broušení kosy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?) 
16.5.2008 12:02

před lety vyšel návod na takovou naklepávačku v USS (udělej/urob si sám). Je to na principu radiálního ložiska, které otáčením kuličkama ztenčuje list kosy. Jak skvěle to funguje, to ale netuším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 233.105 (?), 16.5.2008 12:05

Dik za odpoved, asi sa zacnem ucit naklepavat klasicky, som mechanik tak to kladivo v ruke udrzim. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 245.61 (?), 17.5.2008 9:07

Naklepat šířku 2 -4 mm na tloušťku 0,1-0,2mm - to je moc široké, ostří se bude lámat! Takhle tenký se dělá jen kraj (max. cca 1mm), dál od kraje je tloušťka větší - plynule bez schodu.   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.3 (?), 22.5.2008 12:23

Co se týče ocelových kosišťat, tak jednu takovou kosu mám a není až zas tak těžká/ i když je fakt, že já mám metrák- jinak to vyhodnotí 40 kg žena/ a byla VYNIKAJÍCÍ na vysekávání kanalizačních stok, kde sloužila i jako opěra při lezení ve svahu 45°.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 36.36 (?), 23.5.2008 21:41

na broušení kos aji srpů sou dva tipy brousků. Po vykutí se napřed bere kamenné (tuším, že z břidlice) a až se opotřebuje ta nétenší vykutá část, kamené brósek vyměníme za karburundum. Při sečení mám brósek v nádobce kerá je pověšená na opasku, ta se menuje toulec nebo krbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 8.146 (?), 22.5.2008 16:24

K naklepaní kosy lze pouzit naklepávač, který je vhodný i pro neodborníka viz. foto www.kosimesnadno.cz/images/peening-jigLG.jpg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 176.184 (?), 26.5.2008 23:14

co sa tyka kovoveho kosiska (rucky), ked je kosa dobre vyvazena, tak hadam by to nemal byt problem, ale nemam s tym skusenost, mam len drevene... dobre naklepat kosu je umenie, vedeli to nasi dedovia (vasi otcovia, som mladsi ako vy, predpokladam) :D v sucastnosti sa predavaju este rozne naradia na klepanie kosy, ale tak klasika kladivo je kladivo, ale treba to vediet (ja to neviem poriadne)... kosa sa vyklepava kazdy den (nie len z casu na cas) a ani to najlepsie brusenie nepomoze, ked nie je kosa dobre vyklepana, to je zaklad, brusi sa podla potreby, ale skutocne to vychadza tak po 10m kosenia...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 12.11.2008 7:45

Z toho, co jsem odkoukal od rodičů a známých:

  • Naklepání kosy je trochu věda, každá je jiná, ale to tu neřešíme.
  • Dobře naklepaná kosa má "vytažené" velmi tenké a citlivé ostří a o to se jedná: Je nutný velmi tvrdý a jemný kamenný brousek, nejlepší, co jsem znal, byl z tmavého kamene, asi čediče. Už jsem koupil různé výrobky, které se podobně tvářily, nebyly úplně špatné, ale nebylo to ono. Tvrdý brousek neubírá, jen rovná a vyhlazuje. Po nějaké době sečení je třeba už skutečně brousit ale jen jemným brouskem. Posléze už nezbývá nic jiného, než karborundum. Kosa se broušením zbaví dlouhého ostří - brousí se na tupější úhel. Ale pouze kosu takto dotupenou lze zase kvalitně vyklepat.
  • Kvalitní kosy podle výrobce - rakouské, jugoslávské, ruské, ale i u jednoho výrobce nikdy nejsou výrobky totožné, machři kosu vybírají, aby byla dost široká, tenká, správný tvar apod. Sám jsem měl kosy označené 1, 2, 3 a po ztupení jsem pak klepal všechny najednou.
  • Největší chybou pro neuměly je kosa delší než 60 cm.
  • Pozor na bezpečnost. Rány se špatně hojí. Nejčastější úrazy jsou při broušení, stačí špatný terén na postavení kosy.
  • Kolečkové brousiče jsou šmejd. Ničí kosu.

           Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.51 (?), 12.11.2008 11:57

Kamenný brousek, který neubírá, ale jen hladí byl nutný u profesionálních kosáků, co kdysi každý druhý den v létě několik hodin kosili louky. Dneska se to dělá sekačkami. Jestli dneska někdo kvůli sekání pár stovek metrů čtverečních zahrady tak čtyřikrát ročně kupuje a vybírá takový drahý kamenný brousek, tak má tu kosu tak na 100 let sekání. Úplně stačí i levná karborundový brousek nebo klidně půlka starého rozbitého jemného brusného kotouče nalezeného někde na skládce a podobné. Broušení s takovým brouskem je mnohem pohodlnější, protože je rychlejší. za cenu toho, že kosa ubývá o něco rychleji.  Jak dlouho myslíte, že potřebujete, aby ta kosa vydržela? 50 let?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 131.51 (?), 12.11.2008 11:58

upřesnění - sekání zahrady čtyřikrát ročně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika