Odrůdy ořešáku



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 197.143 (?) 
26.10.2008 19:25, zobrazeno: 74708x

zdravím všechny, o ořešácích se toho mnoho nepíše, jak tedy hodnotíte následující odrůdy: Mars, Jupiter, Lake, Apollo, Seiferdorfský, Sychrov, Bohumil, má-li je někdo na své zahradě. A to nejen po stránce plodů ale i po vzrůstové stránce, odolnosti k mrazíkům a pod.

Zakoupil jsem si Seiferdorfský a Apollo, jsem na ně zvědavý.

Juraj Kafka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 26.10.2008 21:56

Těžko hodnotit, málokdo má více ořešáků pohromadě, aby mohl srovnat. Já mám jen Mars (asi 10 let) a další nepotřebuji, opyluje se sám (nejbližší ořech 500 metrů). V zimě 2006 nevykvetl (asi zmrzly pupeny), jinak dík pozdnímu rašení mrazům uniká. Velikost ve strovnání s krabičkou zápalek na obrázku.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.28 (?), 31.10.2008 16:53

V zahrádkáři vycházela pomologie všech ovocných druhů jak drobného tak velkédo ovoce a i ořechů tak se skuste zeptat vyšla i svázaná publikace jistě by se dala sehnat nakladatelství zahrádkáře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ketupa - (18) - 152.138 (?), 31.10.2008 18:44

Dobrý den, obrazový atlas peckovin z edice Knihovnička zahrádkáře jsem sehnal v prodejně Levné knihy za 39 Kč, mají tam dva typy, V prvním je přehled slivoní, třešní a višní a v druhém jsou brosvoně, meruňky a ořešáky. Jsou tam podobné popisy o o každé odrůdě společně s fotkou plodů dané odrůdy. Myslím že za 39 kč je to výborná koupě. Snad vám to pomůže. Nashledanou

Foto knihy
Foto knihy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 31.10.2008 18:48

Dobrý večer.Při hodnocení odrůd se musíte dívat hlavně na lokalitu(místní mikroklíma).Jak píše Dr.Vysloužil, Mars je spolehlivý jak svou odolností k pozdním jarním mrazíkům, tak i velikostí plodů.Má tak jako já zahradu v 500 m.n.m.Ořešáci jsou v zimě vcelku všichni odolní chladu, ale důležitá je u nich doba rašení.Brzy račící odrůdy jsou nejzranitelnější právě pozdními jarními mrazíky, hlavně pak jejich květní orgány.Teploty s nástupem jara jsou v posledních létech nevyspytatelné a proto je dobré volit pozdě rašící odrůdy jako je Mars.Vysoký stupeň samosprašnosti a podobné vlastnosti má i Lake.Pokud jste v teplé lokalitě, velké plody má i Bohumil a Apolo.Seiferdorfský je kvalitní a velkoplodý ořešák, ve dřevě proti mrazu je vysoce odolný, ale v loni mě namrzly květní orgány proto že dříve raší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beruna - (40) - 224.2 (?), 31.10.2008 20:12

Dobrý večer. Mám odrůdu Lake. Strom je starý 14 let, výšku odhaduji na 10 m.  Je zasazen vedle potoka v nevelkém údolí a od jihu "chráněný" zdí, zřejmě raší později - u uniká tak mrazíkům. Od roku 2002 (deštivý povodňový rok) jej léčím z antraknózy. Stav se zlepšil, mám 3 malé přepravky plodů, ale asi tak další 2 jsem vyhodila. Ořechy jsou velké a jdou velmi snadno louskat, což považuji za příčinu velkého podílu nakažených plodů. Sousedka má nějakou starou odrůdu s menšími plody, které se jen o něco málo hůře louskají, a má je bez ošetřování podstatně zdravější - z většiny černých slupek se vykutalí oříšek se světlou skořápkou a zdravým jádrem. Když má můj ořech černou slupku, tak je vždy špatný. Má někdo podobnou zkušenost? Beruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 11.5.2009 22:15

Pane Vysloužile! Prosím o vysvětlení jak zacházíte s ořechy po sklizni. Perete je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 11.5.2009 22:40

Neperu. Sbírám je spadané (srážené) bez zeleného oplodí. Nechám je proschnout v průvanu, vylouskám a přesteriluji jádra nasucho ve sklenicích. Vůbec nevadí, když nejsou úplně vyschlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.197 (?), 26.11.2009 6:29

Co znamena "přesteriluji nasucho ve sklenicích"? Dáte je do zavařovaček bez vody, zavíčkujete a pak povaříte v zavařovacím hrnci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.11.2009 6:57

Přesně tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika