Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Meruňky > Roubování meruněk

Roubování meruněk

Pavel_CZ (245) - xxx.xxx.58.199 (?)
25.4.2019 23:58

Jestli se rouby ujaly, vam tu s jistotou nikdo nerekne. Ocka se nafouknou/rasi skoro vzdycky z energie roubu. Jestli se rust zastavi, tak se nechytly (uschnou). Behem pristich 30dni uvidite, na cem jste.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.124.30 (?)
21.10.2013 10:01, počet návštěv: 150945
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Prosím o radu, jak a v kterém období roubovat meruňku. Snažím se o to již několik let, ale vždy mi rouby zčernají a uschnou. Roubuji pod kůru asi 5 cm řízek. Omotám páskou a zbytek větví na stromku ořežu. Myslím, že to dělám špatně, proto prosím o radu. Děkuji Jana

Připojit reakci   

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.92.38 (?)
21.10.2013 11:48
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Roubujte koncem února až začátkem března kopulací. Ujímavost je v tu dobu vysoká.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.244.2 (?)
21.10.2013 13:26

já to dělám opačně, nejprve zmladím strom a pak na nově narostlé vlky roubuji kopulací. Neujmuté a přebytečné odstraním, ponechám jen cca polovinu pro optimální rozložení nových kosterních větví.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.237.211 (?)
22.10.2013 21:46

Zdravím Vás Stando! V akom termíne vrúbľujete na spojku marhule? Vrúble máte cez zimu uložené v chladničke? Máte skúsenosti aj s vrúbľovaním sliviek? V akom termíne a akým spôsobom ich štepíte? Vďaka za cenné skúsenosti!

Připojit reakci

Roubování meruněk

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.186 (?)
22.10.2013 23:19

Rouby odebírám zpravidla co nejpozději, abych je nemusel dlouho skladovat, většinou tedy koncem února. Zabalím do vlhkých novin a šoupnu do igelitového rukávce. To pak dám na zem do stodoly nebo do chodby mezi dílnou a garáží. Ve stodole teploty klesají i pod bod mrazu (tipuji tak do -5°C) a v chodbě nevytápěného hospodářského příslušenství je tak kolem 2-4°C. Švestky dělám podle osobní potřeby nebo na požádání. Předloni jsem tak dělal pro obec Vysoká jejich místní odrůdu "Vysocké velkoplodé" tak aby mohli vykácet dožilou alej z 50tých let. No práce spočívala v radikálním zmlazení původních porostů a jejich testování na hospodářsky významné viry. No letos jsem ani všechny připravené meruňkové rouby nevyužil, prostě nebyl čas a našel jsem si jen dvě odpoledne. No ale i přes pozdní termín, se většina roubů z 4.4.2013 ujala. Propadák byla pouze Veecot (0z5) ale bylo to asi špatným zdravotním stavem stromu z kterého rouby byly odebrány. Nejraději mám kopulaci, kdy jsou podnož a roub stejně silné. Než abych se sedélkoval někde u zemně, tak raději roubuji už v místě pod prvním větvením budoucí korunky. Tak třeba Nancyskou mirabelku pro jednu známou co potřebuje vysokokmen kvůli okusu ovcemi bylo místo roubování 1,3 m nad zemí = pohodlná práce. Roubovací pásku mám nařezanou z PVC či LDPE pytlů, protože je měkčí a pružnější než ta kupovaná. Volné rány zamazávám klasickým štěpařským voskem (nekde mám recept, budu si ho muset zase najít). Ideální doba na roubování je v březnu, kdy si vlastně roub počká na začátek rašení podnože a nemusíte ho skladovat. Únorové roubování jsem nikdy nezkoušel, když bylo hezké počasí, stříhal jsem víno aj. když nebylo hezké počasí, neměl jsem podnože založené pro roubování v ruce někde v závětří dílny (páč toho nedělám moc a mohu klidně týden dva počkat na lepší počasí).

Na jaře mne čeká potřeba udělat si 3 stromky Opálu, 2-4 Katinky, možná nějaké další Vysocké velkoplodé, 1-2 Vaňkovu domácí a asi 12 meruněk podle toho co seženu za prověřené rouby nebo při procházce sadem usoudím, že by potřebovalo v brzké době nahradit novou výsadbou. Jabloně budu dělat jen 3, víc podnoží aktuálně nemám. Asi to budou Rubinola, řehtáč a Topas.

...

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.144.125 (?)
23.10.2013 21:41

Ďakujem za prezradenie Vášho know-how, Stando. Takže slivky vrúbľujete už v marci? Ja to robím až pri rašení, keď už slušne prúdi miazga. Možno preto sa mi väčšina slivkových vrúbľov neujíma. Cez zimu ich mám uložené v chladničke pri 0 až +2 st.Celzia. Ešte ani v máji nie sú narašené. Odber vrúbľov však robím skôr- okolo Vianoc, pred príchodom silných zimných mrazov. Vo februári pri krátkom oteplení už často býva u kôstkovín miazga v pohybe. Preto ma udivuje, že sa Vám tak neskoro odoberané vrúble bez problémov ujímajú. Vďaka za cenné skúsenosti!

Připojit reakci

Roubování meruněk

Mimmo (1745) - xxx.xxx.64.58 (?)
23.10.2013 22:17

Já používám meruňkové rouby koupené - získané v polovině ledna nebo vlastní, odstřižené kdykoliv do rašení. Letos jsem rouboval čerstvými rouby až do 4.4. Nehledám v tom vědu, ale důsledně překrývám roubovanec sáčkem nebo fólií. Rouby peckovin, hlavně tenké a krátké, ztrácejí v suchu brzy životaschopnost. U jabloňového roubu mě třeba velmi překvapilo, že se mi ujal po 8 měsících v ledničce. To peckoviny neumějí. Všimněte si na kvetoucí meruňce, že jsou tam ještě větvičky nebo jejich části, které ještě neraší a jsou tedy plně použitelné.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.144.125 (?)
23.10.2013 22:35

Naštepené vrúble sliviek som tiež zakryl mikroténom s troškou vody a stiahnutým pod miestom vrúbľovania, ale skôr ako sa vrúble ujali, vyrástli vždy výmladky podpníka pod miestom stiahnutia mikroténu. Tým odklonili prúdenie miazgy bokom od hlavného ťahu smerom k vrúbľu. Jablone a hrušne sa mi ujímajú bez problémov, s mikoténom aj bez neho.

Připojit reakci

Roubování meruněk

JJM (54) - xxx.xxx.239.104 (?)
24.10.2013 20:20

Moje zkušenost je taková, že v lednici mi rouby téměř vždy nevyrašily.Nejlepší výsledky mám u roubu uskladněných v zemi někde ve stínu severní strany.Jednoduche a bez starosti o opečovaní v lednici.Zdálo se mi že v lednici rychle vysychají.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Walter (1245) - xxx.xxx.168.18 (?)
24.10.2013 20:44

Já všechny rouby uchovávám zavěšené nad vodní hladinou ve studni na užitkovou vodu.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.233.17 (?)
24.10.2013 22:06

V chladničke skladujem nielen vrúble, ale aj viničové rezky- často veľký balík či otep. Zabalím ich do mikroténu s troškou vody a raz za 5-6 týždňov skontrolujem. Ak sa na nich začne chytať pleseň, rezky či vrúble s pomocou štetca opláchnem v studenej vode, ošetrím Plesnistopom, znova opláchnem a dám do nového čistého sáčka späť do podmienok 0-2 st.Celzia. Nie je to až taká námaha. Jediný problém je frfľajúca manželka, ktorej moje "křoví" v chladničke prekáža.

Viac ma však zaujali skúsenosti p.Mimma: "Já používám meruňkové rouby odstřižené kdykoliv do rašení." Na jar som svokrovi prevrúbľoval mladú marhuľu vyrastnutú z podpníka. Aj keď som do nej naštepil množstvo vrúbľov tesne pred rašením- priamo zo stromu na strom, neujal sa ani jeden. Že by bol na vine systém vrúbľovania do rázštepu, ktorý si svokor vyžiadal? Skôr si myslím, že v marci odobraté vrúble sú už k ničomu, nádej na ujatie je minimálna.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Mimmo (1745) - xxx.xxx.64.58 (?)
24.10.2013 22:48

Do rozštěpu roubuju jen zelené výhony (meruzalka, růže, moruše, citrusy apod. a vždycky žiletkou). U plně dřevitých roubů se mi podnož nožem spíše rozlomí než rozřízne a kontakt pletiv není dobrý. Musel bych mít mimořádně ostrý nůž. Dneska jsem si všiml, že jsem poslední roub peckovin odebral 9.4.2013 na broskvoni a narouboval jsem ho do broskvomandloně kopulací. Všechny výhony na podnoži byly odstraněné a místo roubování i s roubem bylo 3 týdny omotáno fólií (bez vody). Už druhý den ráno je uvnitř fólie jemná rosa, která nedovolí zaschnutí roubu. Podobně to dělám u meruněk, slivoní nebo třešní, ale obvykle dříve (v březnu). Pokud mám málo podnoží (cca 20), nechávám je rychlit v kýblech v zimní zahradě a roubuji je už v lednu a únoru čerstvými rouby z venku. V tuto dobu taky uvnitř očkuji tomel a moruše. Je to pohodlné a spolehlivé. Ořechy neumím a dost mě to mrzí. 

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.161.216 (?)
26.10.2013 21:02

Uskladnenie vrúbľov vo voľnej pôde na zatienenom mieste či v studni má výhodu v bezprácnom udržiavaní vlhkosti bez nutnosti kontrôl počas zimy a je lacné- netreba el. spotrebič- chladničku. Nevýhodu vidím v nepredvídateľnom počasí a v jeho výkyvoch, kedy zohriata pôda môže vyvolať prebudenie očiek. Rezky viniča môžu v chladničke aj mierne zmrznúť, do mínus 2 je to v pohode, na jar sa vrúble vždy ujímali. Slivkoviny mi vydržali v chladničke nenarašené až do mája.

Ad Mimmo: Zdrevnatelý ustrihnutý výhon prirodzene iba tlakom noža nerozštípnete, treba na nôž poklepať napr. zahrad. nožnicami. Pri dostatočne dlhom jazýčku na vrúbli Vás nemusí trápiť drsný povrch rázštepu podpníka. U viniča sa jednoočkové vrúble štepené do rázštepu ujímajú bezproblémovo. U kôstkovín s nerovnakým priemerom podpníka a vrúbľa už je to horšie. Literatúra odporúča vrúbľovanie najlepšie na koziu nôžku, do rázštepu už je to menej vhodný systém. Ak sa mi neujal žiadny vrúbel (do rázštepu) prenesený u svokra zo stromu na strom, nebude to systémom štepenia, ale vrúble bolu už naplno zobudené. Inými slovami, ak by som použil vrúble z chladničky a štepil do rázštepu, bolo by preštepenie marhule úspešnejľie. Týmto samozrejme netvrdím, že sa Vám nedarí štepenie marhúľ zo stromu na strom. Niekedy pomôže k úspechu s ujatím vrúbľov "fluidum" vyžarované zo samotného výnimočného štepára.wink

Připojit reakci

Roubování meruněk

24.10.2013 22:56

Uschovávám rouby stejně jako JJM - zapíchnuté v zemi na stinném místě. Za nejlepší prevencí uschnutí či vyrašení považuji jejich včasné nařezání (v prosinci) a brzké naroubování(začátkem března). Při dodržení těchto intervalů není třeba rouby skladovat nijak, mohou zůstat ležet nastříhané pod stromem. To samozřejmě nedělám, jednak kvůli vzniklému nepořádku, navíc by takové rouby nemusely vydržet do doby štěpování za kůru.
    Štěpovat peckoviny "ze stromu na strom" v předjaří sice lze, ale s prosincovými rouby mívám ujímavost lepší. 
    Roky zavržené roubování do rozštěpu jsem v posledních letech trochu oživil. Používám ho jenom u peckovinv hlubokém předjaří v případech, kdy na silné podnoži nejsou vhodné letorosty pro kopulaci a slabší rouby by nevydržely svěží do května k roubování za kůru. Srůst a ujímavost je překvapivě dobrá, vadí mi obtížnější hojení velké rány v rozštípnutém dřevě.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.182.227 (?)
25.10.2013 7:39

Školkaři mají uskladněné rouby zapíchané ve studeném sklepě, nebo je mají venku.Jinde jsem je uskladněné neviděl.Věřte, že kdyby byly lepší v lednici, určitě by si je pořídili.P

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.10.2013 8:07

Na druhé straně školkaři obvykle nepotřebují rouby pro štěpování za kůru..

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.10.2013 21:19

V Holovousích některé věci do chlaďáků (tedy lednic) dávají. Ono ani tak není důležíté, jak uložení v nekolísavém chladu dosáhnete, ale aby byla vlhkost i teplota nekolísající a pod limity pro rašení.

Čím více máte rouby blíže k rašení (či mírně narašené) tím musíte pracovat přesněji aby srůst a tvorba potřebného srůstového kalusu proběhla co nejdříve. Vždy musí mít podnož až dva týdny náskok proti roubu. Taky plno lidí zapomíná rouby před roubováním namočit do vody, aby jim dolnili nejen ztrátu vlhkosti, ale taky "nastartovali". Pokud je skladujete přihrnuté zeminou, často to uděláte podvědomě při čištění omytím (namočit, odmočit, opláchnout, okapat).

S.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.71.128 (?)
29.11.2013 10:28

V čem a proč je lepší ujímavost roubu meruňky nachytaného např v prosinci a roubovat začátkem března, proti odebraní roubu v březnu a hned aplikace na druhý strom - v podstatě okamžitý přenos roubu ze stromu na strom?

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.11.2013 11:00

Roub musí v okamžiku roubování ještě spát, nebo být alespoň méně narašený než podnož. V březnu mohou být již některé odrůdy narašené, ale pokud není možno jinak, je lepší roubovat i ze stromu na strom než neroubovat vůbec.

Jinak rouby je potřeba odebírat v bezmrazém období, což prosincová odpoledne dosti často splňují. Lednové a únorové oblevy jsou také dobré, protože nám umožňují kratší dobu skladování a tím i menší náročnost na odchylky od optima (teplota +2 vlhkost 85%r.v.). Při skladování se nebojte ani teplot mírně pod bodem mrazu, ale vyvarujte se průvanu.

Dalším aspektem, zejména u jabloní je potřeba si vybrat rouby předtím, než půjdu do sadu provádět zimní řez. U meruněk a slivoní to není tak akutní, protože i nich zimní řez neprovádíme (resp. provádíme jarní řez až po termínech pro roubování).

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.11.2013 11:30

...u jabloní je potřeba si vybrat rouby předtím, než půjdu do sadu provádět zimní řez

To platí jen kvůli tomu, že po vydatném zimním řezu už na stromě nemusejí žádné rouby zůstat. Jinak co se týče termínu, u jabloní lze rouby odebírat ještě dlouho po zimním řezu. Proto je dobré při řezu vybrat kvalitní ustřižené letorosty a zapíchnout je do půdy k patě stromu - co kdyby je časem někdo chtěl?

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.11.2013 11:32

Takže jestli to chápu dobře, pokud budu brát roub z pozdější odrůdy meruňky a roubovat na skorou a udělám to třeba již v únoru ze stromu na strom, měla by být úspěšnost ujmutí dobrá nebo bude ještě lepší pokud rouby odeberu dříve a uložím třeba ve studeném sklepě?

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.11.2013 11:34

Podotýkám že jsem na jaře rouboval ze stromu na strom a byl jsem docela úspěšný, jen chci ještě přeroubovat odrůdu co není chutově až tak skvělá jak Harogem, kterým ji chci pco nejvíce ořeroubovat

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.11.2013 11:38

Jestli je meruňka skorá nebo pozdnější, to nehraje v době rašení žádnou roli. Mně se osvědčilo nařezat rouby dřív - nejlépe o Vánocích a roubovat je brzy - na přelomu února a března. Uskladňovat ve sklepě není třeba, stačí je zapíchnout na stinném místě do země. Ty 2 měsíce by se roubům nic nestalo, i kdybyste je nechal ležet ustřižené pod stromem. V únoru ze stromu na strom by to asi taky bylo možné.  Sám to ale nedělám, roubuji obvykle odrůdy, co na zahradě nemám.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.63.220 (?)
30.11.2013 19:01

"Ty 2 měsíce by se roubům nic nestalo, i kdybyste je nechal ležet ustřižené pod stromem." Verím týmto skúsenostiam v prípade, že ide o vrúble nenáročných jádrovin. Verím však aj tomu, že kôstkoviny takto "uložené" pod stromom nikto neprechováva. Prečo? Kôstkoviny sa skoro zobúdzajú, napr. marhuľové vrúble narašia oveľa skôr ako jabloňové. Stačí iba krátkodobé oteplenie v priebehu januára či februára a narašené vrúble, aj keby boli zapíchnuté v zemi, sú k ničomu. V chladničke pri +2 v mikroténe máte väčšiu istotu. Proti splesniveniu môžete tých pár kvapiek vody v sáčku obohatiť fungicídom.

Připojit reakci

Roubování meruněk

1.12.2013 23:16

Stačí iba krátkodobé oteplenie v priebehu januára či februára a narašené vrúble, aj keby boli zapíchnuté v zemi, sú k ničomu

Rouby peckovin skladuji venku již přes 30 let a v prosinci nařezané rouby ještě nikdy v průběhu ledna a února nenarašily. Ani roku 2007, kdy bylo po oba měsíce teplo. Mimochodem, pokud by měly nějaké pupeny předčasně  vyrašit, byly by to ty na stromech a nikoli na odebraných roubech. Ostatně právě proto se rouby řežou dlouho před roubováním, aby byla jejich očka "pozadu" za těmi na podnožích.
     Na stejném místě (zapíchnuté v zemi)  nechávám rouby až do doby roubování za kůru koncem května  (mája). Je pravda, že v tuto dobu již nejsou použitelné úplně všechny rouby. Ty slabé usychají, sem tam některý vyraší, ale ty silné, vyzrálé a včas nařezané jsou použiítelné - nenarašené a svěží. Kdybych měl každoročně skladovat v chladničce celých 5 měsíců všechny rouby, co nařežu, musel bych si koupit další lednici nebo se nechat rozvést.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.133 (?)
2.12.2013 20:19

"Rouby peckovin skladuji venku již přes 30 let a v prosinci nařezané rouby ještě nikdy v průběhu ledna a února nenarašily. Ani roku 2007, kdy bylo po oba měsíce teplo."

1.Februárové teplo na Svitavsku bude pravdepodobne trochu iné ako zimné teplo na južnej Morave či na Žitnom ostrove.

2. Vrúble kôstkovín pohodené pod stromom či zapíchnuté v zemi nemajú také vyrovnané teplotné a vlhkostné podmienky ako tie uložené vo vlhku v sáčku v chladničke. Hrozí prinajmenšom vyschnutie.

3.Ako je možné, že mi v jednom roku aj v chladničke pri +2 niektoré vrúble marhúľ a sliviek odobraté v decembri na jar vyrašili? Jabloňové boli v poriadku.

4.Dve chladničky v domácnosti nie je dnes luxusom. Moja otep rezkov k jarnému očkovaniu zaberie objem cca 15-20 l na spodku chladničky. Aj keď žena frlá, rozvod nehrozí.laugh

Připojit reakci

Roubování meruněk

2.12.2013 21:02

Nejlepší teplota v ledničce pro skladování potravin je +6 až +8°C a na tuto teplotu ji má nastavenu i moje manželka. Pane Palo, blahopřeji Vám k úžasně tolerantní manželce, která Vám dovolila zabrat cca 1/5 běžné ledničky a ještě strpí přechlazené některé potraviny.

Výhodu mají ti, co mají chladničku s nulovou zónou (socialistické calexky s šuplíkem pod mražákem, nebo nejnovější několikazónové A+++ky).

Připojit reakci

Roubování meruněk

2.12.2013 21:22

Zdravím Vás Stando!

Lepšie ako Calexky boli sovietské chladničky 280l. To boli naozajstné nezmary. Spotreba energie pritom nebola horšia ako u Calex 270 l. Mali sme obidve. Pokiaľ ide o teploty uchovávania potravín, dovolím si menšiu korekciu: tepelne opracované, varené či mäkké mäsové výrobky by ste mal skladovať v rozmedzí 0 až +4 st. Celzia. Viac nie. Podmienky deklaruje výrobca na etikete. Teploty do +8 sa týkajú iba mliečnych výrobkov a to ešte nie všetkých bez rozdielu. Rozmery spodného šuplíka v našej chladničke sú 6,5 x 2,5 x 4 dm, takže ostáva stále dosť miesta pre potraviny.smiley

Připojit reakci

Roubování meruněk

2.12.2013 21:33

No a nejstabilnější teplota/vlhkost je v sněhových oblastech je na povrchu zasněžené půdy. Pokud u pana doktora v prosinci nasněží a v únoru vyhrabe rouby zpod zbytků sněhu, tak opravdu má to nejejdnodušší a přitom spolehlivější než sklep s 6-8°C...

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.11.2013 11:46

Nevím co máte na mysli pod studený sklep. V ledničce v šuplíku pod mrazákem kde je -2°C Vám rouby vydrží do května.

Nejmíň pracné je skladování venku, jak píše pan Vysloužil, klidně i pod matečným stromem částečně zapíchnuté do půdy nebo přehozené chvojím, rašlovým pytlem apod. Někdo skladuje rouby ve vyházeném pařníku ve stínu od jižní stěny. Jo a nezapomeňte na visačky s označením odrůdy. Takové to "tyhle jsou tenké, tyhle dlouhé a tyhle tlusté... to si přeci budu pamatovat" je na dvě věci...

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.178.235 (?)
2.12.2013 21:28

Pro uchování roubů jsem kdysi používal dokonce svisle zarytou keramickou 100mm rouru.Pro větší množství ale nestačila.Rouby dnes zapíchnu do vyhloubené jamky naplněné žlutým pískem na severní straně domu.  Půda je tam déle promrzlá. Stačí to.  AB

Připojit reakci

Roubování meruněk

2.12.2013 22:16

Studená pôda v tieni na sever štítu domu je istotne lepšia alternatíva, ako vrúble zavesené nad hladinou vody v studni, kde býva cez zimu okolo +6. V mojom prípade by som musel rozkopať dláždený chodník pri fasáde RD a vytvoriť skrýšu pre vrúble. Ak by som ich totiž zahrabal ďalej od chodníku a zatrávneného pásu, do pôdy medzi vinič- 2 m od domu, riskujem, že ranné a poobedňajšie marcové slnko pôdu prehreje a vrúble sa predčasne zobudia. Kôstkoviny vrúbľujem až v apríli. Nie je preto jednoduchšie a spoľahlivejšie uchovávať chúlostivé vrúble kôstkovín v chladničke?

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 9:42

.Februárové teplo na Svitavsku bude pravdepodobne trochu iné ako zimné teplo na južnej Morave či na Žitnom ostrove.

V těch únorových teplotách až tak veliké rozdíly nejsou, pár desítek let jsem dojížděl na Svitavsko z Brna. Ale v samotném principu je to jedno, v únoru prostě nařezané rouby venku nevyraší, bez ohledu na území ČR, SR i na počasí.

Vrúble kôstkovín pohodené pod stromom či zapíchnuté v zemi nemajú také vyrovnané teplotné a vlhkostné podmienky ako tie uložené vo vlhku v sáčku v chladničke. Hrozí prinajmenšom vyschnutie.

To asi nemají, ale nemyslím, že by jim to vadilo. Uchování roubů v chladničce jsem opustil právě kvůli tomu, že tam buď vysychaly nebo při hermetickém utěsnění plesnivěly. Fungicidem jsem je neošetřoval. Ze stejných důvodů jsem se pokusil zkusmo uchovat některé rouby peckovin v mrazáku. Bohužel, mnoho z těchto roubů se neujalo,  nicméně několik ano (!)

Jednu nevýhodu, která tu nezazněla,  rouby zapíchnuté do země mají. Zamrznou v ní. Zlepší-li se počasí pro předjarní roubování jen na pár dní, bývá problém rouby ze země dostat.

Připojit reakci

Roubování meruněk

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.179.38 (?)
29.11.2013 12:14

Roub při roubování je třeba mít opožděný ve vývoji oproti podnoži,hlavně u časně rašících ov.druhů-meruňka,třešeň .Jádroviny pak i ze stromu na strom může být úspěšné.Tady pravděpodobně nepomůže, když si zvolíte odrůdu s pozdním dozráváním, a naroubujete na rannou sortu.I když narašení na jaře není, nebo je patrné, dřevo se na jaře často,a časně probouzí, proto je lepší zimní odběr roubů, a uložení npř. v chladničce.Je tím"zmrazen" jeho časný jarní vývoj.Když Vám pak doma dovolí nechat uskladněné rouby v chladničce třeba do května, obrazně řečeno si roubovací materiál bude myslet, že je ještě zima.Tím je procento úspěšného roubování větší.S narašenými rouby je roubování na devadesát procen neůspěchem.Taky se stává, že jsou v únoru větší mrazy, a dřevo pro rouby by mohlo zmrznout, pak se nepodaří  odebrat nic vhodného.Nebo se v té sibérii nechce jít ven, s tím,že je ještě čas-možná nebude.Chladnička není všespásným prostředkem k uchování roubů, ale je nejjistější.Stávalo se mi, že nařezané rouby třešní začaly rašit i tam.Časně rašící rouby ov. druhů třešní, meruněk bych proto nenechal ležet jen pod stromem na slunci, s tím, že se mi podaří je později naroubovat.

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 11:55

Uchování roubů na zahradě pod stromy, zapíchnuté do země podstatně ovlivňuje expozice, potažmo délka celodenního oslunění pozemku.V mém případě by na mírném jihovýchodním svahu, na celodenním slunci rouby záhy uschly.Koncem zimy slunční paprsky dost často sílí.Volně ložené pod stromy je možné snad jen pod déletrvající sněhovou pokrývkou.

Na severní straně budovy v hlubokém stínu bych uložení roubů v pískovém loži risknul-nesmí vyschnout, zhnít v blátě, a musí být zabezpečeny proti psímu, slepičímu hrabání.

Úložný prostor chladničky je nejbezpečnější.Jedinými riziky pro takto uložené proutí jsou ostatní členové domácnosti,  páteční velkonákupní dny, spory hub.Často lze skladovat až do května.Jen málokomu se povede s těmito rouby úspěšně očkovat v srpnu.Rouby třešní, hrušní maji snahu rašit pod mražákem už v březnu.Abychom nebyli překvapeni, je třeba s tím počítat.

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 12:11

.Rouby třešní, hrušní maji snahu rašit pod mražákem už v březnu.Abychom nebyli překvapeni, je třeba s tím počítat.

To je pravda. Soudím však, že tomu lze předejít velmi časným nařezáním roubů - dokonce ještě v listopadu. Samozřejmě to zvýší nároky na ochranu před vyschnutím. 

Úložný prostor chladničky je nejbezpečnější
To je taky pravda, zejména nehrozí vyzobání pupenů ptáky, ulomení zvířetem či neopatrným zahradníkem. Zapíchnuté rouby v zemi mají ovšem výhodu, kterou ty v lednici nemají. Nejsou zabalené a jsou tudíž dobře pohledem kontrolovatelné. Začínají-li např.  pupenům (třešní)  prozelenávat špičky či lehce vadnout kůra, vidím, že asi do přeroubování za mízy nevydrží a je třeba je použít dřív a jinak.

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 13:04

Očka třešní začínají rašit poměrně záhy, což se s výhodou využívá při dekoraci jarních váz nařezými "barborkami",sadařům tento jarní kvalt bohužel neprospívá.Ano je třeba rouby třešní řezat s velkým předstihem, už v prosinci.Kdo o sobě ví,že pravidelně nedodržuje termíny,nechť mu jest připomínáno už v listopadu.

Jsme v sekci meruněk, proto dodám jen, že moje procento úspěšnosti při roubování meruněk je malé... roubuju anglickou kopulací.Bude to nejspíše tím, že rouby odebírám pozdě, roubuju pozdě, a neprovádím předpisový rovný řez z boku roubu proti palciblush.

Kontrolujeme nařezané rouby v chladničce, jejich navlhčení, rozvoj hub se stejnou pravidelnosti, jako ty jinak uložené.Ať už jsou zabaleny do mokrých novin,  v mikrotenovém sáčku,nebo napíchané do země.Okolo ledničky procházím častěji, než na jaře v sadu okolo stromů.

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 14:00

Okolo ledničky procházím častěji, než na jaře v sadu okolo stromů.

To ano, ale sama procházka kolem ledničky mnoho informací o stavu roubů nedá.surprise
Jenže rozpor není vůbec v tom, v jakém stavu se rouby nacházejí v prosinci, lednu, ani únoru, v tu dobu jsou jakékoli obavy z narašení či vyschnutí zbytečné. Alespoň tedy u roubů venku, totéž předpokládám i v chladničce.  Problémy ovšem nastávají v pokročilém jaru, kdy se začínají probouzet biologické procesy (rašení, cizopasné organiozmy) či akcelerovat fyzikální jevy (odpar).
    Aby vykvetly barborky, k tomu jsou nutné 2 podmínky. Větvičky je třeba mít 3 týdny v teple (pro vánoční dekoraci od sv. Barbory) a namočené ve vodě.
   Co se týče roubování meruněk, máte asi pravdu v prvních dvou důvodech. jestli je řez veden proti palci, letmo nebo kleštěmi, asi není rozhodující. Přiznám, že jinou technikou než kopulací na jednoleté výhony brzy v předjaří se mi meruňky roubovat taky nedaří.

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 15:47

Chladnička je zařízení s nastavitelnými hodnotami.Tedy pokud  nevypnou proud, a zařízení je funkční, jsou přednastavené hodnoty v procesu víceméně konstantní.K výhodám přechovávání roubů v chladničce můžeme připočítat zajištění stejné (požadované?) teploty,(vlhkosti?) po celou dobu skladování.Většinou nám postačí, pokud uchováme použitelné rouby alespoň do jara.

Čistě hypoteticky "pokud bychom měli chladničku pouze pro přechovávání roubů, například nějakou starou, vyřazenou,lze nastavit požadované nižší teploty takové, které ani časně rašícím ov.druhům nedovolí probouzet se předčasně.V takovém případě bychom pravděpodobně mohli skladovat použitelné rouby až do srpna.

Rozbalovat, a kontrolovat pravidelně stav narašení, vlhkosti,alespoň jednou týdně v chladničce může působit určité obtíže, ale i pamatovat a chodit za jakéhokoli počasí do sadu zkontrolovat rouby rovněž.Nejen když máme sad, zahradu u domu, a co teprv když je zahrada vzdálená i několik kilometrů.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.161.55 (?)
3.12.2013 17:37

Zdravím sadaře, tady to vypadá jako štrejchání se mezi zástancem jednoho a zástancem druhého způsobu. Já využívám odkládání roubů na severní straně boudy na nářadí. Ledničku jsem nezkoušel, nestojí mi za to ty řeči od manželky, že to tam zavazí wink.

V principu je to jedno, použitelné jsou jako v mnoha jiných případech různé způsoby dle možností a přání dotyčných. Mějte hezký den a těšte se taky na to, až vezmeme do ruky nůž a půjdeme zase do sadu

Tonda

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.65.132 (?)
3.12.2013 19:02

Asi to bude skutečně tak, že metody skladování roubů nejsou příliš důležité. Já mám jen pro sebe velikou ledničku, ale koupené a darované rouby všech dřevin skladuji až do začátku března venku (na zahradě v teplé meruňkové oblasti). Suma teplot je totiž venku v té době nižší než v ledničce. Pokud je to možné, používám vlastní čerstvě uřezané rouby. Do ledničky dávám rouby až v březnu. Taky se mi stalo, že mi např. angrešt v ledničce rašil, přestože uřezaný venku ani na stromku nerašil. Dobře se mi (od března) skladují v ledničce rouby jabloní, hrušní, moruší, tomelu. Ale i peckoviny uřezané do konce února vydrží v ledničce 2 měsíce, což může stačit. Vyjímkou je broskvoň. Pokud jde o metody roubování meruněk, nejúspěšnější je skutečně kopulace a dále plátkování u silnějších podnoží nebo sedélkování rouby s pupeny příliš blízko sebe. Forkertovo očkování je taky velmi úspěšné, ale přírůstky jsou myslím o něco pomalejší. K očkování a sedélkování používám žiletku, jinak nůž. Mimmo

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 19:55

Milýlojzo, nebo Tondo, na "štrejchování to nevypadá! Je to přátelská debata lidí, kteří jsou evidentně přesvědčeni o nejlepším způsobu, a ten prezentují.I kdyby nakrásně nebyli skálopevně přesvědčení, pouze soutěživě obhajovali svůj postoj, je to pro ostatní čtenáře určitá forma zdělení.Užitečné v tom smyslu, že se vyloží všechna pro a proti slušnou, neurážlivou formou.Buďte si jist,že se na nic nezapomene.Každý pak nechť si vybere co je pro něho vhodné. Názory, postoje se většinou zhodnotí v okamžiku, kdy jsou konstruktívně konfrontovány.I když jsou v současné době velice populární všelijaké realityšou, kterou lačný divák sadisticky miluje, na diskuzní fora nepatří.

PS: docela jsem se bavil v okamžiku, kdy jsem podrobně popisoval činnost chladničky člověku s vysokoškolským titulemsmiley.

Připojit reakci

Roubování meruněk

3.12.2013 20:40

Souhlasím, debata s p. Slavíkem mi přijde milá, humorná, přátelská, se vzájemným respektem a koneckonců i semtam poučná. I když v tomto vlákně nepříliš.
   Jenom na okraj,  kolem zapíchaných roubů vede cesta ke kompostu, kam nosím veškerý rozložitelný odpad z domácnosti i exkremenmty našeho psa, kterého jsem dosud nenaučil, aby si je tam nosil sám.
   V zázračnou schopnost chladničky zachovat čerstvost a bránit vyschnutí či rozkladu pouhým chladem, úplně nevěřím. Když porovnám třeba mrkev nebo cibuli po pár týdnech v lednici s těmi zapomenutými v záhoně, vychází to líp pro ty venkovní. Rouby mají navíc výhodu, že jim nevadí světlo ani mráz 

Připojit reakci

Roubování meruněk

4.12.2013 10:57

V zázračnou schopnost chladničky zachovat čerstvost a bránit vyschnutí či rozkladu pouhým chladem, úplně nevěřím...

Pokud jsou rouby zabaleny do mokrých novin, mikroténového sáčku, pak do jara nevyschnou, nezmrznou,a některé nevyraší.

Porovnávat čerstvost zeleniny, a uchovatelnost roubů je nepředmětné, zapomenutá cibule přes zimu v záhoně shnije, zmrzne, mrkev sní hlodavci.

Připojit reakci

Roubování meruněk

4.12.2013 12:27

Porovnávat čerstvost zeleniny, a uchovatelnost roubů je nepředmětné, zapomenutá cibule přes zimu v záhoně shnije, zmrzne, mrkev sní hlodavci.

Jistě, proto jsem v poslední větě uvedl, že roubům nevadí mráz. Nicméně se mýlíte. Cibule v zimě nezmrzne, ba ani neshnije. Vydrží většinou neporušená,  na jaře vyraší a vykvete.  Mrkev v záhoně někteří přes zimu ponechávají (já tedy ne, jak bych ji v mrazu dobýval), ztráty hnitím a hlodavci jsou prý ve sklepě v písku větší.

Připojit reakci

Roubování meruněk

4.12.2013 13:32

Chcete-li-pokud je v zimě na záhonu sněhová pokrývka, která chrání cibuli v zemi před zmrznutím, je riziko zmrznutí cibule menší,nebo malé.Volně uskladněná cibule na vzduchu zmrznout může, zesklovatí.Rouby zapíchnuté volně do půdy, mohou být ohroženy hlodavci menší  mírou, jako zapomenutá, nebo úmyslně ponechaná zelenina v půdě.Pokud by měl hlodavec možnost volby, asi by se pustil spíše než do roubů, do zeleniny v záhoně.V chladničce od hlodavců nebezpečí nehrozí.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.193.108 (?)
4.12.2013 14:13

Tady mi někteří dva připomínají moji manželku. Taky musí mít poslední slovo a taky mne stále přesvědčuje, že ta její pravda je jediná správná wink.

Ale přece jen ji mám rád a z toho co jsem si tady přečetl od Vás obou, tak si Vás zase vážím. Hezký den

Tonda

PS: a stejně je to lepší venku laugh

Připojit reakci

Roubování meruněk

4.12.2013 16:49

Doporučuji manželku(y) poslouchat, většinou mají pravdu, a... poslední slovo.To já mít nemusím, a nikoho nepřesvědčuji.Ať už si z diskuze vezmete co Vám vyhovuje, mě k blaženosti postačí vědomí, že jsem mohl přispět protinázorem.Když nebudete něco vědět, klidně se zeptejte, pokud vím, rád vám poradímlaugh.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.134.165 (?)
4.12.2013 19:39

V zhode s p.Tondou si tiež vážim odbornej diskúzie na tému Zimné uskladnenie vrúbľov kôstkovín. Vážim si tiež jednotlivých diskutérov. Ničmenej slová a skúsenosti p. Rosti považujem za objektívnejšie ako protinázory p.Miloše. Prečo? Napr.:"Zapíchnuté rouby v zemi mají ovšem výhodu, kterou ty v lednici nemají. Nejsou zabalené a jsou tudíž dobře pohledem kontrolovatelné." Tady sa musím zastať chladničiek a práve naopak verím v zázračnú schopnosť chladničky zachovať čerstvosť a brániť rozkladu "pouhým" chladem. Na samom začiatku som tiež skúšal vrúble ovocných stromov, rezky a sadenice viniča prezimovať v piesku v studenej pivnici pri +5 st.Celzia. Bolo to pre kočku. Skôr ako skončila zima, všetko bolo narašené. Chladnička ma s výnimkou 1 sezóny nikedy nezradila. Proti vyschnutí stačí mikroténový sáčik a lyžička vody. Práve sáčik umožňuje (stačí 1x za mesiac) kontrolu vrúbľov v celej dĺžke. Kto chce mať protiplesňovú istotu, môže do vody pridať kvapku fungicídu. Ale aj keď sa podarí, že sa vrúble v sáčku potiahnu povlakom plesne, nie je to žiadna tragédia. Stačí opláchnuť pod tečúcou vodou, ošetriť Savom, Plesnistopom a.i., opláchnuť vodou a dať do čistého mikroténu. Noviny bývajú zdrojom spór plesní. Obrovská výhoda chladničiek je v tom, že vrúble vydržia nenarašené až do mája. Doma máme nastavenú teplotu na 0 až +1. Často v sáčku s vrúbľami či rezkami "šramotil" ľad, ale materiálu sa nič nestalo. Do mínus 2 je všetko v pohode. Kto vrúbľuje ešte počas zimy a má nepochopiteľnú averziu k chladničkám, tomu istotne vyhovuje uloženie vrúbľov v pôde a v tieni budovy, príp. vykopávanie vrúbľov krompáčom zo zamrznutej zeme. Ak by však tento človek chcel použiť takto uskladnené vrúble kôstkovín na štepenie v čase rašenia až kvitnutia podpníkov, nemá šancu na úspešné ujatie. V teplejších polohách je pôda aj na sever od budov neprijateľne prehriata...

Mrkva sa dá vysiať pred zimou a v pohode na konci zimy riadkuje a bez problémov rastie v predstihu pred jarným výsevom. Ak však necháte hotovú narastenú mrkvu určenú k sklizni na záhone aj cez zimu, na 99% máte istotu, že zmrzne a na jar je z nej kaša. Sklizňovo zrelá mrkva nie je sibírska cibuľa ani petržlen či paštrnák. Pri posledných 2 je však vysoké riziko, že síce nezmrznú, ale do jari chutné korene vyhryžú myši alebo hryzce.

Připojit reakci

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.67.66 (?)
4.12.2013 23:19

slová a skúsenosti p. Rosti považujem za objektívnejšie ako protinázory p.Miloše

To mě, kupodivu, nepřekvapuje.

Na samom začiatku som tiež skúšal vrúble ovocných stromov, rezky a sadenice viniča prezimovať v piesku v studenej pivnici pri +5 st.Celzia. Bolo to pre kočku.

To máte nepochybně pravdu.  Akorát jste přehlédnul, že my se přeme, jestli je lepší uchování v chladničce nebo venku. O sklepě (pivnici) nepadlo slovo.

Ak však necháte hotovú narastenú mrkvu určenú k sklizni na záhone aj cez zimu, na 99% máte istotu, že zmrzne a na jar je z nej kaša

Váš problém je, že s 99% istotou píšete o věcech, které jste nikdy nevyzkoušel. Není to první případ (viz narašení nastříhaných roubů venku v lednu a únoru).

Ak by však tento človek chcel použiť takto uskladnené vrúble kôstkovín na štepenie v čase rašenia až kvitnutia podpníkov, nemá šancu na úspešné ujatie

Další nesmysl. Před časem jsem ukazoval fotky 15iletých slivoní přeroubovaných dlouho po odkvětu. Rouby jsm měl samozřejmě uschované pouhým zapíchnutím do půdy. Kdo si ke mně chodí v květnu pro rouby peckovin (a pár takových zde na fóru je), jistě to potvrdí.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.209.70 (?)
4.12.2013 23:32

Máte pravdu, tak ako ja nemám skúsenosti s vrúbľami zapíchnutými do zeme, zatracujete zas Vy spôsob chladničkový, s ktorým mám skúsenosti dlhoročné a nemenil by som. Každý spôsob uskladnenia má svoje plus aj mínus.

Mrkvu ponechanú cez zimu som odskúšal. Na 100% bola na jar na kašu. O tom nepochybujte. Rovnako by to dopadlo so sklizňovo zrelou cibuľou. Ale kto by ju nechával na záhonu? Stačí keď zmrzne a zhnije vplyvom silných mrazov pri nesprávnom uskladnení.laugh

Připojit reakci

Roubování meruněk

4.12.2013 23:52

odbíhám od tématu - mrkev přezimuje, ale 80% červené kořenové zeleniny pěstované malopěstiteli je karotka. Stejně tak jako je potřeba rozlišovat mezi odrůdami cibule. Cibule sibiřská sečka dokonce roste jak šnitlik, kdykoliv se teplota přehoupne přes 5°C a nať zmrzne při -8°C, cibule vymrznou při -22°C.

Je jedno, jak se dostanete nejblíže optimu, hlavně když máte ten svůj způsob vyzkoušený. Jedno je jisté, rouby potřebuhjí k prodloužení spánku (dormance) absenci tlaku mízy z kořenů a menší sumu efektivních teplot než má matečný strom. Zajištění absence tlaku mízy z kořenů máme jasné - roub ustřihneme a je to. Jakým způsobem spočítat sumu efektivmních teplot pro rouby... njn a kdo by se s tím počítal ŽE.

Připojit reakci

Roubování meruněk

PP. (5360) - xxx.xxx.14.199 (?)
5.12.2013 6:36

Zas budu na indexu skrze souhlas s MV., ale nešť. Je to k tématu OT. Pěstuju obyčejnou mrkev, karotku, obyč. cibuli. Nenechávám je na záhoně plánovitě, ale zapomenuté tam zůstanou. Zjara je vyhrabává rotavátor ve skvělé kondici.

Připojit reakci

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.57.250 (?)
5.12.2013 9:46

Máte pravdu, tak ako ja nemám skúsenosti s vrúbľami zapíchnutými do zeme, zatracujete zas Vy spôsob chladničkový, s ktorým mám skúsenosti

Souhlasím, pane Paĺo, je to tak jak píšete.  Nepochybuji o tom, že rouby v chladničce uchovat lze, již proto, že mnozí to s úspěchem praktikují. Nechci jej zatracovat. Kdybych měl a zapnul (vzhledem k množství roubů) další ledničku, rouby zabalil, vlhčil, ošetřiil fungicidem a pravidelně kontroloval, věřím, že by vydržely. Ale říkám si - proč?
   Omlouvám se za tón minulého příspěvku, byl jsem hůře naladěn.

Mrkvu ponechanú cez zimu som odskúšal. Na 100% bola na jar na kašu. O tom nepochybujte
Nezlobte se, opět pochybuji. Mrkev, když vysejete, tak v tom samém roce nevykvete. Pokud se má rostlina rozmnožit, potřebuje k tomu květy a semena.
Mrkev je dvouletá rostlina, která první rok svého života vytváří přízemní růžici listů a v mohutném hlavním kořeni shromažďuje živiny. Druhý rok vyžene lodyhu s okoličnatým květenstvím. (wikipedia).
   Pokud by vše shnilo, jak píšete, mrkev jako rostlinný druh by vymřela. Buďto tedy žijete za polárním kruhem nebo jste to neodzkoušel.

P.s. Cibule je taky dvouletka.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 11:05

Pokud ovšem nejsme výrobci, samozásobitelé osiva, sadby,málokdo pěstuje kořenovou, nebo cibulovou zeneninu jako dvouletou, většinou ji sklidíme prvním rokem.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 11:29

důvěřuj ale ověřuj - zdroji bylo v době vytvoření 16 let a je to snůška různých Ctrl+C a Ctrl+V... pastinák je stejně dvouletý jako mrkev a ostatní miříkovité. Nepoškozené kořeny přezimují a běžně se skladují i v promrzajících krechtech. Je jen otázka, při jaké mínusové teplotě ztrácí konzumní jakost a při jaké mínusové teplotě ztrácejí vegetační schopnost. A tyto teploty jsou odrůdově rozdílné. Například letní pór zesklovatí při -2°C zatímco zimní pór až při -11°C.

Konzumní jakost může být jak reverzibilní (zesklovatění cibule) tak ireverzibilní (zesládnutí brambor). Konzumní jakost nezajímá hlodavce a klidně vyhledávají zeleninu, kde mráz přemněnil škroby na jednodušší cukry.

Vraťme se k tématu. Jeden známý mi na otázku, proč skladuje rouby v ledničce odpověděl, že venku by mu zmrzly. Optal jsem se ho, proč tedy nezmrznou na větvích, když tam je mráz větší než u domu nebo v jámě (v pařníku). Odpovědí bylo dlouhé "Aháááááá" a od té doby nemá problém se skladováním roubů. Pochopil že mráz roubům neškodí tak jako sucho (i v ledničce může být příliš sucho, pokud balíte skladované neprodyšně (viz nenačnutý jogurt a mléko uzevřené šroubovacím uzávěrem). V ledniče taky může být příliš teplo, když v rámci úspornosti spotřebiče chladíte jen na -6°C. Na záhoně u pana Vysloužila je podle mého názoru průměrná denní teplota stejná nebo nižší než v ledničce a teplota zastíněné půdy (zahrabaná část roubu) do května nevyleze nad 8°C cca do května. Jeho způsob sice nepoužívám, ale nebál bych se, že mi dá rouby narašené nebo zaschlé třeba po odkvětu jabloní.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 11:47

Předpokládám,že zesklovatění cibule asi není vratný proces.

Stran teploty vidím velký problém v rapídně narůstající teplotní křivce, která na jaře v některé slunečné dny prudce stoupá-hlavně po popledni.Suma denních teplot může být celkově nižší(noční mrazy,chladna), než v konstantně laděné chladničce, kde je 24hod.teplota stálá-v tom vidím velkou výhodu.

Stromky uchované přes zimu ve skleniku začínají z jara velmi brzy pučet.Stačí k tomu několik málo denních minut s max.tepl.ve skleníku v době špičky 25°C přes poledne,po poledni(celkem dvě hod),bez cirkulace vzduchu.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 12:28

denní maxima u ustřiženého roubu nestimulují kořeny k tlaku mízy protože roub je nemá. A nedostatku vláhy se brání oddálením nástupu rašení = v denních maximech nevidím problém, stejně jako v mínusových teplotách (jednou jsem dostal rouby i kyblíkem vody ve které zamrzly a byly tam týden, než si paní vzpoměla, že mi je ještě nedovezla (tedy týden, průměrně -5, z 3/4 délky roubu ve vodě/ledu) a přesto se ujaly a rostly. od té doby věřím že optimum je -2°C a 80% rv.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 12:50

Pupeny na výhonu nepotřebují k počátečnímu rozvíjení se tlak mízy z kořenů,viz předčasně rozvíjející se rouby v ledničce, nebo rouby volně zabalené ve sklepě, nařezané barborky,nebo už zmíněný nezakořeněný stromek ve skleníku(stromek nějaké zásoby v kořenech sice má).Pokud má výhon minimum zásobních látek pro rozvoj, vlkost v pletivech,startovním výstřelem rozvíjení pupenů se stává pouze překročení meze aktívních teplot.

Stává se,že po zimě přijde velmi teplé jaro.Pokud si nedáme pozor,a nechali jsme ukolébat minulými úspěchy se založenými rouby venku v půdě,může se stát,že přijdeme a rouby budou vyrašeny.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 13:11

Pane Fojčík, mám kontrolní otázku.??? Potřebujeme rouby a) zcela nenarašené nebo b) rouby vitální ale znatelně opožděné ve fenologické fázi oproti podnoži???

Nevýhodou ledničky je že při dlouhotrvající studené zimně nám mohou rouby předběhnout podnože a to je pak ten správný průšvih.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 13:25

při dlouhotrvající studené zimně nám mohou rouby předběhnout podnože a to je pak ten správný průšvih.

To nepředpokládám, zima u nás většinou končí v březnu.Kdyby přeci jen končila v červenci, nic nám nebrání rouby přesunout ven.Potřebujeme všechny body Vaší kontrolní otázky.Narašené rouby se hodí ke skrmení zvěři.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 13:32

a kde je to  "u nás"?

Na typ ledničky a teplotu nastavenou v ní se ptát nebudu.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 14:40

Pokud ovšem nejsme výrobci, samozásobitelé osiva, sadby, málokdo pěstuje kořenovou, nebo cibulovou zeneninu jako dvouletou, většinou ji sklidíme prvním rokem.

To je správný postřeh. Jenže diskuze se v tuto chvíli nevede o tom, kdy se sklízí mrkev a cibule, nýbrž jestli se ponechána v zemi přes zimu změní na kaši či nikoli.

Stává se,že po zimě přijde velmi teplé jaro.Pokud si nedáme pozor,a nechali jsme ukolébat minulými úspěchy se založenými rouby venku v půdě,může se stát,že přijdeme a rouby budou vyrašeny.

Opět si dovolím nesouhlasit. Je to sice logická úvaha, ovšem pěstitele skladujícího rouby v lednici.   Jestliže rouby předčasně raší, není to teplým jarem, nýbrž pozdě nařezanými rouby. Máte pravdu, že přijde-li teplé jaro, venku uložené rouby jsou více ohroženy. Ne však vyrašením, nýbrž  uschnutím. To riziko však bývá vyváženo tím, že v teplém jaru dřív teče míza a kvetou stromy, takže rouby nemusíme tak dlouho skladovat a použijeme dřív.

Občas se mi stane, že seženu jen velmi tenké rouby. Uschovat je svěží je skutečně  oříšek. Za sebe mohu říci, že se mi to dobře nepodařilo ani venku ani v lednici. Rouby vadnou, černají, scvrkají se. Jedinou pomocí bylo rezignovat na štěpovnání za kůru a naroubovat odrůdu co nejdřív - ještě před příchodem jara - kopulací.

Připojit reakci

Roubování meruněk

5.12.2013 14:46

Od zeleniny debata pokročila dál-zase rouby.Takže popořadě,zeleninu vynechám.

Jestliže rouby předčasně raší, není to teplým jarem, nýbrž pozdě nařezanými rouby...  Proč by to nemohlo ovlivňovat teplé jaro?Jistěže, vždy ovlivňuje(prostor lednice méně).Souhlasím,že u pozdě nařezaných roubů  svítí na semaforu oranžová.Rouby je nutné řezat s předstihem,nebo  včas.U jabloní to nemusí platit,protože je někdy úspěšné i takzvaně ze stromu na strom.

Ne však vyrašením, nýbrž  uschnutím...  Větším rizikem vidím narašení.Řekněte mi,jak můžou rouby uschnout,když jsou zapíchnuty,nebo uloženy ve vlhké zemině,na stinném místě severní strany budovy-což se doporučuje?Tak jako vyraší barborky v teplé místnosti,stejnou mírou vyraší i rouby na jaře vystavené vyšší teplotě-neříkám na slunci.Přitom nemusí být nutně ve vodě,ale volně položené.Barborky,rouby(vhodně uložené) pokud jsou čersrtvě nařezané (obsahují zásobní látky)neuschnou,ale naraší.Pokud se jim později nedostane vody,pak teprve uschnou.Pokud uschnou,už je neprobudí žádné teplo.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.11.199 (?)
10.12.2013 21:40

Dovolím si návrat k diskusii ohľadne skladovania vrúbľov kôstkovín a tiež prezimovania sklizňovo zrelej mrkvi, najprv reakciou na slová p.Standy: "Na záhoně u pana Vysloužila je podle mého názoru průměrná denní teplota stejná nebo nižší než v ledničce a teplota zastíněné půdy (zahrabaná část roubu) do května nevyleze nad 8°C cca do května." Veru, také ideálne podmienky na zimné uchovanie vrúbľov, aké má p.Miloś- studené Svitavsko, zatienená a málo oslnená záhrada + ťažká málo záhrevná pôda- každý z nás nemáme. A preto verím v úspešnosť zimnej konzervácie jeho vrúbľov. Suma aktivných teplôt sa však nevyrátava iba z letných meraní. V teplejších lokalitách s vyššou SAT je v apríli a máji pôda dosť prehriata, čo pre vrúble zapíchnuté v pôde nie je to pravé. Na druhej strane je pravda, že po oddelení od materského stromu vrúbľom nehrozí tlak miazgy z koreňov pri oteplení a preto sú k zvyšovaniu teplôt s následným narašením viac "apatické". Problémom je skôr vysušenie nadzemnej časti vrúbľov. To u systému uchovávania v chladničke nehrozí. Preto znova konštatujem: Každý systém má svoje plus a mínus. Každý z nás si ukladáme vrúble v závislosti na potrebách, kedy chceme vrúbľovať, na lokalite v ktorej bývame a prirodzene v závislosti na svojích skúsenostiach...

Pokiaľ ide o moje (a nielen moje) skúsenosti so sklizňovo zrelou mrkvou, teoretická citácia z wikipedie p.Milośom dokazuje iba absenciu praktických skúseností p.Milośe s ponechaním sklizňovo zrelej mrkvi v premrznutej pôde. Nedôvera názorového oponenta k mojím skúsenostiam ma neprekvapuje. Môžem potvrdiť, že napr. minulú zimu som nechal vo vinohrade popri viniči pár metrov nevyrýľovanej mrkvi a pekne hrubých petržlenov. V decembri sa mi už nechcelo cestovať 30 km do vinohradu pre zeleninu, boli aj príjemnejšie predsviatočné starosti. Na jar to dopadlo fiaskom: Z petržlenu ostala iba vnať- koreň vyžrali myši. Mrkva nemala šancu zakvitnúť okolíkom, lebo bola kompletne zmrznutá a zhnitá na kašu. Je pritom zaujímavé, že petržlen chutil myšiam viac ako neskorá mrkva. Ak sa opýtate kohokoľvek z vinohradníkov alebo ľudí v dedine, každý vám potvrdí, že sklizňovo zrelá mrkva by nemala cez zimu ostať na záhone- kvôli zmrznutiu koreňa. Teraz som nechal pri viniči asi 5metrový riadok paštrnáku. Mal by som ho radšej pred zámrzom pôdy vybrať, v polievke je vynikajúci, lepší ako petržlen. Myšiam takúto pochúťku nedoprajem.cheeky

Připojit reakci

Roubování meruněk

11.12.2013 8:03

Úvaha p. Vinšálka o barborkách, je v principu správná, ale v praxi to funguje jinak. Teploty, které jsou potřebné k vyrašení barborek ve váze s vodou venku docílit nelze, ať je počasí jakékoli. Neumím popsat veškeré biomechanizmy v roubech, mohu jen konstatovat prostou empirii, že včas nařezané a do země zapíchnuté silné rouby lze štěpovat s úspěchem i v červnu. Nevím, jakou roli v tom hraje má chladnější poloha a půda, ale stejný způsob úschovy praktikuje mnoho pěstitelů z různých lokalit. Nicméně souhlasím s názorem, že správné je každé uskladnění, které přinese dobré roubovací výsledky.
     Co se týče zmrznutí ponechané mrkve v záhoně. Po přečtení všech příspěvků na toto téma vidím, že jediný, komu mrkev v zemi zmrzla, je pan Paľo. Protože si nemyslím, že by jediné místo, kde mrznou mrkve bylo Záhorí nebo že by snad pan Paľo nemluvil pravdu (to v žádném případě), mám pro to své vysvětlení. Každému se již asi stalo, že některá mrkev uskladněná ve sklepě v písku do léta nevydržela a shnila (mně tedy opakovaně). Přitom nelze podezřívat sklep z třeskutých mrazů. Mrkev zhnitá na kašu  mohla být proto, že ve vlhku jednoduše shnila. Soudím, že nelze rozeznat shnilou mrkev od shnilé zmrzlé mrkve.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.214.128 (?)
11.12.2013 23:58

Súhlasím s p.Milošom, o skladovaní vrúbľov kôstkovín cez zimu sa prediskutovalo až dosť. U všetkých spôsobov je hlavným konzervačným faktorom chlad. Nie som však presvedčený, že v teplých lokalitách vydržia tieto vrúble nenarašené vo voľnej pôde až do júna. Nemám doma ani vhodné podmienky k tomu, aby som si opodstatnenosť tejto teórie overil.

"Soudím, že nelze rozeznat shnilou mrkev od shnilé zmrzlé mrkve." Skládková hniloba v pivnici a hniloba z titulu zmrznutia v pôde sú 2 rozdielne veci. Spôsob, akým dreň koreňa zhnije, nie je už dôležitý. 

"Po přečtení všech příspěvků na toto téma vidím, že jediný, komu mrkev v zemi zmrzla, je pan Paľo." K otázke odolnosti sklizňovo zrelej mrkvy k mrazom sa vyjadril štatisticky nevýznamný počet diskutujúcich. Nebolo by objektívnejšie, namiesto citovania wikipédie overiť si túto odolnosť "na vlastnú pesť?" Keď sa zamyslíte nad tým, prečo napr. myšiam chutila petržlen a sladkú mrkvu vo vinohrade nechali bez povšimnutia, odpoveď na otázku nebude zložitá. O zmrznutú a následne zhnitú mrkvu nemajú záujem ani tie myši. Čo myslíte?wink

Připojit reakci

Roubování meruněk

12.12.2013 6:50

Myslím si tolik. Na tiulní straně diskuse je v sekci Vybrané články - prosinec - ovocná zahrada - mimo jiné toto:

V prosinci se věnujeme stříhání roubů. Vhodné letorosty by měly být asi 30 cm dlouhé, naprosto zdravé a z vnější strany koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladnu a vlhku. Můžeme je například položit vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země. Takto rouby nezačnou rašit a vydrží nám až do července.

Podepsán je Martin Koubek, rok 2008.

Pokud jde o zmrzlou mrkev, patřím k té statisticky nevýznamné menšině, jemuž mrkev na záhoně nezmrzne, ale zjara je ve zcela dobrém stavu. Jde o ojedinělé zapomenuté mrkve a cibule. Nedělám to záměrně, musel bych mrkev v zimě dobývat dynamitem. Ovšemže nemohu prokázat, jaké procento shnilo, bylo sežráno a vydrželo. 

Připojit reakci

Roubování meruněk

12.12.2013 10:40

To je výhoda všech diskuzních fór. Smíte se držet svého tvrzení jako cosi košile, třebaže jste ho nikdy neodzkoušel. Není zde povinnost při určitém počtu protiargumentů, zkušeností či literárních údajů říci: "Beru zpět, myslel jsem si, že je to jinak, jsem, rád za novou informaci".
    Jistěže knihy ani internet nemají patent na pravdu. Nicméně, srovnám-li informace z otevřené encyklopedie s jinými údaji typu: "Ak sa opýtate kohokoľvek z vinohradníkov alebo ľudí v dedine, každý vám potvrdí, že sklizňovo zrelá mrkva by nemala cez zimu ostať na záhone- kvôli zmrznutiu koreňa .... tak za sebe musím říci, že víc věřím té wikipedii. Ta totiž nemá ony atributy diskuzních fór .

Připojit reakci

Roubování meruněk

Wimpi (2108) - xxx.xxx.44.75 (?)
13.12.2013 9:52

Mrkev obecná běžně roste na našem území volně v přírodě jako dvoudomá bylina. To, co pěstujeme v zahradách, ale není tato divoká forma mrkve, nýbrž z ní vyšlechtěný kultivar Mrkev obecná setá. Mrkev (setou) nepěstuji a proto s její schopností přezimovat nemám žádnou praktickou zkušenost. Ale jako známý teoretik mohu s chutí sobě vlastní poskytnout nějaké své teorie: Mrkev pro svůj zdravý růst vyžaduje lehkou, vzdušnou a nezamokřenou zeminu, s neutrální až lehce zásaditou reakcí. Špatně roste, či vůbec neroste,  v hutném zamokřeném jílu. Myslím si tedy, že pro zdárné přezimování venku v našich končinách nebude tím hlavním faktorem mráz jako takový, ale právě míra vlhkosti a dostatek vzduchu kolem kořene. Rovněž si myslím, že pro zdárné přezimování venku budou příznivější stabilní teploty pod nulou (až do určité teplotní hranice samozřejmě), než trvalé teploty nad nulou, případně i časté cyklické zamrzání a rozmrzání půdy. To z důvodu houbových infekcí. Pokud je půda těžká, jílovitá a zamokřená, má podle mého názoru mrkev mnohem méně šancí na přežití. Co jsem chtěl vlastně říci? Že nelze a priori tvrdit, že mrkev VŽDY a za jakýchkoli okolností zimu venku přežije (což zde ale nikdo netvrdil) a na druhou stranu ani nelze a priori tvrdit, že mrkev zimu venku schopna přežít není - za žádných okolností, tedy NIKDY.  Mám pocit, že toto druhé tvrzení se zde objevuje. Naprosté jasno by určitě vnesl p. Bred_ik, pokud by se diskuse účastnil.

PS: A co má vlasně společného mrkev s meruňkami? Že by barvu?smiley

Připojit reakci

Roubování meruněk

13.12.2013 10:40

Wimpi, a vy nevíte že v maketech prodávaný "meruňkový nektar - nejnižší cena" má složení 48% přidaná voda, 45% mrkvová šťáva, 5% meruňková dřeň ze zmrazeného polotvaru, 2% přidaný cukr, méně než 0,1% aromata a stabilizátory.

cheekywink

Připojit reakci

Roubování meruněk

13.12.2013 10:48

Drobná oprava. Mrkev je jednodomá  bylina.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.44.75 (?)
13.12.2013 11:06

blush Ď!  Chtěl jsem napsat "dvouletá", ale vědecky!coollaugh

Připojit reakci

Roubování meruněk

Petr z Pardubic (6564) - xxx.xxx.70.240 (?)
15.12.2013 10:46

Mrkev se dá úspěšně pěstovat i v těžké, jílovité, vlhké půdě. Problém později způsobovala spíše pochmurnatka mrkvová. Nejlepší výsledky dával pastinák. Mnohem menší byla kořenová petržel. Pastinák však lahodnou kořenovou petržel nahradit nemohl. Soused zde například tvrdil, že zde "nejdou" košťáloviny. Nevím už jak na to přišel. Nádorovitost kořenů se dala dobře zmírnit silnějším vápněním půdy. Vyslepování květáku nebylo způsobeno nedostatkem bóru z převápnění, ale plodomorkou zelnou na kterou zase platily insekticidy. Pravda je, že se nejednalo o souvislou vrstvu hutného, šedého jílu, ale tento jíl je na povrchu částečně promíchán s pískem. Při vydatném dešti však na tomto povrchu voda stojí a vsakuje se až po delší době.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.105.107 (?)
18.12.2013 11:25

Myslím, že problém shnití je otázkou střídání teplot - na chatě skladuji cibuli na verandě (kuchyni), kde v zimě bývá i -20, bez problémů u severní stěny, ale pokud zůstane u jižní stěny, kde za slunečného dne teplota stoupne cibule shnije. Myslím, že mrkev ve vyšší poloze, kde jsou vyrovnanější teploty přežije, oproti vinici, kde se střídá teplý den a noční mráz. EM

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.131.147 (?)
14.12.2013 21:21

"To je výhoda všech diskuzních fór. Smíte se držet svého tvrzení jako cosi košile, třebaže jste ho nikdy neodzkoušel." S tým "čímsi" na košeli sa p.Miloš rád opakuje. Autor citátu ani netuší, ako verne vystihnul napr. svoje zotrvanie na pozícii hranatých plodov Sirius, Luna, Orion, Opál pestovaných v chladných podmienkach (vlákno Heliodor).

Připojit reakci

Roubování meruněk

Wimpi (2108) - xxx.xxx.200.122 (?)
15.12.2013 9:03

Stando, těsně vedle! Už, už to vypadalo, že jste přesně uhodl souvislost mezi meruňkami a mrkví, ano, bude to určitě džus, ale bohužel jiná značka, než Vámi uváděný "Meruňkový nektar - nejnižší cena". Ten totiž neobsahuje žádný podíl jablečné frakce z odrůd Sirius, Luna, Orion, Opál a jak vidno z předešlého příspěvku, jablka hrají ve výsledném kokteilu neméně významnou roli, jako meruňky s mrkví. Takže hledejme ještě levnější "džus", než ten nejlevnější.

Připojit reakci

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.102.201 (?)
15.12.2013 12:38

Jejda, už je tu zase probírán tvar hvězdných odrůd! Jejich mírnou žebernatost sice připouští i Nesrsta (viz příloha), nicméně pro klidné spaní všech diskutujících hlásím, že jsem všchny citované odrůdy viděl vždy jen zcela kulaté. A jako vánoční přídavek dodávám, že jsem uvěřil i v mrkev zmrzlou v záhoně a narašené vrúble tamtéž.

Obrázky:

Připojit reakci

Roubování meruněk

18.12.2013 10:49

V prosinci se věnujeme stříhání roubů. Vhodné letorosty by měly být asi 30 cm dlouhé, naprosto zdravé a z vnější strany koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladnu a vlhku. Můžeme je například položit vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země. Takto rouby nezačnou rašit a vydrží nám až do července.

Podepsán je Martin Koubek, rok 2008.

S výhradami souhlasím s postupem, který říká, že po nařezání roubových prutů lze do jara pokud je sníh,ponechat pruty pod sněhovou peřinou.Protože se pod sněhem zamezí případnému oslunění, vyschnutí mrazivým větrem, které bez sněhu nezle vyloučit.

až půda trochu povolí, je zapíchnout do země. Takto rouby nezačnou rašit a vydrží nám až do července.

Nerad tvrdím něco, co jsem neodzkoušel, ale pro tentokrát si dovolím na základě empírie s pozdějším vyschnutím prutů namočených ve kbelíku s vodou tvrdit, že pruty libovolně zapíchnuté do země nevydrží ve svěží kondici do července ani omylem.

Připojit reakci

Roubování meruněk

18.12.2013 14:45

...si dovolím na základě empírie s pozdějším vyschnutím prutů namočených ve kbelíku s vodou tvrdit, že pruty libovolně zapíchnuté do země nevydrží ve svěží kondici do července ani omylem.

Dovolit tvrdit  si můžete cokoli. Jako zastánce empirie to možná zkuste nejdřív vyzkoušet.  Mohu Vám  s klidným svědomím říci, že se mi ujmul a vyrašil roub, který byl zapíchnutý u paty stromu celý rok a naroubovaný až příští jaro!  Věřte nebo ne.  Uznávám, že šlo o roub jabloně, nikoli peckoviny. Jestli rouby vydrží do července, nevím, protože v koncem června nespotřebované rouby vyhazuju. V té době se ale ještě ujímají (včetně peckovin) bez větších problémů.
   V kbelíku s vodou samozřejmě pruty nevyschnou, to by bylo jaksi proti fyzice. Ale je pravda, že některé rouby  (zejména slabší a ze stromů v horší kondici ) během dlouhého uskladnění zvadnou (v zemi i v lednici). Zatímco jádroviny po namočení oživnou a ujímají se, zvadlé či částečně zaschlé peckoviny - i když se jim ve vodě kůra opět trochu vypne, již obvykle k životu neprobudíme.

Připojit reakci

Roubování meruněk

18.12.2013 15:24

Většina,nebo valná část (vyjímky tvoří druhy,které si živiny obstarají jinak) vegetačních organismů,a jejich buněk potřebuje v optimálním případě k životu, k buněčnému dělení, nebo minimálně k přežítí roztok složený  komlexním vyváženým poměrem živin,pokud ho nedostane,po určitou dobu přežívá, později hyne.Pokud  organismy spotřebovávají  živiny  z vody ochuzenou o složky potřebné k životu ,  dojde v určitém bodu ke zlomu,a rostlina,roub dále živiny nepřijmá.Pokud v roztoku-jediném zdroji živin chyběji některé prvky potřebné pro jejich existenci, pak bez nich přestanou přijmat živiny vůbec, a postupně usychají (viz květiny ve váze s vodou)

Nařezané rouby k životu zapínají záložní zdroje,a spotřebovávají po určitou dobu zásobní látky  nashromážděné za vegetace,-shodné z vody nedostanou.Po vyčerpání zásobních látek buňky po čase hynou.Záleží na skutečnosti, kolik zásobních látek je nashromážděno v letorostech před nařezáním,a jak hospodárně s nimi tkáň umí nakládat.

Mám vyzkoušeno, že včas nařezaný roubovací, nebo srpnový očkovací materiál byl nějakou dobu ve studeném sklepě použitelný.Doba použitelnosti se prodloužila ve kbelíku s vodou.Po nějakém čase rouby uschly i ve vodě, protože scházely podmínky,živiny potřebné k životu.

Připojit reakci

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.67.66 (?)
18.12.2013 23:00

Záleží na skutečnosti, kolik zásobních látek je nashromážděno v letorostech

To je beze zbytku pravda

Nařezané rouby k životu zapínají záložní zdroje, a spotřebovávají po určitou dobu zásobní látky nashromážděné za vegetace,-shodné z vody nedostanou... Po nějakém čase rouby uschly i ve vodě.

Toje pravda jen částečně. Smyslem prosincového nařezání roubů a jejich usklanění je, aby rouby zůstaly co nejdéle v klidu a žádné záložní zdroje co nejdéle nezapínaly. Namočení do vody představuje násilné probuzení pletiv osmotickým a vzlínavým tlačením vody do cévních svazků. Zapíchnutí do stinné země představuje optimální kompromis. Je tam jakž takž vlhko, aby rouby nevyschly a zas ne tolik vody, abychom je nutili probouzet pupeny. Předpokladem je ovšem - jak je výše napsáno, dostatek zásobních látek (v praxi dost silné rouby) a správný termín nařezání (kdy hluboce spí).

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 11:16

Smyslem prosincového nařezání letorostů není ponechat rouby co nejdéle v klidu, ale opozdit jejich "vnitřní hodiny".Po naroubování se jejich vnitřní cyklus upraví.

Dovolím si zapochybovat o výdrži rok starého roubovacího materiálu, byť se jedná o jádrovinu zapíchnutou u paty stromu v zemi.Troufám si tvrdit, že rouby nařezané v zimě,ponechané zapíchnuté v zemi,nevydrží přes léto, a letní parna svěží po celý rok, a na příští jaro je úspěšně naroubovat.V letních vedrech by vyrašily, pak uschly.Pozor-je to fabulace.Nábídnu možné vysvětlení v záměně.Tím mimořádně úspěšným roubem, který přečkal v kondici rok v zemi, mohl být výmlatek z paty stromu.

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 11:29

Pane R&S, podle mne to teoretizování přece jen přeháníte. Podezírat tak zkušeného ovocnáře, že rouboval v červnu výmladkem! A žeby ten výmladek v tu dobu nerašil vám nějak teoreticky uniklo? Pan MV píše, že rouboval úspěšně koncem června. Nemám důvod mu nevěřit,  koncem června je začátek července za dveřmi a v tom kontextu se dá pochopit i tvrzení citovaného autora kalendária.

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 12:23

Kromě roubů, které cíleně ve svazcích s cedulkami zakládám do půdy na severní straně boudy s nářadím,  zapíchávám při předjarním řezu pěkné letorosty k patě stromu. Týká se to odrůd, které plánovaně roubovat nechci, ale co kdyby (často si přijde v květnu někdo ze známých rouby vyptat).  Manželka mě za to, pravda,  nechválí, ale což. Protože jsem bordelář, někdy ty rouby zapomenu odklidit. Sám jsem pak překvapen, když ty letorosty odklízím třeba při podzimním hrabání, jak dobře a svěže vypadají. Souhlasím, že se mezi nimi najdou i uschlé proutky, ale žádný vyrašený.
    S tím výmladkem to chápu jako vtip. Ale od p. Rosti ho beru.

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 12:53

A zase máte pravdu. Připomněl jste mi, to jsem byl hodně malý kluk a vzpomínka je matná, že děda míval takto založené rouby za včelínem.

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 13:41

Je docela možné, že můj způsob namáčení roubů ve kbelíku s vodou po vyskladnění z ledničky na jaře cca v březnu, a později vyprovokuje letorosty, a jejich pupeny k aktívní činnosti.Pak zjíšťuji, že rouby ve kbelíku s vodou počaly nechtěně rašit.Pokud spatřím jen náznaky rašení, okamžitě přemístím rouby spátky do studeného prostředí chladničky.Narašenými rouby nelze roubovat.

Když skončí období jarních roubovacích prácí, tak zbytné rouby často na nějaký čas (dostatek jiné práce)zapomenu ve kbelíku s vodou.Po čase je najdu suché, se skrabatělou kůrou.Tam je patrně shodná paralela s uschnutím květin ve váze s vodou.

S letorostem zapíchnutým v sadu, u paty stromu, ponechanému přes celou sezonu, letní vedra, a úspěšné jarní naroubování,(pro pana PP je třeba zdělit, že červen nepatří mezi jarní měsíce, ale letní.Astronomické jaro se běžně, pokud nebylo vyslovně zmíněno, v rozhovoru nepoužívá)-to by si zasloužilo bližšího poinformování.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Wimpi (2108) - xxx.xxx.44.75 (?)
19.12.2013 14:16

"S letorostem zapíchnutým v sadu, u paty stromu, ponechanému přes celou sezonu, letní vedra, a úspěšné jarní naroubování,..., to by si zasloužilo bližšího poinformování."

Jaké bližší poinformování, proč? Pan Miloš napsal, že se to stalo. Můžeme mu věřit, či nemusíme. Nikdo z nás určitě nebude cíleně přechovávat rouby tímto způsobem do přespříštího roku, stalo se to tak prý kdysi nedopatřením, náhodou. Já to chápu tak, že pan Miloš na tomto zajímavém příkladu pouze demonstroval solidní a spolehlivou uchovatelnost roubů do léta následného (čili termín prosinec - červenec) - prostým zapíchnutím do půdy na zastíněném vlhkém místě. To byl a je hlavní účel diskuse. S tím přežitím následné zimy u zapomenutého roubu, to už byl jen jakýsi bonus pro dokreslení. Kdo však nevěří, a potřebuje si skálopevně ověřit že se to opravdu státi mohlo, či nemohlo a je to proň echt důležité, může začít zkoušet. Nestojí to nic. 

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 15:31

Škoda, že diskuzi nevedeme v červnu nebo červenci. Fotky roubů bych připojil.
Připomínám, že se to netýkalo meruněk, tam bych si takovou životnost hlásat netroufal.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.147.193 (?)
19.12.2013 14:26

Ach jó, a zas tu máme tie nekonečné vrúble pohodené pod stromom či napichané do pôdy. Nechajme marhuľové vrúble spokojne tlieť pod vrstvou spadaného lístia a snehu alebo prikývnime pre potechu kúzelníkom, ktorí úspešne vrúbľujú takto uskladnené marhuľové vrúble aj cez leto, držme palce mrkvi zabudnutej na poli či v záhone, aby úspešne odolávala mínus dvaciatkam a tešme sa z toho, že môžeme, ako býva na fóre dobrým zvykom, napr. mixovať koktejly z marhúľ, jabĺk či mrkvy. Veď to spolu ceľkom dobre ladí! Je naozaj dôležité, kto má absolútnu pravdu či posledné slovo? Zabudnite na politikárčenie a lobovanie, aspoň pred sviatkami, kedy si človek zaslúži príjemne strávené chvíle pred obrazovkou. Naše endorfíny sú predsa na prvom mieste! A propo, páni, ako ste na tom s prípravou na najkrajšie sviatky roka? Okná máte poumývané, pečivo (cukroví) napečené, jabĺčka na vianočný stôl naleštené, nôž na kapra riadne nabrúsený, pyrotechnika je uložená v suchu a vínko v pivnici už má iskru a bukét? Tak teda Šťastné a veselé! laugh

Novoročný recept pre labužníkov:  Okrem mrkvy nakrájajte do polievky namiesto obligátneho petržlenu paštrnák (pastinák) a dajte variť. Ani nové zemiačky nemajú v chuti oproti varenému paštrnáku šancu. Viac by vám prezradil napr. Zdeněk Pohlreich. Dobrú chuť! cheekywink

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.12.2013 14:17

hmm meruňkový výmladek z kořene St.Julien a banánovoananasovou příchutí... blush

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.216.69 (?)
28.1.2014 12:05
Den, kdy je možno prosím odebírat rouby meruňky, myslíte že už je pozdě nebo ještě brzo? Abych je zakopal do země na severní stranu domu. Může bejt i něco pod nulou při štípání roubů? Dškuji
Připojit reakci

Roubování meruněk

galloway pippin (1403) - xxx.xxx.179.38 (?)
28.1.2014 12:27

Nevím v jakém stavu je narašení Vaších meruněk, zda je matečný strom v teplém údolí, nebo v chladnějším podhůří.Může být pozdě,protože bylo velmi teplé období, kdy už může být pozdě,a taky nemusí.S pozdě nařezanými rouby Vám nikdo neřekne, že budete úspěšný.Květní pupeny na mých meruňkách počaly v teplých dnech nabírat na objemu.Roubování s rouby v takovém stádiu vývoje bývá neúspěšné.Rouby peckovin se odebírají v nejlepším případě od prosince do února,kdy můžeme upozadit, zmrazit vývoj, a nástup vegetačních pochodů, které počínají v jarním teplém období.Rouby se neštípají, ale řežou, stříhají.

Připojit reakci

Roubování meruněk

28.1.2014 18:04
No jsem si říkal, že když je zas o vanocích teplo kam dám pak rouby, aby se zpozdily když nikde nebylo studeno. Čili nemožnost je zpozdit. Vypadá to že letos z roubování po celé ČR nic nebude díky teplé zimě. Když bylo v prosinci běžně 10 °C. Je to u Brna, takže nevím jestli studené bo né. Když se neujmou na durancii (chci roubovat do výšky budoucí koruny zhruba) tak můžu pozdě v létě opakovat očkováním. Bude vadit, když naočkuju spící očko třeba půl metru nad zem? Nebo taky u té podnože jak ve školce očkovat dolů nad zem těsněji a za rok založit korunku u té tažně co vyrazí z očka, chci pak půlky nebo vysokokmeny.. Odkopky mají sílu dole tak 10-15 mm a vysoké 170 cm, krásné rovné udělal jsem z nich špičáky po vysazení. Děkuji přeji hezký den
Připojit reakci

Roubování meruněk

28.1.2014 18:34

kam dám pak rouby, aby se zpozdily když nikde nebylo studeno. Čili nemožnost je zpozdit.

To je všeobecně rozšířený omyl, že rouby pozdržíme jen uchováním ve větším chladnu než je venku. To tak není. Ostatně mnoho lidí uchovává rouby v lednici při 4 st a venku může být celou zimu minus 10 (jako třeba r. 2006) a taky to jde. Důležité je oddělení od matečné rostliny a zabránění toku mízy.
     Pro ujmutí očka či roubu je jedno, jestli štěpujete nad zemí nebo ve výšce korunky. Záleží na okolnostech, co je výhodnější. U odrůd citlivých na zmrzání dřeva je lepší mít otužilý kmínek z podnože.  Naopak u bujných myrobalánů je lepší očkovat tesně nad zemí, oprotože boj s výmladky rostoucími z kmínku je nekonečný.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Mimmo (1745) - xxx.xxx.65.132 (?)
28.1.2014 20:47

Viděl jsem před týdnem mírně narašené rouby meruněk ustřižené z jižní strany stromu. Snad se něco i z toho chytí. Moje stromy nemají stopy rašení a budu řezat rouby určitě ještě dlouho. Za kůru meruňky nebudu roubovat. Pokud se mi stane, že dostanu významně narašený roub, pak očkuji menším očkem, které se na roubu může najít i na začátku jara. Ale taky si někdy řeknu, že tohle už ne.

Připojit reakci

Roubování meruněk

28.1.2014 21:46

No nalité květní pupeny ještě neznamenají, že je letorost odebíraný pro roubování příliš narašený. Oni listové pupeny, zejména v dolní třetině, ještě hluboce spí a v době pro roubování se ukáže, jak dlouhý úsek se z letorostu dá využít.

Pokud máte letorost odebraný v optimální dobu a máte důvod, tak se může použít spodní 1/4 na očkování (krátká internodia pro užití na rouby), a zbytek využijete na rouby včetně vrcholového (korunkový roub).

Připojit reakci

Roubování meruněk

4.2.2014 6:48
Kluci zjistil jsem, že ačkoliv jsou to jednoleté letorosty ze staršího a velmi chutného stromu, tak jsou asi k ničemu protože jsou na těch 25 cm větvičkách všchny pupeny asi květní, tj. jsou evidentně všechny takové větčí jak listový. Asi to můžu vyhodit na hnuj. Jsou dole tlusté 5-7 mm, červené barvy ale z květních pupenů nic nevyroste že??
Připojit reakci

Roubování meruněk

Mimmo (1745) - xxx.xxx.66.105 (?)
8.2.2014 11:41

Na meruňkové větvičce dlouhé 25 cm nemohou být výhradně jen květy. Určitě se tam po odkvětu objeví listí a růstové vrcholy. Takže nic nevyhazujte. Horší je, že meruňky jsou už (v 210 m) dost nalité. Na Vysočině (480 - 520 m) se mi to zatím moc neprojevilo, přestože ani tam např. nezmrzla Buddleia a má stále zelené listí (= nezvykle slabá zima).

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.111.19 (?)
12.2.2014 20:05

Zdravím mistry oboru, mohl bych se prosím zeptati na pár věcí. Nemám v blízkosti nikoho zkušeného, chci začít sadařit. Minulý rok jsem rouboval a očkoval pár semenáčů.

Ale nevím některé praktické věci
- Můžu naroubovat vytažené podnožové semenáče roubem do výšky budoucí koruny, potřebuji PK a VK. Obrost byl na podzim 2013 při výsadbě na jiné místo ořezán na kroužky - čili mám špičáky kolem 160-190 cm.

- Co se stane, když je letos na jaro naroubuji do vyzrálého dřeva rouby meruňky odebrané o Vánocích - nebude problém s růstem roubu v letošním roce? Stromek tak nebo tak bude na jaro rašit a vyhodí výhony a začne šlapat normálně, když se ujme

- Nebude problém s vedením kmene - nebude mít tendenci podnož stagnovat do tloušťky, když nemá žádné letorosty (nebylo by lepší je jen na podzim o 2/3 zkrátit, aby následně měly tendenci nutit kmen k zesilování?)

- Pokud se rouby chytnou a poraší všechny očka, lze je rovnou nechat jako korunkové? Tj. 3-4 boční očka, jedno nahoře na hlavní tažeň, s tím, že by se už v roce 2015 prováděl výchovný řez. Nebo se vždy čeká až naroste horní očko, utvoří roční letorost a ten se na jaro 2015 zakrátí a nechají 3-4 boční a jedno hlavní.

- V případě, že se vždy nechá roub vytáhnout a až za rok se zakracuje do požadované výšky koruny, tak bych raději zkusil očkování třeba ve výšce pasu, výjdou na stejno.

Fakt bych potřeboval poradit od někoho zkušeného.
Nemůžu si nějak vybrat vhodný postup, protože je jich několik a ne všechny jsou z hlediska času získání kostry koruny dobré.
Příjde mě škoda očkovat těsně nad zemí letos na podzim asi většinou dvouleté stromky (tl. kmenu do 20 mm) a pak zas čekat dva roky na dosažení výšky založení koruny.
Proto trochu doufám v roubování, ale nejsem si jistý, jestli dle literatury jsou mé domněnky správné.
Děkuji, František Vaněk, Morava

Připojit reakci

Roubování meruněk

12.2.2014 21:19

1)Roubovat vytažené semenáčky v místě budoucí korunky?-můžete, ale raději bych narouboval o něco níže, a korunku zapěstoval až z narostlých výhonů.Výšku naroubování jednoduchou/anglickou kopulací na vytáhlý semenáč je třeba volit podle tloušťky roubu.Roub a podnož by měly být stejně silné.Způsobem za kůru/sadelkováním není výška limitující.

2)Když je letos na jaro naroubuji do vyzrálého dřeva rouby meruňky odebrané o Vánocích - nebude problém s růstem roubu v letošním roce?-právě opožděné rouby jsou výhoda, a dosahují se s nimi nejlepší výsledky.Do vyzrálého dřeva roubovat nejlépe za kůru.Pokud anglickou kopulací, což je nejlepší způsob, tak na loňský výhon.

3)Nebude problém s vedením kmene - nebude mít tendenci podnož stagnovat do tloušťky, když nemá žádné letorosty?-dobře zakořeněná meruňková podnož velmi ochotně raší z kteréhokoli místa pod roubováním ze spících pupenů,které jsou na kminku-pokud se roub ujme,bude je třeba pravidelně odstraňovat,nebo alespoň omezovat.Prvním rokem, kdy bude mít podnož málo výhonů, asimilačních ploch,bude slaběji přirůstat na průměru kmene, dalšími roky, až přibude tažného třeva, zvětší se i intenzita přirůstání.

3)Pokud se rouby chytnou a poraší všechny očka, lze je rovnou nechat jako korunkové?-pokud se roub zdárně ujme, ze všech oček vyraší letorosty, můžete zapěstovat korunku z nich, nebo zapěstovat z výhonu, který naroste z horního, nebo kteréhokoli očka,-je to jedno.

4)Můžete zkusit jarní roubování, a pokud nebudete úspěšný, a rouby se neujmou, pak se pokuste o srpnové očkování.Očkování mi přijde jednodušší, a jsem v tom úspěšnější.Očkovat lze i na neobřezaný stromek, a pokud se očka ujmou, pak teprve můžete příští jaro stromek řezem upravit.V létě je více času, než časně z jara, lze se také většinou spolehnout na lepší počasí, a příjemnější práci.

Připojit reakci

Roubování meruněk

13.2.2014 17:48

V celku dobré rady. Způsob za kůru však u meruněk nedoporučuji. Neznám nikoho, komu se to povedlo. Kopulace, kopulace nestejně tlustých řezů spojených u jednoho okraje, plátkování, sedélkování i anglická kopulace jsou u meruněk spolehlivé. Samozřejmě zakrýt fólií. U začátečníka bych teď zvolil Forkertovo očkování, které bude nejen nejrychlejší, ale i nejúspěšnější. Pupen nechte volný.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.111.19 (?)
13.2.2014 23:47

Děkuji oběma pánům za cenné rady, opravdu.

Jen dotaz k těm očkovacím technikám, může se očkovat forkertovým i narašený listový pupen teď z jara? Na podzim ve druhé míze na spící očko chápu. Ale když se to aplikuje někde v první polovině března, kdy ještě asi nebude míza. Očko samozřejmě z roubů, nikoli strom-strom. Když můžu forkertovo aplikovat i mimo mízu, je tam nějaké další omezení? Co se stane, když je naočkuju forkertem teď koncem února když se bude roubovat??

Zakrytí roubu stačí sáčkem a jemně uvázat pod roubem provázkem?

Díky pánové

s pozdravem FV.

Připojit reakci

Roubování meruněk

14.2.2014 10:44

Nevím, jak jsou vedle sebe uspořádané pupeny na meruňce, a zda jsou v shluku vedle listového pupenu nějaký ze kterého vyraší výhon.Z lístového pupenu výhon nevyraší, zvolte vhodný, vyzrálý,růstový.Očkování narašeným pupenem bude pravděpodobně neúspěšné.Očkovat na jaře můžete záhy, nejlépe ve slunečných teplých dnech.Očkovat, nebo roubovat anglickou kopulací můžete koncem února, kdy už tolik nehrozí velké mrazy.Použijte rouby, očka nařezané, uschované v prosinci, protože s takto opožděným roubovacím materiálem bude roubování, očkování nejúspěšnější.Nyní odebraným materiálem způsobem ze stromu na strom budou úspěchy velmi nízké, nebo žádné, protože i když to nemusí být viditelné, vegetace se už probouzí.

Připojit reakci

Roubování meruněk

14.2.2014 12:50

Z lístového pupenu výhon nevyraší, zvolte vhodný, vyzrálý, růstový

Myslím, že se mýlíte. Existují dva druhy pupenů: generativní (květové) a vegetativní. Až přísun živin za vegetace rozhodne, zda z vegetativních pupenů vyraší výhony nebo jen listy. Tedy každý vegetativní pupen je potenciálně růstový, ostatně použjete-li kteroukolli část letorostu jako roub, tak u dobře ujmutého vyraší výhon z každého očka. Největší růstový potenciál má samozřejmě vrcholový pupen, ale i z něj v případě špatného ujmutí či ohryzaných kořenů může vyrůst jen list.

Připojit reakci

Roubování meruněk

14.2.2014 19:05

Mám zato, že na začátku vegetace jsou diferencované na výhonu dva až tři druhy pupenů-1)vegetativní,lístový,nebo 2)vegetativní,květní,lístový.Nějaké info jsem našel na dokumentu PDF.Mendelovy univerzity.Je třeba si uvědomit, jaký druh pupenu je vhodný pro očkování, protože v případě naočkování květního pupenu je to holé neštěstí.Na roubu se většinou nějaký vegetativní pupen určitě najde.

Na začátku vegetace vznikají všechny pupeny stejné povahy.Později dochází ke změnám v jejích vnitřní struktůře.Nejsložitější změny prodělávají pupeny smíšené.

Iniciací se rozumí první změny v rostlinných pletivech, kdy začíná tvorba vlastního pupene, ale ještě není rozhodnuto, zda bude pupen povahy vegetativní nebo generativní.

Diferenciace zahrnuje následné změny v rostlinných pletivech, diferenciace končí vytvořením kvalitativně rozdílných pupenů.

Rozlišujeme 3 základní etapy diferenciace:
1.Fyziologická fáze
- v principu se jedná o iniciaci. Tato fáze začíná už 15 až 20 dní porašení. Nastává zde tzv. florální indukce, což je soubor jevů na rostoucí ose, který
vede v konečné fázi ke vzniku květů nebo květenství. Při fyziologické fázi nastávají nezvratné změny ve vývoji charakteru pupene, pupen dále půjde určitou cestou vývoje k pupenům buď květním, listovým nebo dřevním. U většiny ovocných druhů je ukončena v červnu.

2.Anatomická fáze
- jedná se o vlastní fázi diferenciace. Nastává jakmile se v pupenu objeví tzv.apikální dóm, v této fázi už není možná změna charakteru pupenu. U většiny ovocných druhů tato fáze nastává koncem června až začátkem července.Později diferencují například slivoně, kdouloň, rybíz, angrešt, maliník a jahodník.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Tini (30) - xxx.xxx.161.55 (?)
14.2.2014 21:16

Odbočím, na hromadě videí na You Tube používají v zahrničí nějakou šedou řídkou "srajdu", co to je? Používám vosk, ale občas mi vadí jeho tuhá konzistence, nyní Jenten. Kdo to ví, odpoví, díky 

T.

Připojit reakci

Roubování meruněk

15.2.2014 10:27

Šedá řídká srajda je patrně Arbosan firmy Plantela. Docela dobře se s ním pracuje.

Připojit reakci

Roubování meruněk

15.2.2014 10:47

Při fyziologické fázi nastávají nezvratné změny ve vývoji charakteru pupene...

Rosťo, nesmíte věřit všemu, co přečtete na internetu, resp. aplikovat přečtené na všechno, co Vás napadne.  Samozřejmě, že pupeny diferencují v předešlémém vegetačním roce, kdy jindy také. Jenomže pupeny nevědí, že na ně na jaře nastoupíme s nůžkami. Zkuste porovnat dva stejné stromky, jeden necháte bez řezu, druhému letorosty zkrátíte na třetinu. Co se stane? U stromku neřezaného vyraší výhon jen z koncového pupenu, možná ještě 1-2 krátké z nejvyšších oček. Z ořezaného stromku vyraší výhony z několika pupenů, z kterých by bez řezu vyrašily pouze listy. To přece vidí každý, kdo někdy držel v ruce nůžky!  Kdyby byla diferenciace takto nevratná, šlo by roubovat jen koncovými pupeny a výchovný řez by nutně vedl k zástavě růstu.
    Ze zkušenosti taky vím, že když naroubuju jabloň, která má na letorostu květní pupeny, tak roub obvykle vykvete, květ opadne a ze spodu začne rašit opožděně výhon. Někdy dokonce květ neodpadne a jablko dozraje. Tady samozřejmě nepředpokládám, že by se květní pupen změnil ve vegetativní, nýbrž zřejmě vyraší nějaé spící očko.

Připojit reakci

Roubování meruněk

15.2.2014 21:41

Skoro denně člověk prochází okolo ov.stromků, a nenapadne ho blíže zkoumat, a přemýšlet nad rozdílnými druhy pupenů v korunce meruňky, a jak se na jaře budou rozdílně vyvíjet.Znalosti nějaké jsou, a tak člověk hledá něco navíc, proto jsem hledal seriozní informace jako např. Pdfko .univerzity Brno.Požadované info člověk hledá cíleně, iniciatívně,proto si nové informace lépe vštěpí do paměti.

O rozdílných typech pupenů jsem měl nějaké informace, a přišlo mi logické, že se různé typy oček budou na jaře chovat podle toho jak byly "naprogramované".Dejme tomu, že jsou na jaře takto "naprogramované tři typy oček-květní, listové,vegetativní.Po určitém stupni zmlazení, se kterým rostlina nepočítala, bude na řez nějak reagovat.Přizpůsobí, nebo upraví program v některých pupenech.Květní pupeny ztěží přeprogramuje k tomu, aby z nich po radikálním zmlazení vyrašil vegetativní(dřevní) výhon-i kdyby byl vrcholový.

Je dobrá pravděpodobnost, že se to může stát v případě listového pupenu, ze kterého vyraší výhon.Z vegetativního (dřevního) pupenu na loňském výhonu, pokud to jsou posledních několik vrcholových vyraší na jaře výhon nový.Pokud jsou vegetativní pupeny uprostřed výhonu, vznikne postranní krátký obrost s květními pupeny.Z některých vegetativních pupenů podle toku mízy může vyrašit list, nebo vyslepnou, a vyholí větev.

Takže ano-neočekávaným zmlazením stromku prorostou listové pupeny vegetatívními výhony(šittův řez),ale nikoli květními.

U jabloňového roubu se mi taky stalo,že vrcholové očko vykvetlo.Po odštípnutí květu vrchol roubu prorostl novým výhonem.Tento způsob reakce u peckoviny nečekám.Informačně zdatný jedinec ztěží zamění vegetační očko za očko květní,které se k očkování nehodí.

Připojit reakci

Roubování meruněk

15.2.2014 22:27

Téma je o roubování meruněk (tam není tento problém), ale posunuli jsme se spíše k jarnímu očkování jedním očkem. Samozřejmě očka nemívají vždy jen jeden pupen a navíc tam mohou být i spící pupeny. Myslím, že z použitých roubů by na stromě vyrostlo ze 100 oček a dvojoček asi z 80 z nich květy. Pokud je však jednotlivě naočkujeme (bez vrcholového a posledního spodního očka), 90 z nich se chytí a nejméně z 80 vyrazí výhon. Květy zaniknou a uvidíme je u očkovaných meruněk málokdy. Myslím, že pan Vysloužil poměrně logicky vysvětluje, proč to tak je. I v případě, že je to trochu jinak, bude výsledek stejný. Do konce března naočkuji asi 100 náhodných oček a sdělím výsledek - počet výhonů.

Připojit reakci

Roubování meruněk

18.3.2014 23:16

Jen pro informaci: z mnoha ujatých meruňkových oček mi už vyrazily výhony. Z žádného se nevytvořil květ a už vůbec ne jenom květ. Mohlo se stát, že z dvojpupenů ty květní opadly, ale nevšiml jsem si toho. Na očkování jsem použil rouby z řezaných mladých stromů. Tyto stromy jsou však obsypány květy na všech ponechaných větvích a loňských výhonech. K naroubování jsem experimentálně použil také roub z naprosto neřezaného starého stromu ("na záchranu"). Tento roub měl na sobě samá trojočka tvořená už zvětšenými a jen květními pupeny. Žádná stopa po růstovém pupenu na žádném očku.  Jen na spodním. Po naroubování se postupně otevřely květy a mezitím se začal vytvářet zcela nový růstový pupen (na všech očkách). Po odkvětu nebo seschnutí květu se otevřely růstové pupeny a vyrazily z nich letorosty, které mají asi 10 listů. Horní růstové očko se zastavilo a musel bych vylomit spodní letorosty, aby vyhnalo výhon. Roub není zatřený voskem, ale byl pod fólií.

Obrázky:
ROUB
ROUB
ROUB 2
ROUB 2
Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.115.228 (?)
19.3.2014 0:03

Krásne a poučné, pane Mimmo! yesKôstkoviny majú tu výhodu, že z trojočiek na vrúbľoch môžete vydroliť snadno rozpoznateľné nežiadúce kvetné puky. Pri viniči sa však nedá predpovedať, čo z očka vyraší. Spravidla vyrastie výhonok a potom je to "v suchu." Vlani sa mi pri očkovaní vinohradu prihodila zvláštnosť: Z naštepeného očka vyrástol iba kvetný hrozen, nič iné. Kvet bol oplodnený a namiesto letorastu, ktorý som potreboval ako budúci kmienik rezistentnej odrody, trčal z očka strapec hrozna. Ten už však v októbri nestihol dozrieť. Chcel som ho nafotiť, ale pri zbere hrozna som zabudol z domu priniesť fotiak (snímky z mobilu by niekoho mohli pohoršiť) a tak strapec zmrzol, odpadol a výsledné skóre preočkovania viničového kra bolo: nula celá nič.laugh

Připojit reakci

Roubování meruněk

RaDL (17) - xxx.xxx.3.51 (?)
19.3.2014 8:35

Pěkné fotky a práce. Jen bych se chtěl zeptat, k čemu je dobré roubovat a očkovat doma za oknem, ty stromky jedou pěkně, ale co s tím pak dělat? Když je ještě zima. Pak se to vysadí třeba v květnu ven a mají velký předstih v růstu oproti ostatním vegetujícím venku?

Nevím proč, ale taky jsem intuitivně likvidoval květní pupeny na roubech aniž bych to četl, nemože se poškodit sousedící listový pupen, atd?

Připojit reakci

Roubování meruněk

19.3.2014 11:48

Děkuji za informaci.Vždy si takové odborně vzdělávací, osvětově poučné info rád přečtu.Co se týče odběru oček pro očkování, měl jsem na mysli varování pro odborně nezdatného jedince, kterému by se "podařilo" naočkovat právě jen květní pupen.Na roubu se vždy nějaký vegetatívní, dřevní pupen najde.Meruňka je na rozdíl od broskvoně plastická dřevina, kde není nouze o nějaké spící pupeny.U trojoček je  taky otázka intenzity toku mízy zda z prostředního očka proroste výhon, nebo zakrní, nebo vznikne pouze trn.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Libor1 (166) - xxx.xxx.127.11 (?)
19.3.2014 16:03

Pripajam vysledok forkertu marhule na slivku z minuleho roku. Bohuzial sa vyvinuli len kvetne puky a namiesto rastu vyhonku sa tak urodili 2 marhule a tym to cele skoncilo. Na porazenie...

Obrázky:

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.98.64 (?)
19.3.2014 20:08

Zdravím Libor! Je to veru našlaktrafenie, ale zato snímka je to nádherná.yes Niekedy mi pripadá, že pri očkovaní navonok listového púčika sa neskôr akoby schválne transformuje na kvetný. Bočné kvetné očká je dobré opatrne vydroliť a mikroranky zatrieť tenkým štetečkom namočeným v akryláte.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.92.38 (?)
20.3.2014 12:38

Opravdu snímek je naprosto skvělý :-). To by člověk nevěřil, co je možné.

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 20:53

Nevím, čím to je, ale u meruněk očkovaných Forkertem se mi skutečně nestává, že by z očka rostl jenom květ. Ačkoliv za ty pěkné meruňky na švestce by to občas stálo. Možná budou lepší rouby z mladých a řezaných stromů a mladé podnože. Ale já jsem třeba použil 10 z 12 oček na výhonu a zbytek stromu silně kvete. Omlouvám se za neznalost, ale nepoznám spolehlivě u pupenů při obvyklém odběru v srpnu nebo prosinci, který pupen bude květní. Poznám to na stromě až koncem ledna, když se květní pupeny zvětšují. Broskvoňové trojáky jsou jasné už koncem srpna (prostřední je vegetativní), ale u meruněk to tak docela neplatí. Navíc rychle dorůstají spící pupeny. Vydrolit preventivně boční pupeny nepovažuji za správné, ikdyž to má možná někdo vyzkoušené.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.116.166 (?)
20.3.2014 21:33

Odstrániť bočné kvetné puky ešte pred vrúbľovaním, zakiaľ nie sú zväčšené a schopné vydrolenia, nepovažujem ani ja za správne. Dôležité je zrejme aj to, z akej časti koruny a v akom čase vrúble odoberieme. V príručkách sa dokola píše, že vlky nie sú vhodné na vrúbľovanie. Ale práve kolmo rastnúce letorasty majú spoľahlivo všetky púčiky listové. Máte niekto skúsenosti, že z materiálu pochádzajúceho z vlkov vyrastajú horšie plody alebo menej rodivé drevo ako z očiek odobratých napr. z južnej strany koruny materského stromu?

Připojit reakci

Roubování meruněk

21.3.2014 8:54

Vlky ze zdravého stromu je možné použít, ale je nutné být obezřetný při posuzování zdravotního stavu.

Někdy totiž vyrážení vlků je obranou na počáteční napadaení parazitickými houbami (slabý moniliový úžeh, klanolístka, václavka, penízovky,...). Protože vlci vyrážejí z okraje napadené oblasti, zejména u "záchranného" roubování jsme pak neúspěšní = přijdeme o původní nemocný strom i podnož nakaženou roubem.

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.229.102 (?)
21.3.2014 22:40

Jasne, Stando. Mal som na mysli zdravý matečný strom, z ktorého, napriek absencii choroby a napadnutia hubami, autori príručiek odoberať vlky na vrúbľovanie neodporúčajú. Škoda, že keď povedali A, nedopovedali B. Mnohých by istotne zaujímali prakticky overené dôvody ich zamietavého stanoviska.

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 11:29

Ano je to našlaktrafeniefrown...veru.Případ p.Libora je přesně ten příklad, který jsem měl na mysli, když jsem varoval před naočkováním květního pupenu.Zdejší  "odborná veřejnost mě přesvědčovala, že i z takto naočkovaného květního pupenu vyroste výhon, což se jaksi nestalo! Proč?

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 12:40

No vdaka Palo, fotka sice pekna, ale bral by som radsej zivy konarik... Z tohto pohladu je stepenie zrejme istejsie nez ockovanie, predsa len tam je viac ociek, vacsia sanca... Vyslepit bocne som mohol - dobry napad, skusim na buduce...

Preco nevyrastol vyhon zo stredneho pucika - mozem len hadat, ze zrejme vplyvom slabsieho prisunu zivin dostalo potomstvo prednost - ale to je len moj dohad... mozno vyslepenie krajnych pucikov by pomohlo...

Připojit reakci

Roubování meruněk

Paľo. (1739) - xxx.xxx.116.228 (?)
20.3.2014 13:39

Kôstkoviny už máš, Libor, navrúbľované? Alebo ešte čakáš na väčšiu miazgu? Po minuloročných neúspechoch pri štepení v čase kvitnutia som vrúbeľ Orangered od Teba vložil "na spojku" do rovnak hrubého semenáča Leskory ešte počas februára. (Semená Leskory veľmi dobre klíčia). Tak verím, že tentoraz sa "dílo podaří".laugh Obidve spájané časti budú mať v tomto roku viac času na zrastnutie. Aj podpník aj "nadstavba" sú skvelé a chutné sorty.

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 21:08

Nastepil kopulaciou i naockoval som Kordiu od teba na vrchol ceresne ktora zacina ako Rivan, pokracuje ako Burlat a najvyssie bude Kordia + na semenac z kostky - vsetky koncom Februara a maju sa k svetu. Zaciatkom Marca som pridal Tophit na odkopok MB a Wangenheimu, rovnako pucia - to uz by si mal i na tvojej Leskore vidiet - nie? Vcera som nastepil i Velboru na Orangered, Betu na vrchol Concordu a par ociek Nikity na kmen Lotusu a skusil som ocko Venus od teba na broskynu Kernechter. Teraz len poriadne zalievam, aby to zrastlo + medvedi cesnak zrel... Za koru budem stepit v kvete -  prestepovat ozdobny MB slivkami. Dufam, ze som neurobil chybu vyslepenim ociek na vetve s naockovanou broskynou z minuleho leta ? - dufam, ze pristepene ocko ktore som ako jedine ponechal bude rast...

Pre p. Rostu - Step marhule na slivku, ktory minuly rok len zaplodil, zatial ani tuk, moc neverim ze tam bude nieco pokracovat, skusim zarez nad ocko, mozno sa stane zazrak - zreferujem...

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 21:17

Za 3-4 týždne od vrúbľovania nevidím zatiaľ pokrok, očká ešte nerašia, ale dôležité je, že sa kôra vrúbľov nescvrkáva. Sáčky som nedával. Tlak miazgy z koreňov do preštepenej koruny je ešte nedostatočný, to je jediné vysvetlenie. Zima bola suchá. Asi budem musieť tiež zalievať.

Připojit reakci

Roubování meruněk

deerslayer (484) - xxx.xxx.84.120 (?)
20.3.2014 21:31

Pán Paľo, u mňa podobne, len jeden marhuľový vrúbeľ, ktorý som dal do Aprimiry, sa viditeľne šúverí, takže je po ňom. Ostatné v slivkách a ázijskej slivke vyzerajú sviežo

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 21:38

Musíme vydržať, pán Peter!laugh  Tento rok mi konečne zakvitol vrúbeľ Melitopolského od Vás, tak sa teším na prvé plody. Aprimira, zdá sa, odpočíva. Po 2 úrodách lahodných plodov si to zrejme zaslúži.wink

Připojit reakci

Roubování meruněk

21.3.2014 19:42

Sem myslel, že to taky u schne ty rouby nasazené třeba 22-28.2, i tenké, třeba 4 mm a nic, jsou pořád stejné a nasštěstí se nescvrkávají, některé už se začínají probouzet a rašit o něco později sice jak podnož, ta su zvědavý, jestli pak uschnou nebo se chytí.

Mimmo

Když pupen na očku při Forkertovu způsobu začíná zvětšovat objem a případně rašit, je šance že ještě uschne, nebo se ujalo to očko? Po 2-3 týdnech. Mám dojem, že tehdy jak jsem tady někde psal o zaschlých řezných ranách oček atd, tak když jsem pak zkoušel duranciu, špendlík žlutý tak 2 týdny potom, už to bylo o něčem jiném. Výměna izolačky za klasiku rozpůlenou  PVC s větší silou úvazu a celkově pečlivějším zafačováním, bylo pakkrásně vidět jak se rosí ta folie zevnitř jemnou rosou.

Připojit reakci

Roubování meruněk

22.3.2014 18:14

V tomto počasí je po 3 týdnech jasně poznat, co se chytilo (mluvím o meruňkách). Samozřejmě, určité riziko trvá vždy, ale nebál bych se toho.

Připojit reakci

Roubování meruněk

24.3.2014 22:51

toto sú minuloroční marhuľové vrúble na ázijskej slivke.

Obrázky:

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 13:49

odborná veřejnost mě přesvědčovala, že i z takto naočkovaného květního pupenu vyroste výhon, což se jaksi nestalo! Proč?

Pan Libor odpověděl - zřejmě správně. Potomstvo dostalo přednost a vegetativní pupek zakrněl.  Pozoruji to u meruněk dost často - při velké násadě je větev obalena plody jako rukávec a mezi nimi nejsou listy ani výhonky. Pokud neprovedu probírku, zůstane po sklizni jen vyholené dřevo. Skutečně při očkování je dobré vyslepit květní pupeny. Kdo si není jistý, může počkat až vykvetou a odstřihne květy. Středový pupen se pak probudí sám.

Připojit reakci

Roubování meruněk

20.3.2014 19:35

No to se nemůžeme spoléhat, že napříště potomstvo nedostane přednost, a raději vybrat pro očkování vhodnější růstový pupen.Je dobře rozpoznatelný, a když mám na stromku větší výběr vhodných oček, tak si raději vyberu růstový.Nebo v shluku trojočka vyslepit nepotřebné-květní pupeny.

Já jsem ale zvědav, zda po odplození(což bylo asi loni) očko nevyslepí, a proroste letos výhonem.Meruňka má i hodně spících pupenů.

Připojit reakci

Roubování meruněk

14.2.2014 21:31

Co se stane? Za posledních 12 měsíců jsem v 11 z nich (mimo prosince) očkoval Forkertem. Samozřejmě by to šlo i v prosinci za bezmrazého dne. Stane se vždycky to samé. Očko se většinou ujme a časem vyraší.  Pokud to není venku, ale ve vytápěné místnosti se suchým vzduchem, obalím i očko kouskem samopřilnavé fólie, která se ani venku nemusí ovazovat provázkem. Z letorostu používám jedno očko za druhým a že by mi někdy vyrazil meruňkový květ a ne výhon už dlouho nepamatuji. U třešní a u broskvoní se to stane častěji, proto používám broskvové trojáky, kde je vegetativní pupen uprostřed. Používám čerstvě řezané rouby, ale řežu je na Vysočině. Stromy na jižní zahradě už mají rouby tak napučené, že by to byl jen spíš experiment.

Takže neřešte problémy, které neexistují. Vezměte rozlomenou žiletku a vázací materiál a klidně to zítra zkuste. Pokud na podnoži netrefíte správný řez, stačí, když se kryje jedna strana.

Obrázky:
Pupeny Goldrich 14.2.2014
Pupeny Goldrich 14.2.2014
Připojit reakci

Roubování meruněk

21.3.2014 22:53

Mám v chladničke ešte zopár vrúbľov a na slivkovinách som objavilzopár miestečiek, kde by sa dali umiestniť... ale je také počasie... ešte stále kopulovať?wink Kôra sa tuším ešte neoddeľuje?

Připojit reakci

Roubování meruněk

22.3.2014 7:22

Kopulovat sa da na jar kedykolvek (nielen na stromochcheeky) - idealne pred prichodom dazdov a mrakov, aby stepy nevysichali. Za koru to ide dobre az pri opade kvetov.

Připojit reakci

Roubování meruněk

22.3.2014 13:14

Ja myslim, ze počasí je gut. Zitra má pršet, dneska chcu nahodit asi 3 ks roubů durancie a pak budu ještě normálně zkoušet Forkertem Gabrovskou, atd. Rouby nemám v ledničce a nejde vidět, že by pracovaly - pučely.wink

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.155.97 (?)
24.12.2015 22:14

Ahoj. Vcera som odoberal vruble z jednej divej marhule a chcem ju navrublovat na moju 5 rocnu. Tato diva ja zaujimava tym, ze dozrieva hodne skoro. Jej prirastky su ale dost male, maximalne co som nasiel okolo 20-25cm. Chcem sa opytat, ci je to ok a aku dlzku ma mat vrubel pri vrublovani, resp kolko ociek. Posielam pre istotu aj foto vrublov. Dakujem, Jaro

Obrázky:

Připojit reakci

Roubování meruněk

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.136 (?)
25.12.2015 10:29

Roub by měl mít minimálně jedno očko listové. Protože máte plodonosný obrost, máte tam mnoho oček květních.

Je otázkou, jestli neodebrat rouby jiné. Potřebujete rouby, které mají jen po jednom očku a delší internodia. Koukněte se na původním stromě, jestli tam nejsou vlci uprostřed koruny. Pokud nejsou, zvažte nakolik máte právo provést zmlazovací řez na daném stromě a jestli máte čas na odběr roubů až z výhonů vyrašených po zmlazení.

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.12.2015 11:53

Standa problem je v tom, ze ten divy strom je uz stary, nevytvara vlky a ma vyhony len take, ako som poslal na fotke. Strom rastie divo, takze urobit hlbsi rez by som mohol skusit. Len sa mi nechce cakat rok. Je otazne, ako by strom zmladil aj po hlbsom reze. Bol by problem, kedy som vylomil zo stepov kvetne puciky a nechal len stredne rastove? Predpokladam, ze ked su vedla seba tri puciky, dva su kvetne a stredny rasovy. Snad je to tak, ako pri broskyni.

Připojit reakci

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.236.1 (?)
25.12.2015 12:59

Neřešte to, nic nevylamujte a roubujte. Důležitější, než délka roubu, počet oček je síla roubu a jeho svěžest (nezaschlý, nenarašený). Obvykle při květním pupenu je i vegetativní, někdy vyraší z lůžka odpadlého kvítku spící očko.
    Samozřejmě seřezat strom pro odběr silných roubů v příštím roce (v případě neujmutí) můžete taky.

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.12.2015 14:55

Tak jo, dakujem vam za rady.

Jaro

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.12.2015 20:40

Rouby jsou skutečně v pořádku. Není to stejné jako u broskvoní. Z viditelných i dosud neviditelných pupenů vždycky nakonec nějaký výhon vyrazí (až po květech). Zdravá meruňková větvička nikdy neobsahuje jen květy.

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.168.81 (?)
25.12.2015 20:40

Dobrý den.
     Také bych potřeboval poradit. Chci si naroubovat meruňku. Semenáč ze sousední vsi. Poloha cca 450 m/m. Podnože „mám“ tyto: maloplodý myrobalán síly ukazováku až palce na místě vyklíčení, myrobalán s většími plody přesazovaný, ale bez péče, takže velmi hanebný, síly ukazováku a semenáč místní malé modré ryngle cca ⌀ 5 cm (nepřesazovala by se). Žádnou podnož na roubování kopulací brzy na jaře nemám a nechci čekat.
     Pročetl jsem pečlivě celé vlákno diskuze. Mrkve bylo hodně. Roubování za kůru (přeroubování silnější podnože) není u meruňky doporučováno. Ze dne 24.3.2014 jsou ale fotografie úspěšného roubování pana Petera z Pováží. Zdá se mi, že rouboval do rozštěpu. Meruňku jsem nikdy nerouboval. Proto prosím o radu jak za úvodních podmínek co nejlépe postupovat (čas a způsob). JG

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.12.2015 21:18

Plátkováním to můžete zkusit hned zítra u všech tří ve výšce tak 50-60 cm. U těch tenčích mohou být klidně kopulační řezy i na podnožích s tím, že se roub připojí jen k jedné straně (řez na řez). Pokud rouby převážete fólií nebo sáčkem z mikroténu (je to vhodné), nemusíte ani používat vosk. U roubu nechte tak 5 oček. V případě neujmutí roubujte koncem února za teplého počasí znovu o 10 - 20 cm níže. Sedélkování je stejně dobré, ale je trochu náročnější. U rozštěpu silných podnoží mívám horší výsledky.

Jednodušší a stejně úspěšné je u těch dvou tenčích podnoží očkování (chip budding), ale Vy chcete roubovat. U té mizerné podnože bych možná volil její vyrytí do vhodné nádoby, mírné zakrácení a narašení v teple. Po 2-3 týdnech je pak štěpování úplná tutovka.

Nevím, proč si neopatříte kvalitnější roub - semenáč meruňky je obvykle mnohem méně kvalitní než bežné odrůdy.

Připojit reakci

Roubování meruněk

26.12.2015 11:12

Tedy, to je rychlost. Myrobalány drobnoplodé 2-3 mám na zahradě, ale uvažoval jsem roubovat vhodné semenáčky v myrobalánovém křoví po zaniklé švestkové aleji. Je jich hodně. Pak přesazení. Ty s většími plody mi ožral venku zajíc, pak jsem je přesadil a lepší použil pod ryngle a zbylo cca 10 chudáků. Drobnoplodé ale vzrůstné mladé ryngle mám ve dvou skupinkách na zahradě. Zahradu nemám dlouho. Nechtěl bych je, jen tak vykácet ani přesazovat, ale použít na místě jako podnože a vykácet potom podle výsledků roubování (i pro švestky). Již plodí a myslím si, že bych tak ušetřil čas do plodnosti roubovanců. Proto moc nechci ani očkovat (roubovat) slabou podnož.
     V mém okolí, západní výběžek Znojemska, se meruňky nepěstují. Poslední dobou se tu ale v zástavbě meruňkové stromky vysazují. Letos jsem v okolí viděl jen dvě pěkně zaplozené meruňky. Jeden vysazený, už vzrostlejší, mladý strom s červenými plody, které dozrály naráz a semenáč o který se zajímám. Je starší, takže místní podmínky desítky let snáší, říkají o něm  „je slitá každý rok“, ovoce je velké, chutná mi a dozrává postupně. Z odrůd mám zasazený Bergeron a Leskoru. Tak chci s nimi ještě vyzkoušet semenáč.
     Studená veranda a roubovat myrobalán v kbelíku. To mě nenapadlo. To by možná šlo i za tu kůru. „Takže o velikosti kbelíku“. Meruňkové rouby se tedy nedaří do mízy uchovat. Ale u třešní to „s odřenýma ušima“ jde. U plátkování i sedélkování mi připadá, že podnož silná cca 2,5 cm už bude k roubu moc tlustá. Tedy tlustá kůra podnože a slabá kůra roubu a trefit se kambiem. Proto jsem sedélkový roub u jabloně a švestky raději zastrkoval za kůru. Ale to už je zase za mízy. Mikrotén používám u třešní (u švestek). Je to výborná pomůcka. Ten rozštěp na fotkách pana Petera mě láká, protože sílu podnože odhaduji na 3 cm. A myrobalán ledacos vydrží.
    A co odběr roubů? Jsou vánoce, +10 stupňů a za poledne na slunci mi větve připadají teplé. Je správný čas?
    Děkuji za všecky inspirativní rady. JG

Připojit reakci

Roubování meruněk

26.12.2015 22:28

Hm, ešte sme nemali zimu a hlásia, že s Novým rokom prídu mrazy -15. Tak neviem, či by som teraz vrúbľoval. 

Tie vrúble na foto z r.2014 mi bohužiaľ aj v r.2014 v lete vyschli. Ostané pokusy s marhuľou do rázštepu hrubšieho konára dopadli ešte horšie. Najlepšie výsledky mám s kopuláciou.

Pán Mimmo... ako si v únoru môžete byť istý, či sa vrúbeľ chytil a či nie? To je otázka, nie irónia či kritika... ja som fakt amatér...

Ale zrejme ešte pred nástupom tých silných mrazov odoberiem vrúble z materských stromov, tento chcem len do slivkových podnoží dať marhule a do planej čerešne višňu.

A k tým mladým odkopkom- obávam sa, že v okolí materského stromu nájdete viac výrastkov z koreňového sytému, než mladých stromčekov z kôstky. Takto som sa sklamal, keď som na mladé čerešne v okolí starej navrúbľoval višne. Kým som ich nechal namieste, v poriadku. keď som ich minulý rok presádzal, zistil som, že sú vyživované cez koreň hrúbky cca 5-6cm z materského stromu na vzdialenosť cca 8m. Z toho koreňa samozrejme vyrážali a vetvili sa ďalšie, takže som dúfal, že to presadenie stromčeky výšky cca 50cm (vrúbľoval som rok predtým celkom pri zemi) prežijú, ale v tých strašných horúčavách vyschli, aj keď som ich intenzícne polieval, ale nechodím na záhradu každý deň. No, bol to pokus, amatérsky, ktorý nevyšiel...

Připojit reakci

Roubování meruněk

27.12.2015 1:16

Já se na zítra chystám roubovat šeříky na ligustrum a očkovat růže. Hlášený příchod mrazů nevadí, hlavně že nyní je rozmrzlo a mohu si vybrat podnože z půdy a pak štěpovat v ruce. No a zpracované štěpy nepůjdou do záhonu, ale do sklepa ...

Připojit reakci

Roubování meruněk

27.12.2015 20:14

Děkuji za odpovědi. Tak je zrekapituluji: Silnější (starší) slivoňovou podnož se přeroubovat meruňkou nedaří (a to mě vážně mrzí). Meruňku roubovat nebo chipovat na jaře velmi brzy. K roubování za kůru nejde rouby udržet. Roubovat roční nebo dvouleté výhony podnoží. Nejlépe kopulací nebo podobným způsobem (plátkování, sedélkování). Pomáhá zakrytí roubu mikroténem. Daří se roubování kontejnerované a probuzené podnože v teple. JG

Připojit reakci

Roubování meruněk

host - xxx.xxx.41.143 (?)
27.12.2015 21:26
Roub zakrývat nemusíte. Vykopte 40 cm díru ze S strany nějakého stavení, na spodek vlhký písek a zakrýt (deskami, gumou, plechem, nejlépe kombinace všeho). Rouby Vám do května nevyraší, podmínkou je odebírat rouby právě teď.
Obrázky:
Meruňka+myrobalán - 8 mes.od roubování
Meruňka+myrobalán - 8 mes.od roubování
Připojit reakci

Roubování meruněk

28.12.2015 16:25

Roubovat roční nebo dvouleté výhony podnoží.

Dvouleté výhony mají o tolik horší výsledky ujmutí, že je nepoužívám a (konkrétně u meruněk) roubuju jen na jednoleté (letorosty).

Připojit reakci

Roubování meruněk

28.12.2015 18:38

Jsem rád, že jsem se o roubování meruněk dozvěděl souhrn praktických zkušeností. Roubování meruněk tedy vyžaduje docela přísné podmínky. Přísnější než švestky a třešně, natož jabloně. Především mladé podnože, v dobré péči, se silnými letorosty. Takové teď ale nemám. Třeba do jara něco najdu. Starší podnože, které mám, budou tedy pro slivoně. Děkuji za rady. JG

Připojit reakci

Roubování meruněk

pavel... (111) - xxx.xxx.19.114 (?)
29.12.2015 11:06

Jsem na roubování amatér. Přitom jsem narouboval na švestkové podnože /nálety/ velkopavlovickou meruňku bez problému /cca 10 stromků - něco pro mne, něco sousedům/. Bez problému se ujaly i rouby za kůru na větve které měly tloušťku okolo 5 cm. Že by "výjimka potvrzuje pravidlo"?

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.12.2015 12:22

Není to vyjímka. Já obvykle roubuju na 1 až 4 leté podnože. Vybírám vždycky ty nejsilnější, takže ani ty poslední nejsou až tak tlusté (prvým rokem to byly nepoužitelné "nitě"). Nevadí mi třeba průměr nad 3 cm pro plátkování, ale silnější stromek už pak nejde přesadit.

Připojit reakci

Roubování meruněk

29.12.2015 14:30

I vy pokušitelé! Tak to zkusím. I úspěšnost jen cca 25% by mi dostatečně vyhovovala. Myrobalánové letorosty cca 50 cm dlouhé, jsou opravdu na roubování hodně tenoučké i u báze. Podnože 2-5 cm mám. Také Hermana „potřebuji“ a druhá Katinka nebude „vadit“, ale i tak je mi líto ostatní podnože jen vykácet. Líbí se mi, když z roubovance je brzy plodný stromek. Napište prosím pane Pavle ještě podrobněji, jak jste přeroubovával silnější podnož za kůru. Děkuji. JG

Připojit reakci

Roubování meruněk

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.223.242 (?)
29.12.2015 15:01

Asi takhle, roubování na pětiletou podnož je nepřesné vyjádření, protože můžete mít na mysli jak roubování kopulací na jednoleté kosterní větve (tedy v místě korunky) až po roubování za kůru na 4-5 letém pařízku. Pokud není problém výška kmínku, vždy se vyplatí roubovat do co nejmladšího dřeva. Osobně pak na tříleté dřevo raději volím jarní očkování s více záložními očky, pokud už nemohu jít technicky výše ("do mladšího").

Připojit reakci

Roubování meruněk

pavel... (111) - xxx.xxx.19.114 (?)
31.12.2015 7:41

Používám způsob popsaný v literatuře jako roubování,,'na sedélko''. Přikládám obrázek, jinak mimo jiné o tomto se lze dočíst na této stránce.

Obrázky:

Připojit reakci

Roubování meruněk

25.12.2015 20:49

Jak píše pan doktor Vysloužil - materiál je to použitelný a je jedno, jestli květní pupeny vydrolíte nebo necháte. Jen ty trojočka s květními pupeny vytvářejí na letorostu "kolínka" a v tom případě se blbě vytváří dlouhý řez pro kopulaci a blbě se to slícovává s rovnou podnoží. Pokud však budete roubovat do rozštěpu nebo za kůru, dá se poloha řezu optimalizovat tak, že to není na překážku.

Jinak někdy je potřeba při odběru roubů zapomenout na poučky o poloze větví, ze kterých se mají rouby odebírat. Jednou jsem odebíral rouby i ze severní strany jabloně, protože stála jižně od cesty a projíždějící vozidla olamovaly větve jdoucí do cesty - tím vytvářely mimoděk zmlazení a v daném místě nebyl plodonoš, nýbrž juvenilní prýty ideální pro rouby. V jiném případě jsem bral roby na švestce, kde se pod váhou plodů rok předtím ulomila jedna větev. Prostě pokud máte čas a nůžky na tyči, nebude problém se ke stromu znova vypravit a zkusit najít proutky rovnější kdekoliv v koruně. I kdyby jste nic méně uzlovatého nenašel, naberete si alespoň materiál na cvičení dlouhého řezu.

Jinak ono i to odebírání roubů podporuje pro další rok vytváření prýtů vhodných k roubování.

Připojit reakci

Roubování meruněk

vyslouzil (17060) - xxx.xxx.236.1 (?)
27.12.2015 9:19

Jinak někdy je potřeba při odběru roubů zapomenout na poučky o poloze větví, ze kterých se mají rouby odebírat.

Je to tak. Mám-li na výběr, pak jistě zvolím rouby z povrchu koruny a z jižní strany. Ale jsou-li silnější letorosty na severu či dokonce uvnitř koruny, beru radši ty. Výsledky ujmutí jsou přímo úměrné síle roubu. Nepozoroval jsem, že by stromky naroubované třeba z vlků jinak rostly či později plodily.Naopak je tam menší riziko výskytu květních pupenů, které sice zásadně nevadí, ale nijak ujmutí a růstu nepomáhají, při ovazování spíš překážejí

Připojit reakci

Roubování meruněk

morvai (63) - xxx.xxx.166.60 (?)
24.4.2019 22:11

Dnes som kontroloval ako sú na tom navrúbľované meruňky.Zatiaľ to vyzerá sľubne, vrúbľoval som za kôru začiatkom apríla, mám navrúbľovaný na vrchu koruny Bergevalu odrodu Vanilla cot, dalej približne v strede koruny Tsunami mám navrúbľovanú odrodu Delice cot a na vrchu koruny odrody Hargrand mám vrúbeľ odrody Flavor cot, všetky tri odrody pučia.Na odrode Pinkcot mám vrúbľe odrôd Petra a Aramis Schamade, to my však zatiaľ nepučí. Tá Vanilla cot by mimochodom mala mať snehovo bielu dužinu a chuťovo by mala byť vynikajúca, tak som zvedavý.Popisy tých prvích troch navrúbľovaných odrôd sú na stránke www.cot-international.eu.

Obrázky:
Vanilla cot
Vanilla cot
Vanilla cot
Vanilla cot
Delice cot
Delice cot
Připojit reakci

Roubování meruněk

Marek-TT (444) - xxx.xxx.235.1 (?)
25.4.2019 20:16

Ja som sa tento rok vďaka Milanovi Fialovi dostal k trom zaujímavým a v našich podmienkach aj nie príliš známym odrodám marhúľ.Jedná sa o odrody Apribang, Aprinew a Aprirome. Vyzerá to tak, že vrúble sa ujali a rastú. Vrúbľoval som v prvej polovici marca kopuláciou do koruny Maďarskej.

Obrázky:
Apribang
Apribang
Aprinew
Aprinew
Aprirome
Aprirome
Připojit reakci

Roubování meruněk

kamo (415) - xxx.xxx.161.91 (?)
25.4.2019 23:08

Pán Morvai, aj ja som štepil 1.apríla marhuľové vrúble z nového stromčeka Vehardy (pekné nenarašené vrúble) na rynglótu metódami za kôru, do rozštepu a kopuláciou.

Po cca 10 dňoch začali všetky rašiť, no teraz po tých studených nociach vyzerajú akoby zaseknuté v raste. Momentálne sú narašené cca ako tie Vaše. Pravidelne ich rosím, keďže je stále sucho.

Dá sa povedať, že sa ujali, alebo za akú dobu sa to ukáže?

Poradil by prosím niekto, na tom poslednom obrázku, či by pomohlo ujatiu vrúbľov orezať tie vyššie vetvičky rynglóty?...a keď začínajú rašiť púčiky podpože pod miestom štepenia, majú sa všetky vylámať aby tlak miazgy išiel len do vrúbľa, alebo napr. jeden ponechať? Ďakujem

Obrázky:
Štepené za kôru 1.4.
Štepené za kôru 1.4.
Štepené kopuláciou 1.4.
Štepené kopuláciou 1.4.
Štepené do rozštepu 1.4.
Štepené do rozštepu 1.4.
Připojit reakci

Roubování meruněk

Pavel_CZ (245) - xxx.xxx.58.199 (?)
25.4.2019 23:58

Jestli se rouby ujaly, vam tu s jistotou nikdo nerekne. Ocka se nafouknou/rasi skoro vzdycky z energie roubu. Jestli se rust zastavi, tak se nechytly (uschnou). Behem pristich 30dni uvidite, na cem jste.

Připojit reakci

Roubování meruněk

morvai (63) - xxx.xxx.166.60 (?)
16.5.2019 22:39

Francúzska odroda meruňky s bielou dužinou Vanilla cot, ktorú mám navrúbľovanú vo vrchnej časti koruny Bergevalu.Vrúbľoval som okolo 10.apríla za kôru.Malo by ísť o špičkovú odrodu.

Obrázky:

Připojit reakci

Roubování meruněk

Marek-TT (444) - xxx.xxx.20.52 (?)
17.5.2019 7:37

Zaujímavá odroda, no neviem si celkom dobre pri marhuli predstaviť bielu dužinu.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Prvé marhulky dozreli 1217.5.20191153
Roubování meruněk16617.5.2019150946
Úroda meruněk 2019 3215.5.20192560
Meruňkotřešeň Aprikyra2315.5.20195459
Choroba meruňky - prosím o radu 1014.5.20191181
Mšice na meruňce213.5.2019246
Ako orezat Marhulu 513.5.2019411
Pahylek po kosterni vetvi 213.5.2019219
Podnož pro meruňku6712.5.201949453
Orangered8511.5.201947290
Moniliový úžeh peckovin 20198311.5.201915107
Meruňka s pozdním dozráváním611.5.20191009
Mráz - malé plůdky meruněk18711.5.2019124584
Ninfa 99.5.20193694
Štěpování a co potom? 178.5.20192035
Co je to za housenky a cim zlikvidovat? 37.5.2019357
Identifikacia chorob 17.5.2019232
Napadena merunka 167.5.20191706
Nelson 56.5.2019470
Aprireve 15.5.2019177
Apribang 15.5.2019162
Apridelice 15.5.2019142
Apricandy 25.5.2019201
Strupovitost peckovin (Venturia carpophila) 493.5.201939569
Opět monilioza u meruněk630.4.2019785
Bílá meruňka Šalach Ananasnyj 2630.4.201911834
Rozkvétání meruněk v letošním roce II 328.4.2019709
Kdy dozrává Kioto?2125.4.201915037
Lenova924.4.2019660
Suka K foliárne?121.4.2019154
Mandloň jako podnož pro meruňku?721.4.20191456
Medalys219.4.2019227
Rozkvétání meruněk v letošním roce65218.4.2019382244
Jak budete chránit rozkvetlé meruňky proti víkendovému nočnímu mrazu14016.4.2019122477
Napadení meruňky - klejotok 616.4.20191287
Postřik proti mrazu2716.4.20193117
Zmrzlé květní pupeny meruněk9813.4.201920706
Nemocna merunka 312.4.2019559
Meruňka do malé zahrady312.4.2019562
Rozkvétání 2019 8411.4.201915842
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov kachen19.5.2019
Chov kachen19.5.2019
Chov kachen19.5.2019
Chov kachen19.5.2019
Chov kachen19.5.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů