Předpěstování košťálovin



   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.10 (?) 
18.7.2023 12:01
zkušený zelinář, tak to děkuji, to potěší. Jinak zkusit vysít to můžete, kapusta by mohla stihnout narůst, ta je rychlejší, u zelí se může stát, že už hlávky nestačí dokončit. Všechno záleží na průběhu konce léta a podzimu. Já sám to takhle pozdě nezkouším, dělám sice špičaté zelí, jak je popsáno ve vlákně o něm, a dávám ho po raných bramborách, ale vysévám už na konci června a teď už mám na záhonu přesazenou sadbu. Přeci jen než sadba naroste, to trvá nejméně 3-4 týdny a v půlce srpna už je den přeci jen o poznání kratší. Co můžete ale s jistotou sklizně zkusit, je pekingské nebo čínské zelí. To se vysévá v polovině července a sadba je hotová k přesazení do poloviny srpna. Od té doby pak pekingské zelí, moje oblíbená odrůda je Parkin F1, udělá ještě nádherné hlávky. Je ale třeba zajistit ochranu před běláskem a molicí. Jinak ale dnes jdu po bramborách uhrabat záhon a budu vysévat karotku, kadeřavou petržel, červenou řepu, hlávkový salát a keříčkové fazole. Tyhle rostliny taky ještě stihnou do podzimu narůst do sklizňové velikosti. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.48 (?), 17.1.2024 19:23

Chystám se na pěstování salátu Bremex,  zelí Murdoc, kapusty Předzvěst a kedluben Kref. Vždy jsem měl problém předpěstovat košťáloviny a saláty v bytě za oknem a tak jsem si to teď otestoval. Test dopadl dobře a tak někdy začátkem února udělám výsev. Doufám, že se mně ty sazenice podaří do poloviny března dopěstovat a potom půjdou pod tunel, který se uvolní po zimní cibuli. V tom únoru zkusím i vyset vytrvalou brokolicd Nine Stars, jejíž semena jsem také testoval a jsou klíčivá.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.1.2024 20:33

Těm testovaným jsi přisvětloval? V půli března chceš vysadit ty testované nebo ty, co vyseješ v únoru?

Chystám se vysít pórky, Koshigayu cibulku, celer a košťáloviny pro ranou sklizeň tak v polovině února. Ale budou v teplotách kolem 12°C jako loni, takže ven půjdou nejdřív tak někdy v dubnu, ale také pod netkanku. Už kvůli molicím.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.48 (?), 18.1.2024 0:34

Pochopitelně v půli března půjdou do tunelu sazenice vyseté v únoru. Ten test pokračuje a má mně pomoct určit, kdy vyset v tom únoru, aby při výsadbě v březnu měly sazenice optimální velikost. Pokud jde o světlo a teploty zatím jen zkouším. Snažím se také rozhodnout, kolik čeho budu pěstovat na tom jednom záhonu s cca čtyřiceti místy danými černou textilií.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.48 (?), 18.1.2024 11:53

Dodatek: Pochopitelně využívám všechny prostředky, které mám k dispozici. Celý den jsou sazenice na parapetu severo východního okna, když se setmí tak je dávám do boxu pod světlo k rajčatům. Odzkoušel jsem jejich přesazení v době, kdy děložní lístky byly v jedné rovině, přičemž jsem sazenie utopil až po tyto lístky (čtyři sazenice do jednoho kelíku). Z toho přesazení jsem měl strach, ale povedlo se a sazenice už zase rostou a vypadají silnější. Do lednice jsem je zatím na noc nedával, jsou stále v ložnici při teplotě cca 18 °C. Mohl bych to na jednom kelímku vyzkoušet, ale nevím jak by to byl velký rozdíl a zda by to byl tak velký, že bych to poznal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 158.138 (?), 23.1.2024 18:54
Tak zatím kostaloviny vypadají takto. Vyseto bylo 5.1., do týdne půjdou do sadbovacu 3*3cm, už se ukazují pravé listy.Papriky v pozadí jsou kvetnikove, dál jsem je současně.
Košťálová
Košťálová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.242 (?), 23.1.2024 19:47

Sazenice vypadají pěkně, jen ten prostřední řádek (dva?) to nějak nevyklíčilo.Co tam máš za ty košťáloviny? Budeš pěstovat i salát? Přisvěcuješ? Já zatím s výsevem čekám.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 158.138 (?), 23.1.2024 20:04
Vlevo dva ranné květáky bílý a zelený, vpravo špičaté zelí a pekingské zelí, uprostřed jsou ty špatné řádky nová semena brokolice a stará semena hlávkové kapusty.treba z toho pár rostlin bude, kdyžtak vyseju znova, ale to už jsem mohl teď vlastně. Na západním okně, svitim 10-12 a 16-20.00. saláty pěstuji jen Dubáček a římský z přímého výsevu ve skleníku při kraji.
Shora
Shora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 23.1.2024 22:36

myslím si, že vaše sadba, pane Miloši, vypadá docela pěkně. Není vytáhlá, přisvětlování pomáhá a je docela možné, když bude příznivé jaro, že sklidíte první květáky už koncem května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 25.1.2024 20:20

už léta vysévám košťáloviny a hlávkový salát do truhlíku až začátkem února, letos jsem ale udělal výjimku a k běžnému termínu v únoru jsem pár desítek semínek Pylonu a Bety a salátu Bremex zkusil vysít už včera. V průběhu jara pak uvidím, jestli výsev o 2 týdny dříve nějak urychlí sklizeň. Nejspíš asi ne, když nejvíc času zabere v těchto měsících vypěstování kvalitní sadby. To je většinou, v závislosti na průběhu počasí, okolo 2 měsíců, někdy i déle. Mám štěstí, že nejsem v paneláku a tak mohu jednu místnost situovanou na jih nechat bez vytápění s teplotou 12-20°, podle toho, jestli svítí slunce nebo ne a tam rostlinky mám. i tak se ale za oknem dost vytáhnou nahoru. Obvykle začátkem března pak pikýruji sadbu do skleníku a teprve tam narostou pěkně zakořeněné sazeničky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika