Pěstování orchideí



host - 147.174 (?)
28.7.2009 13:08

Zdravím pěstitelé orchideí. Pročetla jsem si diskuse a moc chytrá z nich nejsem. Měla jsem dvě (Phalaenopsis) a obě mi, promińte to slovo, chcíply. Začaly mít měkké, gumové listy, no prostě bylo po nich. Ač se mi orchidee moc líbí,  už jsem si žádnou nepořídila. Teď jsem dostala od maminky novou, je krásná má tři stvoly plné květů. Mám strach, že u mě jí moc dobře nebude. Mám jí na západním okně.  Největší problém vidím v zalivce. Někdo zalévá 1 někdo 2 krát týdně, jiný když je substrát suchý, někdo substrát vyschnout nenechá.  Jiný zalévá konvičkou, druhý je namáčí, ten je zas rosí a jiný zas né, ten používá hnojivo a ten zase né, no prostě nevím, jak se o ní starat, aby mi zase neuhynula.  Zdenca

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 68.31 (?), 17.5.2009 23:09

no tak v tomto případě bych nečekala, ale udělala opatření, abych ho ke kvetení přinutila. Mám phalaenopsisů 17, ale takhle dlouho neodpočíval ani jeden. Jeden mi dokonce kvete bez přestání druhý rok

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Imer - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 217.67 (?), 29.5.2009 22:03

Můžete napsat svůj recept na kvetení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.42 (?), 27.7.2009 7:30

Dobrý deň, ja mám 8 orchideií, moc sa o ne nestarám. Polejem raz týždeň, nehnojím rastliny. Mám štyri orchidee, kvitnú mi už 3 roky. Mám ich na parapetách pri okne a darí sa im dobre.Takže všetkého moc škodí. Iva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.216 (?), 27.7.2009 11:31

Je pravda, že příliš péče orchidejí spíš škodí než prospívá, ale Vaše rady jsou spíš zkušenostmi než radami.

To co píšete, je velmi obecné a nedá se podle toho řídit. Ona totiž není orchidej jako orchidej, různé druhy mají různé nároky. Jak na vodu, tak na teplo a světlo atd. Takže i Vaše "Mám ich na parapetách" může být pro orchidej vražedné. Například horské druhy masdevallií většinou vyžadují stín a chlad. takhle zobecňovat péči o orchideje prostě není možné, pokud nenapíšete konkrétní druhy, které máte, polohu oken, a podobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.251 (?), 27.7.2009 22:29

Já Masdevalie mám a chci si pořídit ještě nějaké temperované druhy, přesně jak říkáte, musí člověk vědět co je to za druh, odkud pochází atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.174 (?), 28.7.2009 13:08

Zdravím pěstitelé orchideí. Pročetla jsem si diskuse a moc chytrá z nich nejsem. Měla jsem dvě (Phalaenopsis) a obě mi, promińte to slovo, chcíply. Začaly mít měkké, gumové listy, no prostě bylo po nich. Ač se mi orchidee moc líbí,  už jsem si žádnou nepořídila. Teď jsem dostala od maminky novou, je krásná má tři stvoly plné květů. Mám strach, že u mě jí moc dobře nebude. Mám jí na západním okně.  Největší problém vidím v zalivce. Někdo zalévá 1 někdo 2 krát týdně, jiný když je substrát suchý, někdo substrát vyschnout nenechá.  Jiný zalévá konvičkou, druhý je namáčí, ten je zas rosí a jiný zas né, ten používá hnojivo a ten zase né, no prostě nevím, jak se o ní starat, aby mi zase neuhynula.  Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 128.44 (?), 28.7.2009 15:21

Pro člověka, který se na pěstění nechce specializovat je to oříšek a sázka do loterie. Rostliny jsou připravené a dovedené do květu ve vědecky stanovených podmínkách. Odkvetou si svoje a co bude dál je opravdu ve hvězdách. Pokud máte zájem rostlinu uchovat delší dobu, něco si k tomu najděte, tady na fóru je řada rad, snad i dobrých. Jen připomenu že základní podmínkou úspěchu je zálivka - nepřelívat a vzdušný substrát. Jakmile substrát ztratí vzdušnost, speče se a zhutní, je konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
belavista - (15) - 203.161 (?), 28.7.2009 16:14

Plně souhlasím s předchozím příspěvkem.Rozhodně sucho orchidejím zdaleka tak neuškodí jako přílišné vlhko. Proto se spíše nebojte trochu je přesušit. Většina z nich má nějaké zásobní orgány, které jí pomohou překlenout sucho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.216 (?), 28.7.2009 16:21

Napíšu Vám, jak phalaenopsisy pěstuju já. Mám přes 20 barevných variannt a ještě mi žádný neodešel.

První co je třeba mít na paměti, že phaly spíše umoříte vodou, než vysušením. Nedá se jednoznačně říci, jestli zalévat jednou nebo dvakrát... každý pěstitel má jiné podmínky, jiné teplo, jiné světlo. Musíte se naučit vnímat rostlinu. Jde to velmi dobře, protože phaly jsou prodávané v průhledných květináčích, pohled do květináče v mnohém napoví. Takže, já zalévám koupáním. Vezmu květináč a ponořím ho do vany s vodou pokojové teploty. Naskládám plnou vanu a nechám je tam klidně i dvě hodiny, minimálně však 15 minut, aby kůra, ve které jsou rostliny zasazené, nasákla pořádně vodu. Poté vyndám květináč z vody, oklepu a postavím na místo. Další zálivka je na řadě až tehdy, kdy není viditelné orosení v květináči. Teprve tehdy je ten pravý čas, kůra totiž vyschla. To celé opakuju dokola. Interval si musíte zvolit sama, podle toho, kde máte rostlinu umístěnou. Já nemám jiná okna než jižní, substrát tedy vysychá rychleji, v létě koupu 1x za týden. Každé druhé koupání dávkuju do vody hnojivo, v poměru cca 5x nižším, než je v návodu. Ve stejně slabém poměru mám namíchané hnojivo i v postřikovači, a denně ráno všechny orchideje "přejedu" rozprašovačem. V miskách pod orchidejemi mám keramzit, který je tam ze dvou důvodů. Za prvé zabrání dotyku kořenů s vodou, která by po koupání mohla ještě vytéct z květináče, za druhé ho udržuju stále mokrý, zvyšuje se tím vlhkost vzduchu.

Dalším důležitým bodem je substrát. Jak už Vám tu dole někdo napsal, musí být vzdušný. Je potřeba si uvědomit, že orchideje rostou epifitycky většinou na kmetech stromů. Takže jakmile uvidíte, že se kůra rozpadá, je nejvyšší čas orchidej přesdadit. Univerzální návod na to, do jakého substrátu, neexistuje. Znám lidi, kteří pěstují v čistých kokochipsech, znám paní, která pěstuje pouze v keramzitu, jsou lidé, kteří si svůj substrát míchají a pak jsou takoví, kteří si kupují kůru a sází opět do ní, což je můj případ. Ať si zvolíte jakýkoli způsob, pro všechny je společná nutnost, aby kořeny mohly dýchat.

Fotky mých phalaenopsisů najdete ve stromech Rhynchostylis a Catasetum nebo Jaká orchidej bude vhodná. Pro mě je důležité, že téměř všechny fotky jsou mé vlastní kvetení, to znamená, že zakoupenou orchidej, která doma odkvetla, se mi podařilo znovu dovést do květu.

I na toto téma se lidé se svými názory různí. Co se týká květního stvolu, je asi nejobvyklejší názor, že se má ustřihnout květní stvol nad třetím očkem, on později pokračuje v růstu a kvetení. Jiní říkají, že se stvol nemá stříhat vůbec, že znovu nasadí květy. Neříkám, že je to špatně, ale mám zkušenosti, že květů už pak nikdy není moc a nejsou tak velké. Já sama odkvetlý květní stvol stříhám u báze rostliny a to v okamžiku, kdy vidím, že špičky už nepučí dalšími poupaty. Jednak jsem přesvědčená, že se tak phalům dopřeje nutný čas odpočinku mezi dalším kvetením, a také jsem přesvědčená, že pokud chce rostlina vykvést, cestu si najde. Jako důkaz bych Vám mohla vyfotit jeden z mých phalaenopsisů, který nasadil právě nyní dva nové květní stvoly z rostliny.

Snad Vám to jako náhod, nebo předání zkušeností, do začátku stačí. Přeji hodně úspěchů v pěstování, Věra

Dva nové květní stvoly, vlevo dole je vidět odstřižený starý stvol
Dva nové květní stvoly, vlevo dole je vidět odstřižený starý stvol
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 29.7.2009 7:57

Jen bych dodal, že substrát z obchodu je pro další pěstování často dost nevhodný a bývá i důvosem proč kytky přicházejí o kořeny. Brzy ztratí kvalitu. Chápu že lidi si většinou neumí namíchat svůj, ale borová kůra s polystyrenem opravdu stačí. Samozřejmě nějaký ten přídavek Hrubé rašeliny či rašeliníku nemusí být špatný, ale rozhodující je velikost částic. Lepší jsou větší!  Zálivka to je opravdu o zkušenostech, ale já jsem po čase zjistil, že stačí aby třeba několik kořenů bylo ve vlhku a kytka nevysychá. Pokud máte kvalitní substrát, hrubý, vzdušný, stačí ucvrnknout z konve do květníku a ta vlhkost se tam už rozloží, čemuž samo napomůže nasáklivá složka, jako je mech, kterého se ale dává minimum, max 10% a spíš do horní třetiny substrátu, aby dole nezahníval.  Poslední dobu praktikuju zálivku rozprašovačem, kdy pootočím kloboučkem na závitu, který z vířivého rozprašování přejde na jakési kropení, nebo jednoduchý proud vody, a tím jen pokropím povrchové kořeny, něco samozřejmě proteče i do nižších vrstev substrátu a kytka si s tím vystačí. Dělat to pořád ale nedoporučuju.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika