Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Napíšu Vám, jak phalaenopsisy pěstuju já. Mám přes 20 barevných variannt a ještě mi žádný neodešel.

První co je třeba mít na paměti, že phaly spíše umoříte vodou, než vysušením. Nedá se jednoznačně říci, jestli zalévat jednou nebo dvakrát... každý pěstitel má jiné podmínky, jiné teplo, jiné světlo. Musíte se naučit vnímat rostlinu. Jde to velmi dobře, protože phaly jsou prodávané v průhledných květináčích, pohled do květináče v mnohém napoví. Takže, já zalévám koupáním. Vezmu květináč a ponořím ho do vany s vodou pokojové teploty. Naskládám plnou vanu a nechám je tam klidně i dvě hodiny, minimálně však 15 minut, aby kůra, ve které jsou rostliny zasazené, nasákla pořádně vodu. Poté vyndám květináč z vody, oklepu a postavím na místo. Další zálivka je na řadě až tehdy, kdy není viditelné orosení v květináči. Teprve tehdy je ten pravý čas, kůra totiž vyschla. To celé opakuju dokola. Interval si musíte zvolit sama, podle toho, kde máte rostlinu umístěnou. Já nemám jiná okna než jižní, substrát tedy vysychá rychleji, v létě koupu 1x za týden. Každé druhé koupání dávkuju do vody hnojivo, v poměru cca 5x nižším, než je v návodu. Ve stejně slabém poměru mám namíchané hnojivo i v postřikovači, a denně ráno všechny orchideje "přejedu" rozprašovačem. V miskách pod orchidejemi mám keramzit, který je tam ze dvou důvodů. Za prvé zabrání dotyku kořenů s vodou, která by po koupání mohla ještě vytéct z květináče, za druhé ho udržuju stále mokrý, zvyšuje se tím vlhkost vzduchu.

Dalším důležitým bodem je substrát. Jak už Vám tu dole někdo napsal, musí být vzdušný. Je potřeba si uvědomit, že orchideje rostou epifitycky většinou na kmetech stromů. Takže jakmile uvidíte, že se kůra rozpadá, je nejvyšší čas orchidej přesdadit. Univerzální návod na to, do jakého substrátu, neexistuje. Znám lidi, kteří pěstují v čistých kokochipsech, znám paní, která pěstuje pouze v keramzitu, jsou lidé, kteří si svůj substrát míchají a pak jsou takoví, kteří si kupují kůru a sází opět do ní, což je můj případ. Ať si zvolíte jakýkoli způsob, pro všechny je společná nutnost, aby kořeny mohly dýchat.

Fotky mých phalaenopsisů najdete ve stromech Rhynchostylis a Catasetum nebo Jaká orchidej bude vhodná. Pro mě je důležité, že téměř všechny fotky jsou mé vlastní kvetení, to znamená, že zakoupenou orchidej, která doma odkvetla, se mi podařilo znovu dovést do květu.

I na toto téma se lidé se svými názory různí. Co se týká květního stvolu, je asi nejobvyklejší názor, že se má ustřihnout květní stvol nad třetím očkem, on později pokračuje v růstu a kvetení. Jiní říkají, že se stvol nemá stříhat vůbec, že znovu nasadí květy. Neříkám, že je to špatně, ale mám zkušenosti, že květů už pak nikdy není moc a nejsou tak velké. Já sama odkvetlý květní stvol stříhám u báze rostliny a to v okamžiku, kdy vidím, že špičky už nepučí dalšími poupaty. Jednak jsem přesvědčená, že se tak phalům dopřeje nutný čas odpočinku mezi dalším kvetením, a také jsem přesvědčená, že pokud chce rostlina vykvést, cestu si najde. Jako důkaz bych Vám mohla vyfotit jeden z mých phalaenopsisů, který nasadil právě nyní dva nové květní stvoly z rostliny.

Snad Vám to jako náhod, nebo předání zkušeností, do začátku stačí. Přeji hodně úspěchů v pěstování, Věra

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika