Orangered



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?) 
25.6.2018 12:14

Pán z Trnavska určitě odpoví. Můj Orangered zraje pomalu, ale chuť je, dalo by se říci,  dosti zajímavá, lákavá, netradiční, i přes postupnou trochu fádní sladkost.

Orangered
Orangered
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 29.6.2018 15:46

Orangered tady s námi stále ještě je. A to i s motýlem. 

Orangered
Orangered
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.105 (?), 30.6.2018 23:45

Chlapi, nemá náhodou Orangered také veľké tmavozelené listy? Mám jednu asi 7 ročnú marhulu a neviem čo je to za odroda. Plody sú menšie, oranžovočervené, dosť teraz hnijú na strome. Strom rastie velmi bujne, koruna je vzpriamenejšia rastie viac do výšky ako do šírky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.75 (?), 2.7.2018 19:34

Orangered rastie skôr vodorovne než vertikálne. Plody má skôr väčšie. Ale listy má veľké, tmavozelené. Ja by som povedal, že to je niečo iné. 7-ročný strom to by mohol byť už aj Bergeval, či Bergarouge. Závisí, kde to bolo kupované, tie novšie odrody zas nepredáva hocikto.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 3.7.2018 13:11

Ve zdejší půdě s nadbytkem uhličitanu vápenatého budou listy nejenom u meruněk takové, jaké jsou. 

Orangered
Orangered
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.9 (?), 2.7.2018 13:04

Orangered tady s námi stále ještě je. A to i s motýlem.

Zdravím Peter, ako to dopadlo nakoniec s tou moníliovou hnilobou plodov u vášho Orangeredu? Mali ste na strome veľa napadnutých plodov?      Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.75 (?), 2.7.2018 19:26

Mám cca 5 ročné stromy oboch odrôd na myrobaláne, Maďarská má navyše ako kmeň medzištepenie slivkou Opál. To medzištepenie je super vec, lebo má potom nádherne hladký kmeň, čo oceňujem pri aplikácii lepových pásov proti mravcom. Ale aj z hľadiska mrazového poškodenia kmeňa je to lepšie. Ide najmä o poškodenie na jar/koncom zimy, keď začne prúdiť miazga a striedajú sa teplé dni s nočnými mrazmi. Ja som na rovine, kde mrazivý vzduch neodteká, sadá pri zemi, spodných cca 1,5m kmeňa je preto pri nočných mrazoch dosť namáhaných.

Ale k otázke: Orangered dozrieva skôr, tento rok to bolo cca 10 dní - 2 týždne. Maďarská ešte len začínala zrieť cez víkend, VP (u suseda) bola zrelá. Maďarská dosť prepadávala, neustále z nej padali zelené plody. Orangered si podržal takmer všetko. Násada na Orangerede obrovská, na Maďarskej veľmi slabá. Nechce sa mi veriť, že by až tak Maďarská premzrla v pukoch cez zimu, keď bez problémov prezimovali Tsunami aj Bergarouge. Skôr som zanedbal Šittov rez, prevážili silné výhony bez kvetných pukov. Orangered je v tomto viac blbuvzdorný, rozvetvuje sa sám od seba, hoci Šittov rez tiež ocení, inak sú rozvetvenia od seba ďalej než by bolo ideálne. Celkovo Orangered ochotnejšie obrastá a tvorí nové výhony aj po akomkoľvek reze (viacero výhonov a vodorvnejšieho smeru rastu), Maďarská reaguje menším počtom silnejších a vzpriamenejších výhonov. Aj tak ale ale obe odrody by som spolu s Tsunami označil ako nasadujúce bez väčšiho donútenia skôr vodorovnejšie výhony. Bergarouge a Leskora rastú prakticky až nezvládateľne vertikálne.

Minulý rok, keď boli neskoré jarné mrazy, pomrzli v kvete obe odrody. Z hľadiska moníliovej spály (výhonov) som zatiaľ nepozoroval rozdiel. Kým nekvitli, nebolo žiadne poškodenie aj bez postreku, minulý rok som dával len síru a našiel som do 10 uschnutých vetvičiek na oboch stromoch. Tento rok som dal 1 postrek Prolectus-om tesne pred kvetom, žiadne poškodenie som nezaznamenal, ale bolo neskutočne sucho a teplo, monília nemala vhodné podmienky. Pri dozrievaní bolo na Orangerede niekoľko plodov nahnitých, pritom bolo dlho predtým sucho. Mám obavy, že pri daždivejšom počasí môže zhniť na strome značná časť úrody, určite viac ako na Maďarskej, kde som hnitie plodov zatiaľ nepozoroval. Na plodoch Maďarskej ale pozorujem také slabo červenkasté fľaky, myslím, že to je výsledok nejakej huby, ale neviem si teraz spomenúť, čo presne to je. Orangered to nemá.

Plody Orangered-u pekne homogénne dozrievajú po celom povrchu - celý plod zožltne, potom zoranžovie a neskôr sa vyrobí na oslnenej časti červené líčko. Plody dobre držia na strome, nepadajú pri dozrievaní. Pri Maďarskej, je časť plodu ešte zelenkavá, druhá už je prezretá, plody dobre nedržia na strome. Súčasne som plody oboch odrôd zatiaľ nejedol (neprekrývali sa zberové okná). Orangered mi naozaj chutil, ale ako som už písal, prevažuje tam sladkosť. VP a Maďarská sú super keď prezrejú, vtedy majú navrch, ale inak mám lepší dojem z Orangeredu. Ja nepálim, chcel som odrodu hlavne na priame jedenie, zaváranie a sušenie - aby aj zrelá bola ešte chvíľu tuhá. To Orangered spĺňa, Maďarská nie. Maďarská sa vie ukázať v pálenke, či džeme, kde sa použijú prezreté plody. Ak teda také sú a víchrica ako minulý víkend neobije prakticky všetko, aj zelené. Podobne ako som písal o Royal Glory, mám dojem, že je lepšie plody Orangeredu obrať zrelé ale nie prezreté, potom strácajú chuť na úkor sladkosti.

Uvidím ako dopadnem ďalšie roky s moníliou plodov na Orangerede, možno zaradím postrek Vitisanom. Ak by to bolo zvládateľné, pre moje účely asi budem spokojnejší s Orangeredom. Tento rok som určite spokojnejší bol, jednak z hľadiska násady plodov, aj ich tvaru, veľkosti, farby a chuti.

Trnavsko 145 mnm 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.237 (?), 4.7.2018 19:24

Ďakujem Vám za odpoveď pán z Trnavska 145 mnm.      Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 18.7.2018 12:47

Pestujem obe odrody v rovnakej oblasti ako Vy, 4-ročný Orangered je na montclare a mám aj dva stromy 5-6 ročných Maďarských na myrobalane. Orangered ma prekvapil svojím bujným rastom, prírastky sú aj 1 m dlhé. Úroda bola tento rok slabšia, hoci zakvitol krásne, no neskôr ešte malé plody opadali. Na vetvičkách sa monilióza prejavila len sem-tam, podotýkam, že som vôbec nestriekal. Chuťovo ju považujem za chutnú skorú odrodu, u mňa dozrela tento rok v prvej polovici júna.

Pri Maďarskej bola na oboch stromoch tento rok primeraná úroda, ani nie veľká a ani malá. Zo začiatku som mal tiež problém, že plody boli na jednej strane zrelé a na druhej ešte zelené. Posledné 2 roky som sa s tým nestretol. Maďarská je pre mňa top odroda, čo sa chuti týka. Tento rok som z nej podstatnú časť nasušil, aj v takomto stave chutí výborne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.211 (?), 27.7.2018 9:14

Orangered patrí jednoznačne medzi najchutnejšie odrody marhúl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika