Přesazení vzrostlejšího javoru



Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?)
3.5.2012 22:40

Dobrý večer. Javor se dobře ujímá a snáší i drsný sestřih. S tím přesazením musíte začít jiř nyní. Je třeba sestřihnout kourunu/hodně/ a přerušit 1/3 hlavních kořenů dle vaší představy. Přerušené hlavní kořeny si vytvoří na pahýlech nové kořínky a jsou funkční. Příští rok opět sestřihněte loňké přírůstky koruny a opět přerušte další 1/3 dalších hlavních kořenů. Další rok  na jaře můžete přesazovat viz předchozí postup. Novou jámu doslova napusťte vodou. Na vyzvednutí stromu i s balem je dobré mít stroj, který pomocí textillního popruhu přenese srom na nové místo. Zdeněk 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 198.219 (?), 3.5.2012 22:19, zobrazeno: 9290x

Uvítám rady a doporučení ohledně přesazení vzrostlejšího javoru Acer Negundo ´Variegatum´(viz přiložené foto). Na nynější stanoviště byl vysazen před 6 lety, měl malou korunku, založenou na 2 m kmenu. Nyní koruna dosahuje do výšky 5 m a její průměr je cca 4 m. Obvod kmene ve výšce 1,3 m je 42 cm.

Co jsem se dočetl, tak tento druh javoru není problém stříhat, takže bych to viděl následovně: Na podzim, když začne listí žloutnout (konec října?), zkrátím korunu na min. 2/3 objemu a obkopu kořeny tak, aby kořenový bal měl v průměru cca 80 cm. Předpokládám, že do hloubky kořeny moc nepůjdou, takže výška balu bude do 40 cm. Problém bude spíše hmotnost celého stromu s balem, odhaduji to na 200 kg. Nové místo pro přesazení však není daleko (v rámci zahrady). Pak už jen ukotvit a zalévat. :-)

Je výše uvedené reálné? Měl by to javor přežít? Podotýkám, že "odbornou" firmu rozhodně oslovovat nehodlám.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.5.2012 22:36

Můj osobní názor je, že přesazovat 5metrový strom reálné není. Pracnost tohoto úkonu je příliš velká, výsledek nejistý a celá transakce za tolik námahy nestojí.  Obávám se, že kořenový bal těchto rozměrů se Vám nepodaří udržet vcelku, a pokud ano, nepohnete s ním.  Přesazený velký strom, pokud se ujme dlouho neporoste tak dobře, jako dosud.
   V knihách se doporučuje přesazení rozdělit na dva roky. V prvním roce vykopat kolem stromu kruhový příkop a vyplnit jej kompostem kvůli dobrému prokořenění. V dalším roce pak vykopat strom a prokořeněný kompost použít jako kořenový bal. Sám jsem to nedělal.
   Jedinou možnost bych viděl v bagru, který by dokázal podebrat strom i s balem a celý jej přenést a usadit do předem vykopané jámy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 3.5.2012 22:40

Dobrý večer. Javor se dobře ujímá a snáší i drsný sestřih. S tím přesazením musíte začít jiř nyní. Je třeba sestřihnout kourunu/hodně/ a přerušit 1/3 hlavních kořenů dle vaší představy. Přerušené hlavní kořeny si vytvoří na pahýlech nové kořínky a jsou funkční. Příští rok opět sestřihněte loňké přírůstky koruny a opět přerušte další 1/3 dalších hlavních kořenů. Další rok  na jaře můžete přesazovat viz předchozí postup. Novou jámu doslova napusťte vodou. Na vyzvednutí stromu i s balem je dobré mít stroj, který pomocí textillního popruhu přenese srom na nové místo. Zdeněk 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.219 (?), 3.5.2012 22:55

Pane Zdeňku, s tím nynějším přerušením kořenů mě to také napadlo, jen jsem je chtěl přerušit všechny naráz (tzn., že bych kolem dokola vykopal hlubší příkop a ten hned zasypal vhodným substrátem). Příští jaro (2013) bych pak javor vyzvednul a převezl na nové místo.

Ohledně nynějšího silného řezu koruny jsem však na silných pochybách, neboť z vlastní zkušenosti vím, že pozdě z jara řezané javory hodně "krvácí" a vhodná doba pro jejich případný řez je pouze na podzim před opadem listí. Z té fotky je vidět, že se koruna už dost zelená, že do ní proudí velké množství mízy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 4.5.2012 23:21

Dobrý večer. Mám několik javorů jako bonsaje a stříhám je v podstatě kdykoliv a jsou bez problémů. Stálo by za to vyzkoušet odříznout jednu větev, která půjde pryč a zjistit jak se bude chovat míza u takto velkého stromu.  Přerušit všechny kořeny najednou je nebezpečné, protože hlavní kořeny se větví a teprve drobné konce kořínků sají výživu pro strom. Musí te dát šanci a čas, aby si strom vytvořil na pahýlu novou jemnou strukturu kořínků . Proto jsem použil -  slovní spojení" kořen je funkční". Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika