Grilování - uzení



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?) 
28.11.2007 11:50
Neslyšl jsem, že by to nešlo. Akát je tvrdé listnaté dřevo.
   Obecně mám dojem, že druh použitého dřeva má na výsledek mnohem menší vliv než konstrukce udírny, příprava masa, způsob, délka  a technologie uzení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
host - 147.1 (?), 28.11.2007 18:36
Tak mockrát dík, ale ještě jeden dotaz. V minulosti jsem udil na bříze, samozřejmě bez kůry, ale ne moc vyschlém cca 1 rok. Uzené bylo na povrchu štiplavokyselé (dáli se to tak popsat), nemělo ani tu správnou vůni a barvu. Může to být tím stářím dřeva, popřípadě poradte. Zatím dík uzenářům zdar!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 28.11.2007 19:05
Barva uzeného je dána spíš naložením masa (lze dosáhnout i bez uzení). Dehtování a jiné vady uzení může být teoreticky dáno nesprávnýmé dřevem. Nevím ovšem, jestli rok staré březové dřevo mohlo být jedinou příčinou nedobré chuti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dušan Zbořil - (10) - 176.2 (?), 29.11.2007 20:47
Zdravím ano dá se udit na akátovém dřevu, taktéž na švestkovém, hruškovém, jablkovém, lipovém, bukovém, dubovém, jasanovém vše z vlastní zkušenosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.57 (?), 2.12.2007 19:06
Mám postavenou zděnou udírnu, letos jsem poprvé udil. Dřevo jsem měl buk, olši a švestku. Podle teploměru jsem udil na 80 stupni a pak 95 stupni Ceslia. V udírně to stále hodně dehtovalo, maso bylo úplně černé od sazí, ale po očištění mělo barvu do hněda a chuťově bylo dobré. Nevím si rady jestli je špatně umístěn teploměr od komínového vyústění a ve skutečnosti je teplota jiná. Tah je perfektní, dřevo bylo suché. Prosím o radu. Dík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 2.12.2007 22:58
Nerozumím udírnám, podle mé zkušenosti je tím lepší výsledek, čím horší je tah. Po rozehřátí udírny (a masa) komín uzavírám tak dlouho, až začne kouř pronikat škvírami kolem dvířek. Nevím, jestli právě tohle způsobuje začernění masa na povrchu, asi spíš ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 3.12.2007 18:08

Udírna nemá mít žádný tah, s topeniště vede kouřovod do udírny, která nemá žádný komín, má být spíše utěsněna. Dřevo nemá hořet, jen tak doutnat. Teplota 95 °C, to taky máte na uzení trochu moc, to už neudíte ale skoro pečete. A že je uzené maso na povrchu černé? To je vždycky tak dotmava.

Ale píšete, že maso bylo dobré, tak to máte dobré a zřejmě žádnou radu nepotřebujete a pokračujte v tom jak jste to dělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.99 (?), 12.12.2007 18:53

Při paleni, tudiž i při uzeni vznikaji z paleni stromove kury latky velmi škodlive, takže bez kury ani špekaček si neopekaš na kuře, dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 12.12.2007 19:56

To by mě docela zajímalo, neslyšel jsem o tom. Můžete, prosím, uvést odkaz nebo o jaké škodlivé látky z kůry, které nejsou ve dřevě, se jedná? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 3.12.2007 18:27

Váš problém "začouzeného" masa zpočívá v tom, že jste maso určitě vkládal do předem nevyhřáté udírny, kde byla relativně vysoká vlhkost. Před uzením zvláště v chladném období (podzim, zima) je bezpodmínečně nutné vyhřát udírnu na teplotu vyšší než je udící (klidně na 100°C). Poté sjet na teplotu udící a udit. Rovněž je vhodné jednotlivé kusy masa předehřát v jemně osoleném teplém láku. Potom se nesrážejí saze na jednotlivých šrůtkách. Na toto dehtování je nejnáchylnější plechová udírna (kterou osobně vlastním). Nejméně náchylná je dřevená. Zděná je ideální na udržování rovnoměrné teploty, avšak počítejte s tím, že toto vyhřátí (prohřátí) může trvat  hodinu i déle. Záleží na venkovní teplotě. Udící teplota 95°C jak uvádíte je rovněž vysoká, pokud se nejdná o přeuzení např. kupované uzeniny (vuřty, párky atd.) např. při posezení v létě. 

                       Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika