Jaký řetěz koupit na Dolmar



host - 191.186 (?)
4.3.2014 6:49
Tady nejde o to, jak pilu potom udržují, pouze se snažím vysvětlit, že řetěz s bezpečnostními články omezuje zpětný vrh a tím chrání nezkušenou obsluhu a má význam instalace na pile, jako první. Obsluha si potom může vybrat koupit řetěz agresívní, který řeže lépe, ale musí být dodržena obsluha pily s takovým řetězem, zejména řez vrcholem lišty.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 3.3.2014 21:49

91VXL Oregon 3/8"  1.3 mm, lepší budete ztěží hledat, tady není co řešit i co se týká ceny.Když známý servisák pořídil první roli metráže, vydržela 14 dní, bral jej každý komu šel na pilu, když zjistil jak řeže.Odskoušen osobně na pilách Stihl MS 180,Dolmar 102,Dolmar ES 2135.

Nezkušeným,kteří vezmou bez průpravy pilu do ruky,bych ty ruce kolikrát nejraději urazil.Kromě toho,že ohrožují své zdraví,často zničí pilu,nebo alespoň řeznou soupravu,mám teď na ponku zrovna jeden takový kousek.Lišta, řetěz,olejové čerpadlo,totálně zničené,Majitel ani teoreticky neznal obsluhu (broušení řetězu),články ubroučeny téměř na (háček),omezováky za celou dobu nesníženy,lišta po obvodu cca 10mm modrá (vyhřátá),šíře drážky 2,2 mm,mám něco dodávat?Snad jen to,že bych kolikrát až brečel, co se dá zbytečně zničit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.186 (?), 4.3.2014 6:49
Tady nejde o to, jak pilu potom udržují, pouze se snažím vysvětlit, že řetěz s bezpečnostními články omezuje zpětný vrh a tím chrání nezkušenou obsluhu a má význam instalace na pile, jako první. Obsluha si potom může vybrat koupit řetěz agresívní, který řeže lépe, ale musí být dodržena obsluha pily s takovým řetězem, zejména řez vrcholem lišty.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.3.2014 7:56

Oni od Dolmaru to VG tam jako první řetěz dávají také z toho důvodu, že pila v záběhu nemůže jet na plný výkon v kW a zároveň musí jet na plné otáčky. Protože u toho odlehčeného řetězu je řezným zubem jen každý druhý, tak požadavek na kroutící moment je poloviční a tudíž prvních 25 hodin je lepší mít řetěz, který není takto dravý než přemýšlet, jestli pilu v záběhu nepřetěžuji.

Když si pán po 25 hodinách zkušeností (s 91VG) koupí 91VX a bude je podle potřeby střídat, tak než skončí životnost jednoho ze dvou řetězů, bude mít jasno, který koupí. Jedno je jisté, když bude kupovat tam, kde mu potřebnou délku udělají z metráže a přinese pilu s sebou, určitě mu poradí přesně podle stavu pily. Pokud chce kupovat krabičkový v hobbymarketech, pak se musí radit tady na NETu, protože tam obsluha často neví ani co prodává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.69 (?), 4.3.2014 8:07
Zajímalo by mne, kde jste přišel na poloviční kroutící moment? Já jsem několik VG řetězů používal a ostrý řetěz dá pile zabrat, zejména ve tvrdém dřevu. Protože to vypadá na 2 řetěz po tom, který byl k pile, tak upozorňuji na změnu chování v řezu a tím i bezpečnost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.3.2014 8:23

To platí při stejně broušených omezovácích. Pokud je máte nižší, pak je řetěz dravější a síla větší.

Jinak kroutící moment je tah přenášený na řetěz krát druhá mocnina ramene. Protože řetězka je pořád stejná, tak nám ta druhá mocnina ramene v praxi nehraje roli a zbývá velikost odporu od ubírané třísky. Pokud je tříska stejná, pak už nám zbývá jen počet zubů.

Jak říkáte, v praxi jde řetěz nabrousit jak dravý tak líný. Kvůli tomu jsem přestal nosit řetěz jednomu servisákovi, který strojně vždy srovnal řezné zuby perfektně, ale zásadně nebrousil omezováky (takže jsem si to musel udělat doma nebo donést jinam).

Jinak správně upozorňujete na změnu chování, pro některé zahradní práce není rozhodující hodinový výkon (jako u paliva), ale kvalita řezu a bezpečnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.84 (?), 4.3.2014 9:20
Síla x rameno, nikoli 2. mocnina ramene.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.206 (?), 4.3.2014 9:54

Nevím, jak to myslíte s tím odlehčením, Stando - ty řetězy jsou oba identické, nejde o skip či semiskip. Jen u toho VG mají spojovací články prostě tu bezpečnostní "hrazdičku", které zabraňuje zakousnutí řezacího článku na špici lišty a odmrštění pily směrem k obsluze. VX ty hrazdičky na spojkách nemá.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.206 (?), 4.3.2014 9:56

A VX:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6500) - 14.199 (?), 4.3.2014 8:44

JK. A čemu se divíte? V reklamách na pily čtete, že je to zábava pro správné chlapy. A ti dnešní správní chlapi prošli školou, která je naučila srovnávat a vyhodnocovat, ovšem nemají co, protože se nenučili vědomosti, které by jim to srovnání umožnily. A pro ně jsou určeny návody typu "varná konvice se používá k přípravě horké vody, pozor, horká voda je nebezpečná". Nu a tito správní chlapi si koupí nějaký takový stroj či nástroj a pak to vypadá jako jste popsal. Evropa se řítí do záhuby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bio - (5) - 176.10 (?), 4.3.2014 17:37

Děkuji za spousu informací a velké rozvinutí diskuse. 

Nejsem úplný začátečník, je mi 50 a nařezal jsem toho už dost.  Jen jsem měl asi tak 5let pauzu, protože jsem přechodně bydlel v bytě.  Teď už jsem zase na vesnici...(Hostivice)

Pokusím se shrnout informace. V podstatě mi radíte to, co mi napsal hned jako třetí příspěvek p. Kohoutek. Moc mu tímto děkuji.

koupit 91VXL - 

Zbývá, jen kde ho koupit.. Je mi jedno, jestli z metráže. nebo krabičkové.

Někde, v okolí Hostivic,  kam bych mohl zajet a koupit... Kladno. Praha.. atd

V Praze jsem už obvolal pár brousíren a servisů, ale tento typ v metráži nemají. Krabičkové jsem objevil, jen v eshopech, levné, ale k tomu poštovné 150,-Kč

Díky

Petr K

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika