Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Meruňky > Rozkvétání meruněk v letošním roce

Rozkvétání meruněk v letošním roce

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.4.2019 9:56

U nás (Moravskotřebovsko) včera ráno minus 3,9. Meruňky čerstvě odkvetlé, zatím se nic nepozná, ale z logiky věci je nejspíš sklizeno. Broskvoně ještě některé nerozvité by mohly obstát.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Petr z Pardubic (6754) - xxx.xxx.70.240 (?)
6.3.2012 9:26, počet návštěv: 386644
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Podle předpovědí to vypadá na poměrně teplý březen. Pamatuji se, že kolem roku 2000, (nevím přesně v kterém roce), zde začaly meruňky rozkvétat už 20.března. Samozřejmě, že později pomrzly a z úrody toho roku zde nebylo téměř nic. Poslední březnové rozkvétání zde bylo v roce 2007. Od té doby tady jsou úrody každý rok velmi dobré. Uvidíme jak to dopadne letos, ale pokud meruňky rozkvetou zase už v březnu, tak pozdější úroda bude spíš dílem náhody.

Připojit reakci   

6.3.2012 9:43
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dřevo meruněk zatím namrzlé nevypadá. Doufám, že to nedopadne jako loni, kdy meruňky krásně odkvetly a zmrzly až 2centimetrové plůdky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.124.252 (?)
7.3.2012 22:32

u nás v Lanžhotě to vypadá také slibně, pupeny neraší, ale dle zimy a postupným telotám to jde -uvidíme jak se vyvine duben. Jurkovič Lanžhot

Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.248 (?)
1.4.2012 11:28

Tak velkopavlovická merunka už je asi 5 dní v plném rozkvětu, ale noční teploty se pohybují kolem -1C, navíc již třetí den prší a teplota nedosáhne desítky přes den, tak mám docela obavy, že nebude odkvět zcela ideální, přesto věřím, že dle předpovědi na duben se zachrání letošní rekordní počet květů.Jurkovič Lanžhot

Připojit reakci

deerslayer (484) - xxx.xxx.84.120 (?)
1.4.2012 11:48

No, ale toto dobre nevyzerá.

Připojit reakci

Maty (946) - xxx.xxx.92.43 (?)
1.4.2012 12:24

Ostravsko 323mnm:
V loňském roce o tomto čase meruňky již kvetly, letos ještě nikoliv. Nejblíže k tomu má Kompakta a Vecot, Bergeron bude lehce opožděn, Pincot letos bez květů. Myslel jsem, že mírný průběh zimy (až na ty únorové mrazy) kvetení urychlí, ale opak je pravdou. Možná k tomuto jevu přispěl nebývale suchý podzim...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.125 (?)
1.4.2012 20:49

Na vesnici u Prahy zatím nic nekvete, najvíc jsou narašené jabloně, třešně a višně, na broskvoních a meruňkách jen listové pupeny.

Připojit reakci

PeterNR (297) - xxx.xxx.206.136 (?)
2.4.2012 9:11

U nás v Nitre je maďarská od 29.3. v plnom kvete. Aj napriek silnému vetru a chladu čmeliaky bzučia jedna radosť. Dnes v noci -3 °C :-/

Peter

Připojit reakci

2.4.2012 11:06

V téhle sibérii jsem zatím žádný opylovací hmyz na kvetoucích meruňkách neviděl. Snad mimo zítřka to nevypadá na žádné zlepšení. Podle předpovědi se studené a vlhké počasí udrží i po Velikonocích. Tady kvetou meruňky zatím zcela zbytečně.

Připojit reakci

Mr Bigggg (2630) - xxx.xxx.5.149 (?)
2.4.2012 14:52

Dnes ráno jsem byl nazahradě. Bergeron pár rozvitých květů, Velkopavlovická žádné a překvapivě Leskora také žádné (možná mně tehdy prodali něco jiného).Harcot jsem se nedíval - je to malý stromeček.

Mr Big

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.42 (?)
2.4.2012 23:26

Severný Kaukaz má teraz pre marhule priaznivejšie počasie ako u nás či na Vysočine. smiley Ale aby som nefrlal na naše domovské podmienky, musím pochváliť včeličky aj obrovské čmeliačice, ktoré dnes v korune kvitnúcej Leskory bzučali o závod. Teplota sa poobede vyšplhala nad +15. Keby vydržalo nemrznúť aspoň 10-14 dní, boli bysme "za vodou". Ale prognóza počasia po sviatkoch nie je priaznivá. Odporúčam využiť zlúčeniny bóru na zvýšenie odolnosti ovocných stromov k mrazom podľa návodu, ktorý som zverejnil cez leto.

Připojit reakci

3.4.2012 0:17

Vítr sice ustal, ale ani dnes se teplota nedostala k 10 stupňům, takže v korunách meruněk je stále ticho a pusto.

blush

Připojit reakci

mičurinec (3091) - xxx.xxx.93.3 (?)
3.4.2012 7:53

no u nás včera asi 13st a bzučelo všechno možný..ale ráno to vypadalo, že bude pěkná kosa, naštěstí jsem neměl pravdu

Připojit reakci

PeterNR (297) - xxx.xxx.206.136 (?)
3.4.2012 8:42

Dnes ráno + 4, čmeliaci už bzučia na marhuli, a z komôrok v domčeku pre hmyz vyliezajú prvé včely samotárky. Tak dúfam že zopár marhuliek bude.

Peter

Připojit reakci

3.4.2012 10:20

Obávám se, že pokud vydrží nemrznout 10 - 14 dní, nebudeme "za vodou". Přijdou-li mrazíky až potom, bude to ještě horší. Malé plůdky jsou k mrazům stejně, ne-li citlivější než květy, navíc již bude bez šance, že vykvetou nejaká opožděná poupata. 

Připojit reakci

3.4.2012 13:11

Konečně včely, vážení přátelé. Čmeláci a dokonce jedna babočka paví oko. Ve stínu teplota ve 13.00 hod. sice jen 12°C, ovšem na slunci už 30. Slunce prostě čaruje. 

Vyhráno samozřejmě není. Vždyť je teprve 3.dubna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.81 (?)
4.3.2014 9:57

Ahoj Miloši, dopadlo to opravdu špatně. Letos se budu bránit novýn postřkem. Vysloužil Petr

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.35 (?)
1.4.2012 21:42

Na Záhorí ráno nemrzlo, doma som nameral +3. Leskora (na snímke) je už v plnom kvete, ale teplota cez deň +8 a silný ochladzujúci vietor neumožňujú vyletieť ani čmeliakom. Keď si prirátam, že Leskora je iba čiastočne samoopelivá, koncom júna bude zrelých plodov zasa iba "do čapice". Skúsim opäť privrúbľovať opeľovača. Poraďte prosím, ktorá sorta (vrúble v chladničke) by mi mala zakvitnúť ako prvá? Orangered, Pinkcot, Silvercot, alebo Kioto?

Obrázky:
Leskora v plnom kvete
Leskora v plnom kvete
zakvitli aj plodonoše zo spiacich očiek na kmeni
zakvitli aj plodonoše zo spiacich očiek na kmeni
Připojit reakci

m3f (5560) - xxx.xxx.242.167 (?)
1.4.2012 22:41

Dobrý večer Paľo, předpověď sice uvádí na dnešní noc a ráno +2°C ale Měsíc na obloze je jak kolo u vozu. Doufám že nebude mrznout, bylo by to špatné nejen pro meruňky ale i pro ostatní kvetoucí stromy (nektarinky, broskvoně) ale hlavně pro rašící révu. Je to zase z extrému do extrému, buď je to o studeném větru který nedovoluje opylení hmyzem nebo o mrazech ničících rašící květy...

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.52 (?)
2.4.2012 8:12

To je pravda Mirku. Bývame v pásme premenlivej stredoeurópskej klímy. Tento rok sa naozaj predviedla- teplotami aj vlhkosťou. Vďaka suchu u nás našťastie réva ešte neraší. Ale je živá, špičky očiek to prezrádzajú. Tak to vyzerá, že očkovať budem až po Veľkej noci. Keby aspoň potom bolo tepelšie, ale prepovedi sú pesimistické.crying Ktorý mudrlant- veštiteľ mi cez zimu nakukal, že apríl má byť extrémne horúci?blush

Připojit reakci

Nocenka (55) - xxx.xxx.240.66 (?)
2.4.2012 10:40

Blanensko, Černá Hora, po kvetení meruňky ani zdání, ostatně od minulého týdne v noci často mrzne. Z Kroměříže kamarádka hlásí Velkopavlovickou v květu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
2.4.2012 10:40

Pod Velkopavlovickou mám plechovou šikmou střechu budky na nářadí.Pro východní slunce mně střecha budky vytváří jakési zrcadlo a půlka meruňky rozkvétá o týden dřív.Když nezmrznou, dozrávají plody také o něco dřív.Podobným způsobem (staniolem) si vylepšuju světelné podmínky ve skleníku orientovaném k severu.   AB

Připojit reakci

2.4.2012 15:04

Udělal jsem dneska pár fotek s květními pupeny, u Pincotky se mi povedlo najít 3 (slovy tři) květní pupenysmiley...

Letos je kvetení dosti opožděno, což může výrazně pomoci k slušné úrodě i přes značné vymrznutí květních pupenů.
Vedle meruněk a broskví velmi vymrzly i švestky Stanley, celkem slušně vypadá Carpatin a Valjievka. Co mě překvapilo, že se mráz nepodepsal na třešních, co jsem viděl, tak jsou krásně nalité pupeny.
Havířov 323mnm...

Obrázky:
Pincot 2.4.
Pincot 2.4.
Kompakta 2.4.
Kompakta 2.4.
Vecot 2.4.
Vecot 2.4.
Vecot
Vecot
Bergeron 2.4.
Bergeron 2.4.
Připojit reakci

2.4.2012 16:20

nemyslím si, že by letos kvetly meruňky později než vloni, jak už jsem asi zde psal - údajně středně pozdně kvetoucí Kioto vykvetla již v březnu, to bych chtěl vidět kdy by u mě kvetla údajně raně kvetoucí frown

Připojit reakci

2.4.2012 16:56

A víte že máte pravdu, já nevím, kde jsem to vzal, že mi meruňky kvetly na přelomu března a dubna. Koukal jsem na data pořízení fotek z minulých let a meruňky kvetly vždy okolo 10.4.
Tímto se omlouvám za nechtěnou mystifikaci a připojuji obrázek mého Pincotu z loňského roku, který bohužel takhle letos vypadat nebude. No což..., třeba bude zase dost malin wink

Obrázky:

Připojit reakci

2.4.2012 16:28

Moja Pincot má tiež dosť málo kvetných pukov

Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.114 (?)
2.4.2012 16:36

Slavkov u Vyškova - Pinkcot dnes

Obrázky:

Připojit reakci

deerslayer (484) - xxx.xxx.224.59 (?)
3.4.2012 18:22

Tak táto Pincotka mi radosť kvetmi neurobila...

Obrázky:

Připojit reakci

3.4.2012 18:26

táto Veľkopavlovická pôjde tohto roku von...

Obrázky:

Připojit reakci

3.4.2012 18:29

tento marhuľový vrúbeľ na špendlíku mi robí radosť... je možné, že skutočnosť, že je na špendlíku, pozitívne ovplyvňuje veľkosť plodov? sú cca o 30% väčšie ako na materskom strome..

Obrázky:

Připojit reakci

3.4.2012 18:28

Ale jste na tom o něco lépe než já. Já napočítal tři pupeny na Pincotu, Vy jich tam máte minimálně sedm laugh.
Této odrůdě bezmezně věřím (loni jsem ještě dokoupil Kioto) a pevně doufám, že i letos s těch třech květů ochutnám alespoň jeden plod.

Připojit reakci

3.4.2012 20:52

Poraďte prosím, ktorá sorta (vrúble v chladničke) by mi mala zakvitnúť ako prvá? Orangered, Pinkcot, Silvercot, alebo Kioto?

Bohužel Paľo, meruňky s Escande mám teprve čerstvě zasázené. Orangered mně vstupuje do druhé sezóny a těch pár květů je prozatím zavřených. Docela se divím, že Ti kvete už Leskora, u mě je ještě zavřená. První rozkvetla Karola a Harogem (plný květ), VP a Bergeron zatím částečně, Lerosa a Lemeda začíná, Leala - zavřená. U obou Leskor jsou květy ještě zavřené, ostatní odrůdy vynechaly nebo mají ojedinelé květy.

Připojit reakci

20.3.2013 15:04

Teplý a slunečný den láká k radostné práci v ovocné zahradě, já však pevně doufám, že se znovu obnoví příliv studeného vzduchu od severovýchodu a chladné počasí by mohlo vydržet ještě počátkem dubna. Velice rád bych totiž překonal rekord ve zdejším nejpozdějším rozkvětu meruňkových květů. Prozatím se nepamatuji, že bych se dostal za termín 10.dubna. V tomto termínu jsou buď meruňky už v plném květu, nebo někdy už dokonce dokvétají. A jak je známo, čím déle, tím lépe. Takže pro lyžaře a přátele meruňek: "zimo ještě nám vydrž".

Připojit reakci

Wimpi (2108) - xxx.xxx.44.75 (?)
20.3.2013 17:23

Ahoj Petře, žádostivý milovníku dlouhých, zarputilých zim. Divím se, že už dávno nelyžuješ, je to krásný sport, vřele doporučuji. Jinak současné počasí je přímo ideální pro vznik mrazových desek u choulostivých dřevin (mj.  mladé stromky třešní, z jádrovin např. jabloň Rubinola,...). Přes den už slušně lechtá a škádlí jarní sluníčku, ale v noci tuhý mráz! Takže zakrytí kmínků není vůbec na škodu.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.3.223 (?)
20.3.2013 17:50

Meruňky kvetoucí v dubnu mají lepší šanci na úrodu - v r. 2009 kvetly 10.4. a úroda byla pěkná.

V mých záznamech je rekord 20.4.2006. J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.143 (?)
20.3.2013 17:30

No, já bych se z toho tak nerozplýval pane Petře. Přírodný jevy jsou velmi relativní, nejsou striktně dány. To, že bude příští týden chladný, neznamená, že o 2-3 týdny nebude mráz. Mladé plody meruněk snesou iba -1°C, přesněji -1,1°C.

Vincent

Připojit reakci

20.3.2013 17:54

Samozřejmě, že to není stoprocentní, ale naděje u později rozkvetlých stromů je vždycky větší. U meruněk rozkvetlých koncem března je pohroma skoro vždy zaručena. Kdežto mráz 18.5. 2012 nebude asi žádným pravidlem. Pak záleží také na lokalitě. Někde meruňky díky jarnímu mrazu nelze vypěstovat skoro nikdy. Jde mi o příznivější místa, jako je třeba to zdejší. Tady bude velkou výjimkou pokud květy nebo plůdky po pozdním rozkvětu zmrznou. A mráz 18.5. se tady ani nekonal.

Připojit reakci

20.3.2013 18:11

V čem vidíte výhody vaší lokality. Je na svahu, takže chladnější vzduch je těžší a stéká po svahu dolů? Nebo v něčem jiném?

Vincent

Připojit reakci

20.3.2013 19:03

Polabí je rovinaté, stejně jako Mirkova Břeclav a tak mě překvapují jeho problémy s meruňkami. Pokud bych vzal v úvahu Wimpiho teorii o vyzařovaném teple z městské zástavby, tak by na tom Mirek na okraji Břeclavi musel být stejně, jelikož bydlím taky na okraji města. Ale minulý rok na Velikonoce mně tato městská zástavba nebyla nic platná, jelikož většina květů pomrzla. Co se týče mrazu, který udeřil neočekávaně 18.5. 2012, tak asi 15 km odsud sežehl ovocnářům úrodu dokonale, ale nedaleko za městem se do ovocných sadů nedostavil, protože na podzim se u nich prodávali jablka zcela normálně. Takže největším problémem je tady pro meruňky teplé předjaří a předčasný rozkvět. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?)
20.3.2013 19:49

24.3. by u nás podle Norů mělo být -14. To je pro napučené pupeny peckovin docela ťafka. Takže já zas tak nejásám.

V

Připojit reakci

20.3.2013 20:25

Uvidíme, uvidíme, co ta poupata vydrží. Zítra to ještě omrknu, ale nějak výrazného narašení jsem si dnes nevšiml.

Připojit reakci

20.3.2013 21:17

Podle literatury růžové poupata vydrží mráz -4°C až -6 °C.

Připojit reakci

20.3.2013 21:37

no předpověď je nic moc, naštěstí ne u nás na Berounsku, ale Pardubicko a HK to nemají zrovna optimální, uvidíme zda to ještě nezmění

Připojit reakci

21.3.2013 20:29

Máte pravdu, tyto nejnižší ranní teploty o víkendu mi unikly. Jásal jsem předčasně. To, co uvádíte je známá věc. Docela mě to mrzí. Sešel se rok s rokem a řešíme tady opět namrzání meruňkových květů, tentokrát ve fázi růžového poupěte. Ani se pořádně nepamatuji, kdy se tady vyskytlo toto riziko namrzání poupat. Většinou se jednalo vždy o zmrznutí až po rozkvětu.

Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.0.151 (?)
21.3.2013 21:10

Vloni to zmrzlo u Bergeronu v poupatech.

Připojit reakci

21.3.2013 21:23

A vidíte, já jsem měl právě na Bergeronu nejvíc plodů ze všech odrůd, které tady mám. Mrazu 10.4. se postavil opravdu statečně. Zasloužil by si připnout na kmen vyznamenání - hrdina dubnového mrazu 2012.

smiley

Připojit reakci

Rosťa 1 (281) - xxx.xxx.185.4 (?)
21.3.2013 21:51

Chlapi hodte tu citaci a pokracujte na konci tematu, kdo se tady ma v tom vyznat.Nacpete rok 2013 mezi rok 2012.Dikwink

Připojit reakci

23.3.2013 16:32

Podrobnou předpověď počasí na mnoho dní dopředu  (teplota, oblačnost, srážky, vítr,...) najdete pro svoje konkrétní město na webových stránkách Slunečno.cz

Připojit reakci

23.3.2013 16:48

bohužel, já tam to své nenašel :(

Připojit reakci

host - xxx.xxx.39.219 (?)
23.3.2013 17:04

Já ano.  Předpověď je tam bohužel v teplotách ještě strašlivější než u jiných a to výrazně. Raději zůstanu u svých oblíbených.  

Připojit reakci

23.3.2013 18:28

Používám "Počasí iDNES.cz" a jsem s ním celkem spokojen. V nejpokročilejším stádiu rašení se nachází meruňka Goldrich, která kvete jako první a jsou vidět už ve špičkách bílé okvětní plátky. Tato meruňka se vyznačuje i přes svou cizosprašnost vysokou plodností. Abych pravdu řekl, tak nějaká ta probírka nadcházejícím mrazem by neuškodila, jelikož přeplozené, malé plody Goldrichu jsou málo kvalitní. Jakostní jsou jen větší dobře vyzrálé plody, které se vyznačují přítažlivým vzhledem, pevnou a silnou dužninou a v mírně zaměklém stavu i příjemnou meruňkovou chutí. Při přeplození ovšem nikoliv a díky vyčerpání stromu v příštím roce plodnost pravidelně vynechávají (moje zkušenost). Proti mrazu v květu jsou na tom s odolností stejně jako standarta VP, ne-li hůře. Otázka je, jestli na nich po této mrazivé probírce vůbec něco zbude. Díky atraktivitě i chuti plodů se odrůdy Goldrich nevzdávám, i když jak vidíte, má odrůda hlavní nectnosti v brzkém vykvétání a malé odolnosti květů proti mrazu. Jinak, současná místní teplota činí -4°C a klesá, takže jestli to bude ráno jen -8°C, to je ve hvězdách.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.21 (?)
3.4.2012 18:53

Ma tu niekto marhulu Vehardu? Ak ano kvitne vam uz? Moja nastastie este nie, no neviem ako dlho este vydrzi. Prikladam foto. P.Z.

Obrázky:

Připojit reakci

3.4.2012 20:28

kde Peter bydlíte, že máte meruňky tak omrzlé?!

Připojit reakci

3.4.2012 20:47

Ja bývam v Novom Meste nad Váhom, ale záhradu mám v Bzinciach pod Javorinou, dokonca na tamojších kopaniciach, cca 340m.n.m... v N.Meste z nedele na pondelok bol mráz okolo -1,5 to znaemná, že na záhrade mohlobyť aj -2 možno -2,5  ...snáď Veharda, ktorá ešte nieje veľmi rozvinutá, bude na tom najlepšie, aletam mi zase asi odíde celý strom, kedže sa okolo celého kmeňa olúpala minulý rok kôra, síce som to zatrel Latexom, aleneverím, že prežije... bude mať problém s prúdením živín...

Připojit reakci

3.4.2012 21:11

tak to nejste moc vysoko.. zajímalo by mě jak je na Slovensku na tom odrůda Kioto, zda se jí tam daří či nikoliv, nepěstujete ji Peter či ostatní ze Slovenska?

Připojit reakci

Rosťa 1 (281) - xxx.xxx.143.106 (?)
3.4.2012 21:25

Tak u mne merunky teprve startuji, kvet zadny.Asijske svestky, tak samo, jsou to jete mladosi a zblaznila se mi Althanova... pocitam, ze zacne kvest koncem tohoto tydne.Jinak vsechny stromy prezily letosni arktickou zimu v 365 mnm.

Připojit reakci

3.4.2012 21:39

Kioto nepoznám, mám len 1 Velkopavlovickú (pôjde von, foto hore), 2 Karoly (asi) potrebuju riadne zmladiť, 1 Vehardu, 1 mladý Pincot (Pinkcot?). ázijské slivky Vanier a Shiro. Vanier rodí super, Shiro dosť slabo, zavúbľoval som do nej slivku Amers minulý rok... Inak to Shiro má žlté plody, od kôstkymoce nejde... nič extra... a tak o týždeň odhadujem zakvitne slávna APRIMIRA.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.32 (?)
7.4.2012 11:21

Velkopavlovická už odkvétá, vše proběhlo ok, včetně počasí a opylení, začínají květy slivoní- čačanská lepotica, dere se i Althanova.Letos jsem nasadil dalších 10 stromků převážně stanley a gabrovskou.Už i tam se derou pupeny ven.Správná zálivka, dobrá půda a počasí dělá divy.

Jurkovič Lanžhot

Připojit reakci

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.151.38 (?)
7.4.2012 21:46

No tak u mě jsou meruňkové pupeny spolehlivě ještě zavřeny, ani náznak otevíraní.Jsem ve 420 mnm, jižní mírný svah.Není to meruňkářská oblast, nikdo okolo nás meruňky nepěstuje, jsem průkopníkem v tomto.Četl jsem, že se pěstují meruňky i ve vyšších polohách, než mám já, tak proč by to nešlo u mne, navíc jak se ukazuje, mám i výhodu, že se nemusím bát nynějších mrazů.Tady vyvstává otázka, jestli v tomto nejsou vyšší polohy výhodou.Zimní mrazy mne netrápí, protože meruňkové dřevo je v tomto odolné i při větším mrazu.Čas dozrávání tohoto ovoce v letních měsících se jen opozdí.

Připojit reakci

8.4.2012 7:52

Tak jak jste na tom, vážení přátelé? Tady včera mezi třetí a pátou hodinou drobně pršelo, ale k večeru se vyjasnilo, tak jsem si říkal, je zle. Kolem půlnoci byly pouze dva nad nulou, ale k ránu se zatáhlo a byl plus jeden stupeň. Takže to dnes bylo na hraně a uvidíme zítra. Zajímalo by mě jestli pán použil ty hřbitovní svíčky. Hřbitovní atmosféra by přímo vybízela k provedení rituálu za záchranu úrody. Např. Žehnám ti meruňko aby příroda a její služebník mráz nezničil to, co jsi nám chtěla milostivě dát pro naše potěšení.
Ale ty svíčky nejsou špatný nápad. Zajímalo by mě, jestli je pán aplikoval.  

Připojit reakci

Mimmo (1908) - xxx.xxx.66.105 (?)
8.4.2012 9:06

Moje Veharda vykvetla 4. dubna v 480 m. Hodně poupat se ještě nerozvinulo. Ukazuje se, že příliš slunné místo může být nevýhodou (rychlejší nakvétání). V noci jsme měli v 1 h. plus půl stupně, ale do rána bylo na záznamovém teploměru minimum -1. Dál od domu bylo asi -2, ale květy odolnějších meruněk jsou dobré. Uvidíme zítra.

Obrázky:
VEHARDA 7.4.2012
VEHARDA 7.4.2012
Připojit reakci

8.4.2012 9:57

Vehardu taky zkouším. Společně s Veselkou a Vesnou jsou dostupné v zásilkových prodejích stromků. O Vesně se psalo, že má renglódovou chuť. Zkouším jen Vehardu a Veselku. Tady v okokolí veselské odrůdy nikdy k dostání nebyly. Tak schválně jestli ta Veharda je navinulá až nakyslá? V létě poreferujte, pokud vše nespálí následující mráz.

Připojit reakci

Nocenka (55) - xxx.xxx.240.66 (?)
10.4.2012 11:42

Tak Černá Hora (okr. Blansko), cca 340 m. n. m. a Velkopavlovická začíná kvést.

Připojit reakci

kasparkova.petra (6) - xxx.xxx.12.218 (?)
18.4.2012 11:00

Dobrý den všem přeji,

lidičky chcu se zeptat na naše meruňky. Máme na Hradecku - Červeněves 238 m.n. Maďarskou a Rakovského. Jsou na chalupě a my jezdíme na víkendy, takže je přez týden nevidíme.. Je možné, že bysme přehlídli kvetení, Nebo že by nekvetly naše meruňky vůbec? Máme je asi 5-6 let a ještě jsme neměli ani na jednom stromku jedinou meruňku. Teda kromě prvního roku kdy se tam krčily dvě zakrslé meruňky.

Co máme dělat? Předem děkuji za vaše rady a přeji krásný den. Petra

Připojit reakci

25.4.2012 20:44

Tak, konecne rozkvitla aj moja Veharda :)

Obrázky:

Připojit reakci

22.3.2013 21:47

Petr z Pardubic: "A vidíte, já jsem měl právě na Bergeronu nejvíc plodů ze všech odrůd, které tady mám. Mrazu 10.4. se postavil opravdu statečně. Zasloužil by si připnout na kmen vyznamenání - hrdina dubnového mrazu 2012".

No dneska mně zatrnulo - pupeny Bergeronu - prosvítající růž a mezi některé pupeny čerstvě usychající, zmrzlé, oproti minulému týdnu. Zatím tedy přirozená "mrazová redukce" násady. Třeba odrůda Lenova zatím v pohodě.

Obrázky:
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Připojit reakci

23.3.2013 13:42

Dnes tady panuje celodenní mráz (ve stínu) a pofukuje ledový vítr. Jinak je slunečno, což ale pro zítřejší ráno nevěstí nic dobrého. Předpovídaná teplota pro dnešní noc je sice o něco mírnější, ale i těch -8°C nebude nic příznivého. A v dalších ránech to nemá být o mnoho lepší. Zvětšená oblačnost, která by mohla zásadním způsobem mrazy zmírnit, se má k ránu v severní polovině území bohužel rozpouštět.

Připojit reakci

23.3.2013 15:34

a va jaké části Pardubicka jste, smím-li se zeptat?

Připojit reakci

24.3.2013 7:50

Na ostravsku ráno -9,5, bylo úplně jasno... Meruňky asi dostanou zabrat, byl jsem to ráno obhlídnout a sypou se pupeny u Pincotu. Ostatní zatím drží (vecot, Kioto, Kompakta, Bergeron).

Připojit reakci

24.3.2013 9:37

Zdravím, Martine. Upřímnou soustrast zasílám do Liberce, kde bylo -16°C. Jistě se tam nějací pěstitelé ovocných stromů také najdou. Zde se přiblížila teplota spíše předpovědi včera doporučenému www.slunečno.cz, který odhadoval dvanáctku. Tady bylo k ránu -11°C. Pupeny drží, ale k opadu může určitě dojít i později, co myslíte? Mrazivost dnešního rána dokazovalo i to, že bylo před úsvitem hrobové ticho, kdežto ješte nedávno se tady k ránu předháněli kosi, který z nich zazpívá lépe a silněji.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.20.96 (?)
24.3.2013 10:37

U Prahy ráno -7°, meruňky zatím dobré, předpověď YR -5°, snad to dopadne - ale co ledoví muži??? J.

Připojit reakci

24.3.2013 11:37

Já nejvíce používám na zjišťování počasí stránky www.in-pocasi.cz, po zobrazení stránky kliknete na aktuální počasí, pak na vzniklém obrázku na aktuální barevnou teplotní mapu a pak vlevo dole na mapu stanic. Ukáže se mnoho amatérských meteorologických stanic, které zaznamenávají teploty a další údaje 24 hod denně a když si poté kliknete na příslušnou zvolenou stanici uvedenou na mapě nejblíže vašeho bydliště, tak získáte velmi podrobné informace i s přehledným grafem o průběhu teplot v intervalu 3 hodin, tedy i v průběhu noci. Namátkově jsem ráno proklikal více různých stanic v ČR a vždy byla nejnižší dosažená teplota dnes v noci kolem -9 až -10°C.

Připojit reakci

m3f (5560) - xxx.xxx.242.167 (?)
24.3.2013 12:54

Co ledoví muži? Vloni se courali na třikrát až do konce května, jak banda bu... tů angry. Pomrzla většina révy, všechny broskve a nektarina, třešeň, hrušky ani jeden plod, sklidil jsem jen pár jablek a minikwi. 

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.20.96 (?)
24.3.2013 17:05

Tak jsme na tom byli stejně, věnoval jsem se salátu, rajčatům, cuketám - to mě částečně uspokojilo. Odkud račte být - tipuji střední Čechy? J.

Připojit reakci

25.3.2013 11:25

Možná, že někoho moje nadšení rozčiluje, ale já pevně doufám, že pupeny, alespoň jejich větší část, přežije tyto mrazy bez úhony a já se můžu opět těšit na opožděné rozkvétání meruněk, zvláště, když má být začátkem dubna oblačné počasí, které nebude nutit stromy do rychlého rozkvětu. Prozatím to vypadá nadějně a tak si v tom můžu pěkně "libovat". Je to alespoň nějaká náplast, protože  "ven by ani psa nevyhnal" a jak psal pan PP, tak zem je zmrzlá na kost. Nějaké zvraty v počasí později přijít můžou, ale první předpoklad pro dobrou úrodu je prostě tady.

Připojit reakci

24.3.2013 12:05

Pupeny drží, ale k opadu může určitě dojít i později, co myslíte?

poškození mrazem v plném rozsahu, se projeví, až když teplota vystoupí nad 0°C.

Vincent

Připojit reakci

24.3.2013 12:20

což se již právě děje, již je nad nulou, uvidíme :)

Připojit reakci

24.3.2013 14:17

Do stromů se celý den opírá slunce, ale pupeny drží jako přibité. Rád bych věřil tomu, že byl celý tenhle humbuk zbytečný, ale nebudu chválit dne před večerem. Pupeny můžou opadat později.

Připojit reakci

24.3.2013 14:38

Pod Brnem  / Vojkovice / se zdá, že to stromy zatím ustály.      Narašení květních pupenů je zde zatím minimální.   j.c.

Připojit reakci

Libor1 (166) - xxx.xxx.243.216 (?)
24.3.2013 15:11
Pripajam teplotnu tabulku pre 50% poskodenie, ktoru som nasiel. u nas v BA nastastie bolo zamracene a len 5 pod nulou, ale po minulorocnom 18.5. kedy skoncili u mna marhule sucitim s tymi, ktorym teploty padali pod -10 stupnov. Kriticke su tieto teploty nielen pre marhule, ale i broskyne a ceresne. Dnes je pod mrakom, pomohlo by, keby to tak ostalo i v noci.
Obrázky:
Tabulka teplot pre 50% poskodenie
Tabulka teplot pre 50% poskodenie
Připojit reakci

PeterNR (297) - xxx.xxx.28.130 (?)
25.3.2013 19:51

Pripájam pre porovnanie tabuľky z talianskeho zdroja.

Peter

Obrázky:

Připojit reakci

25.3.2013 20:17

Moc pěkné pane Stefun, lepší než německý graf. Nebyla tam i tabulka pro révu vinnou. Děkuji.

Připojit reakci

PeterNR (297) - xxx.xxx.28.130 (?)
25.3.2013 22:47

V tej publikácii réva bohužiaľ nebola. Informácií na internete je hodne, ale takéto grafické znázornenie citlivosti na mráz v závislosti od fenofázy som pre vinič zatiaľ nenašiel.

Tu sú tabuľkové údaje pre rôzne plodiny.

Aj napr. táto prezentácia je pekne spracovaná.

Peter

Připojit reakci

25.3.2013 12:30

Tak u nas taky v klidu..ze soboty na nedeli -17,dny pred tim -15...ted se oteplilo na prijemnych -6.laugh...uvazuji, ze uz napustim vodu do bazenu a vytahnu opalovaci lehatka.cool

Připojit reakci

25.3.2013 16:26

laughNo já jsem se ve středu fakt chvíli opaloval. Za větrem sluníčko hřálo už pěkně. Ale teď je to jiná. Jak krásně napsal pan PP, že v březnu je za každým keřem jinak teplo, tak v současnosti platí, že za každým keřem pěkně mrzne.

Připojit reakci

25.3.2013 19:37

Byl jsem se podívat, jak jsou na tom stromy a jejich pupeny a překvapilo mě, že vypadaly nějaké ty květní pupeny u švestek, ale spíše jen naprosto minimální množství. Za to vedle stojící meruňka Goldrich si div "nepíská" jaký že je to kabrňák, že mu všechny pupeny pevně drží a je připraven je v příhodnou dobu rozvinout. Nakonec jsou v tuto dobu ty meruňky odolnější, než některé slivoně, kdo by to byl řekl.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.30.52 (?)
26.3.2013 15:51

U Prahy snad zima končí -3/+2, Karola ukazuje červené prdýlky, ostatní peckoviny nalité. Tak doufám... J.

Připojit reakci

26.3.2013 16:34

Pokud máte pod stromy ještě sníh, tak můžete krásně vidět, kolik je na sněhu spadaných pupenů. Já jich mám nejvíce pod slivoní President, ale díval jsem se do koruny a myslím si, že mimo "dědy Mráze" mně budou muset s probírkou píchnout stejně ještě pilatky. I když je pod Presidentem květních pupenů jak naseto. Dost pupenů opadalo i z Lepotice a něco z Toptaste. Z malých stromků Topstar, Topking a Topgigant dopadl nejhůře Topgigant. Něco spadlo i ze Stanleye, naopak Gabrovská se "pochlapila". Je to neuvěřitelné, ale z meruněk nespadlo snad nic. To samé z broskvoní. Kdo by to byl řekl. Klobouk dolů i před takovým "zimomřivým" Goldrichem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.138 (?)
31.3.2013 14:57

Nerad tu kazím velikonoční zasněženou pohodu, ale zrovna předevčírem jsem se díval na květní pupeny u meruněk, a překvapilo mne, že velká část z nich např. u Kompakty, Barbory je již zničená. Jsou mírně narašené, ale uvnitř hnědé. K opadu dojde jakmile se vegetace mírně pohne, a jsem přesvědčen, že letos opět uvidíme, které odrůdy za to opravdu stojí a které ustály i mírné narašení kolem 10.3. a poté nástup mrazů a vichru. david

Připojit reakci

31.3.2013 16:13

Davide nestraš. surprise   Pár pupenů jsem na Kompaktě vyštípnul, ale ničeho hnědého jsem si uvnitř nevšiml. Ani jinde. Spíš si myslím, že mráz proředí ještě nějaké další květní pupeny švestek. A třeba taky ne. Nechám se překvapit. Zatím jsem v klidu. smiley

Připojit reakci

31.3.2013 17:28

Zazanamenal jsem největší propad pupenů u Pincotu odhaduji 50%), ostatní meruňky (Kompakta, Vecot, Bergeron, Kioto) vypadají bez poškození. Slivoně vypadají taky dobře
Martin, ostravsko

Připojit reakci

31.3.2013 18:10

Já nemám propad ani u Pincotu. Žádné odpadlé květní pupeny jsem na něm nezaznamenal. Je to malý stromek, tak se dá snadno prohlédnout. To takový malý stromek slivoně Topgigant měl místa po odpadlých pupenech jasně zřetelné.

Připojit reakci

31.3.2013 18:15

Tak u mne to prozatim vsechno je, tak jak mam byt.Nejblize ke kveteni ma tresen srdcovka..odrudu neznam, ale pupeny jsou v poradku.Svestky, merunky,broskve, pluoty prozatim o.k.Koncem dubna v tomto pocasi to uz nebude pravda.Nebo ma byt nejaka zmena? Jako, ze zacne svitit slunce, otepli se?Jdu udelat par fotek, tolik snehu tuto zimu jsme jeste za jeden den tolik nemneli.

Připojit reakci

31.3.2013 21:24

Tak na zahradě cca 40 - 50 % pupenů (Bergeron) v háji, o pár kilometrů dál a pár metrů výš vše ještě spí, pupeny v pořádku.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.48.187 (?)
1.4.2013 10:09

U Prahy 220m n.m. zatím klid, mírně narašeno, -2/+4°C. Květy čekám kol 10.4. - naděje neumírá. J.

Připojit reakci

6.4.2013 12:10

Zdravím ku Praze pana Jaroslava. Nevím jak jinde, ale tady to ještě na rozkvétání 10.4. nevypadá. Protože se má oteplovat, tak je jasné, že už to dlouho nepotrvá. Ale i tak můžeme být rádi za toto zpoždění. Možná je to taková ukázka pozdního nástupu kontinentálního jara. To je ale jen odhad. Také si vzpomínám, že jsem u Velkých Přílep viděl ty krásné nektarinky. Bylo to koncem července, ale pán bohužel nevěděl, jak se odrůdy jmenují.

Připojit reakci

6.4.2013 12:32

Skoro mi přijde, že pokvetou naráz meruňky s nektarinkami, je to velmi vyrovnané, no uvidíme...

Připojit reakci

10.4.2013 11:02

Dnes je 10.4. a po rozkvétání meruněk ani památky. A určitě to ještě tak týden potrvá. To je nevídané a unikátní. Kdy se tohle naposledy stalo by byla otázka pro starší ovocnáře, kteří se pěstování ovocných dřevin věnují celý život. A to bez ohledu na to, jak to nakonec s budoucí úrodou dopadne.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.39.26 (?)
10.4.2013 13:22

U Prahy to pokračuje zvolna, zatím pupeny ukazují růžové spodní prádlo, bílé si pořád schovávají. V r. 2009 touto dobou rozkvetly a úroda byla náramná. Tak nepospíchám a doufám... J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.152.25 (?)
10.4.2013 13:29

Naše meruňa se tváří, že se ještě do ničeho nehrne, malinké pevně zavinuté pupínečky.

Melisa (Brno)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.1 (?)
10.4.2013 16:59

Ovšem objevila jsem tuto neplechu - co to je, prosím?

Obrázky:

Připojit reakci

Melisa (300) - xxx.xxx.176.1 (?)
10.4.2013 17:33

Je to nektriová rakovina?

Připojit reakci

Wimpi (2108) - xxx.xxx.200.122 (?)
10.4.2013 17:48

Je.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?)
10.4.2013 18:00

Ne, je to Nectrina cinnabarina. Nektriové zasychání. Je to saprofyt. Napadá jen odumřelé a poškozené dřevo.

Rakovinu způsobuje N. galigena.

V

Připojit reakci

11.4.2013 11:15

Nechci vypadat jako hnidopich, ale nektriová rakovina a nektrové zasychání je z praktického hlediska totéž. Viz například ZDE.

Připojit reakci

Husi (117) - xxx.xxx.48.79 (?)
11.4.2013 11:42

Rozhodne nie je to isté Nectria cinnabarina a Neonectria galligena.

Připojit reakci

11.4.2013 12:00

... ve smyslu odřezat do zdravého, spálit. Pryč ze zahrady.

Připojit reakci

Husi (117) - xxx.xxx.54.116 (?)
10.4.2013 18:24

Nectria cinnabarina - rážovka rumělková

Obrázky:
Nectria cinnabarina
Nectria cinnabarina
Připojit reakci

KUKY (3715) - xxx.xxx.38.136 (?)
10.4.2013 18:43

Po sirníku rtuťnatém, je oranžově červený, taky název rumělka. Dávala se do mastí na akné celkem ještě nedávno. Celkem na prd, protože rtuť je v sirníku velmi dobře vázaná a neuvolní se, aby působila třeba na bakterie v zánětu jako těžký kov.

Připojit reakci

Melisa (300) - xxx.xxx.176.1 (?)
10.4.2013 19:04

Takže "neškodné"? Nebo "převážně neškodné" a "nepropadejte panice"? :-)

Připojit reakci

Husi (117) - xxx.xxx.54.116 (?)
10.4.2013 19:09

Ako už napísal host...6.16...napadá mŕtve alebo odumierajúce drevo, nie je príčinou odumretia. Ako škodca bezvýznamná.

Připojit reakci

11.4.2013 12:26

Když se u této houbičky uvádí, že kromě odumřelého dřeva napadá i oslabené částí větví (např. mrazem, vnějším poraněním, atd.), nemyslím si, že by byla zas tak úplně neškodná. Ona oslabenou větev, která by možná ještě měla šanci zabojovat, prostě dfn. dorazí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?)
11.4.2013 17:36

V případě meruněk bych se bál uplně jiných patogenů (Monilia, Pseudomonas ap.) Toto vážně není problém.

V

Připojit reakci

11.4.2013 19:04

Asi tak. My jsme s tátou vždycky takové větve spálili. Ale já jsem nezaznamenal nikdy napadení živého dřeva.

Připojit reakci

15.4.2013 7:41

Tak jak to u vás vypadá s nakvétáním? Hlavně mě zajímá jak je na tom jinde Kiotto?

Připojit reakci

KUKY (3715) - xxx.xxx.155.121 (?)
15.4.2013 9:04

Kiotto nemám, ale ta moje neznámá pokvete tak za 7 - 10 dnů.

Připojit reakci

m3f (5560) - xxx.xxx.133.163 (?)
15.4.2013 9:48
Meruňky už nemám ale zato jsem dnes ráno opět škrábal námrazu na autě. Ale čemu se vlastně divím, vždyť květy se do týdne otevřou, tak abychom neměli náhodou moc bohatou úrodu.
Připojit reakci

Bajas (160) - xxx.xxx.149.16 (?)
15.4.2013 10:09

U nás boli ráno o 5.30 +3°C, a to som od Vás asi 25 km, no v sobotu, ako mi hovoril sused, boli u nás krúpy a vraj toľko, že zem bola hneď biela. Mňa tie krúpy zachytili na ceste okolo Nového Mesta n/Váhom. Bajas.

Připojit reakci

m3f (5560) - xxx.xxx.133.163 (?)
15.4.2013 10:38

Teploměr v autě ukazoval před sedmou +1, u baráku skoro +7, ve skleníku něco kolem +5°, na severní straně skoro 9°!!! Auto stojí na "náměstíčku" mezi rodinnými domy, lehce jsem zasakroval a prostě jsem musel vzít škrabku a seškrabat to. Nebyla to žádná pohroma, ale když vezmu že včera přes den bylo jak v létě, tak musím jen konstatovat že to není aprílové počasí, to si jen počasí z nás dělá perdel.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.24.148 (?)
15.4.2013 17:09

Tak konečně - Lejuna ukázala u Prahy bílé spodní prádélko a slibuje, že tento týden snad už rozkvete.

Na Velkopavlovické dva bílé flíčky - při bližším ohledání stopy po návštěvě ptáčka. Tak snad příště. J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.17.16 (?)
15.4.2013 19:30

Ano, i v Lanžhotě mám již na Pavlovické první kvítky, jsem zvědavý, jak se budou vyvíjet noční teploty, nerad bych prožil zklamání, jako minulý rok na velikonoce - 7 stupnů a vše bylo ztracené. Dušan Lanžhot

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.21.88 (?)
16.4.2013 19:41

Také rozkvetla Kalina vonná -  ta vůně je omamná! J.

Připojit reakci

17.4.2013 8:27

Rozkvétání meruněk je v letošním roce opravdu rekordně zpožděné. Jak psali na internetu, tak naposled byl takto studený začátek jara před 100 lety. Všechny stromy i stromky meruněk jsou obsypané květními pupeny, takže bude zřejmě nutná probírka, jinak opět dojde u některých odrůd k alternaci. To chci vidět, jak se k tomu donutím. Už teď je mi nepříjemná vidina blížících se postřiků proti všemu možnému. Květopas, monilie, pilatka, sviluška, obaleči, mšice, strupovitosti. Vždycky si v tomto ohledu vzpomenu na Miloše, který si může dovolit všechny tyto chemické útoky proti škodlivým činitelům zredukovat na minimum.

Připojit reakci

stefanos689 (160) - xxx.xxx.75.62 (?)
17.4.2013 21:06

Na jizni Morave uz kvetou rane odrudy merunek a mandlone. Nejpozdnejsi rozkvet Velkopavlovicke zde byl 20. dubna, takze letos to je zhruba vyrovnani tohoto rekordu. V prumeru tady rozkvetaji merunky prvni tyden v dubnu. Letosni rok se vyviji zatim velmi dobre a pokud v patek naprsi slibovanych 30 mm a pak se zase otepli na 20 + tak je to idealni pocasi a nic lepsiho si nemuzeme prat.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.11.37 (?)
19.4.2013 16:05

Tak u Prahy už to vypuklo - pozdě ale přece. Možná to opozdily ty zakryté kmeny proti slunci.

Ale rozkvetly všechny najednou, mršky - Lejuna, Karola, Maďarská, VP, Bergeron - jsem v pokušení začít jednotit tu přemíru květů. J.

Připojit reakci

Reniii (620) - xxx.xxx.146.37 (?)
19.4.2013 18:30

V Poděbradech už od včera kvete naše stará meruňka smiley, odrůdu nevíme.

Obrázky:

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.11.37 (?)
19.4.2013 20:12

Hezká meruňka i beruška. J.

Připojit reakci

19.4.2013 21:11

kvete už někde Kioto?

Připojit reakci

20.4.2013 12:18

Malinké Kioto ještě své květy nerozevřelo, stejně i Pincot. U něj ovšem nevyrašila většina výhonů, což se mně druhým rokem ještě u žádné meruňky nestalo. Přitom byla mírná zima. Spring Blush kvete, ale je to stromek stále mrňavý. Je nejspíš dobře "nakrmený", takže je samý květ. Jinak kvetou už všechny meruňky.

Připojit reakci

P.Z. (714) - xxx.xxx.148.21 (?)
20.4.2013 16:30

Mojej Veharde sa zatial len trosicku naliali kvetne puciky. Kvitnut bude najskôr za 2 tyzdne (podla pocasia), spolu s ceresnami ako kazdy rok.  

Připojit reakci

21.4.2013 7:25

sousedova noname kvetla už 17.18.4., moje Kioto je na kvetení pozdnější, asi dnes vykvete.. a navíc květy jsou ve velmi různých velikostech, takže postupné nakvétání je tutovkou

Připojit reakci

22.4.2013 8:56

Odrůda meruňky Goldrich rozkvétá na broskvoňovém semenáči o něco dříve, než na semenáči meruňkovém, či myrobalánu. Dřívější zrání plodů na tomto broskvoňovém semenáči nemám prozatím vysledováno. Odrůda meruňky Orangered však nekvete na broskvoňovém semenáči zvaném Rubira ani třetím rokem. Myslím, že to byl pan Fiala, který plody Orangeredu minulý rok velmi chválil. Takže je to škoda. Mám tady už nějaké dvouleté kvetoucí meruňky, ale otázka je, jestli na nich plody nechat a podseknout je tím v růstu nebo ne. Záleží na velikosti stromku a množství ponechaných plodů.

Obrázky:
Goldrich (21.4. 2013)
Goldrich (21.4. 2013)
Radka (21.4. 2013)
Radka (21.4. 2013)
Sundrop (21.4. 2013)
Sundrop (21.4. 2013)
Kioto (21.4. 2013)
Kioto (21.4. 2013)
Velkopavlovická (21.4. 2013)
Velkopavlovická (21.4. 2013)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.163.80 (?)
22.4.2013 10:04

Zdravím,

mám tako Orangered na Rubiře a loni měla teprve první plody- 3 rokem, vstupují do plodnosti později, loni uzrály jen 2 plody, letos to vypadá na větší úrodu, je pěkně nakvetlá tak uvidím.

Připojit reakci

22.4.2013 15:01

Meruňka LEMEDA vykvetla kapku více, než by bylo zdrávo. Méně aromatické, avšak "medově" sladké plody mohou být spestřením sortimentu. Neškodilo by o něco ranější zrání (těsně před VP). S tím už nic nenaděláme. Jedny z nejkrásnějších květů ukázala marhulka Veharda.

Díky za reakci na Orangered hostu 163.80

Obrázky:
Lemeda (22.4. 2013)
Lemeda (22.4. 2013)
Lemeda (22.4. 2013)
Lemeda (22.4. 2013)
Lemeda (22.4. 2013)
Lemeda (22.4. 2013)
Spring Blush (22.4. 2013)
Spring Blush (22.4. 2013)
Hargrand (22.4. 2013)
Hargrand (22.4. 2013)
Veharda (22.4. 2013)
Veharda (22.4. 2013)
Pincot (22.4. 2013)
Pincot (22.4. 2013)
Připojit reakci

22.4.2013 16:45

Petre, to vazne je v tych kvetoch marhul aj nejaky rozdiel? Ja som si vzdy myslel ze vsetky maju kvety rovnake. P.Z.

Připojit reakci

22.4.2013 16:51

Výborně, pane P.Z. Právě teď bychom si mohli porovnat květy Vehardy. Vaše fotka zaplozené Vehardy byla minulý rok ukázková. Tato moje Veharda má poměrně velké květy z pěkně tvarovanými okvětními plátky bez mezer. Otázka je jestli to Veharda vůbec je (možná záměna). 

Připojit reakci

22.4.2013 17:02

Fotky rozviknutej Vehardy som tu pridaval minuly rok, tento rok zakvitne mozno tak za 10 dni, aj ked tazko odhadnut lebo zacina sa tu riadne oteplovat. P.Z.

Připojit reakci

22.4.2013 17:04

Neviem ci som pridal aj detail kvetu, ak nie, tak tento rok vyhotim. P.Z.

Připojit reakci

23.4.2013 21:27

Pan Petr z Pardubic můžete si porovnat květy Vehardy. Vyfotil jsem také Bergeron a odkvétající Ceglédi Oriás.

Obrázky:
Veharda
Veharda
Připojit reakci

23.4.2013 21:27

.

Obrázky:
Veharda
Veharda
Připojit reakci

23.4.2013 21:30
.
Obrázky:
Bergeron
Bergeron
Připojit reakci

23.4.2013 21:31

.

Obrázky:
Ceglédi Oriás
Ceglédi Oriás
Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.17.166 (?)
24.4.2013 14:05

U Prahy právě rozkvétají všechny ostatní peckoviny - broskvoně, třešně, slivoně, višně. Jádroviny se nadějně rozvíjejí. J.

Připojit reakci

25.4.2013 7:58

Vehardu bychom, pane P.Z., mohli mít opravdu totožnou. Upozornil jste zde na zajímavou meruňkovou odrůdu s názvem Ceglédi óriás, s velkými velmi dobrými plody zrající 3-6 dnů před VP. Jistě vložíte později nějaké fotky jejích plodů a budete nás informovat o chuti. Pokud znáte chuť VP, tak by jste mohl obě odrůdy z tohoto hlediska porovnat. Mám v paměti stále to norské přísloví, které jste zde uváděl a jistě si na něj v dalších zimních obdobích rád vzpomenu. Jak vidíte, tak zima přešla rovnou do léta a stromy se předhánějí, který z nich dříve vykvete.

Připojit reakci

25.4.2013 15:01

Pane Petre, ale ja ziadnu Ceglédi óriás nemam, a nejako si neviem vybavit ze som ju bol spominal (bol som to naozaj ja?).

Inak chut VP neviem ci poznam, mozno som ju jedol, len som nevedel zo to je ona. Na kvetnych pucikoch mojich Vehard sa objavili biele satôcky, no kvitnutie je zatial daleko. P.Z.

Připojit reakci

25.4.2013 16:18

Ano, tak to byl host 41.143. Tímto ho zdravím a doufám, že o této odrůdě později poreferuje.

Připojit reakci

25.4.2013 20:14

sousedova meruňka dnes odkvetla, stihla to skvěle-zítra má být déšť, takže zatím je to nadějné

Připojit reakci

Marie 60 (25) - xxx.xxx.141.8 (?)
25.4.2013 21:27

Vaše meruňky již odkvétají a ty moje, mám 2stromy Velkopavlovické, teprve rozkvétají.Dnes první den, co se květy rozevřely.Předloni na podzim ta jedna dost utrpěla řezem, stavěli jsme altán a jedna silná větev nám překážela, byla odřezána u kmene i víc větví bylo dost seřezáno.Vloni na jaro jí dlouho trvalo, než se zazelenala, květů bylo málo a plody žádné, mráz po 20květnu, zničil všechno.Letos nám dělá radost, je obsýpaná květy i na kmeni má klasy jak kukuřice, je to nádhera! Sednu do altánu a poslouchám nepřetržité bzučení včel a čmeláků.Co může být krásnějšího než jaro, myslím,že se mu nic nevyrovná i když každé roční období má své kouzlo.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.128.210 (?)
25.4.2013 22:45

Dobry deň. Ja by som poprosil o radu. Objednal som si marhulu Veselku.Poslali mi však len jeden prut bez zapestovania čiže žiadnu korunku. prut bol dlhy asi150cm. Skratil som ho na asi 0,90cm.Začina vyhaňať listy po celej dlžke od zeme. Rad by som vedel, kolko listov mam nechťod vrchu aby mi vznikli konare 5.6?poprosim o radu. A zbytok od zeme odstraniť? Ďakujem, Jaro. 

Připojit reakci

26.4.2013 10:42

Ano, je to nádherné období, paní Marie. Já ocením i kouzlo nedalekého listnatého lesa, kde se právě teď tento les už zazelenal, ale přesto stále ještě dopadá hodně slunečního svitu i do spodních partií, takže je v lese světlo i zeleň najednou. Později vegetace zhoustne a spodní části lesa ztmavnou. Toto období zeleně a "lesního světla" najednou potrvá v listnatém porostu jen krátce.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.16 (?)
28.4.2013 19:03

Rozkvitajúca Veharda pod Vysokými Tatrami, 730 m. n. m., dnes 28.4.

Obrázky:
Veharda pod Gerlachom
Veharda pod Gerlachom
Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.16 (?)
28.4.2013 19:06

prvý obrázok niekde ušiel

Obrázky:

Připojit reakci

Reniii (620) - xxx.xxx.146.37 (?)
28.4.2013 22:29

host - xxx.xxx.123.16... krásný výhled yes

Já být u vás na zahradě, bych jen seděla a kochala bych se panorámaty smiley a nic bych nedělala. Ještě že já můžu koukat maximálně na fabriku... takže na zahradě i něco udělám laugh.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.21 (?)
13.4.2014 13:18

Mě zahradník poradil odstranit napadené dřevo, pokryté tou oranžovou houbou, ale řekl, že ty oranžové tečky jsou jen důsledek, řekl,že houba může být v kořenovém balu nebo u roubu, pokud je moc nízko u země.Mám meruňku poze čtyřletou, tak poradil vykopat, zkontrolovat kvalitu kořenů, všechno pořádně postříkat Championem-kořeny, kmen,větve, bal a přesadit na jiné místo.A znovu postříkat a po dalším týdnu ještě do třetice. Adéla

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.18 (?)
15.4.2015 12:09

Tak v Hrušovanech u Brna je to o 20 dnů zpožděné vůči lonsku, takže tak o týden vůči normálu. První už s mandloněmi začala Tsunami cca 25.3., byl jsem se podívat v mandlonových sadech v Hustopečích a kvetla tak jedna třetina, kvůli ochlazení se vše na dva týdny zcela zastavilo a další nakvétání nastalo kolem velikonoc, následovaly Aurora, Spring Bush, Sylvercot, Ananasovka, Citronka, Harogem, Tomcot vše již odkvetlé, díky lonskému suchému jaru mám málo dřeva na Gvardejskij, tak doufám, že pokvete příští rok. 10.4. naplno nakvétají Velkopavlovické, takže vše ostatní to vezme s sebou. Na foto je v popředí Citronka (růžové květy), v pozadí Tomcot oba naroubované vloni na semenáčku Velkopavlovické. Hodně zdaru všem přeje Ivoš z Hrušovan.

Obrázky:
Citronka na VP
Citronka na VP
Připojit reakci

PP. (5416) - xxx.xxx.9.2 (?)
28.4.2013 19:40

Bergeron v Sezimově ústí.

Obrázky:
Bergeron
Bergeron
Připojit reakci

22.2.2014 13:38

Tak jsem ted koukal na Kiotto a na to, ze to neni nejranejsi odruda tak je to hruza, ze uz ted jsou videt poupata indecision

Připojit reakci

Walter (1245) - xxx.xxx.168.18 (?)
22.2.2014 13:52

No, myslím si, že letos se můžeme s meruňkami v okrajových oblastech rozloučit.

Připojit reakci

P.Z. (714) - xxx.xxx.192.41 (?)
22.2.2014 14:09

Uvidime no, este to nie je iste ako sa to vyvinie, minuly tyzden niekto vo vlakne kvitnutie marhul napisal ze sa nic nedeje. 

Ja to posudit dobre neviem ci sa deje alebo nedeje, no jar prichadza to je fakt.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.4.188 (?)
22.2.2014 14:19

U Prahy už máme pěkně narašené pupeny, ukazují se červené spodničky. Zbývá jen doufat. J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.193 (?)
22.2.2014 17:22

Už se Vám, jako pupeny na meruňkách hodně zvětšily nebo se jen otevírají šupiny na pupenech?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.42 (?)
22.2.2014 20:44

Lidi prosím Vás neblbněte. Přece z toho, jak se vyvíjí letošní jaro, nechcete hádat, jaká bude úroda meruněk. To přece záleží jen na tom, jak bude položená cyklona a anticyklona-jestli v květu přijde mráz pod -5 celsia, a při malých plůdcích(což je mnohem horší), teplota pod -3° více než 5 hodin. Teprve potom nastává katastrofický scénář.

Wendy

Připojit reakci

P.Z. (714) - xxx.xxx.192.41 (?)
22.2.2014 21:11

Nedavno som niekde cital ze pri malych plodikoch uz je kriticka kazda teplota pod +1°C.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.198.216 (?)
22.2.2014 23:32

Dnes som pri strihaní egrešov, a viniča pozeral na moju Leskoru. Kvetné puky sa nalievajú, ale nie je to počiatok kvitnutia. Cez zimu pôda nepremrzla, vodný turgor v pletivách je silný, navyše občas sprchne. Predpovedať termín kvitnutia sa nedá, ale na budúci týždeň hlásia postupné mierne oteplovanie. Marhule kvitnúce v marci sme tu už mali. Kritické obdobie je zhruba 2 týždne po odkvetu. Po opadu korunných plátkov stačí nočný mrazík mínus 0,5 a väčšina úrody je zničená. Do určitej miery sa môžeme brániť- postrekmi, zálievkou, rosením, zadymovaním... Potom už ostáva iba dúfať, aby marcový mráz nebol taký silný. Verme, že sa tak v tomto roku nestane.

Připojit reakci

23.2.2014 0:28

Pokud květy, či pozdější plůdky zmrznou tak to bude velká škoda. Mám všechny meruňky silně obsypané květními pupeny. Možná, že to je i díky minuloročnímu příznivému létu s dostatečným množstvím srážek, alespoň tady. Pravděpodobnost, že nakonec zmrznou je velká, protože se údajně zima, jež by kvetení oddálila, už nevrátí. A že by koncem března, v době rozkvětu a po něm, nebyly už žádné ranní mrazíky, to by byl malý zázrak. V roce 2012 mně meruňky pomrzly 10.4. Ve vyšších polohách na tom byly lépe, tam jim ještě meruňky nekvetly, takže mohli býti v klidu až do mrazivého úderu 18.5., který se zase pro změnu nekonal tady, ovšem meruňky byly už od 10.4. "zamražené". Nebyly meruňky, ale jiného ovoce bylo dost, zase pro změnu od většiny jiných oblastí, kde všechno budoucí ovoce spálil mráz 18.5.

Připojit reakci

23.2.2014 8:17

Někdy kolem poloviny března v roce 2001 jsem pobýval v Praze a meruňky začínaly kvést.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.16.102 (?)
23.2.2014 14:43

Některé pupeny se zvětšily, šupiny se rozevírají a někde už jsou vidět červené obaly. J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.200.142 (?)
26.2.2014 17:26

U nás na jihovýchodní části Hané to samé, nakukují červené obaly - teda u meruňky,  jejíž kmen jsem nezakryl deskami ani jsem ji nenatřel vápnem (pravděpodobně Velkopavlovická). Bergeron, u kterého jsem kmen zakryl deskami a kmen natřel vápnem zatím jen trošku otevírá šupiny, ale nic víc, takže u něj bude kvetení o něco zpožděné. Sejně jsem zvědavý na průběh počasí v době kvetení a těsně po něm, když teda meteorologové říkali, že zima už nepřijde :-D

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.12.120 (?)
27.2.2014 15:04

Já jsem kmeny zakryl deskami. Na dlouhodobé předpovědi spoléhám tak na 60% - taky jsem zvědav! J.

Připojit reakci

kema83 (173) - xxx.xxx.200.142 (?)
3.3.2014 17:47

Meruňka - pupeny - Bergeron, foceno 3.3.2014

Obrázky:
Bergeron
Bergeron
Připojit reakci

9.3.2014 17:28

Dnes v rádiu říkali, že do týdne meruňky na jižní Moravě rozkvetou. Mně u neznámé začínají pukat poupata. Goldrich je o pár dnů opožděn. Tak uvidíme. Champion mám. Párkrát jsem ho už použil a snad funguje. I když mráz nebyl nakonec nikdy moc silný.

Připojit reakci

9.3.2014 18:30

KUKY a z jaké so oblasti? Mě už taky začínají pukat poupata.

Připojit reakci

9.3.2014 18:40

Co naděláme. Teď zbývá jen doufat, že teplé jižní proudění vydrží co nejdéle.

Připojit reakci

9.3.2014 18:42

Hradec Králové, cca 220 m. Mám to ve jménu, když ho rozkliknete.

Připojit reakci

9.3.2014 19:04

Aha, no já mám polohu 240 m.n.m, oblast Holešovsko, takže to jsme na tom plus mínus stejně. Uvidíme jak to dopadne :-)

Připojit reakci

9.3.2014 19:06

A ještě jesm se chtěl zeptat, ikdyž to tady možná moc nepatří, ale zajímalo by mě, jak a kdy a kolikrát ročně aplikujete Borax? Děkuji

Připojit reakci

9.3.2014 19:25

zrovna vcera jsem rikal, ze do deseti dnu merunka vykvete a to nemam ani Leskoru ani Velkopavlovickou-které pochopitelně kvetou dříve, ani nejsem z Moravy

Připojit reakci

9.3.2014 20:32

Borax kvůli bóru? Tak jednou za 5 let posypem na jaře ke všem plodinám. V dávce uvedené na balení. Ale asi stačí i jen plné hnojivo s mikroprvky (Cererit, Hydrokomplex.....).

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.150.229 (?)
9.3.2014 23:32

O použití boraxu v protimrazovej ochrane v čase kvitnutia aj počas májových Zmrzliakov som tu v sekcii Meruňky písal pred viac ako 2 rokmi. Priložil som snímky marhule zachránenej pred marcovým mrazom. Nalistujte si v starších vláknach podrobnosti a spôsobe aplikácie bóru, koncentráciách boraxu či kyseliny boritej... Sortiment prípravkov zvyšujúcich odolnosť ovocnín aj zeleniny pri náhlych poklesoch teplôt sa stále rozširuje.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
13.3.2014 13:53

Dobrý den, pane Palo, Borax jsem koupila, Vaše články v předchozích vláknech jsem nastudovala včetně termínů a koncentrací. Nicméně co letos? Moje meruňky Kioto, Pinckot i Lejuna jsou letos obalené květními pupeny a vypadá to, že rozkvetou zanedlouho - postřik vydrží 20 dnů, což by odpovídalo ošetřit koncem dubna či začátkem května, aby to chytilo i ldové muže, ale vypadá to, že letos budou kvést opravdu podstatně dříve než kdykoli jindy - u nás bohužel noční teploty jsou stále od nuly do minus 3 st.C. Ošetřit Boraxem tedy již nyní, pokud se rozhodnou kvést a budou teploty pod nulou? A pak tedy již neopakovat, abych je nepředávkovala? Nebo nyní spíše ošetřit mědí a s boraxem počkat až na uvedený termín?Prosím o radu kohokoli, kdo má s Boraxem zkušenost. Děkuji J.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.149.130 (?)
13.3.2014 23:25

Zdravím Vás paní J.!

Pokiaľ, ako píšete, vo Vašej polohe pretrvávajú ranné prímrazky a skoré marhule Vám začínajú rozkvitať, neváhajte s ošetrením zálivkou boraxu pod korunu. S použitím meďnatých prostriedkov do kvetu nemám skúsenosti. Tam by boli vhodnejšie skôr fungicídy proti monilióze, v prípade že máte s touto chorobou na vaších kultivaroch marhúľ problémy. Ja som pred 2 rokmi strieknul borax aj do koruny. V máji má toto ošetrenie vyšší efekt, lebo rastliny sú olistené a pri aplikácii najneskôr 1-2 dni pred príchodom Zmrzlých sa bór dostane cez kutikulu listov do pletív. Teraz v marci bude mať väčší efekt zálievka do pôdy. U nás bol posledný prímrazok v útorok. Napriek tomu, že skorá Leskora už začína rozkvitať, risknem to v tomto roku bez bóru. Podľa predpovedi ani víkendové ani útorkové ochladenie neprinesie v Senici mínusové teploty. Dnes som pozeral vo vinohrade, že mandlone kvitnú na plné pecky. Včeličky mali plno práce...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
14.3.2014 8:17

Moc děkuji za rady, dnes ráno bylo zase -2 st.,  zatím ještě růžové lístečky květů nekoukají, ale je to na spadnutí, tak zkusím zálivku a uvidím, co přinesou další dny. Ještě jednou děkuji a přeji krásný den. Kioto a Pinkcot by měly letos plodit poprvé, tak bych za ně i dýchala, kdyby to šlo, jen aby se to podařilo - no uvidíme:-) J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.42 (?)
14.3.2014 19:04

Vážení, dnes jsem ze sebe dělal dřevorubce-řezal jsem jednu zanedbanou zahradu na západním okraji Brna-obec Veselka. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se rozhlédnul po okolních zahradách a objevil jsem PLNĚ rozkvetlou meruňku a to doslova. Po navázání hovoru s majitelem jsem zjistil, že je to odrůda Spring Bluesh. Protože ji mám též, tak po skončení mé dnešní dřevorubecké činnosti jsem zajel do svého sadu zjistit jak na tom tato odrůda je v mé výsadbě. Protože nemám tak výhodné podmínky, chybí tak 2 dny k plnému zakvetení. Doufejme, že nezmrzne a budou aspoň trochu příznivé podmínky pro opylení.

Wendy

Připojit reakci

15.3.2014 20:15

Tady u mě kvete každoročně jako první Goldrich. I v současné době má nejvíce květních pupenů s již "prosvítající" bílou špičkou okvětních plátků. Meruňka s názvem Spring blush má jen sem tam nějaký. Plně rozvinutý květ není ještě nikde vidět. Asi je dobře, že se se díky ochlazení kvetení oddálí, ovšem vyhlídky na zdárný průběh odkvětu a období po něm jsou značně nejisté. Jsem tedy rád, že mně v současném studeném a chladném počasí meruňky ještě nekvetou. Na druhou stranu by zase horší opylení mohlo přinést vítanou probírku hustě obalených stromů květními pupeny. Pokud vše později zmrzne, tak jsou všechny nynější spekulace stejně k ničemu.

Připojit reakci

15.3.2014 22:18

Kvete nekomu Kiotto?

Připojit reakci

Mimmo (1908) - xxx.xxx.66.105 (?)
16.3.2014 4:38

V pondělí taky očekávám rozkvetlý jako první Goldrich. Možná proto, že brzy rozkvétá, se zdá, že málo odolává mrazu. Já si ale myslím, že je mírně odolný. Teď mi kvete zatím jen mandloň.

Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.26.17 (?)
9.3.2014 19:53

Pupeny růžové, ale ta rána s mínus 3-4 °C nejsou tady dobrá - některé pupeny se už "vysypávají".

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.17.174 (?)
13.3.2014 14:24

V sobotu (15.3.) mají skončit ranní mrazíky, ochladí se přes den, to by mohlo pomoci, aby rozkvétání se posunulo na duben. Zakrytí kmenů se zatím osvědčilo, růžové pupeny bílé spodní prádlo zatím neukazují. J.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.192.71 (?)
16.3.2014 9:42

Či je skoré kvitnutie marhuľového kultivaru výhodou, alebo nie, ťažko povedať. Záleží na vývoji marcových teplôt v danom ročníku. V každom prípade však je výhodnou vlastnosťou odrody, ak jej kvety rozkvitajú postupne a celé kvitnutie- od prvého rozvinutého púčika až po posledný kvietok na vrchole koruny- sa tak roztiahne rádovo na týždne. Takou sortou je napr. veselská Vesna (VS 09/12). Z praxe vieme, že odolnosť k zmrznutiu je najvyššia u ružového puku, najnižšia po opadu korunných plátkov. Ak teda dôjde uprostred kvitnutia zákerný mrazík, podľa jeho sily a dĺžky trvania, u týchto kultivarov spravidla nezničí celú úrodu, ale iba časť.

P.S. Keď tak pozerám z okna na rozkvitajúcu Leskoru, ani ona mi nepripadá ako krátko kvitnúci kultivar. Navyše má geneticky zakódovanú solídnu odolnosť proti nepriazni počasia. Je zaujímavé, že aj obdobie zberu plodov sa mi vlani natiahlo na niekoľko týždňov- od konca VI. mesiaca až do 3. dekády júla.

Připojit reakci

16.3.2014 12:04

Ano, je to tak, ochladilo a zatáhlo se a ranní mrazíky jsou pryč :-)

Připojit reakci

16.3.2014 14:45

Na příjezdu do Brna ve směru od Vídně to v zahradách v Modřicích již některé meruňky rozbalily naplno. U nás je zatím nejvíc napučené VéPéčko, za pěkného počasí bych řekl, že do plného rozbalení květů chybí tak den, možná dva. uvidíme. Pro sichr začnu dávat bokem opět na pálení.  smiley   j.c.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.208.124 (?)
16.3.2014 18:32
A vy jste z Brna?u nas jsou merunky napucene, ale zatim nekvetou :-)
Připojit reakci

16.3.2014 18:39

V HK se začínají objevovat bílé "špičky".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.161 (?)
16.3.2014 21:02

zidlochovicko- Goldrich napucena, objevují se bilé kvítky, sporadicky...

Připojit reakci

17.3.2014 13:04

Od "bílých špiček" ještě zavinutých květů zbývá do rozkvětu již jen krátká doba. Proto se také už Goldrich začíná pomalu "rozbalovat". V okolí rozkvétá i zlatý déšť. Mám dojem, že ten vždy rozkvétal ještě před meruňkami. Nebo se pletu? Letos to bude zřejmě s časným kvetením meruněk stejné jako například v roce 2001, jak tento rok identifikoval Kuky. Minulý rok to vypadalo na rekord v pozdním rozkvétání a teď to bude zase možná rekord v rozkvétání časném. To jsou prostě rozmary počasí ve střední Evropě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.71.128 (?)
17.3.2014 15:35

Pincot už jede, tak jsem ho dnes postříkal Horizontem, nezmrzne?

Obrázky:

Připojit reakci

r0m (88) - xxx.xxx.71.128 (?)
17.3.2014 15:35

a ještě jedna,lokalita Otrokovice - Zlínsko

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.119 (?)
17.3.2014 16:20
V techto dnech mrznout nema, takze by zmrznout nemela, spis,aby neprselo aspon 2 hod. po aplikaci.a opravdu uz vam tak Pinkcot kvete?pekne
Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.240 (?)
17.3.2014 17:16

Je Pincot samosprašný?

Připojit reakci

17.3.2014 17:26

jo to nevím, dobrá připomínka, zítra vemu štetec a budu dělat včelku Maju pro jistotu :p)

ted jsem někde našel toto :

Meruňka vhodná i do vyšších poloh, velmi vysoké výnosy

velikost : velmi velké plody až 80 g, červené zbarvení na 50% plodu
dužnina: světle oranžová, dobře odlučitelná od pecky
sklizeň: 10 dnů před Velkopavlovickou
odolnost proti mrazu: odolnost proti mrazu velká
plody velmi dobře snáší dopravu
částečně samosprašná
velmi vysoká plodnost

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.115.144 (?)
17.3.2014 21:08

"Pincot už jede, tak jsem ho dnes postříkal Horizontem, nezmrzne?" Ja si myslím, že Horizon nemá protimrazové účinky. Pokiaľ je striedavo oblačné počasie, občas zaprší a teploty dokonca mierne stúpajú, je to v pohode, mrazov sa nebojím. Horšie by bolo, ak by predpovedali vyjasnenie. V priebehu dňa sa občas ukáže slniečko, takže aspoň čmeláci si "vyhrnú rukávy" a pustia sa do zberu nektáru a opeľovania rozkvitnutých korún. Pre istotu úrody je vždy dobré, keď sa v blízkom okolí nachádza iný kultivar marhule, aj keď kvitne neskôr. Časy kvitnutia sa zvyčajne aspoň na krátku dobu prekryjú. Vlhkosť vzduchu podporuje klíčivosť pelu a teploty nad 10 stupňov umožňujú aktivitu hmyzu...smiley

Připojit reakci

Mimmo (1908) - xxx.xxx.65.132 (?)
17.3.2014 21:24

Už to kvete. I ten hmyz se najde. To je tak krásné, že ikdyby z toho nebyly plody, stálo by to za ten pohled.

Obrázky:

GOLRICH 17.3.2014
GOLRICH 17.3.2014
Připojit reakci

18.3.2014 11:15

Je zajímavé sledovat počátek kvetení u Radky a Leskory. Zatímco Radka už má "bílé špičky", tak Leskora má květy stále ještě zcela uzavřeny. Goldrich na myrobalánu je také mírně opožděn oproti Goldrichu na broskvoňovém semenáči typu B-VA. Přitom Goldrich na myrobalánu má celodenní sluneční expozici. Tady platí, že podnož ovlivňuje (mírně) dobu kvetení více než stanoviště. Včera v podvečer jsem vyfotil špatně vyvinuté květy meruněk. Někde jich je více, někde nejsou vůbec. Také jste se s tímto jevem už setkali? A co myslíte, že na to má největší vliv?

Obrázky:

Připojit reakci

18.3.2014 11:48

Přesně takhle nevyvinuté květy mám sem tam také na neznámé meruňce. Všiml jsem si toho poprvé letos.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
18.3.2014 12:14

Mám to i já na Pinkcot a Kioto - kvetou letos poprvé- taky jsem si říkala čím to může být- ty nedobře vyvinuté květy- nemůže se jednat o důsledek poškození mrazem v minulém týdnu? V noci bývalo -2 až -3.Teprve mi začínají kvést, ale některé květy vypadají jako na předchozím obrázku. Proti moniliose se chystám stříkat dnes. B.

Připojit reakci

galloway pippin (1403) - xxx.xxx.179.38 (?)
18.3.2014 12:35

Postupné nakvétání je na jaře výhodné.Ponejprv nakvétají květy na hlavních větvích, které jsou lépe vyvinuté,a mají více mízy, potom dochází k postupnému nakvétání na bočních větvích, kolcích,kde míza proudí později.

Připojit reakci

18.3.2014 13:55

To jistě, pane rostislavíku, otázka je, jestli ty špatně vyvinuté květy s chybějícími okvětními plátky budou později "plně funkční". Zjistil jsem, že tyto postižené květy jsou na všech stromech, nejenom někde. Ovšem těch "normálních" zbývá i tak dost.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
19.3.2014 10:04

Tak u mne je to u Pinkcotu a Kiota opravdu asi součást postupného nakvétání. Protože včera v odstupu asi 2-3 dní se ty květy, co vypadaly nefunkčně a nedobře vyvinuté jako zázrakem spravily a vypadají už stejně. Takže žádný mráz...:-) B.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.162.96 (?)
19.3.2014 15:24

Dnes sa nám počasie rapídne zhoršilo. Studený vietor a preháňky bránia včelám a čmeliakom, aby pokračovali v práci. Napriek tomu Leskora pokračuje v otváraní kvetných pukov. Deformácie kvetov popisované v tomto vlákne som zatiaľ nezbadal. Jedinou prištepenou inou sortou v korune Leskory, ktorá sa mi ujala, je vrúbeľ odrody Radka. Vlani z vrúbľa vyrástla halúzka bez kvetov, tento rok sa ukázali- bohužiaľ  až na jej konci- prvé 3 kvetné puky. Na rozdiel od Leskory, ktorá solídne obrastá plodonošmi a kvitne aj na starom dreve, Radka, zdá sa, bude rodiť na dlhom dreve. Tož to som teda veľmi zvedavý- ak sa tie 3 kvietky opelia a nezmrznú- čo je to za "pardubický zázrak"?laugh

Keď už tu bola spomínaná moníliová spála, zažil som ju u Leskory iba raz- niekedy pred 5-6 rokmi. Bolo vtedy postihnutých asi 10% kvetov a odumretá kôra na konároch 2.rádu. Napriek tomu, že som fungicídnej kuratíve nevenoval žiadnu pozornosť, Leskora sa sama z choroby "vylízala" a doteraz nie sú s moniliózou aj bez chemickej prevencie najmenšie problémy. Máme za sebou teplú a suchú zimu, začiatok jari nie je u nás studený a mokrý. Podmienky pre rozvoj moniliózy sú teda oveľa menej priaznivé ako v minulých ročníkoch. Po skúsenostiach s 12- ročnou Leskorou a s prihliadnutím na vývoj počasia v našej lokalite nevidím teda jediný rozumný dôvod, prečo by som mal do koruny prskať Sporgon, Baycor, Horizon a podobné organické fungicídy. Že Záhoří není Pardubicko, na to už dúfam prišiel aj p.Petr.smileyDúfam.

Obrázky:
Leskora po 24 hodinách.
Leskora po 24 hodinách.
Halúzka prištepenej Radky konečne zakvitla. Kvetné puky na konci halúzky sa nezmestili do objektívu.
Halúzka prištepenej Radky konečne zakvitla. Kvetné puky na konci halúzky sa nezmestili do objektívu.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.68 (?)
19.3.2014 15:56

Máte tu Leskoru příliš hustou, musí být v koruně doslova tma. Stanislaw

Připojit reakci

20.3.2014 10:46

Určitě Tě, Paľo, nenutím "prskať" fungicídy do Tvojej Leskory. Tady u nás bylo pět dní větrno a deštivo, takže optimální počasí pro aplikaci nastalo až v těchto dnech, kdy je zase pro změnu netradiční březnové "palermo". Co se týče Radky, tak jsem si nevšiml, že by měla nasazeny květní pupeny nějak jinak, oproti ostatním odrůdám. O chuti jsem už psal mnohokrát. Kdybych měl zavázané oči a měl bych střídavě jíst Leskoru a Radku, tak bych je od sebe bezpečně rozeznal. O vynikající chuti Radky psal i David. Minulý rok mě nějaké květní pupeny vypadaly následkem březnových mrazů (-11°C), takže plodů bylo méně, ovšem za to měly opravdu lahodnou meruňkovou chuť a byly i dosti velké. Při přeplození bude chuť jistě o něco horší.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.115.228 (?)
18.3.2014 21:26

Úrodná Leskora ani v tomto roku nesklamala a vejárovitá koruna o priemere niekoľkých metrov je opäť zasypaná násadou kvetov. Výrazné oteplovanie napomáha nielen otváraniu kvetov, ale poobede- keď sa spoza mrakov usmialo na nás slniečko- koruna marhule hučala ako v úle. Prevládali včely, sem tam sa na kvetoch pásli aj mladí čmeliačci. V susedstve za plotom záhradky sú mladé marhule, ktoré už majú kvety vo fádze bielych pukov. Keď rozkvitnú, čiastočne cudzoopelivá Leskora bude "spokojná". Horizon ani Sporgon striekať nebudem. Počasie nenasvedčuje tomu, aby bol nutný preventívny chemický zásah.

Ako to, pane Rosťo, vyzerá s Vašou Leskorou? Ukázali sa prvé kvety?

Obrázky:
Ráno bola Leskora obsypaná prevážne bielymi pukmi.
Ráno bola Leskora obsypaná prevážne bielymi pukmi.
O sedem hodín neskôr bola situácia iná.
O sedem hodín neskôr bola situácia iná.
Zakvitnuté spiace očká Leskory nachádzam často až na kmeni.
Zakvitnuté spiace očká Leskory nachádzam často až na kmeni.
Včeličky mali dnes veru
Včeličky mali dnes veru "perný den".
Připojit reakci

18.3.2014 22:44

Nádhera, Paľko. Ale ostatním bych nedoporučoval, aby se řídili Tvým bezstarostným přístupem, zvláště, když se v jejich okolí moniliový úžeh vyskytuje. Tato choroba je pro meruňky v současnosti největší hrozbou a nynější relativně příznivé počasí na Záhorí neznamená, že nemoc nepropukne později. Oba dva postřiky jsou důležité pro maximální zamezení výskytu choroby. I přes tyto dva postřiky se nemoc v menší míře stejně později částečně projevuje. Hlavně za studeného a vlhkého počasí. Dobré je řídit se radou pana Vinšálka a na počátku kvetení použít Talent a při dokvétání Horizon. Pan Vinšálek jistě rád znovu tento postup řazení fungicidů objasní.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.115.228 (?)
18.3.2014 23:49

Každý z nás, ak chceme, časom vypozorujeme vnímavosť svojích ovocných miláčikov k rôznym chorobám. A pretože nemáme všetci rovnaké podmienky pestovania s rovnakou teplotou, vlhkosťou a infekčným tlakom pôvodcov chorôb, nie je rozumné a šetrné k prírode, aby sme všetci striekali tým, čo nám p.Petr z P. či p.Vinšálek poradí. Pri všetkej úcte k chemickým radcom na fóre, nie je správne ich rady zovšeobecňovať. Navyše existujú často veľké rozdiely medzi kultivarmi v rámci ovocného druhu. Napriek tomu, že napr. Leskora nepatrí k moníliorezistentným kultivarom, nestriekam ju žiadnym fungicídom. Ako strom vyzerá, o tom sa za posledné roky mohli na zverejnených snímkach presvedčiť mnohí čitatelia. Podobné je to u mňa s jabloňami, ktoré organické fungicídy doposiaľ nepoznali. A nepestujem iba rezistentné odrody. V inej oblasti pestovania môže byť situácia iná. Paušálne "preventívne" masívne používanie chémie považujem aj za dôsledok neuvážených rád rádoby "odborníkov". wink

Připojit reakci

19.3.2014 8:19

Jistě, Paľko, pokud na Záhorí moniliový úžeh neznáte, tak můžeš i nadále sedět ze založenýma rukama v doposud "nepriehriatej zahradnej chatke" a těšit se na bezpracnou meruňkovou úrodu. Kdo by po tom také netoužil. Přál bych to i sousedovi, který je odpůrcem chemie a díky tomu přišel už o všechny meruňky a teď se chystá skácet kvůli monilii i višeň. Já říkám "zaplaťpámbů" za ty fungicidy, že jsem nedopadl také tak a můžu mít občas z meruňkových plodů alespoň trochu té radosti. Meruňky jsou u nás společně s broskvemi ceněny ze všeho ovoce nejvíce.

Připojit reakci

19.3.2014 10:00

Leskoru mám p.Pal'o teprve rok zasazenou, přesto už má květní puky.Všechno to nespíše opadne... tak to bývá u mladých stromků.Zato Pincot je samý květní puk.Jsem o něco výše, proto se květní puky teprve začaly otevírat, ale většina je stále ještě zavřená.

Obrázky:

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.116.228 (?)
20.3.2014 14:26

Odrodu Pinkcot máte, pane Rosťo, ukážkovú. Keď už aj u Vás kvitnú marhule na plné pecky, nemáte zrejme až tak chladnú polohu? Držím Vám palce, nech z prvých kvetov Leskory ostane aspoň jedna marhuľka. Aby ste sa na vlastné "poháriky" presvedčil, že medzi prvými zrelými marhuľami je Leskora Jednotkou. Keď tu čítame, kde všade Leskoru pestujú, verím, že u Vás sa bude cítiť ako ryba vo vode. Sympatické u nej je aj to, ako vďačne obrastá kvetmi staré drevo. Keby som mal prirovnať bohatú násadu kvetov a pravideľnú rodivosť Leskory k jabloniam, tak veľmi podobná Leskore je aromatická odroda Pinova. Pritom s hnojením Leskory to nepreháňam, kompost dostala až po 3 rokoch. Síran draseľný a trocha drevného popola jej stačili. Teším sa na prvé dozreté plody Leskory niekedy na konci školského roku.

Obrázky:
Násadou kvetov Leskora žiadnym rokom nesklame.
Násadou kvetov Leskora žiadnym rokom nesklame.
Zdravé drevo Leskory bez stopy moniliózy aj zo spiacich púčikov vydáva svoje plody.
Zdravé drevo Leskory bez stopy moniliózy aj zo spiacich púčikov vydáva svoje plody.
Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.116.166 (?)
20.3.2014 22:13

Dnešný prvý jarný deň sa nám parádne vydaril. Oproti včerajšku bola u nás poobede 2x vyššia teplota:  v tieni +18. Včeličky doháňali to, čo včera zmeškali. Postaviť sa pod korunu kvitnúcej marhule, vdychovať vôňu jej kvetov a počúvať včelí koncert nad hlavou- nepoznám príjemnejší jarný zážitok.

Obrázky:
Kvety marhúľ voňajú oveľa viac ako mandlone.
Kvety marhúľ voňajú oveľa viac ako mandlone.
Připojit reakci

22.3.2014 13:36

tak Hargrand v plném květu a též nějaký semenáč, škoda, že má pršet

Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.56.64 (?)
22.3.2014 20:31

Zítra max. pozítří rozkvete Bergeron, ale díky předpovídanému počasí asi k plánovanému (a tady potřebnému) postřiku nedojde.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.242 (?)
22.3.2014 21:01
U nas bergeron rozkveteny, taky se mi kvuli pocasi zpozdi aplikace postriku.a jestli se muzu zeptat Mikesi, odkud jste?
Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.56.64 (?)
23.3.2014 7:26

Bergeron mám v Žatci.

Připojit reakci

23.3.2014 11:51

Doufám, že jste i Vy stihli "naprskať" do meruněk nějaké ty ochranné fungicidy, i když nás za to Paľo asi nepochválí a raději nás označí za "rádoby odborníky", viď Paľko. Tam kde se vyskytuje monilie, to chtělo rozkvétající meruňky ošetřit nejpozději před dnešním příchodem tlakové níže se svým typickým deštivým počasím. Většina zdejších meruněk stačila v předchozích třech velmi teplých dnech rozkvést, takže nějaké to opylení se mohlo uskutečnit. Abych pravdu řekl, tak jsem tolik včel, jako letos, za poslední roky neviděl. Postřik Talentem (viz. vlákno "K čemu je Talent?"), jsem se snažil provést v době, kdy ještě na stromech nebyly včely. Jak vidno, tak postřik (zápach) je od opylování neodradil. Protože jsou zde občas dotazy na dobu kvetení různých odrůd, tak jsem se snažil zhruba zachytit dobu rozkvětu zdejších odrůd. 

Nejdříve rozkvétající: Goldrich (B-VA), Sundrop, Radka. 

Středně rozkvétající: Early Orange, Harcot, Veselka, Hargrand, Veecot, Veharda, Velkopavlovická, Marlen, Harogem, Karola, Aurora, Goldrich (MY), Bergeron, Leskora (ZR), Kompakta, Pincot. 

Nejpozději rozkvétající:  Leskora (MY, zastíněná), Spring Blush, Orangered, Kioto. 

Ještě nekvetou: Lenova, Lemeda, Leala.

Obrázky:
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
Připojit reakci

23.3.2014 13:19

s radosti jsem dnes zjistil, ze Kioto jeste nevykvetla, jeji pozdni kveteni je opravdu prinosem, take bych rekl, ze stromy na zel.renklode nakvetaji drive nez na waxwa

Připojit reakci

23.3.2014 14:07

Asi je lépe vlastnit odrůdy s co nejpozdějším kvetením. Jediná nevýhoda může spočívat v tom, že například teď momentálně rozkvétající Kioto nemusí být při déle trvajícím špatném počasí dobře opyleno. Na druhou stranu moje zastíněná Leskora sice shodou náhod rozkvétala v minulosti také leckdy už do špatného počasí, ale přesto bylo opylení celkem dobré. Pokud jde o výhled dalšího počasí, tak jsem prozatím viděl předpověď tak na maximum -1°C, což pro tuto oblast nemusí být hrozivé. Myslím to tak, že by zrovna tady nemuselo mrznout vůbec. Horší byla předpověď na 10.4. 2012. Tam bylo myslím rozpětí -4°C až -8°C. Upřimně řečeno, tak v minulých třech velmi teplých dnech člověk úplně zapomněl na to kolikátého vlastně je. Jako by už nemělo nic hrozivého později přijít.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.58 (?)
23.3.2014 14:06

Ráno jsem si přivstal a už 6,30 jsem stříkal Horizonem. Naštěstí začalo u nás pršet až kolem 9,30, tak snad to dopadne dobře. Mám strach spíše z mrazu, který má přijít v úterý v noci. Ale mám nachystaný Champion, už od loni, kdy nebyl potřeba.

Nedokážete mi někdo poradit, co to mám za odrůdu meruňky. Kvete už asi 3 dny, růžově. Loni plodila kolem 20. 7. Plody jsou na konci došpičky. Kdysi jsem ji koupil v Kauflandu, nebyla u ní popiska a byla z Polska. Tak nevím. Díky

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.60 (?)
23.3.2014 15:02
A myslite Petre, kdyz jsem nestihl postrik horizonem nebo talentem ted, ze ma smysl strikat zitra popripade v utery?cekal jsem, az bude vetsina kvetu rozkvetlych a nanestesti zacalo prset
Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.101 (?)
23.3.2014 15:47

Nejsem sice Petr, ale podle mých zkušeností s paní Monilií, lepší později, než vůbec. A Horizon je skvělý, zachránil mi meruňku i tehdy, kdy jsem nepostříkala a monilie se již projevila naplno. Středy větví sice zůstaly vyholené, nějaké plůdky opadaly, ale úroda byla i tak skvělá a meruňka to zvládla. Letos jsem již nic neponechala náhodě.

Připojit reakci

23.3.2014 16:39

Dobře, děkui za radu. Dále mě ještě zajímá, kdy podle vás nebo podle vašich meteo stránek má přijít v blízké době nějaká krizová teplota v podobě nočních či raaní mrazíků. Já jsem se díval a podle předpovědi na jednom serveru má tato krizová teplota být ze středy na čtvrtek. Chci se zeptat, jestli můžu míchat jíchu z přípravku Horizon a Champion, že bych to postříkal v jednom proti monilii i proti mrazu. Jen nevím, zda se to může, když oba přípravky jsou měďnaté

Připojit reakci

23.3.2014 17:50

Jsem vděčný za ty 3 teplé dny, mezi špatným počasím 15. až 19.3. a tím, které se ohlásilo dnes celodenním vytrvalým deštěm. Jak jsem totiž zjistil tak díky dešti opadávají květy u Goldrichu. Ale myslím, že i přes tuto krátkou třídenní dobu kvetení, v které mohlo díky včelám dojít k opylení, budou "v bílém koberci" pod stromem převládat opadané okvětní plátky s již opylených květů nad neopylenými celými květy. Pokud jde o ještě efektivní účinek postřiku před jeho smytí deštěm, tak je třeba se znovu obrátit na pana Vinšálka nebo Kukyho. V některém vlákně to zde bylo probíráno, ale člověk si všechno nezapamatuje. V chemické ochraně proti mrazu proškolil veřejnost už několikrát i Paľko a jistě to rád učiní znovu. Co se týče moniliózy, tak jsem si zapamatoval radu pana Vinšálka o řazení fungicidů. 1.postřik při rozkvétání se má provádět přípravky Baycor, či Talent a 2. postřik při dokvétání Horizonem.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.113.39 (?)
23.3.2014 18:16

Systémový organický fungicíd Horizon nie je meďnatý prípravok.  Miešateľnosť tebukonazolu s meďnatým postrekom je otázna. Nemám s takouto kombináciou skúsenosti, nakoľko v protimrazovej ochrane používam namiesto meďnatých chemikálií zlúčeniny s obsahom bóru a striekať svoju jedinú marhuľu proti moníliovej spále nepovažujem počas tejto jari za opodstatnené. Pre istotu by som vo Vašom prípade strieknul obidva prípravky- Horizon a Champion samostatne.

Připojit reakci

Wimpi (2108) - xxx.xxx.200.122 (?)
23.3.2014 18:38

Kdyže se má dostavit nějaká krizová teplota? To záleží odkud jste. Tradičně v nadcházejícím období roku platí, že čím východněji, a na východě jižněji, tím lépe. Například my Jihočeši a Západočeši se začínáme modlit už ode dneška, zatímco Moraváci ještě juchají. Vždyď porovnejte dnešní odpolední teploty: u mne na zahradě 1,5ºC, ale například ve Strážnici (JM) úctyhodných 15ºC! Přitom do současnosti teplotní rozdíly nebyly velké a i u nás je vše rekordně napučené, jen jen rašit a kvést. Bohužel, meteorologické prognózy se zhoršují,  ode dneška každou noc budou u nás teď mrazy, ve středu nad ránem okolo -5ºC. To jsou teploty ve výšce 2 m nad zemí, při vyjasnění u země budou ještě nižší.

Připojit reakci

23.3.2014 19:28

Pozalieval som pôdu pod korunou 10 litrami roztoku boraxu. Na zajtra hlásia celodenné popršávanie. Borax sa dostane ku korienkom, ktoré ho rozvedú do koruny. V stredu zálievku zopakujem. V piatok strieknem borax do koruny. Leskora už zhadzuje korunné plátky, kvety držia. Susedovy veselské odrody za plotom sú ešte v plnom kvete.

Připojit reakci

23.3.2014 19:40

pán Paľo, aký silný roztok Boraxu používate... a ako odhadujete v číslach jeho účinok?..... a za akú dobu strom rozvedie látku až do koncových orgánov ?

Připojit reakci

23.3.2014 22:02

Podľa článku "Využitie bóru v záhradkárskej, ovocinárskej a vinárskej praxi- v súvislosti s mrazovými škodami", ktorý som pred rokmi zverejnil na fóre súčasne v 2 sekciach, sa na zálievku pod stredne vzrostlý strom odporúča 1 veľká polievková lyžica boraxu alebo neplná polievková lyžica kyseliny boritej rozpustená v 10 litroch vody. Keďže pôda po teplej zime nie je premrznutá, prepokladám, že korene natiahnu roztok následne po tom, čo sa vsiakne do pôdy- podľa typu podpníka a hĺbky korenenia. Pri postreku koruny formou hmloviny sa borax mieša v pomere 0,5 kg na 100 l vody alebo 0,33 kg na 100 l vody. Kyselina boritá je lepšia, lebo neobsahuje sodík. Horšie sa však zháňa, borax kúpite pomalu v každej drogérii alebo záhradk. predajni. Dôležité je chemikálie dokonale rozpustiť. Použil som vrelú vodu a po rozpustení nalial do kropiacej kanvy s vodou.

Připojit reakci

23.3.2014 22:27

Nehrozí přehnojení bórem? Bór je ve vyšší koncentraci pro rostliny toxický.Běžně se hnojí boraxem jednou za pět let.

Připojit reakci

24.3.2014 17:34

S tím bórem by mě to, Kuky, taky zajímalo. Kdyby byly ty účinky tak silné, tak by tento postup ochrany květů proti mrazu nezapadl. Osvědčený je postup postřiku květů měďnatými fungicidy. Stejně tak bych věřil tomu mlžení, kdy se vytvoří na květu ochranná ledová vrstva. Jinak dnešní občasné sněžení do kvetoucích meruněk moc dobré vyhlídky do budoucna nedává. Ale je 24. března, tak co bychom chtěli. Chápu, že "počasí i.dnes" není asi nejpřesnější, ale z ranních teplot +1 až -3°C je teď už zase jen 0°C, což je povzbudivé.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.41 (?)
25.3.2014 5:13

Myslim, že tieto postupy zapadli vdaka reklame.Malokto si uvedomuje, že tieto firmy maju tí istí vlastníci ako lieky a očkovanie.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.59.186 (?)
26.3.2014 1:18

"Myslim, že tieto postupy zapadli vdaka reklame.Malokto si uvedomuje, že tieto firmy maju tí istí vlastníci ako lieky a očkovanie."

S týmto názorom nemožno nesúhlasiť. Sáčik boraxu kúpite za "pár drobných" a vydrží na množstvo protimrazových ošetrení alebo hnojení. Champion, Kuprikol či Kocide na jedno ošetrenie je nepomerne drahší. O moderných kombinovaných protimrazových prípravkoch s obsahom mikroprvkov a baktérií ani nehovorím.

Dovolím si znovu upozorniť, že stopový prvok Bór nie je to isté ako, v pôde málo pohyblivý, makroprvok Fosfor. Preto zásobné hnojenie bóraxom na 5 rokov dopredu, najmä systémom poprášením na pôdu, je nerozumné a hrozí prehnojenie. Borax je nutné dokonale rozpustiť vo vode a potom aplikovať formou zálievky či postreku. Nerozpustené kryštáliky vyvolávajú pri styku so zelenou hmotou nekrózy. Dnes sa v poľnohospodárstve používajú modernejšie hnojivá s obsahom bóru a humínových kyselín. Prevažuje aplikácia na list (cukrová repa, repka, chmel, jablone, vinič...)

Možno stojí za zmienku, že bór v našom tele zabraňuje vápniku unikať z krvi, bráni osteoporóze a udržiava hladinu testosterónu a estrogénu. Preto je dôležité, aby aj konzumované potraviny rastlinného pôvodu obsahovali dostatok bóru...

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.163.123 (?)
24.3.2014 22:12

Prehnojenie nehrozí, pane Kuky. Napr. vlani som bór dávať nemusel. Neviem, odkiaľ čerpáte informácie- "jednou za pět let", ale mám dojem, že bór je súčasne aj hnojivo používané napr. v listovej výžive jabloní, viniča, zeleniny... Rozhadzovanie kryštalického boraxu na povrch pôdy, o ktorom ste nedávno písal, je práve ten menej vhodný spôsob aplikácie. O nepostradateľnosti bóru v biochemizme rastlín, o toxicite voči konzumentom rastlinných produktov aj o hraničných koncentráciách pri ochrane a výžive rastlín boli na fóre napísané viaceré vzrušené diskúzie. Treba zalistovať v histórii vlákien.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.133 (?)
24.3.2014 8:21
No ja su z Moravy-stredni oblast Hana, u nas byly teploty okolo 12 C.tak uvidime, jak to dopadne
Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.101.134 (?)
23.3.2014 16:35

Neodsudzujem ani sa nepohoršujem nad nikým, kto chemicky ošetruje proti Monílii, s ktorou má u marhúľ problémy. Preto na provokácie p.Petra, ktorý už celé roky s obľubou prekrucuje moje slová, neodpovedám. Iba sa usmievam. V zhode s názorom pána 112.58 však považujem oproti moníliovej spále za oveľa nebezpečnejšie predpovedané prímrazky v závere marca a na začiatku apríľa. V prvých 2-3 týždňoch po odkvete stále nie sú marhuľové mikroplodíky pripravené znášať mráz pod mínus 1 st.Celzia. Nie sú zrejme ešte dostatočne "ochlpené".laugh Na budúci víkend a o 2 dni neskôr v našej lokalite SHMÚ predpovedá nad ránom mínus 2. Dovtedy sa môže predpoveď spresniť- smerom k plusovej alebo mínusovej hodnote. Preto začínam s protimrazovou boraxovou ochranou- najprv zálievkou, potom postrekom do koruny. Do postrekovača- kvôli účinnejšiemu prieniku bóru do systému- pridám aj pár kvapiek zmáčadla BreakThru S240.

Připojit reakci

17.3.2014 22:18

Já se omlouvám, špatně jsem pochopil výše uvedený dotaz, zda meruňka nezmrzne, pochopil jsem to tak, že byla meruňka postříkána Horizonem proti moniliovému úžehu a že se majitel této meruňky ptá zda nezmrzne, např, kdyby těsně po postřiku přišly mrazy. Mám dojem, že Horizon nemá protimrazové účinky, na to použijte Champion. Jinak opravdu krásně začínají kvést vaše meruňky. U nás nakukují bílé špičky.

Připojit reakci

17.3.2014 22:22

A ještě takový dotaz na Mimmo, Vy jste odkud, jestli se můžu zeptat? Oblast Jižní Morava?

Připojit reakci

18.3.2014 15:47

Chtěl bych použit TM Horizon a Dithane, před květem a po odkvětu měrunek. Dithane bych chtěl použit proti hnědnutí listů a proti suché skvrnitosti. Co vy na to? Děkuji. Miloš

Připojit reakci

18.3.2014 17:09

Horizon se používá na počátku kvetení a na konci kvetení, ne před květem a po odkvětu.

Připojit reakci

19.3.2014 16:09

wink jj myšleno bylo jestli mezmrzne, jestli nepřijdou mrazy, ne že bych to zachranoval proti tomu Horizontem, to bych spíš použil Borax jako vloni a bylo to super, už jsem pak ani nevěděl koho podarovat kolik toho bylo a to mám plnou garáž zavařenin a auto muselo zimovat venku :p)

Mimochodem, ráno jsem to jistil štětcem, ale pak nastoupila rychlá rota a tolik včel jsem snad neviděl, asi to bude tím, že v okolí máloco kvete kromě mé meruňky  laugh

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.98.64 (?)
19.3.2014 19:55

Sme na tom s jedinou marhuľou v záhradke podobne. Vejárovitá koruna je za tých 12 rokov obrovská a keď plody dozrejú, pre nás dvoch v domácnosti je úrody priveľa a potom hľadáme, koho by sme mohli obdarovať. A to máme u dcéry v Sv. Jure ďalšie 2 dospelé stromy marhúľ. Zavareniny sa cez zimu moc nemíňajú. Čerstvé plody sú predsa len chutnejšie. Zavarené sú výborné napr. na piškótový korpus, na to šľahačku a navrch nastrúhanú čokoládu.cheeky

Koruna Leskory je hustá, to má p.Stanislaw pravdu. Ale tú tmu práve potrebujeme, aby sme mali súkromie "vo dvore". Trochu som v minulosti korunu presvetloval, ale Leskora nemá klasický rozložitý tvar koruny, polokostrové konáre rastnú pod ostrým uhlom, stredník je iba nevýrazný. Váhou úrody sa konáre ohnú, ale doposiaľ sa žiadny nezlomil. Po obratí plodov sa vrátia do pôvodnej polohy. Záhradka je otvorená voči západným vetrom, preto ani hustá koruna nepodporuje rozvoj hubových ochorení či plesní. Koncom júla skúsim zas niektoré konkurečné konáre vystrihnúť, ale po ďalšom predlžovacom raste už netúžim. Vrchol koruny siahá už do úrovne podkrovia v rovine hlavy. Ešte, že sme kúpili nový vysúvací Alu- rebrík.laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.34 (?)
23.3.2014 18:34

Hledal jsem ve starších příspěvcích a nalezl zmínku, že Baycor lze nahradit Dithane DG.?Druhý postřik pak Horizon, jestli se ještě sežene.Lze se na Dithane spolehnout v případě moniliového úžehu?

Připojit reakci

KUKY (3715) - xxx.xxx.96.86 (?)
24.3.2014 8:28

Na Dithane bych určitě nespoléhal. Horizon nebo Talent. Jsou běžně k dostání. A myslím, že letos bude monilie hodně (chladno, déšť, pomalé kvetení).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.41 (?)
25.3.2014 5:21

Potvrdzujem, tie kvety boli doslova obalene včelami.krásne.N.K

Připojit reakci

host - xxx.xxx.45.252 (?)
25.3.2014 15:08

Mám koupený jak Horizon, tak Borax. Jak se ale zachovat dnes, kdy hlásí cca -1, -2 C a přitom merunka je z cca poloviny teprve v počátku rozevření květů a zároven je to dnes samá přehánka a ani na radarbourky.cz není výhled na bezpřehánkový čas dnes. Mám obavy že postřik částěčně naředí déšt. Jak dlouho stačí k účinosti Horizonu a Boraxu? 2hodiny? A není ještě brzo na Horizon, když květy se teprve včera a dnes z poloviny množství celkem v koruně rozevřely? A bude vůbec účiný postřik dohromydy v jedné nádobě Horizon a Borax? Děkuji.

Připojit reakci

25.3.2014 15:15

OPRAVA: Podle ČHMÚ má být v Olomouckém kraji dokonce až -3C a navíc myslím že Borax se při dnešním postřiku asi nestihne vstřebat do pletiv, neb chrání "zevniř". Takže bude lepší postřik Kuprikolem+Horizon, ale bude postřik dohromady obou příparvků v jedné nádobě vůbec účiný?

Připojit reakci

25.3.2014 15:26

Metodiky ochrany zahradních plodin. Postřik účinný proti monilii bude. Proti mrazu musíte doufat. Má se stříkat na nerozvinuté květy několik dnů před očekávaným mrazem (aby bakterie pošly a nedostaly se do květů).

Připojit reakci

25.3.2014 15:34

Tomu nějak nerozumím..."Má se stříkat na nerozvinuté květy několik dnů před očekávaným mrazem (aby bakterie pošly a nedostaly se do květů)" Jaký vliv má mráz a postřik Horizon dohromady vliv na bakterie monilie??? A navíc všude píšou 1. postřik "při počátku kvetení", tj. podle mě při počínajícím rozvinutí části květů...

Připojit reakci

25.3.2014 15:43

Ted navíc čtu na starším vlákně od pana Vinšálka, že Horizon potřebuje pro spávnou účinost teplotu min. 15C!!! ale venku je sotva 7-8C...

Připojit reakci

25.3.2014 16:04

Měď hubí bakterie, které po rozvinutí žijí v květech. Jsou všude v koruně. Bakteriální buňka slouží jako krystalizační jádro pro vytvoření krystalu vody. Ve škole jsme namáčeli nit s uzlíkem do roztoku modré skalice a obvykle na uzlíku vyrostl krystal. No a krystal jak roste, tak trhá pletiva květů. Je to účinné jen při slabém mrazu. Květ bez bakterií slabý mrazík nepoškodí. Horizon, Baycor, Talent..(inhibitory demethylace ergosterolu, triazoly) při nízké teplotě ztrácejí účinnost. Ale když se zvýší, tak zase začnou pracovat a mohou do určité doby (několik málo dnů) i léčit.

Připojit reakci

25.3.2014 16:57

OK, díky. Tady je ted zase přehánka, teplota pořád klesá, už 6C. Bergeron je zpola rozkveten, Velkopavlovická má zavřené květy v pupenech, těsně před rozevřením.

Připojit reakci

25.3.2014 17:01

Chystám se na postřik Championem, ale neustále jsou u nás přehánky, tak nevím, jestli to nakonec stihnu. Ráno má být u nás -2 st. Počkám do 18 hod. a pak to postříkám. Děj se co děj, nějak to dopadne. Třeba takové mrazíky nebudou.

Připojit reakci

25.3.2014 18:04

Komu meruňky ještě nekvetou tak je mu hej. Člověk by skoro uvěřil, že ve vyšších polohách, kde meruňky kvetou později, jarním mrazům uniknou. Ale on je tam zase četnější výskyt pozdějších mrazů, kdy se zase v polohách nižších už nevyskytují. Každopádně právě dnes mohou být v klidu, na rozdíl od nás. Včera tady do večera pršelo a proto dnes, těsně před příchodem očekáváného mrazu bylo na postřik championem už pozdě. Předpokládaných -1°C by do ještě kvetoucích stromů nemuselo znamenat takovou pohromu, jako u stromů již odkvetlých s ještě citlivějšími plůdky. Rozhodně by to nemusela být taková pohroma jako -6°C 10.4. 2012.  

P.S. Miloši, Ty se máš, že Ti ještě nekvetou. smiley

Připojit reakci

25.3.2014 18:12

Mám tu VP těsně před květem v 300m n. m. a Bergeron je zpola rozkveten. Horizon postřik dám zítra, dnes tu je samá přehánka a teplota již stejně 4C, kdy absolutně Horizon neúčinkuje... Prosím víte někdo ve kterém vlákně je to Palovo téma a návod na aplikace boraxu? Furt to tu Palo zminuje, ale název vlákan nedá. Už jsem hledal a četl hodiny a UCELENÉ vlákno nejen jednotlivým dávkováním ale i celkovým maximálním za celý rok na jeden strom jsem nenašel. Jen jednotlivé dávky pro zálivku nebo snad postřik "dvě??? vrchovaté lžícena 10litrů"

Připojit reakci

25.3.2014 18:52

Současná teplota tady je 7°C. Pamatuji se, že 9.4. 2012 byla touto dobou telota už na nule. Uvidíme. Nějaká ta částečná probírka následkem slabšího poklesu teplot by taky nezaškodila.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.120 (?)
25.3.2014 22:15
Tak u nas zhruba 3 stupne nad nulou, uvidime do rana :-)
Připojit reakci

pepa kot (377) - xxx.xxx.64.250 (?)
26.3.2014 6:53

Kde to je u nás???  Když to není napsané ani v textu ani v uživatelském nastavení.,,U NÁS"(= uživ. nastavení) je ve 2m nad zemí  - 1,7°C (minus).Tak uvidíme jak to dopadnem s meruňkami letos.Aspoň si stromy odpočinou. Loni jsme úrodu měli

Připojit reakci

26.3.2014 7:04

V HK na baráku +0,5°C. Na trávě místy šedivec, ale meruňka asi OK.

Připojit reakci

vlastaman (1) - xxx.xxx.226.150 (?)
26.3.2014 7:30

Vysočina - teplota v 6,30 hod. -2 stupně Celsia. Nektrinky a slivoně začínají teprve nakvétat. Uvidíme jak bude dále.

Vlasta

Připojit reakci

26.3.2014 7:54

Haná - Holešovsko zhruba +0,5 °C okolo 6 hod., ale u baráku. Jinak byly skla na autech namrzlé, tak nevím :-)

Připojit reakci

26.3.2014 9:58

Pro host x.200.142 se podívejte na ranní teploty meteostanice Holešov.Teploty na stanici jsou nižší než u vás na dvoře.

Holešov v 5,45hod. -2,7C, přízemní -5,8°C

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
26.3.2014 8:30

Šumpersko nad ránem -2st.C - ouvej moje rozkvetlé meruňky :-((

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.156 (?)
26.3.2014 8:49

u nás střední čechy, sedlčansko 490mnm -3,5°C, ale my jsme tu trochu opoždění - naštěstí není zatím ani jeden květ, pouze červené pupeny a u pár z nich se prodírají na svět bílé kvítky, tak snad to vydržely bez úhony

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.90 (?)
26.3.2014 10:58

Dnes ráno Haná -2C... merunka Berg. zpola vykvetlá, VP pouze v rudých pupenech těsně před rozkvětem...

Připojit reakci

26.3.2014 11:33

Včera u nás (viz další údaje v uživ.nastavení) u Velkopavlovické byly okvětní lístky zpoloviny opadané, takže úrodu neočekávám.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.24.157 (?)
26.3.2014 16:05

Dnes ráno 0°C, jinovatka nebyla, ale na loužích led 2mm - přízemní mrazík tedy byl. Naděje zmizí poslední, zmrzlíci ještě přijdou! J.

Připojit reakci

Mimmo (1908) - xxx.xxx.65.132 (?)
26.3.2014 17:05

Led byl ráno i na květech, ale jenom trochu. Mohly by to přežít.

Obrázky:

Připojit reakci

26.3.2014 17:46

No tak, pokud jsem říkal, že v bylo v podvečer 7°C, tak to nebyla ještě zcela jasná obloha. Ovšem v předpovědích dobře vědí, že se k ránu vyjasní a tím pádem klesne i teplota, což se samozřejmě stalo i zde. V pět hodin ráno bylo asi v pěti metrech nad zemí za oknem 0°C, ale venku byla jinovatka a ledový povlak v sudech s vodou, takže to bylo jasné. Kontroloval jsem hlavně citlivé odrůdy, jako je meruňka s názvem Goldrich a VP. Stále ještě kvetou a nic podezřelého jsem nezjistil. Nejvíce odkvetlý je Sundrop, ale těžko říct. Jestli tohle bylo od mrazu všechno, tak bych řekl, že je to celkem pohoda. Ale bohužel je pořád ještě březen.

Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.57.17 (?)
26.3.2014 19:38

Žatec dnes ve 4:14 hod  -3,4 °C.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.51 (?)
26.3.2014 20:48
Kdyz jsou okvetni platky zhnedle predpokladam spravne, ze tyto kvety zmrzly?
Připojit reakci

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.67.66 (?)
26.3.2014 20:57

Znamená to, že omrzly okvětní plátky. Semeníky květů při tom mohly, ale nemusely zmrznout

Připojit reakci

26.3.2014 21:06

Tak dnes na Hané i při -2C snad Bergeron květy neomrzly, nejsou zhnědlé okvětní lístky. Nu ale bohužel mrazíky můžou být sem tam ještě celé dva měsíce... Horizon postřikem jsem dnes postříkal napolo rozkvetlý Bergeron ale i ještě nerozkvetlou VP. Protože tu někdo psal že se má stříkat poprvé těsně před rozkvětem, při tmavě červených pupench květů...?

Připojit reakci

26.3.2014 21:49

Ok, tak to se uvidí, protože jsem nestříkal championem, nechal jsem tomu voný průběh, tak se ukáže. A nejsou zhědlé všechny okvětní lístky, jen asi čtvrtina.

Připojit reakci

26.3.2014 21:54

A pro pana Kota : co tím chtěl básník říct, že u mě u domu je vyšší teplota než na meteostanici v Holešově, to jako podle Vás není možné nebo jak to mám chápat? Prostě okolo 6 hodin bylo 0,5 °C. Třeba mi špatně měří teploměr, nebo zrovna u nás na dvoře za oknem bylo tepleji nevím. Navíc to že na meteostanici Holešov je -3 neznamená, že to bude v celém regionu Holešovska a okolních dědinách.

Připojit reakci

27.3.2014 6:20

pro host x.200.142:  Nic špatného jsem nemyslel !!! Dobře jste psal ve Vašem prvním příspěvku (teplota u baráku) já chtěl jen upozornit vás i ostatní na teplotu na meteostanici v Holešově. Sestře předloni zmrzla vinice a o 30m vedle se vinici nic nestalo. Na mém pozemku jsou také rozdílné teploty než u domu a to používám kalibrované teploměry.Tak už se,,nečilte"!!! Zdraví vás i ostatní Pepa K.

Připojit reakci

27.3.2014 8:10

Dnes v HK na baráku +1,2°C a slabý šedivec. Takže OK

Připojit reakci

host - xxx.xxx.218.172 (?)
27.3.2014 14:06
Pro Pepu K. : ja se necilim ;-) jen jsem asi nepochopil, jak jste to myslel, jsem si myslel, ze to myslite tak, ze ta teplota neni mozna, holt mam asi delsi vedeni :-D tak se mejte a at se dari :-)
Připojit reakci

27.3.2014 18:50

Tak mně přeci jenom něco "zhnědlo". Tedy jen sem tam. Nejvíce je postižen menší stromek odrůdy Early orange, co Ty na to, Davide? sad

Připojit reakci

27.3.2014 19:18

Sic nejsem David, ale Goldrich úplně vpohodě a neznámá (tipnul bych si Veekot, hodně menších a lesklých plodů a chuť celkem nic moc) také a už začíná opadávat. Sázel jsem ji před cca 15 lety i s visačkou a pes ji za ni vyrval a vláčel po zahradě. A ztratila sesad.

Připojit reakci

27.3.2014 19:21

vysoká kamenna zed (stíní)se podepsala v pozdnim nakveteni odrudy Kioto a jeste ze tak, diky tomu dnes akorad nakvetla, coz povazuji za idealni-nasledujici dny maji byt slunne a teploty i v noci OK, taskze tuk tuk, prozatim spokojenost

Připojit reakci

27.3.2014 19:58

židlochovicko- goldrich lehce chycena, dejme tomu 5 procent kvetů, broskev cresthaven, ktera už vykvetla je taky chycená, podle toho, jak vypadá bych řekl že třetina... zeptám se- může se taky broskev stříkat championem proti zmrznutí stejně jako merunka?? podle všeho by se broskev stříkat mědí po rozkvětu neměla, nebo se snad mýlím??díky

Připojit reakci

27.3.2014 21:02

No, neměla.

Připojit reakci

29.3.2014 8:35

Tak meruňky už pomalu odkvétají, ještě je jednou postříkám Horizonem proti monilioze. Ale podle předpovědi bude zase ve středu a čtvrtek mrznout, tak nevím. Středečních -2 st. jsem i díky Championu přečkal, ale čím stříkat malé plody??? Asi to už tak nechám, zdá se mi, že jsem té chemie použil až moc. A co vy, jak jste na tom?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.208.142 (?)
29.3.2014 9:46
No ja jsem championem nestrikal a co jsem se dival, tak devadesat procent kvetu prezilo bez uhony. Ted jak rikate postrikam Horizonem a je to. Odkvetene kvety a pote male pludky jsou na mraz jeste min odolne nez kvety, ale nevim jestli v teto fazi existuje nejaka protimrazova ochrana, misto championu snad postrik Boraxem, nevim ale koncentraci - 0,2%?
Připojit reakci

29.3.2014 10:50

židlochovicko- včera kontrola Goldrich, vše OK- malé plůdky, nestříkáno proti mrazu ničím... snad to vydrží a už mrznout nebude...

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.163.171 (?)
29.3.2014 16:25

0,5%. Do 10 litrového ostrekovača dajte max. 50g boraxu kvalitne rozpusteného vo vrelej vode. Pozor aby neostali nerozpustené kryštáliky. Na veľkú korunu marhule mi stačili 4 litre roztoku.

Připojit reakci

29.3.2014 17:31

Palo, a jak dlouho ten postřik boraxem chrání před mrazíkem? Je rozdíl v době ochrany po aplikaci boraxu před mrazem mezi postřikem a zálivkou?

Ale koukal jsem se a podle chmi, v týdení předpovědi grafem nemá být ani zdaleka mrazík...

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.195.48 (?)
29.3.2014 20:52

Ani u nás v najbližších 10 dňoch nepredpovedajú pokles na nulu. Najchladnejšie, +5, má byť v útorok a na budúcu nedeľu. Podľa skúseností pracovníkov Botanického ústavu univerzity v rakúskom Insbrucku ak sa bór stane súčasťou plazmy rastlinnej buňky, v určitej koncentrácii je jedným z jeho účinkov zvýšenie odolnosti proti mrazovým škodám u ovocných drevín a niektorých druhov zeleniny až do poklesu teploty na mínus 6 st.Celzia. Za predpokladu, že sa postrek urobí s dostatočným predstihom a pri dostatočne vysokej teplote, bór pôsobí v rastlinných tkanivách protektívne asi 20 dní. Využitie bóru bolo testované najmä v máji proti neskorým mrazom. Podľa informácií zo spomínaného ústavu je nutné urobiť postrek boraxom alebo kyselinou boritou najneskoršie 12 hodín pred nočným mrazom a pri teplote minimálne +8 st.Celzia. Sám mám odskúšané z mája 2012, že 12 hodín je málo, je treba väčší predstih. Odolnosť proti mrazu až do 20.mája bola overená za predpokladu, že postrek bol urobený medzi 1.-5. májom. Ideálne je, keď v dobe postreku sú listy aspoň z 50% svojej plochy vyvinuté. Preto som u kvitnúcej marhule použil najprv aplikáciu protektívneho boraxu formou zálievky pod korunu. Postrek na kôru bez olistenia nie je dosť spoľahlivý, kôra vstrebáva bór pomaly a v menších dávkach. Ak máte namiesto boraxu kyselinu boritú, je max. koncentrácia postrekového roztoku 33g na 10 litrov vody. Zálievka nie je tak dobre preverená ako hmlovitý postrek bórom. U zálievky je treba sledovať ceľkovú dávku, aby nedošlo k prehnojeniu bórom. Podľa materiálov z univerzity v Insbrucku počas 15-ročného testovania ich aplikácia postrekom bóru ani raz nesklamala a dokázala plodiny ochrániť aj pri teplote mínus 6 st.Celzia. Pretože v čase kvitnutia je listová plocha marhúľ minimálna, vylepšil som prienik bóru do systému dreviny tým, že som do postrekovača pridal zmáčadlo BreakThru S240. Mráz bol iba necelých mínus 2, čo by mal bór zvládnuť "ľavou zadnou". Počasie sa teraz umúdrilo, ale istotu budeme mať až po Zmrzlých.

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
30.3.2014 13:20

Ochránit květ meruňky před mrazem -5°C nějakým hnojivem, či jiným postřikekem, je možné pouze tam, kde umí nemožné dělat na počkání a zázraky do tří dnů.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.164.79 (?)
30.3.2014 21:30

Praxou nepodložený názor p.Vinšálkeka oproti 15- ročnej výskumnej práci pracovníkov Botanického ústavu univerzity v Insbrucku. Komu uveríme, nechám na posúdení každého z nás. Vysmievať sa je snadné, ale bohužiaľ krátkozraké. S použitím bóru pri ochrane proti mrazom sme viacerí z nás vo vinohradoch úspešne experimentovali v 80. rokoch. Najvätší efekt má borax v máji, keď už je vyvinutá listová plocha. Veľmi dôležitá je teplota vzduchu pri aplikácii nad +8 st. Celzia a dostatočný časový odstup pred predpovedaným príchodom mrazu, min. 24 hodín, lepšie viac.

Připojit reakci

31.3.2014 16:46

Tak dnes sem postříkal Horizonem :-)

Připojit reakci

31.3.2014 18:19

Najvätší efekt má borax v máji, keď už je vyvinutá listová plocha

Pokud borax nějaký protimrazový efekt má (o čemž teď nechci polemizovat), tak je tato věta pravdivá a důležitá. 
     Spíš bych se zamyslel nad aplikaci boraxu v tuto dobu do půdy ke kořenům. Skutečnost, že strom kvete, ještě není důkazem,  že kořeny čerpají živiny z půdy a míza rozvede bór po celém stromu. Květy vykvetou i z pouhých zásobních látek ve dřevě (i z ustřižených větviček) a kůra se u nás ještě dobře neodchlipuje. Proto bych při zalévání boraxem neopomenul jiné způsoby ochrany před mrazem (zadýmování, postřik mlhou nebo meďnatým fungicidem).

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.228.55 (?)
31.3.2014 21:59

"Skutečnost, že strom kvete, ještě není důkazem,  že kořeny čerpají živiny z půdy a míza rozvede bór po celém stromu." Je to opäť iba úvaha. Živý strom s koreňmi v nepremrznutej pôde nie je však to isté ako barborka ustrihnutá v decembri a ponorená "až po uši" vo váze s vodou. Moja úvaha vychádza z presvedčenia, že tekutiny v cievnych zväzkoch už počas teplého marca prúdia. Bór sa však dostane do kvetov aj povrchovo- prostredníctvom postreku. Preto som pre istotu zvolil obidva spôsoby aplikácie. Je dobré, a o tom som nedávno písal, keď sa súčasne použije viac spôsobov ochrany pred mrazom: bór + vodný aerosol, príp. zadymovanie, ohrev vzduchu pod korunou... Napriek tomu, že bol marcový mráz predpovedaný so slušnou presnosťou, vynechal som tentoraz rosenie počas mrazu tak ako pred 2 rokmi, aby som sa presvedčil, do akej miery sa vstrebal borax cez rastlinné pletivá kvetov a mladých lístkov a borax v zálievke pod korunou a či bol protektívny účinok bóru pri teplote takmer mínus 2 st.Celzia (medzi 2:00 až 5:00) preukázateľný. Zatiaľ sa zdá, že žiadny kvet nespadol ani nezosychá. Polemizovať môžeme o všeličom. Lepšie ako tlachať je skúšať na vlastnú päsť alebo vychádzať zo skúseností iných. V opačnom prípade sa nepohneme z miesta.wink

Připojit reakci

31.3.2014 22:11

Diskuzní fórum je především -  v podstatě pouze - o tlachání. Jen proto, abych se za každou cenu pohnul z místa, nechci provádět neověřené experimenty. Mám strach, abych za dobu života meruňky nenalil do půdy kolem ní nadlimitní množství chemikálie, které v konečném důsledku nemusí být zdraví stromu i mému ku prospěchu.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.228.55 (?)
31.3.2014 23:26

Množstvo použitého boraxu som uviedol. Keď si znovu pozorne prečítate moje príspevky a zagooglujete trochu v otázke limitov pri hnojení bórom, presvedčil by ste sa, že som to s dávkami neprehnal. Niekedy je treba aj experimentovať, aby ste sa dopídil k poznaniu. Jedným z mojích poznaní je napr. aj to, že aplikácia bóru na list 12 hodin pred príchodom mrazu je neskoro. Viete pane Miloši a Václave, keď by som nevedel poradiť v otázke protimrazovej ochrany a nemal žiadne skúsenosti s aplikáciou stopových prvkov ani konkrétne výsledky a snímky, v žiadnom prípade by som tých, čo sa snažia poradiť a pomôcť, nezosmešňoval a nespochybňoval. To se prostě mezi slušnými zahrádkáři nedělá.wink

Připojit reakci

1.4.2014 8:43

Pochybovat a diskutovat přeci ještě neznamená zesměšňovat.   Nicméně skutečnost, že jsem aplikoval nějakou látku a květy mi nepomrzly, nemohu brát rovnou jako důkaz. Čímž netvrdím, že to účinkovat nemůže. Ale pochybovat a přemýšlet je svaté právo nás všech a není v tom žádné zesměšňování. Předloni mi pomrzlo úplně všechno ovoce. V sousedově zahradě o 60 metrů dál bylo postižení malé a úroda slušná. Nikdo z nás proti mrazu nic neaplikoval. Kdyby však soused postříkal, uvěřil bych, že postřik byl účinný.

Připojit reakci

PP. (5416) - xxx.xxx.14.199 (?)
1.4.2014 9:29

Wiki:

Příkladem experimentu je biolog, který chce zjistit, zda krmení bažanta rulíkem zlomocným vede k jeho úhynu, nebo alespoň zhoršení zdravotního stavu. Proto pěstuje v laboratoři za naprosto shodných podmínek (v rámci možností samozřejmě) dvě skupinky bažantů: jedny krmí rulíkem zlomocným, druhé běžnou bažantí stravou (tato skupina je tzv. kontrolní skupina či slepý vzorek, viz dále). Ze srovnání počtu zbylých bažantů v obou skupinách pak lze učinit závěr o vlivu rulíku.

U biologického a lékařského pokusu je důležitý tzv. slepý pokus (resp. slepý vzorek nebo kontrolní skupina) – zkoumáme-li tedy dopad působení něčeho na něco, musíme mít pro srovnání další skupinu, s níž se zachází stejně jako se vzorkem hlavní linie postupu, pouze se u něj zkoumaný vliv vypouští. Důvodem je vyloučení chybných výsledků na základě špatně stanovených podmínek nebo lidské chyby (pokud např. v tomto příkladu pojdou obě zkoumané skupiny bažantů, na vině pravděpodobně nebude rulík zlomocný, ale fakt, že někdo špatně nastavil termostat nebo zatáhl do ústavu bažantí mor).

Připojit reakci

1.4.2014 22:36

Kdyby šlo ochránit postřikem květy meruněk proti mrazu -5°C, už by se z toho dávno stal u nás trhák a asi i středoevropský.
Např. svého času bylo prezentováno v specielním časopise jedné velké distribuční firmy, že Wuxal Ascofol svým protistresovým účinkem ochrání květy proti mrazu až do -4°C. Ale velice rychle to zapadlo a nebylo dále prezentováno. Nepotvrdilo se to v praxi.

Pokud se někomu podaří postřikem B ochránit květ meruňky při -5°, smeknu před ním klobouk. Ale vedle ní by musela kvést jiná, jako neošetřená kontrola.

Připojit reakci

6.4.2014 16:23

Teoreticky by mráz okolo-5°C nemusel být problém, když mrazuodolnost květů meruněk v závislosti na odrůdě, délce času mrazové expozice, nebo jiných vlivů(závlaha, výživa,nepřeplození,), se udává mezi -2.5°~-3.5°C.

Mrazuodolnost: v období dormance snesou meruňky - květní pupeny – 23 až – 25 °C. Vlastní květ pak snese – 2,5 až – 3,5 °C, plod pouze 0,6 až 1,0 °C v závislosti na odrůdě.citace šumperáčku.

Pan Miroslav Kalina zmiňuje ve své knize (Hnojení na zahradě)učinky boraxu na mrazuodolnost květů, a zejména na včasnou podzimní aplikaci těsně před opadem listů, nebo na jaře před rašením, v době rašení květních pupenů kyselinou boritou, nebo boraxem.Nejpozději 24hod. před očekávaným mrazem.

Účinky boraxu na mrazuodolnost květů však lze stěží vyjádřit na mrazové stupnici od ~>0,protože mi v tuto chvíli schází empírie.Nevím zda se lze v tomto smyslu spolehnout na zainteresované zdroje informací, které prodávají výrobek s příbalovým letákem, který praví, že včasná aplikace boru zvýši mrazuodolnost květů až o -3°C, což by teoreticky zvyšovalo mrazuodolnost až na -5.5°C,v tom nejlepším případě.

Dalším příslibem se může stát Cropaid NPA, který by mohl být účinnější.

Připojit reakci

PeterNR (297) - xxx.xxx.100.72 (?)
6.4.2014 22:39

Marhuľa je najcitlivejšia pri odkvitaní a tvorbe plodov, kritická teplota je medzi -1 až -3°C. Pripájam obr. z jednej talianskej ovocinárskej knihy. Dakde som mal aj iné ov. stromy, aha tu to je.

V ov. sadoch sa kombinujú všemožné metódy podľa presvedčenia a fin. možností pestovateľa: zadymovanie, sviečky, vrtule, rosenie korún... Záleží od konkrétnych podmienok v sade (lokalita, orientácia, expozícia voči vetru) ako aj od meteorologickej situácie, ktoré metódy kedy zaberú.

Typická situácia neskorých jarných mrazíkov je pokles teploty pri nočnom vyjasnení, zvyčajne za bezvetria. Vtedy pomôže zadymovanie a sviečky. Tieto ale nepomáhajú čo i len pri minimálnom vetre.

Vrtule zase majú zmysel pri inverznom mrazíku, kedy studený vzduch klesá dole a nad ním je vrstva teplejšieho vzduch. Vtedy vrtule rozvíria a premiešajú vrstvy chladnejšieho a teplejšieho vzduchu.

Rosenie korún pomáha vždy, ale treba mať infraštruktúru, dostatočnú zásobu vody, kvalitnú lokálnu predpoveď (zvyčajne treba niekoľko teplomerov a vlhkomerov, pc s matem. modelom), plus zodpovednú a pripravenú obsluhu, ktorá vstane hoci aj o druhej v noci keď zaznie alarm a začne rosiť s dostatočným predstihom.

Peter

Obrázky:

Připojit reakci

7.4.2014 21:10

Nemám k dané problematice téměř co dodat a trvám si na svém.  S příspěvkem p. Petera souhlasím, promluvil praktik.
Teoretikům bych jen připomněl vzít v úvahu teplotu, při které už se na povrchu rostlin, v tomto případě květu meruňky, tvoří krystaly ledu a začínají poškozovat buňky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.39 (?)
7.4.2014 21:21

Rosenie pomaha... na strednom Slovensku sa tomu hovori zasnezovanie

Připojit reakci

13.4.2014 14:48

Tak druhá půlka příštího týdne má být podle chmi.cz s mrazíky... nasadíme včas postřik nebo zálivku boraxem?

Připojit reakci

13.4.2014 16:12

To si nasaďte. Nejlepší by bylo na jeden strom aplikovat borax a na druhý ne, aby se ověřily účinky. Nejhorší má být čtvrteční noc.

Připojit reakci

14.4.2014 15:17

S ohledem na dnešní přehánky a hlavně aktuální radarové snímky to vidím s dnešním postřikem Boraxem bledě... severozápadní proudění oblačnosti brzy zase přinese přehánku, ne li bouřku. S postřikem tu byla alespon teoretická šance že proti marazu ve středu už by to mohlo pomoci...

Připojit reakci

15.1.2015 17:47

Díky teplé zimě už u některých velmi raných odrůd (Early Blush, Spring Blush) prosvítá na špičkách květních pupenů červená barva, což je neklamným znamením počáteční aktivity stromů v nové vegetační sezóně.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.114 (?)
15.1.2015 18:45
V Přerově mezi paneláky kvetla nějaká planá meruňka už před Vánocemi...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.115 (?)
15.1.2015 19:37

u nas nic

Připojit reakci

milanfiala (1142) - xxx.xxx.65.131 (?)
17.1.2015 12:55

Marhulky zatial držia ale broskyne už začinaju rašit.

Obrázky:

Připojit reakci

17.1.2015 19:16

Pane Fialo, jaký máte spon?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
17.1.2015 20:01

P. Fiala, jabloně krásně nabílené, proč ne broskyně, nesnášejí vápnění-zakaždým nemusí platit, když tak se dá tieniť inak, ale to vy dobře víte, asi Vás jen vypekl průběh tejto zimy, všakwink. Nádherný sad, sklon k jihu? V úctě S.P.,Ch.

Připojit reakci

24.2.2015 10:24

Tak jak to letos dopadne? Budeme mít stejné štěstí jako po minulé teplé zimě? Minulý rok jsem to bral jako malý zázrak, ale květy a část plůdků mohou vydržet i tentokrát. Miloš ovšem dobře ví, že je zbytečné dávat mnoho prostoru novým odrůdám meruněk. Přece jen je to nejméně jisté ovoce, díky tomu, že kvete příliš brzo a většinou u něj vždy pomrzne.

Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.57.97 (?)
24.2.2015 13:33

Taky jem zvědavý. Pupeny už růžoví - foto z před 10 dnů; v tuhle dobu to bude asi ještě výraznější.

Obrázky:

Připojit reakci

24.2.2015 18:48

Nejdále jsou meruňky a po nich hned asijské slivoně se svými drobnými světle hnědými květními pupeny. Pane Mikeši, meruňku Lenovu bych dávno zlikvidoval, ale když říkáte, že Vás překvapila svou zajímavou chutí, tak jí dám ještě šanci. Škoda, že není alespoň o něco ranější.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
24.2.2015 20:05

Menší bobky z mrazů máme, co na Šitta občas dámewink. S.P.,Ch.

Připojit reakci

24.2.2015 20:17

Pane Mikeši, tak Vám už budou za chvilku kvést :-) U nás zatím nic a to jsme v teplé oblasti. 

Připojit reakci

24.2.2015 20:42

Na Lenovu jsem pane Petře letos zvědavý - jestli potvrdí, pro mě zajímavou, chuť. Moc lidí jí asi nepěstuje. Co david?

kema83: Snad ne, už si nepamatuji, kdy byla nějaká pořádná úroda. On to nějaký chvilkový mrazík zase pokosí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.22 (?)
24.2.2015 20:51
Když vidim takhle hodně narašené meruňky v tuhle dobu, tak jsem vděčný za tu únorovou deku nízké oblačnosti, která tady u nás na jihozápadě byla snad s vyjímkou dvou dní celý únor. Snad to něčemu pomůže. Zatím se pupeny ani nehnuly.
Připojit reakci

Mikeš13 (1896) - xxx.xxx.224.39 (?)
25.2.2015 7:16

Tady, v místě bydliště v nadmořské výšce 360 m, jsou v posledních letech stabilní a pěkné úrody meruněk, na rozdíl od 20 km vzdálené, výškově pro meruňky lepší, lokalitě (zahrada) v 230 m.n.m.

Připojit reakci

25.2.2015 11:36

Stav narašení u velmi raných meruněk, asijských slivoní a sousedova myrobalánu (okrasného?)

Obrázky:
meruňka
meruňka
meruňka
meruňka
meruňka
meruňka
asijská slivoň
asijská slivoň
asijská slivoň
asijská slivoň
myrobalán
myrobalán
myrobalán
myrobalán
Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.140 (?)
1.3.2015 18:12

U nás dnes nejvíce narašená (růžové pupeny) je Tsunami, Carmen, trochu méně Orangered, Leskora, a např. VP, Harlayne prakticky sotva povylezly. Ukazuje se krátká doba zimní dormance středomořských a francouzských odrůd, jako vloni, pokud bude teplý březen, nic moc od nich neočekávám. david

Připojit reakci

21.3.2015 11:41

Parádní počasí nebezpečně přibližuje otevírání meruňkových květů. Jak jste připraveni chránit tyto květy proti jarnímu mrazu? Nejspíš zůstane opět jen při té "mědi", nebo máte protimrazové svíce?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.137.210 (?)
21.3.2015 12:28

Zrovna před chvíli jsem provedl první postřik přípravkem Cropaid-antifrost, měl by meruňky a broskvoně ochráni po dobu 15.dnů až do -7stupňů.

Připojit reakci

21.3.2015 13:58

Pokud jsem to správně pochopil, tak je to hnojivý roztok stopových prvků dodávaný zálivkou ke kořenům. Postřik na list v tomto období nepřichází v úvahu, když v době květu listy teprve začínají růst.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.137.210 (?)
21.3.2015 15:01

Cropaid je v podstatě kombinace mědi a böru.Složení v% je bor 0,38,měď 0,10,železo 3,50,mangan 0,83,molybden0,06,zinek 0,48.Aplikuje se postřikem.

Připojit reakci

21.3.2015 15:26

Bylo zde již vysvětlováno, že měďnaté fungicidy mají antibakteriální, či antimykotický účinek v květech a tímto působením zvyšují odolnost meruňkových květů proti mrazu. Takže další stopové prvky v Cropaidu působí stejně jako samotná měď v měďnatých fungicidech? Podle toho návodu mně Cropaid připadá jako hnojivo.

Připojit reakci

22.3.2015 11:32

To já mám připravený Champion, zkoušel jsem ho už vloni a květy přežily, horší by to bylo s malými plůdky, na ty koupím protimrazové svíce. U nás to vypadá, že meruňky tak během 10 dnů rozkvetou. Vloni už 21. 3. u nás kvetly. Snad se to letos zpozdí. Mám dva devítileté stromy, květních pupenů tisíce. A pak se jen modlit a sledovat počasí...

Připojit reakci

22.3.2015 11:38

Goldrichu na B-VA jsou už vidět bílé špičky a vzhledem k tomu, že má být do poloviny týdne "hic", tak nevím, jestli se neotevře. Pak má být chladno a deštivo, takže klasicky nepříznivé počasí v období kvetení meruněk. Taky vznikne otázka, kdy aplikovat první postřik proti moniliovému úžehu.

Připojit reakci

22.3.2015 11:44

V Tankovém praporu se vojákovi klade otázka: " Ale jak vystřelíte?". A já se ptám zase pro změnu: Ale JAK je koupíte? Malé množství neposílají a jedna svíce váží 20 kg, jestli jsem dobře rozuměl, tak kolik bude stát přeprava tak těžké zásilky? Pokud ovšem nebydlíte někde poblíž prodejce a nezajedete si pro ně osobně.

Připojit reakci

22.3.2015 12:00

To mě nenapadlo, že ty svíce nejde koupit v malém množství a že jsou tak těžké. Zkusm to zjistit v pondělí. Pokud je neeženu, tak rozdělám podstromy oheň, i když choím do práce, tak to bude velmi těké. Mé merunky jsou zatím zařené a nejsou vidět bílé špiky. Od středy se má zatáhnout, tak doufám, že se vše pozastaví. Mám odkazna svíce, co váží 4 kg, tak tam zkusím zavolat.

Připojit reakci

22.3.2015 17:08

U mě taky začínají pomalu prosvítat bílé špičky, nejvíce na odrůdě Pinkcot, dále jsou hodně zvětšené pupeny na Kiotu a Hargrandu. Taky jsem zvědavý, jak to letos dopadne, Champion mám připravený.

Připojit reakci

22.3.2015 18:22

Tak jsem dneska v sousedství viděl kvetoucí meruňku. Už se to tu rozjíždí. Jestli zase přeběhne nějaký mrazík, tak bude průser.

Připojit reakci

22.3.2015 18:40

Tedy, pane Mikeši, na tom Žatecku jste nějak vepředu. Já stále doufám, že by ke kvetení přece jen mohlo dojít až později. Dnes sice svítilo, ale foukal studený vítr, který stromy jistě ochlazoval. Máte, pane Mikeši, ty protimrazové svíce?

Připojit reakci

Jiří 1968 (1396) - xxx.xxx.137.210 (?)
22.3.2015 19:23

Mně včera rozkvetl Sylvercot na Torinelu, na této podnoži by měl kvést mnohem později, alespoň to šlechtitelé tvrdí.Pár rozkvetlých kvítků je i na Goldrichu.

Připojit reakci

22.3.2015 20:26

Svíce nemám, pane Petře. Uvažoval jsem o nich vloni. Ono je to logisticky a časově docela problematické, když zahrada není v blízkém okolí.

Připojit reakci

mičurinec (3091) - xxx.xxx.103.2 (?)
23.3.2015 7:17

tak koukam na teploty čr a jih Moravy - Strážnice a Brod n Dyjí -5.5! tak to jsem zvedav co na to kvetoucí stromy meruněk-pokud kvetou, ale hlavně asi mandloní

Připojit reakci

23.3.2015 10:17

Podle Počasí-iDNES tady bylo ve 4:00 hod. -6°C. Teď to snad žádnou škodu ještě nezpůsobilo, ale tak za 14 dní by to byl konec.

Připojit reakci

25.3.2015 16:19

Tak zatím meruňky nekvetou a nebudou ani v nejbližším týdnu, a předpověď je dobrá. Oproti loňsku bude alespoň u nás zpoždění cca o 14 dní, tak by to snad letos mohlo vyjít!!!

Připojit reakci

Ferda Mravenec (1934) - xxx.xxx.247.50 (?)
25.3.2015 16:45
Dnes jsem se doslechl, ze zacina kvest nejaka merunka ve Zline-Malenovicich.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.51.212 (?)
25.3.2015 18:43

Zdravím, moje skoré meruňkky (450 m/m) mají zatím jen napučené květy, ale minulý týden jsem jel z Lýsé nad Labem na Boleslav a tam cestou několik meruněk již kvetlo a viděl jsem tam i rozkvetlý mirobalán...

Připojit reakci

26.3.2015 16:59

Tak u nás na Hané, 230 m.n.m., se pupeny meruněk začínají nebezpečně zvětšovat. Začínám mít obavy, že do týdne pokvetou. Kéž by to počasí ještě zastavilo, ale je tu poměrně teplo, předpověď zatím na následující týden nepřináší mrazíky, ale uvidíme.

Připojit reakci

26.3.2015 17:21

Já mám na Goldrichu první květy už otevřené. V období dnešního slunečního svitu na Goldrich létaly už i včely. Jak říkáte, bylo velmi teplo. Po zatažení oblohy včely zmizely. Měl jsem obavu, jestli včely neodradí včerejší postřik Kumulusem, jelikož síra z něj byla z rukou cítit i po umytí. Ale vypadá to "ok". Ředění 0,4 %, 15g na 4l vody.

Připojit reakci

happy (115) - xxx.xxx.254.170 (?)
27.3.2015 16:03

Náš Pincot je taky těsně před rozkvětem sad.

Obrázky:

Připojit reakci

27.3.2015 16:32

V této fázi bych už stříknul proti monilii. Chladno, deštivo = pro ni ideální počasí. Možná bude letos větším problémem, než mrazíky.

Připojit reakci

27.3.2015 16:40

Tak dnes se citelně ochladilo, to celý proces kvetení zastaví, to je dobře. Čím později pupeny rozkvetou, tím větší náděj na úrodu. Vloni vykvetly meruňky u nás 21.3. a 15.4. my zmrzly malé plůdky... tak snad se to nebude letos opakovat.

Připojit reakci

happy (115) - xxx.xxx.254.170 (?)
28.3.2015 14:46

Díky za radu Kuky, měl jsem v plánu ještě pár dnů počkat, ale nedalo mi to, a když jsem přišel po noční domů, využil jsem příznivého počasí a stříkl jsem ji. Přitom jsem zjistil, že Hargranda loni zasazená a ještě zazimovaná v textilii už taky rozkvétá.Tak doufám, že postřik aspoň trochu zabere smiley.

Připojit reakci

30.3.2015 7:58

Tak předpověď nám moc nepřeje, má být chladno a dokonce ranní mrazíky, ale pupeny jsou zatím zavřené, tak snad tomu bude tak i nadále.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.140 (?)
30.3.2015 9:21

S meruňkami jsem definitivně skončil protože mám pozemek v mraz.údolí, a dosti často tady bývá i větrno. Měl jsem ji vypěstovanou z pecky, údajně odolnou, vhodnou do vyšších poloh (tady 350m.n.m.). Sice vykvetla, ale část květů opadala, další zmrzla a nestačím léčit klejotok. Takže končím.

Zklamaly mě i jabloně, zejm.výborný Topaz a pološvestka Čačanská lepotica. Obalena květy, které posléze shodila. Nejvíce mi tady rodí jabloně Rubinola a Ametyst, nárazově Melodie, višně Morela a Morellenfeuer.Broskvoni (Sunhaven) se tady cca každý 3.rok daří.

Připojit reakci

30.3.2015 10:45

Jakou máte kdo zkušenost s tím, do kolika stupňů vydrží květ meruňky, ať vím, kdy stříknout Championem. I když mám pupeny zavřené, ale mám obavy, že to dlouho nevydrží. Na víkend hlásí mrazíky, tak uvidíme. Už druhým rokem jsou Velikonoce chladnější než Vánoce???

Připojit reakci

30.3.2015 12:36

V diskuzi Mráz-mladé plůdky meruněk má pan Polehla pěknou tabulku.

Připojit reakci

30.3.2015 14:36

Počasí nám moc nepřeje? To je slabé slovo. Jak to říkal Donutil v Černých baronech? " Vy řeknete, svištěly tam kulky, to byl šmelc a voni do toho šli prsama". No prostě hnus. A právě díky tomuto počasí v období kvetení vznikl moniliový úžeh, což je novodobá metla pěstování meruněk ve střední Evropě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.238.69 (?)
30.3.2015 20:09
Bergeronka těsně před květem..dostala dávku horizonu..tak snad
Připojit reakci

30.3.2015 20:42

Dneska tady déšť, sníh, kroupy i silný vítr a meruňky by měly za pár dní začít kvést. Předpověď nevalná. K postřiku se asi nedostanu frown.

Připojit reakci

31.3.2015 8:52

Tak to počasí je šílené. Květní pupeny jsou stále zavřené, tak snad se nezblázní a neotevřou se do takové zimy. Nevím jestli vydrží ještě ten týden a potom snad přijde konečně jaro.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.169 (?)
31.3.2015 9:04
No, v Podolí na Praze 4 již o víkendu meruňka vesele vykvetla, tudíž si to nyní zjevně užívá...
Připojit reakci

31.3.2015 17:23

Každým rokem je to stejné, ale letos doufám, že tomu bude jinak a špatné počasí odejde a pupeny meruněk zůstanou zavřené. Horší bude, až vysvitne Slunce a rozkvetou se naplno, pak už bude mráz pro meruňky smrtící. Teď jsem je kontroloval a jsou stále zavřené a snad se do takového počasí neotevřou. A žádné velké mrazy v předpovědi nejsou, takže musíme doufat.

Připojit reakci

Maty (946) - xxx.xxx.92.152 (?)
31.3.2015 17:41

Dnešní stav: Kiotu se otevřelo prvních pár květů - do dvou dnů kvete celá, Pincot je lehce pozadu, Kompakta vypadá nejlépe, nejsou vidět ani bílé okvětní listky. Velkopavlo je na tom podobně, jako Kompakta. Vloni mi kvetly všechny meruňky 24.3., letos je to o minimálně týden později, tj. normální rok (spíše lepší rok).

Připojit reakci

31.3.2015 20:09

..jestli mi letos Goldrich opet zmrzne, tak jde ven.. predloni nic, loni nic a letos pulka stromku rozkvetla.. zatim je u nas relativne teplo- kolem3-4 stupnu, ale jestli zmrzne, tak letí, přísahám.. a v ostrohu v zahradnictví si kupuju Radku, nebo nějakého skoráka, co je odolnější mrazu...

Připojit reakci

31.3.2015 20:41

Ano, musíme doufat, ale pondělní ráno bude podle předpovědi, zdá se, dosti mrazivé. No snad se to ještě změní.

Připojit reakci

31.3.2015 23:22

Já osobně bych proti nynějšímu počasí neměl zhola nic, naopak je to zajímavá změna a jak psal pan P.Z. před dvěma lety: "Nie studené počasie, je len slabé oblečenie". Zdravím, pane P.Z., na Bardejovsko. Nebýt ovšem těch rozkvétajících meruněk a hluboce otevřené severozápadní cesty, bez výhledu změny. Pro opylovače naprosto nevhodné podmínky a lepší dlouho nebudou. I přes tyto nevhodné podmínky pokračuje otevírání květů u dalších stromů, které by nezastavil snad ani mráz. Přitom aprílové počasí je v tuto dobu běžným jevem, nikoliv však teplý březen, kdy mělo platit "za kamna vlezem".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
1.4.2015 8:38

Suma sumarum stále narážíme na to, že meruňky nejsou u nás doma.Patří do teplejších krajin.Přes veškeré globální oteplení jsou u nás stále v ohrožení.S tím asi už nic nenaděláme a musíme se se stavem, jaký je, pokorně smířit a být rádi, že to "občas také vyjde".Přírodu "obšlápnout "nejde.Kdysi jsem v noci vstával a meruňky proti mrazu kropil rozprašovačem vody.Pak mně stromy stejně odešly na mrtvici.Dnes bojuji jen s moniliovým úžehem a dost.   AB

Připojit reakci

1.4.2015 9:26

Zdravím, pane AB. Myslím, že moniliový úžeh dostihne zanedlouho i pana Mirdu, zvláště pokud mu budou stromy rozkvétat v nynějším počasí. Chtěl jsem letos použít "měď" na ochranu květů proti mrazu, ale mám dojem, že to díky neustálým sněhovým, nebo dešťovým přeháňkám a vichru, nebude možné 

Připojit reakci

1.4.2015 9:55

Díval jsem se na "windyty" na předpověď nočních mrazů pro příští týden a pro Pardubice tam mají předpověď mrazů nepřetržitě od sobotní noci po všechny další noci příštího týdne a to kolem -2°C. Tak nevím, kolik bych musel mít těch protimrazových svící, zřejmě "neúrekom".

Připojit reakci

1.4.2015 10:17

Meruňky je posledních pár let lepší (jistější) pěstovat ve vyšších než optimálních polohách.

Připojit reakci

1.4.2015 10:48

Tak bych to neviděl. V těch optimálních polohách panují obecně rozhodně příznivější podmínky. Tady vidím spíš problém teplejších konců zim, kdy i v okrajových oblastech dochází k předčasnému narašení a pak většímu nebezpečí jarních mrazíků. Ale zatímco ve vyšší poloze bývá severní svah pro meruňku naprosto nevhodný, v optimální poloze jižní Moravy může severní svah naopak zapříčinit pozdější rašení a následně i únik před nižšími teplotami.

Připojit reakci

1.4.2015 11:07

Ano, jde o to brzké narašení a kvetení. Ale vidím to tady v nějakých 370 m jsou úrody meruněk v posledních letech pravidelné narozdíl od lokalit položených o 150 m níže.

Připojit reakci

1.4.2015 11:18

Noční mrazy příštího týdne se ještě meruněk ve vyšších polohách netýkají, ale když srovnáte meruňkové úrody třeba zde a ve vyšší poloze, tak tam jsou výsledky horší. Zřejmě proto, že tam noční mrazy řádí mnohem déle, třeba až do pozdního května, kdy už tady nemrzne. Domnívat se, že se bude vždy opakovat situace z minulé teplé zimy, kdy po ní přece jen nějaké meruňky na stromech zůstaly, je bláhové. "Studený březen v stodole ráj" a né naopak. Myslím, co se týče meruněk.

Připojit reakci

1.4.2015 12:02

Beru "vysokou" polohu oněch třeba 370 m. Po 4 poslední roky tu jsou úrody vyšší a hlavně jistější, než v nižších polohách. Rozdíl v délce mrazů tu prakticky není. Platí to pro tuto oblast, jinak je jasné, že když vše vyjde tak jak má, tak úrody z nížinných poloh jsou o něčem jiném.

Připojit reakci

1.4.2015 15:03

Když to srovnám třeba s Milošem, tak jemu ty meruňky zmrznou vždycky až později. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.72 (?)
1.4.2015 15:05

..v sobotu jdu striknout merunku championem.. Goldrich je rozkvetla ze 3/4, tak treba to bude OK.. na pondeli predpovidaj -1 u nas-zidlochovicko-tak uvidime..

Připojit reakci

1.4.2015 18:30

No tak mě meruňky ještě nekvetou, ikdyž se zdálo, že už budou. Je to podivné, že pokud jsem pochopil správně, tak Vám z nižších poloh už meruňky kvetou. A přitom já se nenacházím zas v tak vysoké poloze - 240mnm a v teplé oblati Hané, posledních deset let byly průměrné teploty mezi 9 - 10 stupni celsia. Dlohodobý půměr od roku 1961 je myslím 8,5 °C. Jako na druhou stranu jsem rád, že toto nepříznivé počasí meruňky přežijí nerozkvetené. Asi u nás je jiný průběh konce zimy a jara. :-)

Připojit reakci

1.4.2015 19:01

tak dneska jsem stříkal championem... ted je tu aktualne 3,5 stupne.. zidlochovicko.. uvidime, děj se vule boží.. soused má tak 10 dní před goldrich a ta nemá ani kvítek, můj Goldrich je ze2/3 rozkvetlý... jak ríkám, jestli letos zmrzne má to spočítané...

Připojit reakci

1.4.2015 20:16

Je to "bordel", ale meruňka si holt poradit nenechá. Jsem docela překvapený, co lidí si pořídilo tuto odrůdu, jejíž květy jsou tak citlivé na jarní mrazy, jakou je právě Goldrich. A navíc tak časně kvetoucí. Na B-VA rozkvétá opravdu jako první. Na myrobalánu o něco později. Ovšem tato odrůda musí být velmi populární i v západní Evropě, když ji pěstují v blízkosti Alp společně s jinými mnohem odolnějšími meruňkami.

Obrázky:
Goldrich
Goldrich
Připojit reakci

1.4.2015 20:20

proto ji radši nemám Petře :D místo ní mám Kiotto a zatím to vypadá na mou nejoblíbenější sortu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.199.222 (?)
1.4.2015 20:25

Zdravím, já mám Goldrichaasi na myrobalánu a každý rok úroda... za to zmrzne sylvercoot... a měl by být odolný...

Připojit reakci

Pavel_CZ (249) - xxx.xxx.19.22 (?)
1.4.2015 20:32

Hmm tak to hledim. U nas je tepleji, nez v Pardubicich (Zidlochovice), ale merune co jsem si vsiml zatim nikomu nekvetou. Je pravda, ze jsem to moc nekontroloval, ale ani u me zatim nic. Kdovi, jestli jsou na tom podobne i Goldbar a Goldstrike. ktere se uz u nas taky prodavaji. S tema Alpama, zalezi asi v jake blizkosti, protoze naprosta vetsina zapadni Evropy je na tom co se tyce mrazu lip nez my.

Připojit reakci

1.4.2015 20:48

Tu v okolí Vyškova zatím pupeny drží tak tak... sem tam prosvítne bílo na květ..v Brně už něco kvete, byl jsem pod Hustopečí... tam už to kvete skoro vše... tam držím palce... v Brně je vždy o 2-3 stupně tepleji.

Připojit reakci

1.4.2015 20:50

No hlavně, že je ten můj Goldrich dobře chráněný proti moniliovému úžehu, nejdřív Kumulusem a pak znovu Talentem. Ještě tak vykouzlit včely, cizí pyl a protimrazovou ochranu minimálně na týden, či 10 dní v kuse a je vyhráno. laugh

Připojit reakci

1.4.2015 20:59

S tím počasím je to špatné a nehlásí ani žádné výrazné oteplení na týden dopředu, tak snad se ty pupeny neotevřou, snad to ještě vydrží. Jsou už týden skoro stejné velikosti, ale hlavně že se neotvírají, snad míň jak -2st. nebudou.

Připojit reakci

1.4.2015 21:12

Je tu nějaký znalec, co lze očekávat od pupenů těsně před otevřením v tomto počasí, pokud třeba bude ještě týden pokračovat chladné počas?.Myslím, že když bude zima a přitom vyjde slunce... začne se nakvítat zima nezima... zkusím obalit pár kmenů alobalem..jestli bude nějaký rozdíl v nakvétání.

Připojit reakci

1.4.2015 21:20

Je to jen moje domněnka, ale možná je to tím, že východ republiky - Morava, je spíše blíž kontinentálnímu klimatu a západ - Čechy jsou spíše zase oceánskému klimatu. To znamená, že mírnější zima je v oceánském klimatu a proto v Čechách začínají meruňky kvést dřív. Asi to nejde paušalizovat, určitě Jižní Morava je úplně něco jiného, ale možná plus mínus to nějak tak bude. :-)

Připojit reakci

rebus225 (27) - xxx.xxx.210.186 (?)
3.4.2015 11:30

Takto vypadá Kioto dnes, tak snad vydrží toto bláznivé dubnové období než začne kvéstsmiley  Liberecko

Obrázky:
KIOTO
KIOTO
Připojit reakci

2.4.2015 15:12

u nas teda merunky jeste nevypukly, ale zlatice jiz kvete tak 5,6 dní...

Připojit reakci

1.4.2015 21:41

Jsem od Vyškova... do Brna jezdím každý den... pár meruněk hlavně v okolí spalovny už tam kvete... spousta je v polokvětu asi dle odrůd... no snad nám ty napučené vydrží co nejdéle jen napučené... teprve ty chladná rána přijdou...

Připojit reakci

JakubM (81) - xxx.xxx.199.27 (?)
1.4.2015 23:08
Brno-Slatina a Vyškov nekvete nic. Bílý je tu pouze sníh.
Připojit reakci

2.4.2015 8:08

..tak u nas-zidlochovicko-dneska rano 2stupne, na autech namraza... chjo... vcera jsem to sice vzal championem, ale nevim nevim... Goldrich jsem koupil proto, ze mi to kdysi, jako neznalkovi, poradila pani v kvetinarstvi... ovsem letos ma posledni moznost, pokud omrzne jde bez milosti ven a koupim jinou.. muzete mi prosim poradit,,skorou,, marhulu, ktera nakveta pozdeji nez goldrich? Chtel bych radku nebo auroru..

co vy na to?? diky

Připojit reakci

Jiří 1968 (1396) - xxx.xxx.137.210 (?)
2.4.2015 9:07

Pokud máte dost místa kupte obě, kvetou později.Goltrich a Sylvecot to mají u mně taky spočítané!

Připojit reakci

2.4.2015 9:22

Radka mně rozkvétá stejně jako Goldrich na myrobalánu, což je právě teď a Aurora není o moc pozadu. Kvůli debilně obrácenému průběhu počasí mám letos asi po sezóně.

Připojit reakci

2.4.2015 10:07

soused vedle me ma skorou, ma plody tak 10 dni pred Goldrich, ale ma asi jen 3procenta nakvetenou, jinak je jen holy strom.. moje goldrich je nakvetena ze 3/4, vcera jsem na to cucel.. jeste mam vedle Karolu, ta je taky zavrena, ale to jedvoulety stromek...  budu muset prostudovat internet a nejakou vybrat..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.158.163 (?)
2.4.2015 11:09

Praha, na meruňce, v posledních dnech rozkvetla též tak 2%-3% květů. Soused má meruňku rozkvetlou již z 90%.

Vypadalo to, že rozkvete komplet již tento týden, zima to pozastavila, ne ale úplně, každý den přibývají sem tam další květy.

Zajímalo by mne, jestli teď cca 10-14 studených dnů by mohlo být bez následků na pupeny, kterým chybělo tak 2 dny do plného rozkvětu?

Zatím skoro nemrzne, na vikend hlásí až -4, no v Praze asi bude trochu tepleji.

Připojit reakci

2.4.2015 11:31

nevim, zda je to odrudou nebo podnozi, ale Leskora a Golden Sun - obe na myrobalánu maji velke zpozdeni - oproti merunkam na waxwa a zelene renklode, neco na tom bude

Připojit reakci

2.4.2015 12:42

Jak je vidět, tak svůj vliv má i to kontinentální klima. Třeba Milanovi u Trnavy Goldrich ještě nekvete a přitom jsem měl za to, že je u nich tepleji. Přes zimu zřejmě ne.

Připojit reakci

stefanos689 (