Přesazení vzrostlejšího javoru



Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?)
4.5.2012 23:21

Dobrý večer. Mám několik javorů jako bonsaje a stříhám je v podstatě kdykoliv a jsou bez problémů. Stálo by za to vyzkoušet odříznout jednu větev, která půjde pryč a zjistit jak se bude chovat míza u takto velkého stromu.  Přerušit všechny kořeny najednou je nebezpečné, protože hlavní kořeny se větví a teprve drobné konce kořínků sají výživu pro strom. Musí te dát šanci a čas, aby si strom vytvořil na pahýlu novou jemnou strukturu kořínků . Proto jsem použil -  slovní spojení" kořen je funkční". Zdeněk

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 198.219 (?), 3.5.2012 22:19, zobrazeno: 9280x

Uvítám rady a doporučení ohledně přesazení vzrostlejšího javoru Acer Negundo ´Variegatum´(viz přiložené foto). Na nynější stanoviště byl vysazen před 6 lety, měl malou korunku, založenou na 2 m kmenu. Nyní koruna dosahuje do výšky 5 m a její průměr je cca 4 m. Obvod kmene ve výšce 1,3 m je 42 cm.

Co jsem se dočetl, tak tento druh javoru není problém stříhat, takže bych to viděl následovně: Na podzim, když začne listí žloutnout (konec října?), zkrátím korunu na min. 2/3 objemu a obkopu kořeny tak, aby kořenový bal měl v průměru cca 80 cm. Předpokládám, že do hloubky kořeny moc nepůjdou, takže výška balu bude do 40 cm. Problém bude spíše hmotnost celého stromu s balem, odhaduji to na 200 kg. Nové místo pro přesazení však není daleko (v rámci zahrady). Pak už jen ukotvit a zalévat. :-)

Je výše uvedené reálné? Měl by to javor přežít? Podotýkám, že "odbornou" firmu rozhodně oslovovat nehodlám.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.5.2012 22:36

Můj osobní názor je, že přesazovat 5metrový strom reálné není. Pracnost tohoto úkonu je příliš velká, výsledek nejistý a celá transakce za tolik námahy nestojí.  Obávám se, že kořenový bal těchto rozměrů se Vám nepodaří udržet vcelku, a pokud ano, nepohnete s ním.  Přesazený velký strom, pokud se ujme dlouho neporoste tak dobře, jako dosud.
   V knihách se doporučuje přesazení rozdělit na dva roky. V prvním roce vykopat kolem stromu kruhový příkop a vyplnit jej kompostem kvůli dobrému prokořenění. V dalším roce pak vykopat strom a prokořeněný kompost použít jako kořenový bal. Sám jsem to nedělal.
   Jedinou možnost bych viděl v bagru, který by dokázal podebrat strom i s balem a celý jej přenést a usadit do předem vykopané jámy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 3.5.2012 22:40

Dobrý večer. Javor se dobře ujímá a snáší i drsný sestřih. S tím přesazením musíte začít jiř nyní. Je třeba sestřihnout kourunu/hodně/ a přerušit 1/3 hlavních kořenů dle vaší představy. Přerušené hlavní kořeny si vytvoří na pahýlech nové kořínky a jsou funkční. Příští rok opět sestřihněte loňké přírůstky koruny a opět přerušte další 1/3 dalších hlavních kořenů. Další rok  na jaře můžete přesazovat viz předchozí postup. Novou jámu doslova napusťte vodou. Na vyzvednutí stromu i s balem je dobré mít stroj, který pomocí textillního popruhu přenese srom na nové místo. Zdeněk 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.219 (?), 3.5.2012 22:55

Pane Zdeňku, s tím nynějším přerušením kořenů mě to také napadlo, jen jsem je chtěl přerušit všechny naráz (tzn., že bych kolem dokola vykopal hlubší příkop a ten hned zasypal vhodným substrátem). Příští jaro (2013) bych pak javor vyzvednul a převezl na nové místo.

Ohledně nynějšího silného řezu koruny jsem však na silných pochybách, neboť z vlastní zkušenosti vím, že pozdě z jara řezané javory hodně "krvácí" a vhodná doba pro jejich případný řez je pouze na podzim před opadem listí. Z té fotky je vidět, že se koruna už dost zelená, že do ní proudí velké množství mízy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 4.5.2012 23:21

Dobrý večer. Mám několik javorů jako bonsaje a stříhám je v podstatě kdykoliv a jsou bez problémů. Stálo by za to vyzkoušet odříznout jednu větev, která půjde pryč a zjistit jak se bude chovat míza u takto velkého stromu.  Přerušit všechny kořeny najednou je nebezpečné, protože hlavní kořeny se větví a teprve drobné konce kořínků sají výživu pro strom. Musí te dát šanci a čas, aby si strom vytvořil na pahýlu novou jemnou strukturu kořínků . Proto jsem použil -  slovní spojení" kořen je funkční". Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika