Využití vylisované jablečné drti



Stránky: 1,  2,  3   
host - 58.114 (?) 
4.11.2012 20:38, zobrazeno: 30807x

Prosím poraďte, jak lze využít polosuchou vylisovanou jablečnou drť. Zatím ji vozím do bio-popelnic, ale třeba existuje užitečnější řešení. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 4.11.2012 20:45

My to vozíme k sousedům ovcím, prasatům a taky do kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 4.11.2012 21:29

Ja ju davam do kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.11.2012 22:02

Dřív jsem drť sušil na velkých sítech a v zimě s ní krmil králíky. Dnes už jen na kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.49 (?), 5.11.2012 6:08

Taky skoncila v kompostu, soused co ma prase ji nechtel, pry na to neni zvykle. Chvili jsem uvazoval, ze ji dam ke kanadskym boruvkam, k nimz prisypavam piliny. Ale piliny jsem jiz letos na podzim prisypal a uplne se mi to nezdalo, tak jsem od toho upustil. Mysli si nekdo, ze je to dobry napad, davat ji ke kanadskym boruvkam (pH by mohlo byt vyhovujici)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 5.11.2012 6:51

Řekl bych že nepůjde jen o ph, ale o celkový chemismus toho materiálu. Víme, že borůvkám chutná rašelina, pak dluho nic a na dalším místě zas rašelina. Takže já bych to neriskoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 17.9.2018 12:24

Substrát k borůvkám má být vzdušný, takže jako přímo aplikovaná jednoduchá vrstva se výlisky z jablek požít nedají. Ale dobré je použít ji do směsi nepravé rašeliny. To dáte 1-2 díly pilin, 1-2 díly drti z listí (jak to psobírá sekačka na vysoký pojezd s výhozem do koše) a 1 díl jablečné drti. Dáte do kádí nebo zabalíte do fóliové plachty a za nepřístupu vzduchu necháte zfermentovat. Přebytek vody nevadí, pokud jsou piliny a listí suché, je potřeba dodat vodu... Fermentací se dosáhne kyselého pH (jako siláž) a denitrifikace části dusíkatých látek. Po 1/4 až 1/2 roce se směs nechá proschnout a pak se dává jako náhražka rašeliny. Čím delší anaerobní fermentace, tím méně dusíku a více fulvokyselin.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 18.67 (?), 5.11.2012 7:23

Dobrý den. Měl jsem možnost 2x ochutnat jablkovici vypálenou ze zakvašené jablečné drtě. Byl to opravdu patok vhodný tak akorát do ostřikovače auta. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.27 (?), 5.11.2012 8:14

Taky končí jablečná drť v kompostu i když máme prasata - jablka žerou, ale drť ani náhodou, slepice trochu a potom ji také nechávají ležet  sad. E

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.11.2012 8:49

Co se týče pálenkiy z jablkečné drti. Kvůli konzistenci kvasu je nezbytné dodat k výliskům značné množství vody, potažmo cukru. Kvalita destilátu je pak tímto ovlivněná.
   K borůvkám bych výlisky nedával. I na kompostu ve větším množství, pokud nejsou včas zakryty, po pár dnech nepříjemně zapáchají. Jak funguje ovlivnění pH půdy slabými organiíckými kyselinami, nevím,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika