Výběr sekačky - elektrická nebo benzínová, i s mulčem - moje mýty



SlavekPavlik - (44) - 34.62 (?)
10.7.2009 13:44

Pokud je ten trávník souvislá plocha bez stromků atd., běžte do elektriky. Já mám uprostřed zahrady souvislý pás cca 30x7 a ten posekám za 15 minut komplet, tj. sundám sekačku z háku, zapojím do elektriky, posekám (jednou za čas s mulčováním), oškrábnu zbytky, pověsím na hák. Na elektrické sekačce se nemá co pokazit a údržba kromě nože veškerá žádná. Žádné míchání benzínu s olejem, žádné filtry, svíčky a já nevím co ještě je potřeba na benzínovce opečovávat.

Pokud to máte členitější, pak už záleží na tom, jestli vám víc vadí starost o motor nebo o kabel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 168.167 (?), 21.5.2009 14:16

sekám toho za sezonu celkem dost, kolem 5000m2. Mám benzín i elektriku. Pro sekání menších ploch okolo domu ale většinou beru elektrickou sekačku. Pokud není člověk úplný trotl, tak si kabel uhlídá a prodlužovačku stejně každý doma potřebuje, takže to není žádná investice navíc.

Pokud bych se měl rozhodovat, jakou koupit sekačku na 600m, asi bych mírně preferoval elektrickou, i když už je to celkem na hraně. Ale ona údržba elektrické sekačky je opravdu výrazně jednodušší - je to v podstatě jen broušení nože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 21.5.2009 14:46
díky, cena benzín/elektřina mi zase tak zásadně nevadí, jestli mě benzím přijde o 30% dráž než elektřina je to OK, za ten komfort mi to stojí. Šlo mi o to, aby benzín nebyl např. 10x dražší... to by mě mrzelo, ačkoliv při tak malé spotřebe jako je uvedena výše, je mi to šumák :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 216.60 (?), 22.5.2009 7:02

Výpočty spotřeby elektriky a benzínu jsou zcela reálné pro hypotetickou sekačku výše uvedenou s výkonem motoru 3 kW, která by měla zvládnout 3800 metrů čverečných sekat řekněme každý týden. Jsem si vědom, že motor nepoběží zdaleka celou dobu na plný výkon, ale zase na druhou stranu poběží daleko delší dobu naprázdno,  než benzin, vzhledem k přetahování kabelu po takto velké ploše - toto je ve výše uvedené spotřebě benzinové sekačky zahrnuto. Dále pak motor s nejvyšším výkonem 3000W má ještě o dost vyšší maximální příkon a to o jeho účinnost.

Nechci se tady dohadovat, jen jsem chtěl nazačit, že ten rozdíl nebude tak značný a že 250 kč za šestinásobné posekání takové plochy není nikterak moc za palivo.

Já osobně sekám 1100m s benzinem a vychází mi to za sezonu tak na dvacet až dvacetpět litrů. Sekám takřka celou sezonu každý týden - okrasný trávník - zalévaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.138 (?), 22.5.2009 12:50
Stejně jako benzinová sekačka nejede stále na plný výkon, což zajišťuje regulátor, stejně tak i elektromotor nejede stále na plný výkon, ale to také sám uvádíte. Je to dáno výškou, hustotou a druhem trávy, která by musela být v obou případech měření na stejný úrovni. Uvedená spotřeba na 3800 m³ (pokud je pravdivá) je počítána při různém zatížení motoru, tedy ne maximálního výkonu. U elektromotoru počítáte ale jeho maximální výkon (pernamentní). Elektromotor má též schopnost přizpůsobit si spotřebu proudu dané (momentální) zátěži a nepotřebuje na to žádný regulátor. Pokud zatížíme elektromotor tak, že má spotřebu vyšší jak uvádí štítek, je to přetěžování, které je nežádoucí. Mám nyní na mysli motor který není nijak částečně spálený, tedy v naprostém pořádku. Na výsledek měření má vliv spousta faktorů a úplně přesné změření bychom získali když samotnou sekačku zapneme přes watmetr, ale nemůžem jednoduše násobit maximální povolený výkon motoru časem, to byste tak musel udělat i s benzinovou. Další věc je že pokud by si pán kupoval sekačku s pojezdem, nejčastěji se kupují sekačky od 1600W do 1800W. Dále počítáte s cenou 5,-/kWh kdežto cena za kWh (eon domácnost) se pohybuje od 1,4 – 3,2kč. tu záleží na tarifu a dalších okolnostech. Píšete: To jest 250 Kč - v elektřině cca 50 kWh,, U nás 10 l stojí 270,- a při tarifu přímotop to je 117 kWh a při průměrné spotřebě asi 900W/h se začnou výsledky značně měnit. Nevím jak Vy, ale já takovouto diskusi neberu jako hádání, ale ujasnění si neshodných názorů, jsme jenom lidi a každý se může mýlit. V tomto případě by bylo rozhodující poctivě vykonat měření na aspoň podobných plochách s watmetrem, odměřeným benzinem a to bez ohledu na rozdílnou provozní údržbu. Pokud by vyšla elektrika dráž, tak okamžitě kupuji benzinový (naftový) agregát na provoz domácnosti!!? (myšlenka)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 122.179 (?), 21.5.2009 13:16

Systém Tera měl automatickou spojku, při volnoběhu se lišta neotáčela a bylo možné plný koš sejmout a vysypat.Chce to novější provedení se stejnou funkcí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 21.5.2009 15:16
abych se přiznal úplně, ještě trochu uvažuji o elektrické vřetenové od Gardeny 380 EC... ale nevím jestli to není šílenství za 7tis, abych pak nelitoval. Má někdo zkušenost?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 200.11 (?), 10.7.2009 11:57

Dobry den,

mam podobny problem. Take stale nemuzu vybrat. Nase zatravnena plocah je ale asi mensi cca 250m2.

Jediny duvod proc uvazuji o benzinove je ten kabel za elektrikou. nyni sekam pujcenou elektrickou sekackou a opravdu ten kabel prekazi.

Nicmene premyslim jeste o Gardene 380AC - coz by melo byt na akumulator. Cena cca 6500.-.  Nemate s ni nekdo zkusenost? Je lepsi priplatit par korun a koupit benzinovou nebo tato sekacka je vhodna nahrada?

Diky,

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
SlavekPavlik - (44) - 34.62 (?), 10.7.2009 13:44

Pokud je ten trávník souvislá plocha bez stromků atd., běžte do elektriky. Já mám uprostřed zahrady souvislý pás cca 30x7 a ten posekám za 15 minut komplet, tj. sundám sekačku z háku, zapojím do elektriky, posekám (jednou za čas s mulčováním), oškrábnu zbytky, pověsím na hák. Na elektrické sekačce se nemá co pokazit a údržba kromě nože veškerá žádná. Žádné míchání benzínu s olejem, žádné filtry, svíčky a já nevím co ještě je potřeba na benzínovce opečovávat.

Pokud to máte členitější, pak už záleží na tom, jestli vám víc vadí starost o motor nebo o kabel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SlavekPavlik - (44) - 249.133 (?), 22.5.2009 11:01

Pokud máte souvislou plochu trávy, tak bych bral elektrickou. Pokud je tam hodně stromů, keříků atd, tak benzínovou.

Nevím, jestli to tady už zaznělo, ale elektrická je také o něco tišší, lehčí, nesmrdí, dá se skladovat třeba pověšená na zdi atd.

Mulčování občas použiju, trávníku to podle mě prospěje a ušetřím si nošení trávy na kompost. V jednom místě mulčuju i vysoký porost, schválně, aby to tak nerostlo. Samozřejmě, že ta rozsekaná hmota je vidět, ale tam na to nevidím a je to lepší než to jenom posekat bez koše.

Pojezd na rovině není vůbec potřeba, aspoň si člověk může zvolit rychlost podle toho, co seče.

Já mám elektrickou Alko, sekám tak 400 m2 zhruba jednou týdně a zatím jsem spokojený.  Má 1,6kW, vyšší výkon bych na udržovaném trávníku nevyužil a když vjedu do přerostlé trávy (spíš lebeda apod.), tak to poseká celkem be problémů taky. Chce to najít nějaký systém, aby člověk nebojoval s kabelem, ale nechával ho na posečené ploše a pak není problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 22.5.2009 20:30

Mám sad na jižním svahu ne moc prudkém ale je zatravněn. Do roku 1980 se kosil a sušilo seno od té doby už se jenom seče a tráva, potažmo i jiná zeleň se ponechává po pokosu rozprostřená aby během 14 dní prorůtla novou a "zmizela" jako hnojivo. Seču 33 arů 3 až 4x do roka. Mám na to sekačku elektrickou vlastního vývoje a výroby. Letos jsem měnil vyšlehané řemenice a ložiska (po 25 letech). Po zkušenosterch s benzínovu dávám přednost elektrické. Jde to rychle bez námahy i když nemá pojezd a seče téměř na nulu. Připojuji foto a mohu ohledně tohoto druhu sečení zodpovědět i dotazy. Za ta léta jsem zjistil, že talíř má optimální průměr asi 520 mm s nožíky (3ks, sklopné) záběr asi 550 mm. Otáčky talíře kolem 1900/min. Miniální a odzkoušený příkon 1,1 kW.

elektrická sekačka
elektrická sekačka
posečeno, rozprostřeno i pes si libuje
posečeno, rozprostřeno i pes si libuje
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika