Orangered



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
21.8.2013 8:45

Mně tedy Orangered ještě nekvetl, takže nemohu posoudit jeho náchylnost k moniliovému úžehu květů, ani jeho mrazuodolnost v době kvetení. Zatím se jeví bezproblémově. Pan Fiala zde popsal mimořádnou chuť jeho plodů, takže jsem na něj také zvědavý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.150 (?), 16.8.2013 8:07, zobrazeno: 77703x

Pochválil sa niekto v tohtotoročnej sezóne, ako mu dozrieva táto chutná odroda? Nemci ju používajú pri krížení s mirabelkami. Myslím si, že si Orangered zaslúži pozornosť. Vrúble, ktoré som naštepil pred 2 rokmi do koruny Leskory, sa bohužiaľ neujali. Ujal sa akurát vrúblik Radky, zakvitol, ale zatiaľ nezarodil.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 16.8.2013 9:56

Na tu odrůdu jsem se moc těšil, ale ovoce už neochutnám, protože tříletý stromek zašel.Loni na jaře stromek vyrašil slabými výhonky, které se začaly ještě v bylinném stavu sesychat,uvadat... ani rouby jsem nezachránil.Taky Radku jsem si musel pořídit novou, ale u meruněk a broskví jsem na to už tak trochu zvyklý... i když to vždy zamrzí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.129 (?), 20.8.2013 10:04

Zasadila jsem Orangered, Pincot a Veecot v r. 2009. Nejhuř je na tom právě Orangered, už půl stromku je uřezaný kvůli monilii. Letos poprvé zaplodil 1 malý strupovitý plod. Pincot byl obsypán plody a po strupovitosti ani stopa. Orangered je velice náchylná ke všem chorobám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 156.1 (?), 20.8.2013 13:35

Keďže mám Orangered na jednom strome spolu z odrodami Sylvercot a Vestar, môžem z istotou povedať že voči chrastavitosti a monílii je spomedzi nich najodolnejšia.Je podľa mňa odolnejšia aj ako Leskora ktorú mám na vedľajšom strome.Pokiaľ sa jedná o celkové hodnotenie tak každoročne prekonáva takmer vo všetkých kritériách odrody marhúľ ktoré mám(8 odrôd).   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jindra KV 500 - (3) - 74.138 (?), 21.8.2013 8:34
I v odolnosti vuci jarnim mrazikum?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.8.2013 8:45

Mně tedy Orangered ještě nekvetl, takže nemohu posoudit jeho náchylnost k moniliovému úžehu květů, ani jeho mrazuodolnost v době kvetení. Zatím se jeví bezproblémově. Pan Fiala zde popsal mimořádnou chuť jeho plodů, takže jsem na něj také zvědavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 235.159 (?), 28.8.2013 21:18

Milanovi som písal, ako bol tento rok spokojný s kultivarom Orangered. Zatiaľ čakám na odpoveď. Jednou z užitočných vlastností tejto sorty je výrazná tolerancia k vírusu šarky. Možno aj preto je u nemeckých šľachtiteľov tak obľúbená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.32 (?), 28.8.2013 22:15

Zdravím Vás pán Paľo, podľa príspevkov ktoré tu boli napísané vypadá že Orangered je vhodný iba do teplých oblastí a dobrých pôd juhozápadného Slovenska a južnej Moravy asi je dosť náročný na polohu, myslím že do horších oblastí sa hodí omnoho viac odroda Leskora ktorá nebude tak náročná na polohu, aj keď Orangered bude asi chutnejší keď porovnávam tieto dve skoré odrody, ale niečo za niečo, ja som mal kedysi Velkopavlovickú, trpela v mojej ílovitej pôde, po štyroch rokoch odišla na apoplexiu, teraz mám na tom istom mieste Bergeron už jedenásty rok, ten je omnoho menej náročný, Velkopavlovická bola chutnejšia ako Bergeron ale mám každé štyri roky sadiť novú marhuľu? Ako som už napísal niečo za niečo.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 59.83 (?), 29.8.2013 21:29

Zdravím Vás p.Jano! Neviem, či Orangered je chutnejšia ako Velkopavlovická- to by nám potrvdili jej pestovatelia na južnom Slovensku či v kraji pod Pálavou, ale, ako píšete, väčšina ohlasov svedčí o tom, že Orangered nie je sorta pre chladnejšie polohy s málo výživnou pôdou. V súčasnej dobe má veľa konkurentov v podobe francúzskych a kanadských noviniek. Milovníkov pravej marhuľovej chute však nič neodradí. Pokiaľ majú priaznivé marhuliarske podmienky, verím, že po týchto dvoch chuťovo špičkových odrodách siahnu.

Nedávno som počúval v ČR Brno reportáž z marhuľových sadov Patria Kobylí venovanou odrode Veľkopavlovická. Pekne bol popísaný pôvod aj história pestovania VP na južnej Morave a vyhodnotená užitkovosť. Z titulu nízkej mrazuodolnosti v kvete 2-3 úrody za 10 rokov- to naozaj nie je ekonomické. Navyše problémy s apoplexiou. Zahraničných výkonných mrazuodolných odrôd pribúda. Z týchto dôvodov nemá udomácnená Velkopavlovická, podľa vyjadrenia vedúceho pracovníka Patrie, žiadnu budúcnosť a pomalu ustupuje do histórie. Je to škoda, že už v budúcnosti VP v obchode nekúpime a stretneme sa s ňou už iba v záhradkách drobnopestovateľov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 31.8.2013 21:46

Zdravím Vás pán Paľo, ja som na jeseň v roku 2002 po vykopaní Velkopavlovickej ktorá odišla na apoplexiu (dala mi jednu úrodu asi desiatich veľmi chutných marhúľ) zasadil Bergeron a viem že som urobil dobre, je to nenáročná odroda, je samoopelivá, jediná jej nevýhoda je v tom že dozrieva veľmi neskoro, tento rok dozrela 8 augusta, takže mi jej zrenie koliduje s Oulinskou ringlotou a Redhavenom ktorý dozrel len o štyri dni neskôr. Hľadám nenáročnú ale skorú odrodu a myslím že Leskora by bola dobrá voľba, vy máte s ňou asi len dobré skúsenosti. O Orangerede som čítal aj to, že má striedavú plodnosť, čo sa mne osobne nepáči. Tie francúzské marhule ako Pincot, Sylvercot,Sylred tu tiež moc nechvália. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika