Olej na údžbu nářadí



Stránky: 1,  2   
host - 240.105 (?) 
19.4.2015 19:07, zobrazeno: 11817x

Zdravím.

V různých publikacích čtu, že se nářadí má udržovat i přes sezonu natřené olejem, jako ochrana proti opotřebení a korozi. Na internetu jsou různé typy jako dát do nádoby písek s olejem a drobné nářadí jako sázecí lopatky, kolíky, motyčky skladovat přímo zapíchnuté do písku.

V naší rodině žádní zahradní odborníci nejsou, netuším, jestli otec někdy něco olejoval, spíš jenom na konci sezony očistil a zavěsil na hák. Teď doděláváme u nového domu šopky na nářadí a zahradní potřeby, tak bych ráda věděla, jestli to olejování má smysl nebo ne a podle toho "vymyslela" systém skladování nářadí. Olelujete či neolelujete? Pokud ano, tak čím. Díky za radu.

P.S. Praktické vychytávky k uskladnění běžného zahradního nářadí v menší šopce rovněž vítám.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 19.4.2015 19:20

Uvidíte jak co rezne. Konkor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.111 (?), 21.4.2015 11:28

My taktéž neolejujem, jak už tu psal někdo výš v suchém prostředí by nic reznout nemělo a případná menší povrchová rez s další prací zmizí. Taktéž máčet něco v oleji s čím pak obdělávám půdu, ze které mi něco vyroste, a já to pak sním, mi nedává smysl. Jediný co jsem kdy olejoval, byla sekera, kterou jsem věděl, že nevezmu rok do ruky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.49 (?), 29.4.2015 13:35

Olej vo všeobecnosti nemá antikorózne účinky. Tým, že je vodoodpudivý, čiastočne zabraňuje styku kovu s vlhkosťou. Len niektoré oleje obsahujú antikorózne prísady, napr. motorové, tie sú však na záhradné náradie nevhodné.

Ja na rôzne náradie používam tiež Konkor 101. Poskytuje antikoróznu ochranu a nie je drahý. Záhradné náradie (je väčšinou kované) stačí očistiť a uložiť na suchom (vetranom) mieste. Konkorom ošetrujem hlavne náradie, ktoré má pohyblivé časti - napr. nožnice.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.242 (?), 19.7.2015 13:23

Konkor nepoužívam odkedy som chcel zamedzit korozii dielca a spolahol som sa na Konkor. Drahý diel skorodoval takisto, ako bez Konkoru. Niekolkokrát som použil Konkor, vlhkost a prípadne voda si s ním poradia velmy rýchle. Používam iné 10x kvalitnejšie prípravky nie o vela drahšie. Na rýl možno postačí i Konkor, no na drahé sučiastky určite nie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 19.4.2015 20:00

Ten škopek písku by mi osobně překážel. Pokud je skladovací prostor relativně suchý, tak to moc reznout nebude. A i kdyby to trochu chytilo lišku, po několika rýpnutích do země to je jako nové. Praktické jsou spreje, např. ten Konkor, ale je to dražší a taky mastný aerosol není vhodné stříkat uvnitř a zasvinit si tak všechno okolo. Na zbraně se mi osvědčil kus čistého hadru nasáknutý olejem, nářadí neolejuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 19.4.2015 21:27

Na zbrane a naradie pouzivam genialny CLP Brek Free, nevyparuje sa, staci naniest jemny film a vydrzi chranit roky, resp. do prveho pouzitia. Len ta cena, 6,50€ za 20ml. Udajne rovnako dobry je aj transformatorovy olej, ale k nemu sa tazko dostat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.4.2015 13:34

Mimo jiné nář. mám žel. hrábě na dlouhé násadě-je to doslova můj univerzální miláček. A jako taková láska umí taky pěkně bodnout-ne zrovna u srdce, ale po asi třetí třísce v dlani přišel jsem jak správně na ni-dobře jsem do násady větřel olej z květiny, kterou ve velkém pěstí správce státní kasycheeky. Od té doby krášlí mé ruce pouze mozoly. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 28.4.2015 21:05

Transformátorový olej určitě nepatří na zahrádku!  Některé trafo oleje (DELOR) obsahují polychlorované bifenyly – PCB. To je zdraví škodlivá látka a oficiální likvidace takových olejů je nákladný proces.  Naštěstí, jak píšete, není legálně snadno k sehnání.  I když množství, které se dostane do půdy naolejováním nářadí je minimální, nemá smysl zatěžovat zahrádku dalšími jedy. 

Když už olejovat, nevím jestli by fungoval třeba bioolej na řetězy motorových pil nebo třeba běžný kuchyňský olej. Osobně nářadí neolejuji, protože nijak výrazně nerezne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 28.4.2015 21:51

ano, jakékoliv zpomalovače hoření nebo samozhášivé příměsi (tj. třeba ten DELOR jako obchodní označení jisté směsi PCB) nejsou přínosem ke konzervačním vlastnostem mastného filmu, podobně jako aditiva automobilových olejů.

Naopak velmi vhodné jsou oleje silně hydrofobní - tedy třeba Konkor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika