Černý bez a výrobky z něj



host - 174.166 (?)
11.3.2010 18:22

Z bezinek (a bezových větviček a dalších přísad) se také vaří lektvar na inhalace, když se rýma nastěhuje do čelních dutin. Je to poměrně hnusné, ale zase se pak nemusí chodit na punkce. Hanča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 13.3.2010 11:15

Hřebíček je tak aromatický, že bych jej do zásoby nemlel. Používám (spíš žena) mlýnek na koření, v němž se ovšem jiné koření neme. Kdybych potřeboval větší množství, použil bych tříštivý mlýnek na kávu. S hřebíčkem jsem to nezkoušel, ale pepř i nové koření pomlel v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 170.170 (?), 13.3.2010 13:17

Mlynček na korenie je super, máme dva a v jednom melieme čierne a v druhom trojfarebné korenie. Zomelieme len toľko korenia, koľko v tej chvíli spotrebujeme.

Problém vidím v striedaní rôznych korení či kávy v jednom mlynčeku, kvôli vôni a chuti. Takže najčastejšie podrvím malé množstvo v laboratórnej trecej miske, väčšie množstvo rozsekám el. mixérom v nástavci na koreňovú zeleninu, a preosejem, aby som nemal veľké kusy.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 13.3.2010 14:32

Asi ideální pro malé množství koření je mramorový (mosazný) hmoždíř.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 14.3.2010 8:43

Nemelu do zásoby, vždy jen tolik, kolik potřebuji. Máme malý el. mlýnek asi 25 let, vozily se z Ruska, pomele i trochu. Melu tak i ostatní koření např. do perníku. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 174.166 (?), 11.3.2010 18:22

Z bezinek (a bezových větviček a dalších přísad) se také vaří lektvar na inhalace, když se rýma nastěhuje do čelních dutin. Je to poměrně hnusné, ale zase se pak nemusí chodit na punkce. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 13.3.2010 9:37

Tomu lektvaru se u nás doma říkalo "dryják",však taky tak chutnal.Byly to jen rozvařené bezinky i se zrníčky, ty mají dost velký účinek proti horečce.Babička tam přihazovala trochu cukru, abysme to my děti líp pozřely.Je to trpké, nedobré ale při nachlazení to určitě funguje.Rýma i kašel se krásně uvolní.Stačí jen bezinky rozvařit, odpařit,popř.trocha cukru a dát do sklenic.Jsou to vlastně takový povidla.Pak se užívá 3krát denně 1 pol.lžíce.Taky se dá dát do čaje, trochu to vychutit aby to šlo vypít.Dryjákem si babča dělala obklady na koleno, vytahuje horkost.Ne přímo na kůži.Na plátýnko a přiložit.Léčí to revma.Na dryják se dají využít i vylisované bezinky, co zbydou po štˇávě.Přidat pár celých a je to.Léčivé účinky tam prý mají hlavně zrníčka a slupky.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 13.3.2010 19:13

Tak to je jiný lektvar. Ten můj (není tak úplně můj, recept jsem našla před téměř 20 lety v časopise Um, od té doby se u nás podle potřeby používá) je ještě daleko horší, naštěstí se nepije, ale inhaluje.

Dělá se takhle - od každého polévková lžíce:

sušené plody, sušené větvičky (ale klidně i čerstvé), kmín, dubová kůra, k tomu 6 - 12 stroužků česneku (podle velikosti). Vaří se 10 minut, po zcezení se 15 minut inhaluje, to celé 2 - 3 krát denně (pak teprve lektvar vyleju a druhý den vařím nový, pokud je ještě potřeba - většinou se člověk radši brzy uzdraví, protože je to fakt hnusné , ale punkce jsou stejně horší). Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 12.5.2010 8:40

Liguééére:

Likér Director
2 l kuliček bezu + 1 l vody, nechat přejít varem, jemně vymačkat přes síto.
Přidat 0,70-0,75 kg cukru, 30g kávy svařit v 1/2 sklenici vody, přecedit do šťávy a nechat přejít varem. nakonec 1 l rumu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 185.153 (?), 12.5.2010 17:47

Já si dávám pěkně zralé bezinky "celé střapce" jen bez té silnější stopky co na ní drží na zimu v mikrot.sáčku do mrazáku.Vždy když někdo "chcípe",vaříme bezin.čaj s trochou strouhaného zázvoru. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 4.8.2010 22:31

tak jsem tu opet s dotazem... dneska jsem byla v sadu a zjistila jsem ze bezik uz ma celkem tmave plody ale sem tam byvaji jeste bud mezi nima zelene nebo svetle tmave.-... tak to mam tak jeste tyden pockat az to dojde na zralost cele ty trsiky a pak muz v klidu sklizet a delat z nej marmelady a ruzne?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika