Meruňka ve stínu



lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?)
15.6.2009 22:09

děkuji pane Miloši, s tím zaléváním jsem si to ujasnila, jen mi pořád není jasné, jak obnovovat co nejvíce jednoleté dřevo

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 131.115 (?), 14.6.2009 13:04, zobrazeno: 19983x

Má nějaký pěstitel meruněk zkušenost s pěstováním meruněk na východní straně domu (dopoledne slunce, po 2.hodině stín). Má to nějaký vliv na pěstování meruňky?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 15.6.2009 20:42

Záleží taky na tom v jaké jste nadmořské výšce a jaké další klimatické podmínky se u vás vyskytují. Já bych se nebál na takové místo vysadit některou odolnější odrůdu. Od východu osluněná znamená rychlejší osychání rosy. Od západu chráněná taky proti studeným větrům. Loni jsem podobným způsobem ve výšce cca 44o m.n.m. zasadil Karolu. Roste a má čtyři ukázkové plody.  Uvidíme, až jak se zachová v případném kritickém období. Taky by tam šla odrůda Bergeron.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 15.6.2009 20:44

Ještě ten odpolední stín by mohl jedině prodloužit dobu dozrávání. Myslím, že několik dní je bezvýznamné prodloužení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 15.6.2009 20:55

Dobrý den pane Pavle, v jedné diskuzi jsem tuším od vás zaznamenala, že meruňka má jiné nároky na zalévání a hlavně řez. než broskev. Mohl byste to trochu specifikovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.212 (?), 15.6.2009 21:55

Řez broskví je zcela specifický. Vychází z faktu, že květní pupeny broskvoní se tvoří pouze na jednoletém dřevě, které jenutné co nejvíc obnovovat. 
  Co se týče zalévání, meruňky snesou mnohem lépe sucho než broskvoně, které v suchu zmenšují plody. Meruňkám, náročným na vzduch kolem kořenů naopak nesvědčí přílišné vlhko, trpí asfyxií kořenů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 15.6.2009 22:09

děkuji pane Miloši, s tím zaléváním jsem si to ujasnila, jen mi pořád není jasné, jak obnovovat co nejvíce jednoleté dřevo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.212 (?), 15.6.2009 22:38

Řezem, jak jinak. Jak krátký, tak dlouhý (americký) řez broskvoní jsou koncipovány právě za tím účelem - odstranit odplozené dřevo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 18.6.2009 23:21

Doplním pana Vysloužila. Při řezu broskve musíme vždy "oholit" všechny odplozené výhony tak, že je vlastně odstraníme až na dvě živá očka (příští jaro v květu). Tomu se říká krátký řez. Z těch dvou oček narostou dvě větvičky, které budou další rok plodit. Protože by se ta koruna takto moc zahušťovala, vybírám z takové dvojice jeden krátký  (ty dvě očka) a jeden dlouhý (20-30cm) podle množství nasazených květních pupenů. Pokud nemají výhony na květ,  odstraním jeden celý a nechám jen ty dvě očka na výhonu blíž ke kosterní větvi. Asi jsem se do toho vysvětlování pěkně zamotal. Ono se to lépe předvádí, než vysvětluje. Mám někde fotografie řezaných broskví. Tak až je najdu - přiložím. Taky tu někdo psal, že dlouhý řez je takový, že výhon zůstává celý. S tím bych nesouhlasil. To přece není řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 18.6.2009 23:47

aha, takže řez meruňky, jak popisujete, se provádí v květnu, A pak už žádné zastřihování rozrůstajících se větviček, jak je tomu u broskve.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 29.6.2009 13:44

Já bych s tím dlouhým řezem souhlasil. Skutečně výhon zůstává celý. O řezu se v tomto případě mluví proto, že krom celého ponechaného výhonu se třeba 10 dalších odřízne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika