Drevo na údenie



host - 26.35 (?)
22.11.2009 18:28

Zdravím všechny a hned přejdu k věci :

Zásada číslo 1. --- ať už se jedná o jakékoliv dřevo vždy bez kůry!!!

Zásada číslo 2. --- kolik lidí tolik chutí, zásadně jen listnaté stromy a to všechny mimo akátu a morušovníku, nebudu tu vysvětlovat proč, bylo by to na několik stránek a jako chemik vám to stejně nevysvětlím, berte to prosím jako neměnný fakt.

Buk + olše + ořešák ---- vyzkoušená směs dřevin od dob pohanů.

Přeji Všem dobrou chuť a ať se dílo podaří :-)!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 26.35 (?), 22.11.2009 18:28

Zdravím všechny a hned přejdu k věci :

Zásada číslo 1. --- ať už se jedná o jakékoliv dřevo vždy bez kůry!!!

Zásada číslo 2. --- kolik lidí tolik chutí, zásadně jen listnaté stromy a to všechny mimo akátu a morušovníku, nebudu tu vysvětlovat proč, bylo by to na několik stránek a jako chemik vám to stejně nevysvětlím, berte to prosím jako neměnný fakt.

Buk + olše + ořešák ---- vyzkoušená směs dřevin od dob pohanů.

Přeji Všem dobrou chuť a ať se dílo podaří :-)!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 22.11.2009 18:43

Bych řekl, že ty vaše zásady jsou pro kočku, často udím dřevem s kůrou a podle mně kůra ničemu nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.1 (?), 22.11.2009 19:33

Přesně tak.Já z těch jmenovaných používám jen tu olši a s kůrou! Tomáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 22.11.2009 21:13

Já používám buk, olši a ovocné stromy a kůru taky neřeším... Holt, asi nejsme takoví labužníci .
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.24 (?), 22.11.2009 22:35

Kdesi jsem četl, že na uzení je dobré dřevo stromů, které kvetou bíle. Samozřejmě to neplatí 100 % - bál bych se vyzkoušet např.  bez. Ale s trochou citu by se neměla chyba stát. Spíše vidím chyby v technologickém postupu, než při výběru dřeva (při vyloučení smolnatého, s hnilobou atd., ale to soudný člověk snad neudělá).

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 161.138 (?), 22.11.2009 23:01

Z této diskuze lze vyčíst čím vším si lidé dokážou zkazit někdy celoročního snažení při výkrmu pašíka. Ještě k tomu výběru dřev chybí bříza. Ne př. topol a vrba na uzení? Cítili jste někdy jak zavání vrba, když ji košíkáři napařují. Brrr! To si přinést do uzeného bych nechtěl. U nás je základem na uzení buk a bukové piliny. Pocházím z Polabí, kde daleko-široko buk neroste. Udilo se tam vždycky dubem. Jedna zásada v celé diskuzi mi chybí a to, že dřevo na uzení musí být dokonale vyschlé aby nedehtovalo. Taky jsem zažil odborníka, který udil vlhkým, že to dobře kouří, ale výsledek byl zkažené uzené palčivé chuti, plné dehtu. Myslím, že experimenty tady nejsou na místě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 23.11.2009 9:44

Konečně příspěvek se zásadní informací. Přesně tak, jak píšete. Mám zkušenost s různým dřevem. Ale vždy musí být tvrdé a dokonale suché. Bez problémů jsou i ovocné stromy (švestky, jabloně apod.), a klidně s kůrou. Ale vždy absolutně suché, jinak maso hořkne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.174 (?), 16.12.2011 8:06

malo se mluvilo o akatu.chtel bych se zeptat nekoho kdo ma zkusenosti co si o nem mysli.mam ho plno, chystam se s uzenim zacit.kazda rada dobra dekuji   I.steiner

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.178 (?), 14.4.2015 12:36

Unas rastol vecsinou agat, a dedo aj otec udievali na nom. Maso malo uzasnu chut.

Ja zijem na opacnej strane republiky a udim bud bukom, tym nic nepokazite, je to overena klasika, alebo este nejakym ovocim. Naposledy to bola mirabela, sused ju vyrezal, a ja som skusil co to da. Maso vonalo fantasticky, a chutilo uzasne. Ohen som pritom krotil ako vzdy bukovymi pilinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 14.4.2015 13:44

Pokud je udírna v pořádku, není s akátem problém. Jestliže ale udírna "octuje", pak akát bude kyselý dehet vytvářet snadněji než jiná dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika