nejaromatictejsi odruda



host - 59.254 (?)
11.7.2013 9:33

Ahoj Petře. Nemohl jsem si nevšimnout jisté dvojsmyslnosti v Tvé poslední větě!laugh Nevědět že jsme na fóru o meruňkách...

Na mé 2-leté Leskoře, doufám, právě dozrávají 2 první plody čekajíce na mě do pátku. cheeky I Pinkcotek by se měl nalívat...(přesně 81kousků)

Zdraví Mittwoch

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 225.51 (?), 10.7.2013 0:19

V chuti marhúľ vidím tak trocha paralelu s broskyňami: čím neskorší, tým chutnejší. Výnimky potvrdzujú nepísané pravidlo. U marhúľ je tou výnimkou superskorá a mrazuodolná Leskora. Už bolo o nej napísané veľa, tak iba pripájam zopár fotiek z našej záhradky. V tomto roku nám zarodila najviac za posledných 9 rokov- ako keby ju ten minuloročný veľkonočný mráz "pohnojil". Všetku úrodu sme rozdali priateľom. Plody som nevážil, ale do metráka ďaleko nechýbalo. Leskora nemá takú hutnú dužninu ako neskorá "zavarovačka" VP, ale chuťovo sa jej Leskora bez diskúsie vyrovná. Krásou plodov ju prekoná. Som na ňu právom hrdý.

Konáre ohnuté váhou úrody som musel už v máji popriväzovať k stredníku.
Konáre ohnuté váhou úrody som musel už v máji popriväzovať k stredníku.
Plody Leskory u nás začínajú dozrievať už na konci školského roku.
Plody Leskory u nás začínajú dozrievať už na konci školského roku.
Dlhé konáre Leskory boli obalené rukávmi plodov. Pri oberaní občas niektorá spadla na zem.
Dlhé konáre Leskory boli obalené rukávmi plodov. Pri oberaní občas niektorá spadla na zem.
Červený pigment na šupke Leskory je koncentovaný do formy atraktívnej nezvyčajnej pehovitosti.
Červený pigment na šupke Leskory je koncentovaný do formy atraktívnej nezvyčajnej pehovitosti.
Červené škvrnky na šupke tohto bio- ovocia (postreky nedávam) nie sú príznakom ochorenia, ale sú pre kultivar Leskora typické.
Červené škvrnky na šupke tohto bio- ovocia (postreky nedávam) nie sú príznakom ochorenia, ale sú pre kultivar Leskora typické.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 10.7.2013 6:21

No řekl bych, že toto platí v ovocnictví a zelinářství (vinohradnictví!!) víceméně obecně. Rané odrůdy nemají dost času aby tu kvalitu - nejen chuťovou - vyrobily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.190 (?), 10.7.2013 22:43

"Zelinářství=vinohradnictví"? tak toto istotne pánovi PP nikto neuverí. Pokiaľ ide o vinohradníctvo, tam p.PP tentoraz netrafil. Množstvo skorých a veľmi skoro dozrievajúcich muštových a najmä interšpecifických stolových odrôd dosahuje vynikajúcu chuťovú kvalitu. Alebo je vínko z Muškátu Moravského, Veltlínu červeného skorého či z odrody Irsay Oliver horšie ako Veltlín zelený či ryzlink?

Pane Rostislavíku, ani neviete akú mám radosť, že som svojími snímkami potešil ovocinárske srdce aspoň niektorých prispevateľov do fóra. Leskoru na marhuľovom semenáči som kúpil v Droždíne v marci 2004. Mali na výber 2 odrody- 2 stromky. Napriek tomu, že som o Leskore nič nevedel, rozhodol som sa pre ňu a neľutujem. Pri jej pestovaní sa potvrdilo, ako padajú mýty a opisované pravdy v literatúre typu "1000 dobrých rad zahrádkářům". Strom u mňa prosperuje v ťažkej hlinitoílovitej pôde, pričom korene má prakticky ponorené vo vode- 3 metre od Leskory pozerám na hladinu vody v studni. Na opačnom konci mesta 3 km od nás sa marhule a broskyne pestovať nedajú- po niekoľkých rokoch odchádzajú na apoplexiu či glejotok. Pritom spodnú vodu tam majú výrazne hlbšie. Zaujímavý je u Leskory aj rast a tvorba koruny. Keď pozerám na iné odrody, vidím mohutné samonosné koruny so stredníkom, ktoré sa otvárajú pod širokým uhlom. Leskora mi rástla vejárovito- pod ostrým uhlom tak, že prakticky stredník nevytvorila- všetkých 7 nerozkonárených kostrových konárov má rovnakú hrúbku. Na pohľad je koruna vysoká, hustá a príjemne tieni RD pred západným slnkom. Letné zakracovanie už prakticky nerobím. Drevo je pružné- po obratí plodov sa konáre ohnuté až k zemi vrátili do pôvodnej polohy. Z vrúbľov rôznych odrôd naštepených do koruny sa mi ujala akurát Radka. Vrúblik Radky kvitol, ale všetky kvety opadli. Verím, že Vás Leskora nesklame a bude Vám prinášať samé radosti, tak ako našej rodine.

Libor, Leskora nemá geneticky zakódovaný veľký plod. Marhule sú stredne veľké. Keďže to s rodivosťou tento rok prehnala, na koncoch konárov obalených plodmi boli niekde marhuľky asi o tretinu menšie. Väčšina plodov bola rovnako veľká a rovnako krásne vyfarbená ako vlani. Na košík červeno vyfarbených marhúľ je naozaj gustiózny pohľad. Nadmerná úroda sa negatívne nepodpísala na chuti plodov, ani v najmenšom. Je to odroda hlavne na jedlo, výrobu koláčov, marhuľových gulí, pálenky apod. Typická je šťavnatosť, aromatickosť a sladkosť dužniny. Naozaj výrazná marhuľová chuť ako už vlani písal Petr z Pardubíc.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 94.117 (?), 11.7.2013 9:00

Jen takovou malou poznámku k Radce. V době zralosti Radky si například na později zrající VP ani nevzpomenete, tak je tato odrůda po změknutí lahodná. Šárka s Radkou prozatím vychází příkladně, takže se mohu stále těšit z  Radčiných kvalitních plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.254 (?), 11.7.2013 9:33

Ahoj Petře. Nemohl jsem si nevšimnout jisté dvojsmyslnosti v Tvé poslední větě!laugh Nevědět že jsme na fóru o meruňkách...

Na mé 2-leté Leskoře, doufám, právě dozrávají 2 první plody čekajíce na mě do pátku. cheeky I Pinkcotek by se měl nalívat...(přesně 81kousků)

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 83.201 (?), 15.7.2013 13:44

Omlouvám se Míťovi (Mittwoch), že jsem si všiml jeho příspěvku až teď. Odpovídám tak, že žádnou Šárku ani Radku neznám, takže dvojsmyslnost v té větě nebyla. Vidím, že na Pincoty se dal i Miloš. Úrodu budete mít bohatou. Já mám na dvouletém stromku pouze dva plody, ale jsou dobře vyvinuté. Jestli na mě počkají to nevím, ale myslím, že nebudou ještě zralé. Když jsem odjížděl tak byly ještě zelené. Škoda těch lahodných Radek a Leskor, co jsem tam musel nechat. Pokud bylo v Čechách chladno, tak bych snad ještě něco ochutnal. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 15.7.2013 13:55

Tady to během týdne poskočilo hodně kupředu - Lenova je už žluto-oranžová a žluto-červenat začíná i Bergeron.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 15.7.2013 11:54

Nevím zda mi to někdo uvěří či neuvěří. Vinař by to asi rozsoudil jednoznačně. Neměl jsem ale na mysli vína na šumáky, jako Irsay Oliver ale třeba Ryzlink Rýnský, Tokajská vína, Burgundské a podobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 10.7.2013 9:59

Věřím, že jste na ní právem hrdý, a ve Vašem teplém kraji, příznivém pro pěstování teplomilných dřevin budou jistě i plody vděčny.Já bych seděl na stromě celý den.Tyhle snímky člověka vždy spolehlivě dostanou na lopatky.Tady je znázorněn poučný příklad pořekadla-"co tě nezabije, to tě posílí.Narážím tím na loňské snímky Leskory zhusta obalenou "cencúľami",jako ochrana popat proti mrazům-vzpomínáme.Taky zaznamenávám, že zřejmě už Leskora nepotřebuje pro posílení plodnosti vroubovat nějakého opylovače do koruny.Osobně jsem rád, že jsem si tuto odolnou odrůdu taky pořídil, a jestli stromek nezahyne, tak se budu těšit i na plody.Mimochodem se chci zeptat pana Pal'a, kolik roků má ten velký strom Leskory, a jak dlouho už plodí?Leskora bude zřejmě svou kvalitou taková druhá Velkopavlovická mezi rannými meruňkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 217.52 (?), 10.7.2013 10:42

Gratulujem Palo k urode na Leskore. Tak sa rozrodila i bez opelovacov? Mam podobnu skusenost s Madarskou na semenaci - 6 rokov ani tuk a poriadne urody az po 9-tom. Silne podnoze si davaju nacas podobne ako ceresne na vtacnici. Ocenujem krasne vyfarbenie a kvalitne zabery noveho fotaku a co este fotomaniak Peter laugh.  Moje skusenosti z Leskorou su zatial mensie, ale potvrdzujem jej vybornu chut. Naodrazila sa privelka nasada na kvalite/velkosti/chuti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika