Jak budete chránit rozkvetlé meruňky proti víkendovému nočnímu mrazu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?) 
7.4.2012 17:41

Vyvíjející se plody jsou k mrazu daleko citlivější než květy. Loni u nás meruňky pomrzly v květnu a to byly už dávno odkvetlé. Toto platí pro všechny druhy ovoce. Nemyslím si, že nadcházející mrazy jsou letos poslední. Pozdní dubnové, či květnové jsou daleko nebezpečnější   Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 182.192 (?), 8.4.2012 10:10

Naštěstí mi zatím nikdy už odkvetlá meruňka nezmrzla. Nejcitlivější jsou otevřené květy. Po odkvětu ale začíná řádit meruňková plýseň a napadenému stromu zčernají květy a začnou zasychat větvičky. Někdy zaschnou i větvičky už s malými plody. Meruňku stříkám postřikem před rozkvětem a je zdravá.Sousedé ale nevěří a myslí si že jim zmrzla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 6.4.2012 20:22

Zem pod stromy proleju taky, ale do korun stříkat nebudu. Pan PP říká správně, že se v sadech před mrazem mlží, nikomu to nevymlouvám, ale já už si prostě netroufnu. Každý déšť v době kvetení meruněk beru jako potenciální hrozbu moniliového úžehu. Asi se toho už nezbavím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.45 (?), 6.4.2012 20:42

Nebudem sa Petře hnevať, pokiaľ nezveličíš, čo som doteraz napísal. Proti monilióze zdraviu neškodné anorganické fungicídy nezaberajú. Ak má niekto problémy s Moníliou, prirodzene sa bráni pomocou prípravku, ktorý je účinný. Nepáči sa mi iba prehnané striekanie preventívne- na slepo a často tam, kde problémy nie sú.

K ochrane proti zmrznutiu kvetov marhúľ už iba toľko: Kto verí medi, nech si strieka Champion. Zlúčeniny bóru sú oveľa účinnejšie. Overili si to v minulosti Rakušiaci a po nich mnohí ďalší. Máme to odskúšané aj u nás. Zamlžovanie a zadymovanie marhuľových sadov sa robilo už dávno. Má to efekt vtedy, keď je mráz iba mínus 1. Či následne sady ochoreli na moniliózu, to neviem, ale myslím si, že je lepšie riešiť moniliózu po jednorazovom zamlžení rozkvitnutej koruny, ako pozerať na strom bez plodov.

Čo povedať k názoru p.PP, že propagujeme pestovanie marhúľ na Vysočine? Iba toľko, že nám o úspešnom pestovaní napísali samotní obyvatelia Vysočiny. Komentár netreba. Neveriaci Tomáš si nikedy neprizná, že sa zmýlil. Sloviečko "pardon" od neho nikedy nečakaj.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 6.4.2012 20:49

Jednorázové postříkání stromu a zamlžování jsou dvě naprosto rozdílné věci.Určitě je něco jiného i řádné zalití větší plochy- půdy pod stromem. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.222 (?), 6.4.2012 20:51

Dobrý večer, chtěl bych vyzkoušet postřik boraxem- poradí někdo jak přesně na to?Loni jsem zkoušel měďnaté přípravky, ale myslím, že to není až tak ono... co půjde zakryji netkanou textilií a uvažoval jsem pod níže založené koruny stromku rozestavět hřbitovní svíčky... ale jestli to pomůže... vyzkouším, možná když dám tak 20 síček pod jednu korunu tak se pár květů snad ohřeje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 6.4.2012 21:07

S těmi hřbitovními svíčkami jste mě rozesmál. Ale na druhou stranu, není to krásné, vážení přátelé, když dokážou lidé pro svoje meruňky přinášet takové oběti? Máte mé uznání, pane.

yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 6.4.2012 20:57

To jsem si tenkrát Paľo myslel taky.  Ale nejen, že jsem neměl po noční aplikaci vody a následném úžehu žádné plody, protože byly napadeny prakticky všechny výhony s květy, ale málem jsem přišel o celý strom. Pravda je, že dnes po důkladném chemickém ošetření, které teď předcházelo, by takové škody nejspíš nebyly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 6.4.2012 21:17

Tak skutečně nevím, v čem jsem se tak zmýlil, že bych se za to měl omluvit. Kdybyste propagoval pěstování brambor na Vysočině, neřeknu ani makké f. Ty se tu urodí vždy. Ale meruňky zde - to prakticky znamená trápení stromku i pěstitele a výsledky jsou v drtivé většině případů tristní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 7.4.2012 7:47

Pane Petře, jestli třeba monilie nebyl až druhotný problém.Kdysi na jaře jsem zalil v suchu nové stromky broskvoní.V noci přišel dost silný mráz a tam kde byly kmínky porskané od vody se vytvořily drobné mrazové destičky.Na broskvoních byly dobře patrné, ale na meruňkách vůbec nemusí být vidět.Je fakt, že tehdy jsem je zalil někdy začátkem března a teď je již duben, takže je to situace přeci jen odlišná.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika