Černý bez a výrobky z něj



host - 174.166 (?)
13.3.2010 19:13

Tak to je jiný lektvar. Ten můj (není tak úplně můj, recept jsem našla před téměř 20 lety v časopise Um, od té doby se u nás podle potřeby používá) je ještě daleko horší, naštěstí se nepije, ale inhaluje.

Dělá se takhle - od každého polévková lžíce:

sušené plody, sušené větvičky (ale klidně i čerstvé), kmín, dubová kůra, k tomu 6 - 12 stroužků česneku (podle velikosti). Vaří se 10 minut, po zcezení se 15 minut inhaluje, to celé 2 - 3 krát denně (pak teprve lektvar vyleju a druhý den vařím nový, pokud je ještě potřeba - většinou se člověk radši brzy uzdraví, protože je to fakt hnusné , ale punkce jsou stejně horší). Hanča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 13.3.2010 11:15

Hřebíček je tak aromatický, že bych jej do zásoby nemlel. Používám (spíš žena) mlýnek na koření, v němž se ovšem jiné koření neme. Kdybych potřeboval větší množství, použil bych tříštivý mlýnek na kávu. S hřebíčkem jsem to nezkoušel, ale pepř i nové koření pomlel v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 170.170 (?), 13.3.2010 13:17

Mlynček na korenie je super, máme dva a v jednom melieme čierne a v druhom trojfarebné korenie. Zomelieme len toľko korenia, koľko v tej chvíli spotrebujeme.

Problém vidím v striedaní rôznych korení či kávy v jednom mlynčeku, kvôli vôni a chuti. Takže najčastejšie podrvím malé množstvo v laboratórnej trecej miske, väčšie množstvo rozsekám el. mixérom v nástavci na koreňovú zeleninu, a preosejem, aby som nemal veľké kusy.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 13.3.2010 14:32

Asi ideální pro malé množství koření je mramorový (mosazný) hmoždíř.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 14.3.2010 8:43

Nemelu do zásoby, vždy jen tolik, kolik potřebuji. Máme malý el. mlýnek asi 25 let, vozily se z Ruska, pomele i trochu. Melu tak i ostatní koření např. do perníku. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 174.166 (?), 11.3.2010 18:22

Z bezinek (a bezových větviček a dalších přísad) se také vaří lektvar na inhalace, když se rýma nastěhuje do čelních dutin. Je to poměrně hnusné, ale zase se pak nemusí chodit na punkce. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 13.3.2010 9:37

Tomu lektvaru se u nás doma říkalo "dryják",však taky tak chutnal.Byly to jen rozvařené bezinky i se zrníčky, ty mají dost velký účinek proti horečce.Babička tam přihazovala trochu cukru, abysme to my děti líp pozřely.Je to trpké, nedobré ale při nachlazení to určitě funguje.Rýma i kašel se krásně uvolní.Stačí jen bezinky rozvařit, odpařit,popř.trocha cukru a dát do sklenic.Jsou to vlastně takový povidla.Pak se užívá 3krát denně 1 pol.lžíce.Taky se dá dát do čaje, trochu to vychutit aby to šlo vypít.Dryjákem si babča dělala obklady na koleno, vytahuje horkost.Ne přímo na kůži.Na plátýnko a přiložit.Léčí to revma.Na dryják se dají využít i vylisované bezinky, co zbydou po štˇávě.Přidat pár celých a je to.Léčivé účinky tam prý mají hlavně zrníčka a slupky.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 13.3.2010 19:13

Tak to je jiný lektvar. Ten můj (není tak úplně můj, recept jsem našla před téměř 20 lety v časopise Um, od té doby se u nás podle potřeby používá) je ještě daleko horší, naštěstí se nepije, ale inhaluje.

Dělá se takhle - od každého polévková lžíce:

sušené plody, sušené větvičky (ale klidně i čerstvé), kmín, dubová kůra, k tomu 6 - 12 stroužků česneku (podle velikosti). Vaří se 10 minut, po zcezení se 15 minut inhaluje, to celé 2 - 3 krát denně (pak teprve lektvar vyleju a druhý den vařím nový, pokud je ještě potřeba - většinou se člověk radši brzy uzdraví, protože je to fakt hnusné , ale punkce jsou stejně horší). Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 12.5.2010 8:40

Liguééére:

Likér Director
2 l kuliček bezu + 1 l vody, nechat přejít varem, jemně vymačkat přes síto.
Přidat 0,70-0,75 kg cukru, 30g kávy svařit v 1/2 sklenici vody, přecedit do šťávy a nechat přejít varem. nakonec 1 l rumu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 185.153 (?), 12.5.2010 17:47

Já si dávám pěkně zralé bezinky "celé střapce" jen bez té silnější stopky co na ní drží na zimu v mikrot.sáčku do mrazáku.Vždy když někdo "chcípe",vaříme bezin.čaj s trochou strouhaného zázvoru. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 4.8.2010 22:31

tak jsem tu opet s dotazem... dneska jsem byla v sadu a zjistila jsem ze bezik uz ma celkem tmave plody ale sem tam byvaji jeste bud mezi nima zelene nebo svetle tmave.-... tak to mam tak jeste tyden pockat az to dojde na zralost cele ty trsiky a pak muz v klidu sklizet a delat z nej marmelady a ruzne?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika