Na 1300 m2 lepší sekačka nebo jetý traktůrek?



Stránky: 1,  2   
Zahradnik72 - (28) - 84.204 (?) 
9.4.2018 0:28, zobrazeno: 7074x

Mám na asi jednotýdenní sečení cca 1300 m2 trávy (teď ještě méně, do dvou let ano). Je to prakticky na rovině, pouze trávník není udržovaný a jsou tam "díry", které by se asi časem srovnaly. Není to v kuse jako fotbalové hřiště, ale jsou v tom záhony, políčko, semtam chlívek, zeď...
 

A mám dilema, jestli na to koupit jetý zahradní traktor tak do 25000 Kč nebo dobrou, novou sekačku do 15 000 s nožem "co největším", tedy nějakých cca 53 cm.

Pro traktor: Určitě to bude rychlejší a pohodlnější.
Proti: Údržba je asi složitější, pořizovací cena, starší stroj bez záruky

Pro sekačku: Cena + záruka, myslím, že podstatně jednodušší údržba a možné komplikace

Proti sekačce: Určitě menší koš (při častém sečení by se asi mulčovalo), trochu se nachodím (což mi zatím nedělá potíže a měl bych i chodit, je to zdravé) a bude to trvat déle. U některých typů je přímo napsáno např. "Do 1200 m2"

Jak byste volili?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 136.123 (?), 9.4.2018 2:50
Řešil jsem podobnou otazku a nakonec priplatil a koupil robotickou sekacku Husquarna. Nelituji penez navic, protoze travnik je nadherny s nulovou péčí. 2x do roka oběhnu kraje se strunkou. Je to zázrak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 11.4.2018 16:09

To je pravda, ale musíte mít perfektní rovinu bez ďolíků. S dírami v trávníku to nejde. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 9.4.2018 6:56

Nevím, jaký trávník chcete. Pokud normální přírodní bez spec.péče, a zajímá vás moje zkušenost - mám sad 2000m2, sekám jej párkrát do roka benz.sekačkou s pojezdem za cca 8000,-. Naprosto bez problémů, posekáno je do 2 hodin. V žádném případě bych neřešil traktůrek, s čímkoli větším by byla špatná manipulace mezi stromky a nutnost dosekávat. Ani nevím, jestli bych tím vůbec nějaký čas ušetřil. A ty 4km, či kolik přesně to dá, se nemám problém při sekání projít. Navíc sekačku užiju i na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 9.4.2018 8:51

Dobrý den

Údaj typu "do 1200 m2" berte jako orientační hodnotu plošného výkonu (nominální), který sekačka dosáhne v ideálních podmínkách za hodinu práce nebo na jedno naplnění nádrže. Pokud budete mít členitější prostor a nebo horší kvalitu porostu, je skutečný výkon menší než nominál (o couvání, překryv v ploše, vysypávání sběrného koše, prodlevy kvůli čištění šasí či výhozového tunelu,...).  Není tak vyjímkou, že členitou hrbolatou zahradu budete skat se strojem s vysokým nominálním výkonem stejně dlouho jako s obratnější lehčí sekačkou někde na 60% nominálu silné.

Je tak optázkou, jestli si na dobu "teď ještě méně" nekoupit lehkou sekačku se kterou se budou dobře dodělávat dosekávky po nákupu traktůrku. Pak by jste vybíral v kategorii "nejlevnější s pojezdem". V záruce by jste sekal dočasně malou plochu na jednu nádrž paliva, poté na dvě nádrže paliva za týden a až potom by nastoupila otázka nákupu traktůrku, protže tři nádržky paliva za týden už je ta mez, kdy nechat slabší stroj na dosekávky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 28.27 (?), 9.4.2018 9:47

Sad cca 200m2 - sekačka s pojezdem se záběrem 56cm + křoviňák pro dosečení pod nízkými větvemí a kolem plotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.98 (?), 9.4.2018 10:22

200 metrů není moc, to bych ani neřešil.

(Zahradnik72)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 49.89 (?), 9.4.2018 12:47
Chybí mi tam nula;) 2000m2.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.158 (?), 9.4.2018 11:50

Mám cca 1800m2, z toho 1500m2, který jsem první rok sekal sekačkou a pak koupil traktor. Sekačkou to trvalo strašně dlouho, zvlášť když např. kvůli dešti nešlo sekat a pak to přerostlo, to byla katastrofa. Hlavně kvůli malému koši časté zastávky strašně zdržujou a neustálé stratování.

Traktůrkem mám do hodiny hotovo a na podzim krásně sbírá listí.

Malou sekačkou sekám už jen zbytek udržovaný trávník cca 300 m2 u domu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.13 (?), 9.4.2018 13:18

Pokud je to členité a hodně překážet raději sekačku. Pokud je to volná plocha s minimem překážet volil bych rider. Není cenově až tak daleko od sekačky a funguje.Ušetří spoustu času a dokonce v mém případě bych řekl že posečená plocha riderem je hežší nežposečená sekačkou. Používám Hecht 5161

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika