Předpěstování košťálovin



   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
MonikaP - (48) - 32.114 (?) 
21.2.2024 8:12

Prosím vás poradíte? tento aj minulý rok sa mi to dialo. Sadenice kalerábu kelu a pod. krásne rástli keď boli pokopev miske ale po rozsadení, keď som dala každú sadeničku samostatne do sadbovača mi začali žltnúť a vednúť lístky až skončili. Reprezentatívna je sadenička kalerábu na foto vpravo dolu. Tento rok som aj pikýrovala do supresívneho substrátu a neomohlo. Zmena ktorá nastala po rozsadení bola že šli zo stabilnej teploty okolo 20st kde boli pod lampu do miestnosti na parapetu kde teplota nie je stabilná, raz vyššia raz nižšia. 

Vädnúce kaleráby Superschmelz
Vädnúce kaleráby Superschmelz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 21.2.2024 20:10

Myslím si, že problém je v přesazování příliš malých rostlinek, ty pak případně mohou být napadány houbami působícími pod komplexním názvem padání klíčních rostlin brukvovitých. Z preventivních důvodů bych doporučil omezení zálivky a rosení rostlinek roztokem previcuru. Alespoň já se snažím ponechat sazeničky co nejdéle pohromadě, moje zkušenost je, že pohromadě prosperují lépe a přesazovat je, až mají několik pravých lístků. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.10 (?), 21.2.2024 22:05

Podle obrázku to nevypadá na padání klíčních rostlinek. Pokud jde o přesazování, tak při výsevu na husto, je nutno přesazovat semenáčky brzy, protože už děložní lístky pokrývají celý prostor, semenáčky se tísní a nemají prostor pro další růst. Pochopitelně, když mají dost prostoru, tak se nemusejí vůbec přesazovat (výsev do hrnků) a porostou v pohodě až do výsadby na záhon. Pokusím se opsat to co je napsáno v knize "Košťálové zeleniny" autor doc. Vlček a kolektiv pracovníků z Výzkumného ústavu zelinářského:

V přiměřeně teplém prostředí rostliny během několika dnů vyklíčí a podle podmínek za 10-14 dnů je možno je přepichovat, případně balíčkovat. Důležité je, aby děložní lístky byly dostatečně vyspělé. Pro hrnkování je možno sadbu přepíchat do truhlíků asi na vzdálenost 2,5 až 3 cm, a když vytvoří dva pravé list, lze je hrnkovat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.2.2024 12:28

tady je stručný popis padání klíčních rostlin.

popis
popis
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.10 (?), 22.2.2024 14:06

Já tam žádné padání klíčních rostlin nevidím.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 9.3.2023 19:51
Pěstujete někdo letní zelí hlávkové Lena F1? Je moje oblíbené nakládám ho i na kvašení, ale vždy jsem ho pěstoval z přímého výsevu, jak je psáno na obale bez přesazování. Zkoušel někdo vypěstovat přísadu a rozesadit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 9.3.2023 20:39

 když je to letní odrůda, tak to bude stejné, jako když pěstuji s Milanem celoroční špičaté zelí Murdoc F1. Přísadu dělám. Je to pro mě důležité proto, že v sáčku je přesně 20 semínek a chci mít pod dohledem jejich klíčení pod netkankou (kvůli ochraně před hrabavým ptactvem) a růst. Taky to zabere miniaturní plochu. Trochu problematická je následná výsadba při běžném déletrvajícím suchu koncem května a v červnu.  A možná to je ten důvod, proč u Leny doporučují bez přesazování, protože rostliny vzešlé na místě suchu lépe odolávají. Všechno je to o tom, zda můžete přísadu po rozsazení zavlažovat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 9.3.2023 20:51
letos mi trocu uletěla ruka a přísada v truhlíku je moc nahusto. Ale už lezou pravé lístky. Snímek je v 2. příspěvku. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 9.3.2023 20:54
W.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 10.3.2023 7:09
Pěkné, já budu zelí set na přísadu až začátkem dubna, mělo by tam být 50 semen, u sazenic kedluben začíná první pravý list, ale ve městě už se dají pořídit také už dobře narostlé. Dík.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika