japonská vrba



host - 79.158 (?)
25.3.2008 7:43

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké je pro tuto vrbu nejvhodnější místo. V neděli jsem si jí koupila a váhám s umístěním. (slunce, stín, polostín) děkuji za radu. Radka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 45.226 (?), 16.3.2008 16:22

Vůbec bych se nebála. Mám dvě vrbičky, jedné dávám několikrát ročně "co proto" a vůbec jí to nevadí. Důležitější bude, zda jste při stříhání dodržela nějaký tvar, třeba koule nebo krychle, ale i to se dá během vegetace dohnat. Takže žádné strachy, velmi by mne překvapilo, kdyby se s ní mělo něco stát :-) Hodně radosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.140 (?), 16.3.2008 16:59

Nemusíte se vůbec bát, mám vrbu na kmínku už 5 let (je součástí skalky).Takže ji ořezávám vždy až do hrubého starého dřeva, do tvaru malinké koule a to 2 - 3x  za rok. Vždy naroste bez problémů a je i pěkně hustá. Věra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.158 (?), 25.3.2008 7:43

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké je pro tuto vrbu nejvhodnější místo. V neděli jsem si jí koupila a váhám s umístěním. (slunce, stín, polostín) děkuji za radu. Radka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivana77 - (3) - 118.166 (?), 27.3.2008 10:57

Vrbám obecně se nejlépe daří na slunci nebo v polostínu s chladnou vlhkou půdou. Japonská vrba (S.I.Hakuro-Nishiki) není až tak náročná na stanoviště. Já ji mám 6 let naroubovanou na 1m kmínku, na plném slunci - před jižní zdí, půda sušší. Daří se jí výborně.

K řezu - řez je nutné opakovat 2-3x ročně. Já stříhám v březnu - radikálně sestřihnu do tvaru koule. Ze začátku je nutné stříhat opravdu hodně, aby se utvořila hustá, kompaktní korunka - první rok jsem nechala pouze 10cm větve nad místem roubování. Při každém dalším řezu jsem přidala cca 10cm. Teď už korunku nezvětšuji, nechávám tak 50-60cm v průměru. Do léta - červen/červenec - narostou větve dlouhé až 1m. Abych udržela kompaktní tvar koruny, znova ostříhám. Znovu do tvaru koule o průměru 60cm. Na podzim provedu už jen udržovací řez - podle počasí v říjnu/listopadu, ustřihnu jen přečnívající větve. Na jaře znovu radikální řez.

Nemusíte se bát, že vám tato vrba naroste do obřích rozměrů. Je to keř, ne strom. Myslím, že bez jakékoliv údržby nebude nikdy větší než 3m. Ale opravdu je nutný řez minimálně 2x za rok, jinak budete mít nevzhledné křoví.

Ivana

salix i. Hakuro Nishiki
salix i. Hakuro Nishiki
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.158 (?), 28.3.2008 7:11

Ivano děkuji za vyčerpávající informace. Mohu ji tedy ostříhat ještě teď? má opravdu hodně řídkou korunu, ale už malé lístečky? tak snat to nebude vadit. Radka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivana77 - (3) - 118.166 (?), 28.3.2008 21:11

Radko, já bych ostříhala. Sice si chvíli počkáte, než naraší ze staršího dřeva, ale je to otázka pár dní, roste opravdu velmi bujně. Pokud se neodhodláte, nechte radikální řez až na příští jaro - jakmile uvidíte, že začíná rašit. Také se nic nestane. Vrba je opravdu nezmar, nemusíte se bát, že něco pokazíte.
Ivana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.231 (?), 30.3.2008 21:17

Dnes jsem běhala celý den po zahradě s novou vrbou a když jsem konečně našla vhodné místo, vybrala jámu, zjistila jsem, že se velmi brzy jáma zaplnila vodou - asi metr od místa teče stružka. Vím, že vrby obecně patří k vodě, ale nejsem si jista, jestli příliš mokra japonské vrbě neuškodí. Proto jsem sázení zatím odložila a prosím o radu.

Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivana77 - (3) - 118.166 (?), 5.4.2008 20:11

Marie, vrba opravdu snese téměř každé stanoviště. Zkuste zasadit i na takhle podmáčené místo, když se jí nebude dařit, kdykoliv přesadíte jinam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.254 (?), 17.5.2008 12:13

Dobrý den, mohu také poprosit o radu. Koupila jsem si tuto vrbičku (Hakuro-nishiki), zasadila na slunné místo i s velkým balem, prolila vodou a asi po 14 dnech mi začínají usychat konečky lístků a větviček. Tak jsem ji asi o 1/3 zastříhla. Máme tu pod cca 40 cm zeminy jílovitou půdu. Prosím, poraďte mi, co dělám špatně :-( Děkuji Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 82.125 (?), 27.5.2008 11:19

Dobrý den, já jsem si koupila japonskou vrbu před 14- ti dny, roubovanou na kmínku, přesadila jsem ji do většího květináče a najednou začaly usychat a hnědnout konečky listů, pak už i celé větvičky. Prosím o radu, jak ji zachránit. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika