Odrůdy ořešáku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 100.29 (?) 
6.2.2010 2:36

Tato diskuse se jmenuje ordůdy ořešáku. Je jich hodně a v registračních zkouškách jsou další 3 a vím i o dalších co k registraci a zřejmě i patentové ochraně budou mířit. Nejlepší a nejkvalitnější do středních a vyšších poloh se vždy udával Mars, Lake a Jupiter, protože později raší. Z červenoplodých odrůd raší nejpozději DŘ 1, ale už mám v pokusech další které raší ještě později - popis červenoplodých ořechů jsem podrobně udělal v článku který vyšel v únorovém časopisu zahrádkář 2010. Srnul jsem tam moje zkušenosti z mých pokusů s červenoplodými odrůdami za posledních 12 let. Jelikož mi tolik lidi neustále volá a chválí ho, tak ho doporučuji dále Denně mi volá v průměru tak 7 čtenářů a opravdu mi z toho jde hlava kolem, žena se už na to moc dobře netváří :-((((  Každopádně mám v pokusu i jednu odrůdu, která zatím vypadá, že odrůdu Mars, kterou nejen já považuji za špičku, možná předčí.  Nejprve její horší vlastnosti oproti Marsu. Raší tedy dříve než Mars a je choulostivější v některých letech na listové choroby než Mars, proto se zřejmě do nejvyšších poloh nebude hodit. Ale!!! Mars má výtěžnost jádra 52% hmotnosti(nejvíce má Lake 53%), tak tento ořech co mám ve zkouškách má trošku větší plody než Mars, výtěžnost jader má podle roku 68 až 72% (nevěřil bych, kdybych si to na vlastní oči neověřil a nepřevážil, ale je to opravdu tak!!!) a chuťově je to asi nejlepší ořech, který jsem kdy jedl. Jádra nesesychají, louskat se dá v pohodě rukou stejně jako Mars. zatím jsem opatrný, protože je v pokusech krátce, ale znám matečný strom a ten navíc roste ještě slaběji než Mars a jen a jen rodí a to každoročně (když náhodou namrzne při rašení, tak přesto rodí také i když méně). Ořech s takovými parametry tady na trhu doposavad nebyl a není a nemám ani zprávy, že by se nějaký podobný u někoho rýsoval. Jiří Kamiš george.kamis@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 100.29 (?), 6.2.2010 2:48

ještě jsem zapomněl napsat něco o pomologiích. Ano, můžete čerpat popisy odrůd z různých pomologií. Ale popisy nových odrůd tam nebývají, protože pomologie vychází se zpožděním. Bohužel ve svých pokusech zjišťuji, že při popisu nových odrůd o kterých se běžný zahrádkář dočte třeba v Zahrádkáři se nezmiňují některé dosti podstatné nectnosti těchto nových odrůd. Mé zkušenosti dokonce svádí k myšlence, že to není nedbalost, ale záměr, protože je třeba odrůdu na trhu přece prodávat, ne? proto radím k opatrnosti. Velký ořech ještě neznamená veliké jádro a pokud ano, tak se také stává, že strom má sice velké a pěkné ořechy, ale v plodnosti je jaksi línější, odolnost k chorobám bývá slabší,... Proto opatrně při vybírání odrůd. Ořech se sází na dlouhá léta a někdy je lépe si rok počkat, sehnat si co nejvíce informací, ochutnat ho a pak mít vynikající plody neustále. Vždyť ořech Vám na zahradě bude růst min 50 let (a já znám stromy semenáče i 200 let staré!!!)

Jiří Kamiš george.kamis@seznam.cz   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 128.19 (?), 10.6.2017 11:24

Mě letos Mars zmrzl, ale už obrazil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.250 (?), 9.6.2017 20:40

V jednom zahradnictví jsem zahlíd odrůdu "Jacek" - jak hodnotíte tuto odrůdu? A hodí se do vyšších poloh? Na netu o tomto nic moc není, takže předem díky za informace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 9.6.2017 21:21

Já osobně bych ji nechtěl ani náhodou. Křapáč s velkými plody a výtěžností jádra cca 40%. Je to polská odrůda a i v polsku je preferována pro veřejné výsadby jako velký dekorativní strom a nikoliv do produkčních sadů.

Pro mne je produkčním ořechem ten, co má výnos jádra 60% a vysokou olejnatost. Takto se mi líbí francouzké odrůdy, ale ty jsou u nás jen do nejteplejších oblastí (tj. tam kde jdou i produkční vinohrady). Z našich odrůd tento "můj" standard splňuje Mars. Jupiter sice má výtěžnost v dobrých lokalitách i 65%, ale není tolik olejnatý.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 52.237 (?), 10.6.2017 7:38

Francouzské odrůdy myslíte Chandler a Franquette? Uvažuju o jejich výsadbě něco přes 400 m. n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 11:20

Nadmořská výška samotná je ošidný údaj. Neříká mnoho o klimatu daného pozemku. Je dobré doplnit alespoň okres a expozici pozemku. Ale protože se jedná o odrůdy s nejdelší vegetační dobou, tak bych Vám je nedoporučil.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 224.163 (?), 10.6.2017 14:16

Využiju tohoto vlákna k dotazu:

Máte někdo zkušenost s ořešákem Kája?

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 14:51

Hmm Rafaeli

To asi bude obtížné, protože odrůda Kája je dle databáze zatím pouze v registračním řízení. Tj. zkušenosti bude mít jen žadatel o registraci a pak lidé, kterým dal nějakého roubovance...

více snad "U Sehnalů" a v datbázi národního odrůdového úřadu.

SfK

PS: neví někdo, jak se jmenují odrůdy pana Jiřího Kamiše? A kam zmizel mlíkař?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 22:08

Kam zmizel mlíkař?

dejte si předchozí příspěvek a uvidíte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika