Orangered



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 146.132 (?) 
3.9.2013 21:49

Zdravím Vás Jano! Marhule považujem za jedny z najkrajších ovocných drevín. Zdravé tmavé lesklé listy zdobia až do prvých jesenných mrazíkov nielen záhrady, ale všimol som si na našej ulici, že si marhuľky vysádzajú pred novostavby bungalovov do okrasných predzáhradiek. Pre našu prídomovú záhradku jedna dominantná Leskora bohato postačuje. Dcéra v Sv.Jure má v záhradke 2 neskôr dozrievajúce marhule, takže "arménskych jabĺk" máme v rodine naozaj dostatok- na jedlo, zaváranie aj výrobu marmelády. Keďže sa medzičasom vyriešilo doopelenie Leskory, nemám dôvod (ani priestor) na rozšírenie sortimentu kultivarov. Ak by sa mi podarilo preštepiť semenáčik Leskory, môžem ho zasadiť už iba za plot do vinohradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 27.12.2013 21:45

Na první plody Orangeredu stále čekám, pane Jano. Mám jej na broskvoňovém semenáči Rubira a není to rozhodně Wavit, Wädenswill, či St.Julien, na kterých jsou plody meruněk na ochutnaní již druhým rokem. Pan Milan Fiala plody této odrůdy velmi chválí, ale nevím, nevím jestli se dočkám plodů už letos. Žádné závratné obrůstání květními pupeny se nekoná ani vtřetím roce po výsadbě. To taková Aurora na St.Julien, je po prvním roce už celá květními pupeny pokrytá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.47 (?), 27.12.2013 22:09

Ja mám pán Petr Kioto na montclare vysadené na jeseň 2009 a ešte som nemal na ňom ani jeden plod, tento rok na jar mi odišlo na silný glejotok ale nad podnožou vyrašilo tak zapestovávam nový strom, pozeral som nedávno naň nemá žiadne kvetné pupene tak ani na budúci rok nebude ani jedna marhuľa, v lete tu niekto písal o tom že má marhuľu Kuresia na podnoži rubira ale už si nespomínam v ktorom vlákne to bolo. Orangered aj mňa láka len ho nemám kam dať to je ten problém inak by som ho určite zasadil, myslím že Stano z Ivanky pri Bratislave ho tiež veľmi chválil. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 27.12.2013 23:37

Tiež mám Orangered aj na Rubire.Prvá slabšia úroda bola až tretí rok.Naštepená do koruny Vestaru a do Tipaly bohato zarodila už na druhý rok.  Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 28.12.2013 19:15

Nevím, jak to s tím Orangeredem příští rok dopadne. Ten plodonosný obrost je drobný a jeho málo. Jak jste, pane Jano, spokojen s Vestar? To byla, myslím, velmi nadějná odrůda, kvalitou plodů snad lepší, než Maďarská, dozrávající ve stejnou dobu. A hlavně prý mrazuodolnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.51 (?), 28.12.2013 23:16

Ako hodnotíte pán Stano Orangered ktorý máte na Rubire z hľadiska odolnosti voči moníliovému usychaniu kvetov a výhonov a moníliovému hnitiu plodov? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 29.12.2013 2:01

Pokiaľ sa jedná o moníliu výhonov alebo plodov, tak v mojich podmienkach sa Orangered javí zatiaľ ako veľmi odolná.Problém je pri nej s glejotokom keďže mám vyššíu hladinu spodnej vody.Dôležitá je aj prebierka bez ktorej sú plody malé, aj keď rovnako kvalitné.     Vestar patrí medzi mrazuodolnejšie, pravidelne bohato rodiace odrody.Mám ju na podnoži myrobalán.Vyžaduje podľa mňa každoročnú detailnú prebierku.Pokiaľ ju nezvládnete, budete mať veľa plodov podradnej kvality.zle odlučiteľné od kôstky, použiťeľné maximálne na zaváranie.s veľkým prídavkom cukru.Aj z tohoto dôvodu som do nej z dvoch tretín pred pár rokmi naštepil Sylvercot a Orangered.Ak sa to však naučíte, odmenou budú vynikajúce plody, zo zvláštnou, na môj vkus až príliš navoňanou dužinou, ktorá sa nepodobá žiadnej inej odrode čo sa dá u nás zaťiaľ kúpiť. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 29.12.2013 18:04

Oceňuji velmi dobrý popis kvality plodů veselské odrůdy Vestar (Maďarská x směs pylu čínských odrůd), pane Stano. V různých zdrojích se liší, jak popis kvality plodů, tak doba zrání, takže jsem rád, že jste to upřesnil. Těším se na Vaše další hodnocení meruněk, či jiných druhů ovoce. Nenašly by se i nějaké fotky, pane Stano?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.49 (?), 29.12.2013 21:51

Ďakujem Vám pán Stano za zhodnotenie odolnosti Orangeredu. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 14.7.2014 22:27

Zdá se, že první plody Orangeredu zrají poněkud opožděně, takže mě ohledně pravosti odrůdy může zachránit asi jedině David. Pokud tomu tak bude, tak si na kvalitu nemůžu prozatím stěžovat. Plody mají "říznou" meruňkovou chuť, snad i výraznější než chválený Goldrich. Orangered se jeví jako velmi chutná meruňka, takže by očekávání v tomto směru určitě splnila.

Orangered
Orangered
Orangered
Orangered
Orangered
Orangered
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika