Předpěstování košťálovin



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?)
23.2.2024 16:54

V SEMO jsou uznávaní odborníci a jak už jsem psal, já to respektuji a poučil jsem se z toho, že v mém případě nejde o pikýrování v pravém slova smyslu, ale o přesazování. Pikýrováním se rozumí přesazení nahusto vysetých semen a z nich vzešlých rostlin, přičemž se vyřadí slabé a neduživé rostlinky a přesadí se rostlinky silné a kvalitní. V mých podmínkách na pikýrování nemám místo a navíc jsou moje prsty natolik neohrabané, že by rostlinky s jen děložními lístky mohly poškodit. Přesazuji tedy rostlinky s více pravými listy. Má to výhodu, že je za co vzít a také kořenů je víc, takže rostliny případné nedostatky v přesazování snáze odpustí. S Milanem naprosto souhlasím a také jsem přesvědčený, že silnější brukvovité rostliny s pravými listy lépe snášejí přesazování, tedy nikoli pikýrování. Tím nijak nejsem proti v SEMO popsanému způsobu pikýrování, to se provádí zcela běžně u velkopěstitelů. Ti na to ale mají kvalitní podmínky, vyhřívané pultové skleníky s dostatkem světla, pracovnice s drobnými prstíky na rukou, kterým jde práce pěkně od ruky a dělají tak desetitisíce rostlin. Jestli tu je v diskuzi v posledním čase nějaký trapný příspěvek, pak je to ten napsaný dnes v 14:30. Ten diskutér by si to měl uvědomit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 23.2.2024 14:11

Waltře, mně ta rada od Sema nějak neštimuje. Je pravda, že jsem je nikdy nepikýroval a vždy jen přesazoval na stanoviště, takže bych asi měl mlčet, ale logicky mi přijde, že sazenice s pouze děložními lístky (byť dobře vyvinutými) nemá ještě dostatečně vyvinutý kořenový systém, který se při pikýrování ještě navíc může poškodit a tak rostlinu oslabit. Navíc schopnost fotosyntézy děložních lístků je omezená, takže zase logicky nastane zpomalení růstu kořenů. Hlavně mi u toho přípisu ze Sema chybí vysvětlení, proč to tak funguje.

Pamatuju si jednu příhodu, ale ne s košťálovinami. S rajčaty. Prostě dvě sazeničky se mi příliš vytáhly, takže jsem je přepikýroval ještě ve stadiu děložních lístků. Úplně jsem je tím zazdil. Ta ostatní, ponechaná na místě, pak nad nimi získala obrovský náskok, který ty dvě rostliny vlastně už nikdy nedohonily a celou sezónu byly pozadu. Vzrůstem i plodností.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.10 (?), 23.2.2024 14:30

Trapný příspěvek. Nemám k tomu co dodat. Opravdu interenet snese všechno. Podle Milana jsou všichni volové a on je king.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 23.2.2024 16:54

V SEMO jsou uznávaní odborníci a jak už jsem psal, já to respektuji a poučil jsem se z toho, že v mém případě nejde o pikýrování v pravém slova smyslu, ale o přesazování. Pikýrováním se rozumí přesazení nahusto vysetých semen a z nich vzešlých rostlin, přičemž se vyřadí slabé a neduživé rostlinky a přesadí se rostlinky silné a kvalitní. V mých podmínkách na pikýrování nemám místo a navíc jsou moje prsty natolik neohrabané, že by rostlinky s jen děložními lístky mohly poškodit. Přesazuji tedy rostlinky s více pravými listy. Má to výhodu, že je za co vzít a také kořenů je víc, takže rostliny případné nedostatky v přesazování snáze odpustí. S Milanem naprosto souhlasím a také jsem přesvědčený, že silnější brukvovité rostliny s pravými listy lépe snášejí přesazování, tedy nikoli pikýrování. Tím nijak nejsem proti v SEMO popsanému způsobu pikýrování, to se provádí zcela běžně u velkopěstitelů. Ti na to ale mají kvalitní podmínky, vyhřívané pultové skleníky s dostatkem světla, pracovnice s drobnými prstíky na rukou, kterým jde práce pěkně od ruky a dělají tak desetitisíce rostlin. Jestli tu je v diskuzi v posledním čase nějaký trapný příspěvek, pak je to ten napsaný dnes v 14:30. Ten diskutér by si to měl uvědomit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 23.2.2024 22:43

laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.114 (?), 23.2.2024 8:10

Vďaka pán Vladimír, vyskúšam to aj takto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 23.2.2024 9:41

Tak napsal jsem, v čem může být problém, pravda to být nemusí. Ale pravá příčina vadnutí kedlubnů je tím pádem neznámá. No, za ty roky pěstování jsem si všiml, že více mladých rostlinek košťálovin pohromadě z nějakého důvodu prosperuje lépe, než jedna samostatná rostlinka. No a preventivním postříkáním povrchu substrátu roztokem Previcuru se nic nezkazí. Mně se k tomu účelu osvědčily malé 30 ml lahvičky s rozprašovačem (třeba od ústního spreje). Tak ať Vám to roste. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.10 (?), 23.2.2024 11:23

Díval jsem se na počasí a v příštím týdnu budou u nás teploty, při kterých by ty sazenice košťálovin a salátů mohly být klidně venku (přinejmenším ve dne). Na to konto jsem změřil osvětlení těsně za oknem (1100 Lx) a na venkovním parapetu (2800 Lx). Mám ty sazeničky připravené na to, abych je mohl hromadně přesunout na venkovní parapet, vše na okně orientovaném SSV. Pokud bude svítit slunce, mohu je dát i na okno z druhé strany paneláku JJZ. Pokud jde o to odumírání, tak si myslím, že je to otázka kořenů, ale nechci to zde už rozebírat.

           Vladimír

Předpověď počasí Brno
Předpověď počasí Brno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.114 (?), 23.2.2024 18:08

akurát som pozerala nejakú zahraničnú pestovateľku (Sara Bäckmo), mala úplne nádherné sadenice kapusty. Pestuje tak že dá do hranatého cca 8x8cm kvetináčika 4 semienka, Tiež vravela že sa im lepšie darí ke´d sú viac rastlín pokope ale nie príliš nahusto. potom keď už mali cca 2-3 pravé listy ich dávala samostatne a čo najhlbšie a boli fakt nádherné silné. U nás v okolí záhradkári bežne pestujú tak že kaleráb majú vysiaty nahusto pokope v hrantíku a presádzajú už rovno do záhrady a zvyčajne sa sadenice ujmú. Inak včera som presadila sadeničky kapusty Red Acre z misky kde boli nahusto do polohrantíku ale tento krát po kôpkach aby sa narušilo čo najmenej koreňov a zatiaľ sú ok. Boli to sadeničky iba s klíčnymi lístkami. Inak myslím že som riadne vystresovala tie na foto čo sú ovädnuté už tým že som ich sadila veľmi hlboko lebo boli vytiahnuté a a možno som s nimi mala manipulovať opatrnejšie (To video sa volá Growing cabbage from sowing to harvest - Part 1: Sowing a je aj druhý diel)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.78 (?), 23.2.2024 20:28

Pochopitelně když dá čtyři semínka na plochu 8x8 cm, nemusí přepichovat. Dokonce si myslím, že lze tyto sazenice dopěstovat do velikosti vhodné pro výsadbu na záhon. Je to stejné, jako když dám do kelímku dvě semena a po vyklíčení nechám jen jednu rostinku. Všechno to chce mít dost prostoru s dobrými teplotními a světelnými podmínkami.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 23.2.2024 22:53

Ano, je to všechno o podmínkách. Pikýrování je přirozené v nedostatku prostoru nebo za velkých počtů sazenic. Ale to není můj případ. Ta otázka je, který postup vede k lepším výsledkům. A pokud v tom není podstatný rozdíl, který z nich zbaví rostliny určité dávky stresu. Není žádný "jedině správný" postup. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika