Jak budete chránit rozkvetlé meruňky proti víkendovému nočnímu mrazu



   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
   
Zdeněk Zn - (9) - 160.52 (?) 
6.4.2015 19:54

 Kvetou mě odrůdy: Goldrich, Kioto, Pincot a další. Řeším také ochranu proti mrazu. Zkouším zakuřování. Vyrobil jsem si "topítka" 7ks Jsou to plechové šedesátilitrové sudy. Horní polovinu (víka) jsem odsekl a ve spodní části u dna jsem udělal otvor cca 6X6cm. Sudy napěchuji suchým dřevem a rozestavím je cca 8m od sebe aby kouř a ohřátý vzduch šel směrem ke stromkům. V noci pokud poklesne teplota pod určitou teplotu (podle toho v jakém stadiu jsou květy)  dřevo v sudech zapálím. Sud, když je dobře naplněný, vydrží hořet cca 3 až 5 hodin. Obvykle zapaluji kolem třetí hodiny ráno.  Po rozhoření jsem opakovaně provedl měření  teploměrem v různých vzdálenostech, výškách a pásmech. Někdy bylo bezvětří, někdy mírný vánek a někdy slušně foukalo. Výsledek mě ale pokaždé zklamal :-(  Měření jsem provedl německým jehlovým dig. teploměrem IMR 1000 D-7105.  Teploměr má rozsah měření -60 až +800°C a zapisuje naměřenou hodnotu 3 krát za sekundu. 

Pokud jsem naměřil telejší vzduch o 2°C bral jsem to jako účinné zlepšení.

Teplota se zvedne jen ve směru kudy je unášen kouř.  Hnidopichové namítnou : "To je novina"  Ano to opravdu není žádná novina. Ale podle mého měření kouř cca po 5 až 7 metrech od sudu má stejnou teplotu jako okolní vzduch, tzn -3°C.   Sálavé teplo funguje cca do čtyř metrů taky jen po směru větru nebo vánku. Proti vánku maximálně 1m. Po čtyřech metrech je již teplý vzduch ve výšce 3-4m a tím pádem pro stromky neužitečný.   Pocitově člověk na své kůži cítí sálavé teplo cca do tří metrů od sudu ale teploměr to nezaznamená. Nevím jestli je to tím že máme svou tělesnou teplotu a vnímame jiný zdroj tepla jinak a nebo autosugesce? 

Závěr podle mého měření je takový že: účinost kolem jednoho takového topidla je cca 0 až 4m což je opravdu málo. Výsledky se hodně mění v závislosti na rychlosti větru. Ideální by bylo u každého stromku jedno topidlo.  Při představě že mám cca 80 stromů a měl bych naplnit každý večer 80 sudů dřevem tak nevím :-) Pokud jste někdo prováděl podobné měření napište prosím své zkušenosti.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 156.127 (?), 16.7.2017 14:38

HEURÉKA

Měl bych si to nechat patentovat, ale musím se podělit v této diskusi objevem, který je nejméně pracný, bez chemie a nenáročný na čas. Vím, že píši v době sklizně a ne mrazíků, ale právě proto. Na stovce stromů ve vinohradu v Hustopečích nula, 25 km severněj v zahradě na 30 stromech rovněž nic, až na jeden, kde jsem měl skládku všeho možného (nechci přímo napsat bordel), tak ta akumulovala teplo ve dne a v noci stoupalo do stromu, kam se tím pádem nedostal mráz. Stačilo by tedy pod každý strom dva balíky slámy. Trochu podobně se mi zachovala meruňka nad kompostem, kam jsem ukládal posekanou trávu. Na fotografii vidíte, jak vypadá v letošním roce 3 metráky na stromě, když jinde není nic.

Při takovém množství stromů, navíc vysokokmenů by byla jakákoliv práce sysysfovská

Snímek vrcholku 1. července 2017
Snímek vrcholku 1. července 2017
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 156.127 (?), 16.7.2017 14:45

Nevím, jak ukládat více snímků do příspěvku, ale další snímek musím přiložit. aKu

15. července 17
15. července 17
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.15 (?), 16.7.2017 22:07

Ten kompost tam mate dlhodobo na rovnakom mieste? Len ma zaujima, ci takato dlhodoba "navazka" nema negativny vplyv na zdravotny stav stromu (pridusenie korenov), teda pokial to mate stepene na semenaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
aKu - (1) - 156.127 (?), 17.7.2017 12:57

Kompost (asi 8m) přehazuji na třetiny, letos vyšla tráva pod meruňku. Stav stromů při tom množství (130) neřeším, protože je nemilosrdně řežu, paradoxně je tím omlazuji, že vypadají v 70 letech na 30leté. Jak je to štěpované si nepamatuji, ale dnes už mne vysokokmeny nebaví. Před 40 lety jsem po nich mohl skákat jak opice, ale dnes už by to nikdo nedělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 10.4.2012 16:37

U me na zavetrne strane Palavy vcera rano -1.3 a dnes rano -0.5. Merunky uz mam odkvetene a tedy nejzranitelnejsi. Semeniky se ale tvari zdrave a zelene. Byt teploty o par stupinku nize, tak by to byla katastrofa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.5.2012 8:47

Jak budete chránit ovoce proti nadcházejícímu červnovému mrazu? Zní to dost podivně, když už se sklízí jahody a třešně, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 30.5.2012 9:01

Zdravím, co se týká ovoce, věřím, že není ohrožené a že se bude tentokrát jednat opravdu maximálně jen o přízemní mrazíky na volných prostranstvích. Případně bych asi pořádně postříkal zahradu vodou včetně korun stromů a doufal, že při vysoké vzdušné vlhkosti mrazy nebudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.4.2015 7:32

A opět tady máme velikonoční mrazy a rozkvetlé meruňky. Dnes to ještě vyšlo a byla maximálně nula, protože nikde nejsou stopy po jinovatce ani po ledu v sudech s dešťovou vodou. Včera jsem postříkal květy Championem, ale zázračné svíce nemám. Vzpomínám na mráz 18.5. 2012, který z ničeho nic "přišel, viděl a zvítězil".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 4.4.2015 7:49

u nás sedivak byl, ale merunky nekvetou naplno a tak nic neni ztraceno, koukam, ze treba dnes v Kobylí -3.7st - to už je nezavidenihodna teplota

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika