Odrůda ořechu



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 73.236 (?)
10.5.2019 18:11

Mars je "střednětučný". Zkuste někde sehnat a ochutnat francouzské odrůdy jako je Franguette, Fernor,...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
zdendan - (29) - 25.60 (?), 7.4.2017 10:16, zobrazeno: 5248x

Prosím můžete doporučit nějaké moderní odrůdy ořechu, aby měl velké chutné plody, malý vzrůst, a brzký nárůst do plodnosti? Zkrátka nejlepší ořech?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 7.4.2017 16:06

S ohledem na skutečnost, že technologie roubování ořešáků byla objevena až po roce 1970, jsou vlastně všechny odrůdy "nové moderní". Bohužel prvotní výběr v ČSSR byl orientován na velikost plodu a nikoliv tak na další užitkové vlastnosti. Z tohoto "registrovaného" sortimentu je nejlépe hodnocen Mars, při požadavku "velké_chutné_plody+malý_vzrůst". Existují však různé neregistrované semenáče, které mají menší vzrůst než Mars, ale také zpravidla drobnější plody.

Já osobně preferuji střední velikost plodu s vysokou výtěžností jádra (tj. poměr váhy jádra ku váze skořápky) nad větší velikostí plodu s průměrnou výtěžností. Proto jsem si nechal namnožit ve školce u Vaňků ze Stakor jeden z náhodných semenáčů nalezený u silnice I/35. Při srovnání má malý růst asi jako Sychrov a výborné plody asi jako francouzská odrůda Franguette. Letošní jaro je takové divné, roubovance mají jen 10-15 cm výšky, tak jsem zvědavý, kolik jich přežije jarní probuzení. Nerad bych se dostal pod počet "přebytečných", které jsem již slíbil při poptávkovém řízení před zadáním roubování (potřebuji 3 a 15 mám zamluveno s odbytem...). Jsem zvědavý, jak velké budu mít napodzim "jednoleté špičáky", když přírůstek "v_roce_nula" byl nečekaně malý.

Jisté je, že málokdo bude mít srovnání vícero odrůd, protože pokud nemáte sad, máte většinou jen jeden strom J.regia.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 9.5.2019 16:36

Vidím, že máte zkušenosti s ořešáky. Potřeboval bych poradit - mám na zahradě 4 roubované ořešáky a jeden planý. Bohužel ten planý má malé ořechy a špatně se loupe. Na některé cukroví je ale nejlepší - má totiž plody s vysokým obsahem tuku a těsto z nich je velmi tvárné. Naneštěstí asi bude muset být skácen a tak bych chtěl s předstihem zasadit nějaký nový. Dá se někkde zjistit obsah tuku podle odrůd? Já to zkoušel - ale jen na internetu a vysledek nic moc. Někde jsem našel, že snad Mars, ale nic konkrétního tam nebylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 73.236 (?), 10.5.2019 18:11

Mars je "střednětučný". Zkuste někde sehnat a ochutnat francouzské odrůdy jako je Franguette, Fernor,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 12.5.2019 10:31

Děkujii za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika