Zena a pila - poradi nekdo?



host - 188.136 (?)
29.5.2014 23:21

No to máte tak, 12 ročná prax je dobrá vec ktorá sa nedá naučiť ani na nete ani vyčítať z kníh. To sa dá jedine získať prácou. Je super mať v ruke pracovné postupy a rutinne ovládať svoj stroj a správne čítať napružené drevo a mať odhad pri spiľovaní. Ale musíte mať ďalší veľmi veľmi dôležitý aspekt a tým je šťastie.

Ja som robil 5rokov výhradne palivové drevo odhadom 200m ročne a sám. Všetcia mi hovorili že je to nebezpečné, že sa mi môže stať to a ono. Ano je to zčasti pravda. Ale nebezpečné je aj prechádzať po priechode pre chodcov v plnej premávke. V lese sa mi nič nestalo za celú dobu. Pretože viem čo si môžem dovoliť a na čo už nemám a mal som aj to pracovné šťastie ktoré vás opustilo pri práci v polome a mňa v strede mesta keď som sa ponáhľal v zime pri náladí na autobus a tiež som skončil na operačnom sále a chirurg krútil hlavou - že úplne zbytočná zlomenina. Tak stalo sa. Niekomu sa stane v Tatrách na lyžovačke, niekomu pri práci v lese. Jednoducho nemusíte urobiť žiadnu vedomú chybu a stane sa pretože potrebujete aj to pracovné alebo iné životné šťastie pri každej činnosti aj pri tej ktorú dokonale ovládate. Kategória ľudí čo robia to čo nevedia je o inom a tým ani to šťastie nepomôže.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
ronyx - (15) - 3.246 (?), 19.9.2014 10:28

Vyvětvovací pilu Florabest z LIDLu mám už přes 2 roky a zatím bez poruch a moje spokojenost. Jediné, co bych jí vytknul, je lišta v ose tyče - při max. výsuvu si díky tomu člověk větve ve větší výšce řeže doslova nad hlavou, což není příjemné a ani moc bezpečné. Jinak nepoužívám eko mazací olej na řetěz - mám stroje docela rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.74 (?), 21.5.2014 11:53

V Mountfieldu bych nekoupil ani šroubek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.5.2014 12:41

Ale já bych tam (v MF) koupil i Narexku, avšak oni ji tam (jako další jiné kvalitní zboží za rozumnou cenu) nemají. Je zajímavé, že poté co MF přestal prodávat rýče FS, tak tyto ceny postupně spadly pod 1/4 jimi nastavené doporučené prodejní ceny (tedy z 1879,- na současných 366,- Kč/kus).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.149 (?), 29.5.2014 10:16

kde jsou ty časy kdy se pily prodávaly jen na "průkaz" obsluhy...   20 starých švestek, jedna elektrická pila a laik - už je jedno jeslti žena nebo muž, nebezpečná kombinace...  moje doporučení  -  raději zaplatit profesionála na pořádný a odborný prořez a nadále se o sad starat 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 29.5.2014 12:17

Je jiná doba. Pamatuji, kdy jsem si na odřezání několika silných větví starého ořechu vezl odborníka s pilou 80 km tam a zpátky a k tomu jej samozřejmě královsky odměnil. Protože pilu, panečku, neměl jen tak někdo. Sám jsem si pilu přivezl krátce po revoluci z Rakouska a krátký čas taky patřil mezi ty vyvolené a štědře odměňované. Ty krásné časy majitelů pil jsou pryč.   Na to, kolik lidí dnes vlastní řetězovou pilu (snad v každém domě) je počet úrazů - ve srovnání s automobilisty, motorkáři, lyřaři i cyklisty - překvapivě málo. Alespoň podle kolegů traumatologů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.149 (?), 29.5.2014 13:47

většinou když k nim dojde, tak je to rodinná tragédie... sad   ono je hezké si přečíst návod k obsluze... ju ono to má nějakou zonu zpětného vrhu, tak to asi pochopí každý, ale co se může stát při přetržení řetězu nebo nesprávným nasazování do řezu a... atd atd... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.5.2014 15:56

To máte jistě pravdu, ale je to úzký pohled profesionála od pil. Podobná slova slýchávám od profesionálních řidičů - jen místo pily mluví o volantu a řídítkách. Naštěstí nešika s řetězovkou poraní málokdy někoho jiného než sebe. Zakázat lidem pracovat s pilou nic neřeší. Ještě jsou tu cirkulárky, žebříky, benzín a elektrický proud.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Roman-Lesnictví a dř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 209.12 (?), 29.5.2014 19:07

Co jsem četl statistiky lesnických portálů, tak pracovní úrazy, ale i smrtelné s motorovou pilou díky harvestorům ubyly.  Více úrazů a smrťáků v lesnictví bylo a je spíše v těžbě dřeva při práci se dřevem a nečekané vymrštění kmene na obsluhu při práci (práce v polomu, zakopnutí při ústupu pádu stromu, pád stromu zpět, svahy,překážky, kameny,klimatické podmínky atd.).

Pracovní a smrtelné úrazy, jako je převrácení traktoru při přibližování, tam se čísla moc nezměnily.

Bohužel i já jsem před osmi lety díky nečekanému vymrštění kmene s téměř 12 letou praxí skončil na operačním sále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 188.136 (?), 29.5.2014 23:21

No to máte tak, 12 ročná prax je dobrá vec ktorá sa nedá naučiť ani na nete ani vyčítať z kníh. To sa dá jedine získať prácou. Je super mať v ruke pracovné postupy a rutinne ovládať svoj stroj a správne čítať napružené drevo a mať odhad pri spiľovaní. Ale musíte mať ďalší veľmi veľmi dôležitý aspekt a tým je šťastie.

Ja som robil 5rokov výhradne palivové drevo odhadom 200m ročne a sám. Všetcia mi hovorili že je to nebezpečné, že sa mi môže stať to a ono. Ano je to zčasti pravda. Ale nebezpečné je aj prechádzať po priechode pre chodcov v plnej premávke. V lese sa mi nič nestalo za celú dobu. Pretože viem čo si môžem dovoliť a na čo už nemám a mal som aj to pracovné šťastie ktoré vás opustilo pri práci v polome a mňa v strede mesta keď som sa ponáhľal v zime pri náladí na autobus a tiež som skončil na operačnom sále a chirurg krútil hlavou - že úplne zbytočná zlomenina. Tak stalo sa. Niekomu sa stane v Tatrách na lyžovačke, niekomu pri práci v lese. Jednoducho nemusíte urobiť žiadnu vedomú chybu a stane sa pretože potrebujete aj to pracovné alebo iné životné šťastie pri každej činnosti aj pri tej ktorú dokonale ovládate. Kategória ľudí čo robia to čo nevedia je o inom a tým ani to šťastie nepomôže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.69 (?), 30.5.2014 6:37
Historie zná tisíce příběhů Pat a Matů. Nemohli bychom si namazat chléb, protože se nožem někdo zranil, auta by stála, protože při vjezdu do brány je někdo převrátil na střechu a teleskopickou pilou si může někdo uřezat větev nad hlavou a čekat až uvidí hvězdičky. Zahrádkář musí umět ovládat různé nástroje a přitom není ve všem dokonalý profesionál, stačí u práce přemýšlet, proto je zahrádkář a kutil, který si nemusí na všechno najímat lidi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika