Odrůda ořechu



zdendan - (29) - 25.60 (?) 
7.4.2017 10:16, zobrazeno: 5262x

Prosím můžete doporučit nějaké moderní odrůdy ořechu, aby měl velké chutné plody, malý vzrůst, a brzký nárůst do plodnosti? Zkrátka nejlepší ořech?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 7.4.2017 16:06

S ohledem na skutečnost, že technologie roubování ořešáků byla objevena až po roce 1970, jsou vlastně všechny odrůdy "nové moderní". Bohužel prvotní výběr v ČSSR byl orientován na velikost plodu a nikoliv tak na další užitkové vlastnosti. Z tohoto "registrovaného" sortimentu je nejlépe hodnocen Mars, při požadavku "velké_chutné_plody+malý_vzrůst". Existují však různé neregistrované semenáče, které mají menší vzrůst než Mars, ale také zpravidla drobnější plody.

Já osobně preferuji střední velikost plodu s vysokou výtěžností jádra (tj. poměr váhy jádra ku váze skořápky) nad větší velikostí plodu s průměrnou výtěžností. Proto jsem si nechal namnožit ve školce u Vaňků ze Stakor jeden z náhodných semenáčů nalezený u silnice I/35. Při srovnání má malý růst asi jako Sychrov a výborné plody asi jako francouzská odrůda Franguette. Letošní jaro je takové divné, roubovance mají jen 10-15 cm výšky, tak jsem zvědavý, kolik jich přežije jarní probuzení. Nerad bych se dostal pod počet "přebytečných", které jsem již slíbil při poptávkovém řízení před zadáním roubování (potřebuji 3 a 15 mám zamluveno s odbytem...). Jsem zvědavý, jak velké budu mít napodzim "jednoleté špičáky", když přírůstek "v_roce_nula" byl nečekaně malý.

Jisté je, že málokdo bude mít srovnání vícero odrůd, protože pokud nemáte sad, máte většinou jen jeden strom J.regia.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 9.5.2019 16:36

Vidím, že máte zkušenosti s ořešáky. Potřeboval bych poradit - mám na zahradě 4 roubované ořešáky a jeden planý. Bohužel ten planý má malé ořechy a špatně se loupe. Na některé cukroví je ale nejlepší - má totiž plody s vysokým obsahem tuku a těsto z nich je velmi tvárné. Naneštěstí asi bude muset být skácen a tak bych chtěl s předstihem zasadit nějaký nový. Dá se někkde zjistit obsah tuku podle odrůd? Já to zkoušel - ale jen na internetu a vysledek nic moc. Někde jsem našel, že snad Mars, ale nic konkrétního tam nebylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 73.236 (?), 10.5.2019 18:11

Mars je "střednětučný". Zkuste někde sehnat a ochutnat francouzské odrůdy jako je Franguette, Fernor,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 12.5.2019 10:31

Děkujii za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika