Řez meruňky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 109.108 (?) 
16.5.2008 11:58, zobrazeno: 90755x

Je zapotřebí odstranit některé mladé větvičky, když z konců staršího dřeva jich roste několik?Kdo to ví, odpoví???To se ptá začátečník, tudíž laik.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.5.2008 13:30

Nutné to asi není, ale vhodné to možná je. Z dotazu nelze příliš mnoho vyčíst. Strom by měl být dostatečně souměrný, vzdušný a měl by vykazovat přírůstky. Lze to spojit se zkracováním letorostů v rámci letního - tzv. Šittova řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 16.5.2008 14:50

Větve vyzrálé jsou na koncích obrostlé mladými větvičkami-3-4 a tyto jsou dlouhé 30-40cm.Zajímá mě, jestli všechny ponechat, čímž bude stromek podstatně širší a asi také po obvodu dost hustý nebo nechat jen jednu a tu zakrátit nebo nechat vechny a zakrátit je.Co vy na to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 16.5.2008 15:51

já nechávám dle hustoty koruny jednu či dvě větvičky, ostatní odstraňuji. Jinak by byl stromek moc hustý a větve by se vlastní vahou mohly zlomit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 17.5.2008 23:17

Prvotní dotaz je opravdu nejasný-stáří stromku. Neodstraňoval bych určitě letorosty, které pokračují jako prodloužení kosterních větví. Ostaní jen pokud zahušťují korunu nebo rostou nevhodným směrem. K příspěvku hosta 24.183 - popravdě neznám případ, kdy by se ulomila větev vlastní váhou. Pod váhou plodů nebo za silného větru ano.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 109.108 (?), 19.5.2008 10:36

Meruňka je  zasazená 4. rokem, je to hetký stromek, v průměru 2.5 m.Zasadila jsem ji blízko domu, aby byla chráněná, ale nepočítala jsem s tak bujným růstem.Moje chyba, přesto ji tam chci nechat, jen se bojím, aby za chvíli neměla 5m.Hold, začátečníci se chybami učí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.167 (?), 19.5.2008 11:14

mě se ulomily větve minulý rok v červnu za silného větru. Ulomilo se to v loňském dřevu, právě z důvodu 3-4 dlouhých letorostů na koncích větví u mladých meruněk. Letos raději ty konkurenční výhony u mladých meruněk vylamuji.

U starších stromů jsou loňské letorosty silnější, u mladších zase nejsou letošní přírůstky tak bujné. Nejrizikovější skupinou jsou stromky 3-5roků staré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 19.5.2008 11:25

Problémem lámání loňského dřeva bývá v zanedbaném řezu. Po výsadbě se stromky seříznou, rok nato obvykle taky. Jakmile se na letorostech objeví květní pupeny, pěstitel výchovný řez omezí - "přeci se nebudu zbavovat úrody!" . Z nezkrácených letorostů vyroste několik dalších jen z horních pupenů a spolu s větrem je to neúměrná zátěž.
    Podobné se stává po přeroubování starších stromů (nejen meruněk). V prvním roce letorosty vyrůstající z roubu drží (i díky úvazku). V dalším roce však ponechaný,  málo nebo vůbec nezakrácený výhon začne obrůstat a velká listová plocha vede k vylomení roubu za 1,5 roku po štěpování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 19.5.2008 12:33

asi máte pravdu. Co se týče přeroubovaných stromů - kdy mám ořezat plané části? Jedná se o slívy a meruňky naroubované na asi 5-8 leté myrobalány asi v 1m od země.

Pokud vše ořežu teď, obávám se příliš bujného růstu a vylomení roubu.  Když to neořežu, je mi líto energie kterou stromky  dávají do plané části...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 19.5.2008 15:34

Líto energie Vám být nemusí. I planý obrost vytváří asimiláty a navíc, po přeroubování je výrazný nepoměr mezi kořeny a nedzemní části. Planý obrost pomůže tento šok překonat. 
   Osobně první rok až dva planý obost pouze zakracuji, aby nepřerůstal výhony z roubu. U bujného myrobalánu je to třeba dělat víckrát do roka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika