadza do destilatu viac pribudlin.

Ja sa vzdy snazim spravit kvas na 4 kotle pre 1D. Vzdy do 200l kvasu na 60l kotol. A z toho skoro vzdy vide 40-60l vodky (lutru). A tym padom mam plny kotol a mozem tahat dlhsie 2D.

Ked palim jablkovicu v obecnej palenici, kde mavam aj 100 - 200l vodky (zalezi aj od obsahu alkoholu vo vodke) tak tiez tahavam od 15-5%. Všetko podla chuti. A este sa mi ani raz nestalo žeby som mal vysledny destilat slabsi ako 55%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 215.236 (?), 24.9.2020 20:03

Moc děkuji za rady. Jinak u zařízení DES jsem musel upravit zabroušením míchadlo, ted se chystám vyrobit dubové podložky. Po jedné destilaci mám pěkně poškrábané dno. a myslím že za par let by tam byla vyškrábaná díra. jezdí tam ostré měděné hrany po dně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.165 (?), 25.9.2020 23:00

Tak uz mamodkrutene hodne vela, ale poskrabane dno nemam absolutne vobec.

Ja kazdy kvas pred nalievanim do kotla cedim cez sito!!! Mam 3 rozne velkosti dier, podla toho co idem nalievat a aku to ma kostku.

Aj tak vacsinou zacinam najmensim sitom, a potom skontrolujem bosah sita a ked tak prelejem cez vasie.

Vzdy sito skontrolujem co je tam. Obcas sa tam najde aj kamienok co mohol byt v ovoci, co si myslim ze sposobilo vase poskrabanie kotla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.31 (?), 26.9.2020 0:09
Ne to jste me nepochopil, ja destiloval merunky bez pecek. Dno poškrabalo mědene michadlo, ktere je tvoreno ze tri cásti aby dosedlo na ovalne dno a ma velmi ostre hrany, které v podstate rohem rýpají dno. Uz jsem hrany zabrousil a dnes vyrobil dubove podlozky. Jeste se zeptam, švestky destilujete uplne bez pecek?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.165 (?), 26.9.2020 10:04

Všetko kôstkové (peckové) ovocie destilujem bez kôstiek.

Slivky, ceresne, mirabelky, visne, kvasia aj s kostkami.

Marhulový nechávam úplne bez kôstok.

Ak chcem aby mal destilát viac kôstkovej chuti tak kladivom rozbijem a vylúpem jadierka z kôstiek co boli v kvase, cca 20-25ks kôstok na kazdý kotel a dám do 1D. Bohato to stačí na perfektné ochutenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika