Odrůdy okrajové polohy



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.165 (?)
15.11.2013 8:19

Vlani som sadil Katinku a Hanitu- obidve na podpníku myrobalán. Obidve zarodili hneď prvým rokom, Katinka až nadmerne. Pôda ťažká, hlinitá až hlinitoílovitá. S myrobalánom som bol vždy spokojný, u sliviek aj u marhule na ťažkej ílovitej pôde. Literatúra nemusí byť vždy v súlade s vlastnými poznatkami. Množstvo fráz sa preberá zo starších prameňov, moderné sorty majú často iné vlastnosti či nároky. Takisto aj v zložení ílovitých minerálov bývajú veľké rozdiely. Pre niekoho je íl nevýhodný, pre iného práve naopak. Netreba sa báť a ísť s chuťou do toho!wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 14.11.2013 23:44

Niekto (ja), robi postrek proti hube monilia laxa (moniliova spala), ako, kedy a cim si mozte najst na tomto fore, bolo tu uz o tom popisane dost vela.

Naterom kmenov vapenatym mliekom nic nepokazite, mozte to takto robit aj ked uz budu stromy starsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.142 (?), 14.11.2013 23:52

Dobře, děkuji, ještě by mě zajímalo, zda je myrobalán vhodný do hlinité půdy, někde jsem četl, že má být v sušší lehké půdě, někde zas píšou, že může být i v těžší půdě, ale že dlouho vegetuje a že může namrzat. V prodejně mi doporučili myrobalán, ale u nás není úplně lehká půda, je tam hlinitá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.158 (?), 15.11.2013 0:14

MB zvládne v pohode aj hlinitú pôdu. Odolnosť kvetov k jarnému mrazu zvyšuje aplikácia boraxu alebo kys. boriej. Skúste nalistovať staršie vlákna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.11.2013 8:02

Hlinitá půda je obvykle úrodnější než suchá kamenitá. Myrobalán v ní poroste dobře, jako bujná podnož ale bude oproti ostatním může tvořit větší koruny a u některých odrůd oddalovat plodnost. Taky je třaba počítat s odstraňováním výmladků.  V prodejně Vám zřejmě doporučili myrobalán, protože na něm stromky právě měli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.165 (?), 15.11.2013 8:19

Vlani som sadil Katinku a Hanitu- obidve na podpníku myrobalán. Obidve zarodili hneď prvým rokom, Katinka až nadmerne. Pôda ťažká, hlinitá až hlinitoílovitá. S myrobalánom som bol vždy spokojný, u sliviek aj u marhule na ťažkej ílovitej pôde. Literatúra nemusí byť vždy v súlade s vlastnými poznatkami. Množstvo fráz sa preberá zo starších prameňov, moderné sorty majú často iné vlastnosti či nároky. Takisto aj v zložení ílovitých minerálov bývajú veľké rozdiely. Pre niekoho je íl nevýhodný, pre iného práve naopak. Netreba sa báť a ísť s chuťou do toho!wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 15.11.2013 9:09

Myrobalán se doporučuje do sušších půd, ale to neznamená, že neroste dobře v půdách hlinitých nebo jílovitých. Je to uváděno spíše z pohledu právě lehkých sušších půd a schopnosti myrobalánu dosáhnout v těchto lokalitách na vodu. Podívejte se po okolí - myrobalány krásně rostou i na těch ne moc úrodných místech s těžkou půdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.165 (?), 15.11.2013 9:24

Máte pravdu, doma má Hanita ílovitú zem s vysokou hladinou spodnej vody a vo vinohrade je pod Katinkou suchý hlinitý "betón". V obidvoch prípadoch stromky prosperujú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.142 (?), 15.11.2013 10:08

Děkuji za odpovědi, tak to jsem rád, že by měla být tato podnož v pohodě na hlínité půdě. V prodejně měli všechny podnože, ale doporučili mi myrobalán. S chutí do toho určitě jdu, jen se snažím získat co nejvíce informací, ale je mi jasné, že nejvíc se toho člověk naučí tím, že to prostě dělá :-) Je pravda, že u nás myrobalány(jestli si to teda myslím správně - špendlíky) rostou hojně a bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.41 (?), 15.11.2013 10:27

Ludove ho tak niekde nazyvaju, no je medzi nimi velky rozdiel. P.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 15.11.2013 11:15

No já bych řekl, že tomu čemu se u nás říká špendlík, tak je myrobalán :-)

A ještě, jestliže mám vysazené stromky na podzim, zda je nějak na zimu mám chránit, např. někde jsem četl, že by se měla meruňka nebo kmen meruňky obalit např pytlem? nevím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika